کد خبر : 3536
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

مهر/صیانت از قانون اساسی بر عهده رهبری است/ کسی با اصل هدفمندی ستیزی ندارد

مهر/صیانت از قانون اساسی بر عهده رهبری است/ کسی با اصل هدفمندی ستیزی ندارد

رئیس مجلس با اشاره به مباحثی که از سوی رئیس جمهور در مورد صیانت از قانون اساسی مطرح شد گفت: رهبر معظم انقلاب هم مسئول اصلی کشور هستند و کشور را هدایت می کنند و ایشان صیانت می کنند از این که تعرضی به قانون اساسی نشود و اگر کسی هم مساله ای دارد باید از طریق راهکار موجود به رهبری منعکس بفرماید.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، علی لاریجانی پس از  اظهارات نمایندگان مجلس که در پاسخ به سخنان رئیس جمهور در جلسه علنی امروز مجلس بود اظهار کرد: در خلال مباحثی که مطرح شد نمایندگان دیدگاه های متفاوتی را بیان کردند و این ها نشان می دهد که دغدغه اصلی نمایندگان مساله معیشت مردم است و آن چه را که آنان در مجلس پیگیری می کنند و گاه به خاطر آن وزرا را به مجلس فرا می خوانند مشکلات معیشتی مردم است که برای حل آن از ابزار قدرت مجلس استفاده می  کنند و نباید در این زمینه دلتنگی از مجلس داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بیکاری، موضوع تورم، مشکلات اشتغال از جمله دغدغه های نمایندگان بود که امروز مطرح شد، ادامه داد: کار مجلس اجرای قانون است و گاهی در این اجرای قانون سرسختی نیز می کنند و نباید گله مندی از این سرسختی وجود داشته باشد چرا که این وظیفه مجلس است و گرنه چه فایده ای دارد که اینقدر در مجلس وقت می گذاریم و قانون می نویسیم.

وی ادامه داد: اساس مدنیت و عدالت در کشور اجرای قانون است لذا این موضوعات باید مولفه اصلی تجمع ما بین مجلس و دولت باشد.

لاریجانی تاکید کرد: دغدغه اصلی ما حل مشکلات معیشتی مردم است و راهکار ما این است که قانون و عدالت محقق شود و در شرایط فعلی که شرایط حساسی است باید گفتگو میان مجلس و دولت وجود داشته باشد و ما استقبال می کنیم از این که آقای رئیس جمهور به مجلس تشریف آوردند و صحبت های خود را ارایه کردند و نمایندگان نیز نظرات خود را مطرح کردند.

وی ادامه داد: خوب است که ایشان در جلسات دیگر هم حضور پیدا کنند. درست است که از نظر قانونی لزومی ندارد اما حضور ایشان در مجلس مفید است به این معنا که دیگر ذهنیتی ایجاد نمی کند و مستقیم ایشان نظرات نمایندگان را می شنوند و این موضوع می تواند تعامل منطقی باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی  افزود: من در این زمینه لازم می دانم متذکر شوم که تاخیر دولت در ارسال لایحه بودجه به مجلس برای کشور مضر است.

وی ادامه داد: من خدمت  مقام معظم رهبری نیز نامه ای ارسال کردم و در زمینه دیر ارسال شدن لایحه بودجه به ایشان اطلاع دادم و نوشتم که این موضوع برای کشور مضراتی دارد و در آیین نامه داخلی مجلس نیز ضوابط  خاصی برای این کار وجود دارد.

رئیس قوه مقننه افزود: مقام معظم رهبری نیز در این باره به دولت تذکر دادند.

وی ادامه داد: ارایه لایه بوجه به مجلس باید هرچه سریعتر انجام شود چرا که ما فرصتی نداریم و بهمن ماه نیز آغاز شده است و سال آینده هم انتخابات را در پیش داریم. علاوه بر اینکه وضعیت کشور نیز هر چه سریعتر سامان داده می شود چرا که ما تحریم ها را داریم و این موجب آسیب رسیدن به ثبات کشور شده است بنابراین ما باید برای ایجاد ثبات در کشور لایحه بودجه سال آینده را که سند راهگشایی است را زودتر تصویب کنیم .

لاریجانی تاکید کرد: تاخیر دولت در ارایه لایحه بودجه خلاف قانون است و باید به این موضوع توجه شود. همچنین خیلی از نکاتی که نمایندگان مطرح کردند می شود در خلال بررسی لایحه بودجه به آن توجه شود و همچنین بسیاری از سخنانی که رئیس جمهور مطرح کردند نیز می شود در لایحه بودجه بررسی کرد.

وی ادامه داد: باید تاکید کنم که در موضع هدفمندی یارانه ها نیز کسی با اصل اجرای هدفمندی یارانه ها ستیزی ندارد آنچه مهم است این است که تمام قانون هدفمندی یارانه ها به درستی اجرا شود و قوانین دیگری که می تواند این ضلع را تکمیل کنند هم همزمان اجرا شود چرا که اگر در قانون هدفمندی یارانه ها به موضوعات تولید، حمل و نقل و بهداشت توجه نشود مشکلاتی برای کشور به وجود می آید. همان طور که برخی از مشکلاتی که اکنون در کشور با آن مواجهیم به دلیل عدم دقت در اجرا بوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی  ادامه داد: یک مباحثی هم راجع به قانون اساسی در سخنان رئیس جمهور مطرح شد که من فکر می کنم مجالی برای بحث در این باره در این جا نیست و نیازی به این که در شرایط فعلی به این چیزها بپردازیم نیست، در کشور ما همه باید مقید به قانون اساسی باشند و رهبر معظم انقلاب هم مسئول اصلی کشور هستند و کشور را هدایت می کنند و ایشان صیانت می کنند از این که تعرضی به قانون اساسی نشود و اگر کسی هم مساله ای دارد باید از طریق راهکار موجود به رهبری منعکس بفرماید و آنجا هیاتی دارند که این موضوع را بررسی می کنند و نیازی به این گونه مسایل نیست

وی تصریح کرد: باید توجه کرد که قانون اساسی وقتی می گوید قانونی از مجلس عبور کرد و شورای نگهبان تصویب کرد همه ملزم به اجرای آن هستند و این موضوع بارها و بارها اعلام شده است و اینها ربطی به سوگند و اینها ندارد و رئیس جمهور باید قانون را ابلاغ کند و مسئولیت آن بر عهده شورای نگهبان و مجلس است و این موضوعات نباید با یکدیگر خلط شود.

لاریجانی با بیان اینکه ما حضور آقای احمدی نژاد در مجلس را به فال نیک می‌گیریم گفت: این موضوع کمکی می شود به فرهنگ قانون گرایی و اجرای قانون در کشور و ما به  عهدمان در این چارچوب به قوای دیگر کمک کنیم پایبند هستیم و صادقانه در این زمینه کمک خواهیم کرد و امیدواریم که در شرایط حساس کنونی کشور مسایل کشور با همدلی بهتر حل شود.

وی ادامه داد:  من مطمئنم هستم اگر روحیه همدلی و همگرایی در چارچوب های قانونی باشد قطعاً کشور از ظرفیت بسیار خوب نخبگی و امکانات مالی خوبی برخوردار است  که این مشکلات معیشتی را پشت سر بگذارد.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی