کد خبر : 3566
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

سیاستمداران اصیل انقلابی ارزش روحانیت را درک می‌کنند/ عبور از این دژ محکم عاقبت ندارد

سیاستمداران اصیل انقلابی ارزش روحانیت را درک می‌کنند/ عبور از این دژ محکم عاقبت ندارد

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح سه مرحله‌ای سوریه قابلیت حل مساله را دارد، گفت: این طرح مسیر اصلاحات سیاسی را در انتخابات قرار داده است لذا مرثیه‌سرایان دموکراسی در سوریه بدانند که مقابله با این طرح به معنای جنگ‌افروزی علیه استقرار دموکراسی در این کشور است.

 

علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی امروز(سه‌شنبه) مجلس، ضمن گرامیداشت سالروز قیام مردم قم در 19 دی سال 56، به مسائل کشور سوریه اشاره و اظهار کرد: از ابتدای رفتارهای ماجراجویانه غرب و برخی کشورهای منطقه، جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است که اصلاحات دموکراتیک در سوریه باید با اراده ملت سوریه و با همفکری گروه‌های مختلف صورت گیرد و این امر احتیاج به امنیت دارد.

 

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه در این دو سال این کشورها با ارسال سلاح و سایر امکانات وسیع،‌ ناامنی در سوریه را دامن زدند، خاطرنشان کرد: در واقع عده‌ای با تصور اینکه به یکی از کشورهای مقاوم در مقابل رژیم صهیونیستی لطمه بزنند و برخی هم با توهم تسلط منطقه‌ای، به ناامنی‌ها در سوریه دامن زدند اما اینک بعد از دو سال که به ملت سوریه لطمات جانی و مالی سنگینی وارد کردند حداقل این معنا را باید فهم کرده باشند که با دسیسه‌چینی و فرصت‌طلبی و اعزام نیرو و سلاح آن هم از کشورهایی که بویی از دموکراسی به مشام‌شان نخورده، نمی‌توانند تغییراتی در سوریه دهند.

 

وی ادامه داد: طرح سه مرحله‌ای دولت سوریه نشان داد که دولت سوریه عزم جدی در اصلاحات و تغییرات سیاسی دارد و طبعا باید زمینه‌های امنیتی آن فراهم شود، این طرح قابلیت حل مساله را دارد.

 

لاریجانی افزود: در واقع این طرح با کشورهایی که در این دو سال ماجراجویانه برخورد نموده‌اند اتمام حجت می‌کند لذا این طرح مسیر اصلاحات سیاسی را در انتخابات قرار داده است که اراده ملت آن را سامان خواهد بخشید لذا کشورهای مداخله‌گری که در این دو سال مستمرا مرثیه دموکراسی در سوریه را می‌خواندند باید بدانند که مقابله با این طرح به معنای جنگ‌افروزی علیه استقرار دموکراسی در سوریه است.

 

رییس قوه مقننه اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی از اقدامات اصلاحی بر مبنای رای ملت در سوریه استقبال می‌کند و امیدوار است گام‌های استوار در جهت تحقق این طرح برداشته شود.

 

  لاریجانی همچنین در مورد سالروز قیام مردم قم در 19 دی سال 56، ابراز کرد: قیامی که مبدا انقلاب اسلامی گردید و ارکان حکومت استبدادی و وابسته شاه را به لرزه انداخت، جرقه این قیام از مقاله‌ای فضاحت‌آور آغاز شد که ساواک با محاسبات غلط علیه شخصیت محبوب ملت، امام (ره) تدوین و منتشر نمود.

 

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: حال که چند دهه از این حادثه می‌گذرد و برخی از عناصر رژیم شاه در خاطرات خود به آن اشاراتی داشته‌اند، روشن می‌گردد که از سال 50 که شاه ساواک را برای برخورد جدی با هر حرکتی که مخالف رژیم باشد مامور نمود و خفقان را صددرصد کرد امر بر خود شاه و عناصر اصلی رژیم مشتبه شد که موقع مناسبی برای از بین بردن شخصیت امام(ره) است.

 

لاریجانی تصریح کرد: این محاسبه غلط که حکایت از غرور کاذب رژیم داشت یکباره مردم انقلابی قم را به خیابان‌ها کشاند که با داغ و درفش رژیم نیز آرام نگرفت و همین استواری ملت با رهبری روحانیت مبارز پایه‌های انقلاب شکوهمند اسلامی را شکل داد.

 

رییس قوه مقننه تاکید کرد: نکته نخست در کالبدشکافی این قیام در این است که رژیم شاه که به دلیل اتکا به آمریکا نقش ژاندارم منطقه را پیدا کرده بود به میزانی که به آمریکا تکیه کرد از مردم دور شد، گرچه رژیم با خشونت ساواک تنفر مردم را نمی‌دید اما مستمرا شاهد زایش تنفر ملی از رژیم بودیم.

 

نماینده مردم قم ادامه داد: این نکته مهمی است مخصوصا برای کشورهایی که امروز در جریان بیداری اسلامی هستند که تصور نکنند نزدیکی با آمریکا در نزد ملت‌ها بدون هزینه است. ممکن است حاکمان در کوتاه مدت هزینه آن را درک نکنند.

 

لاریجانی در ادامه ابراز کرد: نکته دوم این است که رژیم سفاک شاه تصور می‌کرد از سال 54 به بعد با مبارزینی که مسلحانه قیام کرده بودند، برخورده کرده است و عملا میدان بازی برای اقدامات خود را فراهم نموده که تغییر تاریخ هجری و جشن مفتضحانه سلطنت 2500 ساله و کثافت‌کاری بی‌هنرانه در جشن هنر شیراز از نمونه اقدامات سرخوشانه رژیم شاه بود.

 

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه رژیم شاه عمق قدرت و نفوذ روحانیت در توده‌های مردم را درک نکرده بود، یادآور شد: امام (ره) هیچ‌گاه با گروه‌های مارکسیست یا منافق التقاطی که مبارزه مسلحانه می‌کردند موافقتی نداشته و نظریه همگرایی و روشنگری توده‌های ملت را دنبال می‌کردند.

 

وی افزود: امام (ره) در مرداد 56 فرمود من صریحا اعلام می‌کنم که از این دسته‌جات خائن چه کمونیست‌ها و چه مارکسیست‌ها و چه منحرفین از مذهب تشیع و از مکتب مقدس اهل بیت عصمت به هر اسم و رسمی که باشند متنفر و بیزارم و آنها را خائن به مملکت، اسلام و مذهب می‌دانم.

 

لاریجانی خاطرنشان کرد: هسته‌ی اصلی اجرایی این نظریه سازمان روحانیت بود که قدرت ظاهری رژیم شاه باعث شد که تاثیرات فرهنگی روحانیت را درک نکنند؛ در واقع روحانیت چون همیشه در کنار مردم و با ملت زیست نموده است مورد اعتماد ملت است. مراجع تقلید و حوزه‌های علمیه و روحانیت تکیه‌گاه‌ ملت هستند که نمونه‌ای از آن دلبستگی را در مراسم تشییع عالم جلیل‌القدر آیت‌الله آقامجتبی تهرانی مشاهده کردیم.

 

لاریجانی در ادامه اظهار کرد: در تاریخ گذشته چه در نهضت مشروطه و چه در ملی شدن نفت و چه انقلاب اسلامی مراجع و روحانیت پیشتاز و هدایت‌گر ملت بودند و جریان‌های روشنفکری غرب‌زده یا چپ‌گرا هیچ‌گاه نتوانستند توده‌های ملت را همراه خود کنند. شهید مطهری در یکی از آثار خود در نقدی که بر کتاب بنی‌صدر نوشته‌اند و به این نکته اشاره کرده‌اند که برخی از روشنفکران تصور ابزاری از روحانیت برای مرحله گذار دارند اما روحانیت به دلیل تسلط بر معارف اسلامی و استقلال حوزه‌ها از دولت همیشه منادی و حافظ حقوق ملت بوده است.

 

رییس قوه مقننه تصریح کرد: باید پذیرفت روشنگری روحانیت و پیوند مردم آن و استقلال آن علت موجده انقلاب بوده و علت مبقیه آن نیز هست. سیاستمداران اصیل انقلابی نعمت معنوی کشور را درک می‌کنند، عده‌ای تصور نکنند با حرف‌های سطحی و بی‌مبنا می‌توانند با ابهام‌آفرینی از این دژ اعتقادی ارزشمند عبور نمایند که اینگونه اعمال عاقبت خوشی ندارد.

 

لاریجانی در ادامه گفت: امام (ره) در سال 57 فرمودند از حوزه‌های علمیه تجلیل کنید، به حرف‌هایی که می‌خواهند شما را از حوزه و مراجع جدا کنند گوش ندهید. این‌ها غرض دارند. این حوزه علمیه است که اسلام را تا حال نگه داشته است و اگر روحانیون نبودند از اسلام خبری نبود.

 

انتهای پیام

کلید واژه :

رییس مجلس شورای اسلامی ,علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی