کد خبر : 3534
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

فارس/لاریجانی پس از سخنان رئیس جمهور: با رئیس جمهور هم‌ عقیده‌ام که نباید بهانه به دست دیگران داد

فارس/لاریجانی پس از سخنان رئیس جمهور: با رئیس جمهور هم‌ عقیده‌ام که نباید بهانه به دست دیگران داد

 رئیس مجلس گفت: من با رئیس جمهور هم عقیده‌ام که نباید به دست دیگران بهانه داد و باید به این موضوع توجه کرد که نباید دیگران از کارهای ما سوء‌استفاده کنند
خبرگزاری فارس: با رئیس جمهور هم‌ عقیده‌ام که نباید بهانه به دست دیگران داد

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس،‌ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان سخنان محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور کشورمان در صحن علنی مجلس طی سخنانی، اظهار داشت: ای‌کاش رئیس جمهور و اعضای دولت در جلسه می‌ماندند و سخنان نمایندگان را هم استماع می‌کردند.

وی افزود: این ایده و فکر که آقای رئیس جمهور به مجلس آمد و ایده‌هایش را در مجلس برای اصلاح امور مطرح کرد، امر پسندیده‌ای است و نفس این کار درست است؛ باید ایده‌ها در مجلس مطرح شود و نکته‌ای را که رئیس جمهور در مورد همکاری و تعامل بین دولت و مجلس گفتند هم امر درستی است و رویکرد مجلس هم بر همین اساس بوده که بین دولت و مجلس در مسائل مهم روابط دوستانه وجود داشته باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کارها باید با قاعده و کارشناسی انجام شود؛ یعنی اگر اصول علمی بر تصمیم‌گیری‌ها حاکم باشد، هیچ نزاعی پیش نمی‌آید و یا به حداقل می‌رسد.

وی گفت: نکته دیگر این است که قلب‌ها برای آبادانی توسعه کشور می‌تپد؛ دغدغه مجلس و نمایندگان این است که کشور توسعه پیدا کند؛ وقتی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه می‌روند باید قبول کرد که بیشترین ارتباط را نمایندگان با مردم دارند. لذا وقتی نمایندگان می‌گویند که مشکلاتی وجود دارد قصدی جز حل مشکلات ندارند؛ برای ما ایده‌آل است که وقتی به حوزه انتخابیه می‌رویم مردم بگویند کارها خوب اداره می‌شود اما وقتی می‌بینیم که مشکلات جدی جلوی مردم است نمایندگان باید این مسائل را مطرح کنند و وزرا هم باید پاسخگو باشند.

لاریجانی اظهار داشت: علت اینکه از وزرا خواهش می‌شود در مجلس پاسخگو باشند، مشکلات مردم است و ما می‌خواهیم که این مشکلات حل شود؛ نزاعی در این رابطه وجود ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: اساس و رکن مجلس برای این است که از حقوق ملت صیانت شود؛ یعنی اگر جایی اجحافی می‌شود و یا خلاف قانون صورت می‌گیرد باید جلوی آن گرفته شود؛ کارکرد مجلس همین است؛ این کارکرد برای قوای دیگر مفید است تا از وضعیت مردمی مجلس که چشم بینا برای صیانت از حقوق مردم است استفاده کنند.

وی ادامه داد: مجلس به دنبال این نیست که برای خودش کارخانه تأسیس کند؛ مجلس کارش این است که قوانین مفید برای آبادانی کشور را وضع کند و در این قوانین نظارت داشته باشد تا قوانین درست اجرا شود.

لاریجانی در ادامه اظهار داشت: ما قبول داریم که شرایط کشور، شرایط حساسی است؛ در شرایط کنونی هم وضعیت اقتصادی و هم وضع تحریم‌ها در کشور فشار می‌آورد و این خیلی مهم است.

وی اضافه کرد: من با رئیس جمهور هم عقیده‌ام که نباید به دست دیگران بهانه داد و باید به این موضوع توجه کرد که نباید دیگران از کارهای ما سوء‌استفاده کنند.

لاریجانی با طرح این سؤال که با چه روش‌هایی می‌توان قدرت تحمل ملت را توانمند کرد، اظهار داشت: اگر تولید ملی در کشور افزایش پیدا کند پایداری و استقامت ملت بوجود می‌آید و تحریم‌ها اثری نخواهد داشت.

لاریجانی در ادامه گفت: اگر نمایندگان ایرادی در قانون هدفمندی یارانه‌ها دارند مربوط به نفس آن نیست بلکه هدفمند کردن یارانه‌ها را مجلس تصویب کرده و قواعدی را هم برای آن برشمرده؛ ایراد این است که آن بخشی که مربوط به تولید بود درست اجرا نشد و مشکلاتی امروز در تولید وجود دارد که در صنعت و کشاورزی آنها را می‌بینیم.

وی ادامه داد: مهمترین مسئله برای دور زدن تحریم‌ها این است که ما فضای رونق تولید را در کشور را بوجود آوریم؛ احساس ما این است که در حال حاضر شرایط تولید وضعیت سختی دارد بر همین اساس باید به آنها کمک کنیم تا بتوانند سرپا باشند؛ حتماً هرچقدر تولید مردمی‌تر شود مفیدتر است لذا ما این ایده را دنبال می‌کنیم و آن را مفید می‌دانیم. بر همین اساس ما قانون اصل 44 را در مجلس مصوب کردیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس با اصل هدفمند کردن یارانه‌ها آن هم با ضابطه و بنحوی که به تولید لطمه نخورد مخالف نیست؛ شرایط باید برای اجرای قانون فراهم باشد.

وی افزود: طرح‌هایی که رئیس جمهور در جلسه امروز مطرح کرد چه درمورد زمین و چه درمورد بانک و چه هدفمندی یارانه‌ها باید در بستر معقول در کمیسیون‌های مجلس بررسی شود؛ آنچه که برای کشور مفید است با حضور کارشناسان مختلف دولت و سایر صابحنظران تصمیم گیری می‌شود و البته دولت باید طی لایحه‌ای این موارد را به مجلس ارسال کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: این که بین دولت و مجلس گفت‌وگوهایی صورت بگیرد ما استقبال می‌کنیم؛ آنجایی که از نظرات متخصصین مجلس بخواهد استفاده شود حتماً مورد توجه ما است و در این مدت هم همین مسیر پیگیری شد.

وی تصریح کرد: نکته‌ای که در مورد تشخیص مواردی از قانون اساسی وجود دارد در موردش باید با صراحت بگوییم که ما به طور جد معتقدیم که قانون اساسی میثاق ملی است و همه باید به آن پایبند باشند.

لاریجانی گفت: گاهی در تشخیص قانون اساسی تفاوت رأی وجود دارد؛ در این موارد قانون اساسی مشخص کرده که باید چه کار کنیم؛ قانون اساسی گفته که تفسیر قانون با شورای نگهبان است؛ اگر ما این را قبول داشته باشیم دیگر مشکلی وجود ندارد.

وی گفت: در مورد مسئله‌ای که در خصوص اصل 138 قانون اساسی مطرح شد این است که آئین نامه‌ها و مصوبات دولت برای داشتن انطباق با قانون توسط رئیس مجلس تأیید شود ما برای این موضوع هیئت تطبیقی را قرار دادیم؛ در اینجا ظاهراً تفاوت رأی وجود دارد ؛ بسیاری از موارد است که رئیس مجلس آنها را خلاف قانون می‌داند و دولت به آنها اعتراض دارد که این اعتراض مسموع نیست چرا که قانون اساسی موضوع را مشخص کرده و حتی در این زمینه تفسیر شورای نگهبان وجود دارد.

لاریجانی اظهار داشت: علاوه بر این در این زمینه به مقام معظم رهبری نامه‌نگاری شد و ایشان هم موضوع را به هیئت حل اختلاف فرستادند و هیئت هم نظر تفسیری شورای نگهبان را گرفته است و رهبر انقلاب همان نظر به دولت و مجلس ابلاغ کردند پس دیگر نباید در این زمینه مشکلی وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: شورای نگهبان در تفسیر مورد یادشده گفت که نظر رئیس مجلس در این زمینه باید اجرا شود؛ اختلاف در این زمینه کجاست؟ اگر ما به قانون اساسی پایبند باشیم مشکلی نخواهد بود.

لاریجانی گفت: در اصل 126 یا 121 که به آنها اشاره شد و مربوط به سوگند است در مورد تفسیر شورای نگهبان نظری دیگر داریم ؛ باید همه جا تفسیر شورای نگهبان را مبنا قرار دهیم؛ امیدواریم به این مسئله توجه شود؛ ممکن است در اصولی از قانون اساسی برداشت‌ها متفاوت باشد که مشکلی ندارد اما باید مبنا را شورای نگهبان قرار دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی از مسائل مهم که در کشور وجود دارد این است که برخی تخلفات قانونی صورت می‌گیرد؛ اگر این تخلفات وجود نداشته باشد مشکلی نیست؛ درحال حاضر در بعضی از مصوبات اخیر دولت همین اشکال قانونی بوجود آمد و در هیئت تطبیق بررسی گردید و نظر هیئت از نظر انطباق با قانون ابلاغ شد که از جمله آنها بحث استخدام‌ها بود که گفتیم باید چهارچوب‌ها رعایت شود؛ همچنین در بحث هدفمندی یارانه‌ها در همین مجلس و مجلس هشتم کمیسیون مربوطه گزارش رسمی از مواردی که تخلف شده بود ارائه داد.

وی گفت: نگاه مجلس نگاه طبیبانه است و قصد ما این است که مشکلات را حل کنیم ؛ اگر قانون در کشور اجرا شود می‌توانیم ادعا کنیم که عدالت اجرا شده است و بدون عمل قانون نمی‌شود گفت که عدالت رخ داده است چرا که پایه عدالت هم قانون است و باید به این نکات توجه کرد تا وقت کشور صرف سایش‌های تخلف قانونی نشود.

انتهای پیام/

 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی