کد خبر : 3543
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی‎

رهبری از تعرض به قانون اساسی صیانت می کنند

رهبری از تعرض به قانون اساسی صیانت می کنند

رییس مجلس گفت که از گفت وگوها بین دولت و مجلس استقبال می‌کنیم. علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی پس از سخنان رییس جمهور در مجلس ضمن تشکر از «گزارشی که رئیس جمهور به مجلس دادند» گفت: ولی بهتر بود که برنامه ریزی می کردند و نظرات نمایندگان مجلس را می شنیدند.

دکتر علی لاریجانی افزود: این فکر که رئیس جمهور ایده های خود را در مجلس مطرح کردند پسندیده است و بنایی که مطرح کردند همکاری و تعاون بین مجلس و دولت باشد امر درستی است و رویکرد مجلس هم همین بوده است. مبنای این رویکرد اینگونه است که کارها به قاعده انجام شود. نکته دیگر اینکه قصد ها همه بر آبادانی و توسعه کشور باشد. نمایندگان قصدی ندارند وقتی می آیند می گویند مشکلی وجود دارد. وقتی می بینیم مشکلات جدی جلوی رویشان هست باید مطرح کنند و از وزرا بخواهند. علت اینکه از ورزرا میخواهندد بیایند و توضیح دهند جز این نیست که مشکلات حل شود.
رئیس مجلس تصریح کرد: اساس مجلس صیانت از حقوق مردم است و ایکه جلوی اجحاف به حقوق مردم را بگیرد.

رئیس مجلس بدون اشاره به اتهامی که رئیس جمهور در خصوص دخالت قوه مجریه در حوزه اجزا خواند اظهارداشت: طبعا مجلس به دنبال این نیست که کارخانه ای تاسیس کند بلکه قوانین مفید را وضع کرده و جایی که خلاف قانون دید مقابله می کند.

لاریجانی با بیان اینکه اگر تولید ملی در کشور افزایش پیدا کند پایداری و استقامت ملی به وجود می آید و تحریم‌ها اثر نخواهد کرد گفت: اگر دوستان نماینده ایرادی به هدفمندی یارانه‌ها دارند به اصل اجرای این قانون نیست بلکه ایرادی که وارد کردند به نحوه اجرا آن است.

 

وی افزود: مهمترین مسئله برای دور زدن تحریم ها این است که فضای رونق رابرای تولید فراهم بکنیم. این حرف درستی است که هرچه تولید مردمی تر شود به نفع مردم است، این مسئله که مجلس قانون اصل 44 تصویب شد برای همین بود. ما با هدفمند با ضابطه بدون اینکه به تولید ضرر برسد موافقیم.

رییس مجلس همچنین درباره طرح هایی که رییس جمهور مطرح کرد گفت: این طرح‌ها باید در بستر معقولی در کمیسیون‌های مجلس بررسی شود و باید با کارشناسی شود.

لاریجانی همچنین گفت: اینکه بین دولت و مجلس گفت وگو باشد ما استقبال می کنیم و این مورد توجه ماست. نکته ای که وجود دارد درباره تشخیص موارد قانون اساسی است. ما به جد معتقد هستیم که قانون اساسی میثاق ملی است و هیچ کس نباید از آن تخطی کند. می ماند اینکه گاهی در تشخیص قانون تفاوت رای پیدا می شود. قانون اساسی عنوان کرده که تفسیر قانون با شورای نگهبان است. اگر این را قبول کنیم دیگر مشکلی پیش نخواهد آمد.

وی افزود: در مسئله اصل 138 تفاوت رای وجود دارد. بسیاری از موارد هست که رییس مجلس خلاف قانون می داند و دولت به آن اعتراض دارد و این اعتراض مسموع نیست. در این زمینه به رهبری هم نامه نگاری شده است ایشان هم به هیات حل اختلاف ارجاع دادند و هیات نیز از شورای نگهبان نظرخواسته‌اند شورای نگهبان هم نظر مجلس را تایید کرده است.


رییس مجلس همچنین گفت: همه جا باید تفسیر شورای نگهبان را مد نظر قرار بدهیم. ممکن است برخی برداشت ها متفاوت باشد اما مبنا را قانون اساسی مشخص کرده است. یکی از مسایل تخلفات قانونی است. اگر این نباشد مشکلی نیست. برخی مصوبات در هیات تطبیق بررسی شد و نظر هیات تطبیق ارسال شد. به عنوان مثلا در همین قانون استخدام‌ها یا همین قانون هدفمندی یارانه‌ها تخلفاتی که رخ داده است. بدون قانون نمی شود گفت که عدالت اجرا شده است.

 

علی لاریجانی رییس مجلس در پایان نطق‌ نمایندگان در خصوص سخنان امروز رییس جمهور درباره مسائل اقتصادی کشور، گفت: حضور رییس جمهور مجالی را بوجود آورد که مسائل مهم کشور بهتر دیده شود و از این رو اقدام مثبتی از سوی دولت و مجلس بود.

 

 

نمایندگان نشان داد که دغدغه معیشت مردم را دارند

وی با بیان اینکه وضعیت معیشت مردم دچار مشکلات عدیده است، افزود: بیکاری و تورم از مسائل مهم کشور است، در خلال مباحثی هم که امروز از سوی نمایندگان مطرح شد اگرچه دیدگاه‌های متفاوت هم عیان شد اما اهم اظهارات نمایندگان نشان داد که دغدغه معیشت مردم را دارند.
رییس مجلس ادامه داد: آنچه در مجلس انجام می شود هم در همین راستا است، اگر وزرا را برای پاسخگویی به مجلس دعوت می کنیم هم از این رو است نمایندگان با وزرا مساله شخصی ندارند، بلکه می خواهند از ابزار قدرت مجلس برای حل مشکلات مردم استفاده کنند، کار مجلس همین است.
وی با تاکید براینکه سرسختی بر اجرای قانون از وظایف مهم مجلس است، خاطرنشان کرد: نباید از سرسختی مجلس دلتنگ شد و گلایه کرد، این وظیفه مجلس است اگر این سرسختی وجود نداشته باشد چه کاری است که در اینجا بنشینم و قانون تصویب کنیم.
رییس مجلس با تاکید براینکه اساس مدنیت و عدالت در کشور قانون است، گفت: اجرای قانون مولفه بسیار مهمی است و تجمیع دولت و مجلس باید براساس همین مولفه‌ها باشد.
اهم اظهارات رییس مجلس در ادامه می آید:
• اگر دغدغه ما مشکلات معیشتی مردم است، راهکارش این است که قانون و عدالت محقق شود. در شرایط حساس فعلی باید گفتگو بین دولت و مجلس وجود داشته باشد و ما از این رویه استقبال می کنیم.

 

 

نامه رئیس مجلس به رهبر انقلاب

• متذکر می شوم که تاخیر در ارسال لایحه بودجه برای کشور مضر است. من خدمت رهبری معظم هم نامه‌ای نوشتم و مضرات این تاخیر را خدمت ایشان اعلام کردم و اینکه ارسال لایحه طبق آیین نامه ضوابط خاص خود را دارد. رهبری هم به دولت تذکر دادند که زودتر این کار باید انجام شود.
• سال آینده انتخابات است و باید زودتر وضعیت کشور سامان پیدا کند. علاوه بر اینکه این تحریم‌ها هم موثر هستند اما باید ثبات اقتصادی در کشور ایجاد شود. ایجاد ثبات هم این است که سند راهنمای سال آینده که بودجه است باید مدون شود. این ساده نیست و نیازمند زمان است و باید در کمیسیون‌ها بحث شود از این رو به دولت توصیه می کنیم سریعتر لایحه را به مجلس ارائه دهند. اگر دولت نظری هم دارد می تواند در خلال بودجه آن را منعکس کند.


کسی با اصل قانون هدفمندی یارانه ها ستیز ندارد

• در مورد هدفمند کردن یارانه‌ها هم تاکید می کنم که کسی با اصل این قانون ستیزی ندارد، آنچه مهم است این است که تمام این قانون درست اجرا شود. در این قانون باید به تولید، حمل و نقل و بهداشت توجه شود، اگر اجرا نشود برای کشور مشکل ایجاد می کند.
• رییس جمهور مباحثی درخصوص قانون اساسی مطرح کردند که مجال آن در این فرصت و این فضا نیست، راهکار دارد و در شرایطی که مشکلات معیشتی مردم مهم است این قسم مباحث مهم نیستند.

 

 

رهبری مسئول اصلی کشور هستند، کشور را هدایت می کنند و خود ایشان هم از اینکه تعرضی به قانون اساسی نشود صیانت می کنند


• در کشور ما همه باید مقید به اجرای قانون باشند، رهبری مسئول اصلی کشور هستند، کشور را هدایت می کنند و خود ایشان هم از اینکه تعرضی به قانون اساسی نشود صیانت می کنند. لذا هرکس مساله ای دارد باید خودش به رهبری منعکس کنند. در آنجا هیاتی است و این مسائل بررسی می‌شود. اما باید توجه کرد که قانون اساسی می گوید طرح یا لایحه از مجلس عبور کرد و شورا تصویب کرد همه ملزم به اجرا هستند. چندبار این بحث شده است، در زمان امام راحل و در دوره مقام رهبری این مسائل مطرح و کتبا به همه ابلاغ شده است.
• این اقدام دولت [حضور در مجلس] را به فال نیک میگیرم و امیدواریم به فرهنگ قانون گرایی کمک شود و اجرای قوانین به درستی انجام شود. ما به عهدمان به اینکه در این چارچوب به قوای دیگر کمک کنیم هستیم و صادقانه کمک می کنیم ، امیدواریم در این شرایط حساس مسائل کشور با همدلی بهتر حل شود. اگر روحیه همدلی، همگرایی و رعایت چارچوب های قانون باشد کشور ظرفیت خوب نخبگی و مادی برخوردار است و این تحریم‌ها ومشکلات معیشتی را پشت سر خواهد گذاشت.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی