کد خبر : 3523
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

واحدمرکزی خبر/لاریجانی: جبهه مقاومت بزرگترین قدرت تاثیرگذار خاورمیانه

واحدمرکزی خبر/لاریجانی: جبهه مقاومت بزرگترین قدرت تاثیرگذار خاورمیانه

 رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حماس و حزب الله و جهاد اسلامی بزرگترین قدرت تاثیرگذار در منطقه خاورمیانه هستند.


به گزارش واحد مرکزی خبر، علی لاریجانی در همایش بین المللی "غزه، نماد مقاومت" با اشاره به 29 دی روز غزه افزود: این روز به خاطر حماسه 22 روزه جنگ جانانه ملت فلسطین برای دفاع از ارمانهای خود به این نام نامیده شده است و امیدواریم این همایش، روشنگری جدی برای همه ملت های دنبال حقیقت باشد.

وی گفت: اگر نگاه منصفانه تری به صحنه اجتماعی ملتها در دنیای معاصر داشته باشیم ملت فلسطین را ملتی درخشنده می یابیم که از نظر مجاهدت و پیگیری حقوق خود، ملت با استقامت ، پایدار و مجاهدی است و ما  در دنیای معاصر کمتر چنین عظمتی را می یابیم.

لاریجانی افزود: مردم فلسطین دوره های مختلفی را سپری کردند و از زمانی که  طاعون صهیونیسم در خاورمیانه بوجود امد چند دوره را گذراندند ، دوره نخست دوره درخشنده ای برای ملت فلسطین بود که برای دفاع از حقوق خود به پاخاست و برای مقابله با رژیم صهیونیستی مجاهدت کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در این دوره کشورهای عربی هم متاثر و مسلمانان هم برانگیخته شدند و در آن موقع ما گرفتار حکومت سلطنتی امریکایی در ایران بودیم ولی ملت ایران در قلب خود نگران مردم فلسطین بود و علمای ما با تهیه صندوق هایی برای دفاع از مردم فلسطین امکانات جمع اوری کردند هرچند رژیم شاه خط دیگری را دنبال می کرد و باعث سرافکندی ما بود .

وی افزود : در دنیای عرب هم بسیاری از کشورها با حرص و ولع دنبال کمک به مردم فلسطن بودند و در واقع  ملت فلسطین با مجاهدت خود موجی از بیداری اسلامی را ایجاد کرد هر چند در چند جنگی که برای دفاع از ملت فلسطین روی داد  خیلی پیروز نشد و برخی سرزمین ها را از دست داد .

لاریجانی اضافه کرد: چون کشورهای غربی  و امریکا یک طرف قضیه بودند و کشورهای عربی با ساختار قدیمی  خیلی تلاش کردند ولی توفیق زیادی نداشتند و بعد از این جنگ ها دوره افول و غربت مردم فلسطین اغاز شد و 4 دهه را این طور طی کردند .

لاریجانی افزود : پس از شکست در جنگ ها  عملا امید به پیروزی در میان کشورهای عربی فروکش کرد و دنبال طرح های سازش  رفتند.

وی یاداور شد: در این دوره 15 ، 16 طرح سازش را شاهد بودیم و کشورهای عربی هم در تلاش برای حل موضوع بودند و نمی خواستند هزینه ای برای جنگ بدهند  و اسم ان را واقع بینی گذاشتند .

وی گفت : این قدر فشار ها زیاد بود که مرحوم یاسر عرفات هم گرفتار این مسئله شد و احساس می کرد راهی ندارد و به این طرحهای سازش تن داد و این دوره  دوره ای است که شاهد غربت فلسطین بودیم و کسی به داد انان نمی رسید .

لاریجانی افزود : پس از پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی (ره)  فضا را تغییر داد و مسئله فلسطین به عنوان ارمان مهم در انقلاب تعریف شد که این غده سرطانی باید از خاورمیانه برچیده می شد لذا امام ارمان بزرگی را در انقلاب اسلامی تعریف کرد .

وی گفت : این امر باعث شد شرایط شروع به تغییر کند و  این  سه دهه اخیر حادثه عظیمی است و ملت فلسطین پس از ان غربت عظیم احیا شدند و ان چیزی در فلسطین ارزشمند شد که بویی از مجاهدت در درون ان وجود داشت .

لاریجانی اضافه کرد: در بیرون هم طرحهای مختلفی که به عنوان سازش داده می شد رنگ باخت و برخی کشورهای منطقه هم طرحهایی برای سازش دادند ولی محلی از اعتنا نداشت ، چند سال پیش هم امریکایی ها خیزی برای سازش برداشتند که تغییری ایجاد نشد و حرکتی به جلو نداشت چون گفتمان مسلط برای حل مسئله فلسطین تغییر کرد.

لاریجانی افزود : در این سه دهه گفتمان مسلط، مجاهدت و مقاومت شد لذا  حماس رو امد و توانست از درون این گفتمان حضور جدی در صحنه سیاسی پیدا کند.

وی گفت : این سه دهه اخیر،  دوره احیای فکر اصیل اسلامی برای دفاع از فلسطین است  و گفتمانهایی که پیرامون مسئله سازش باشد دیگر محلی از اعراب ندارد و نمی تواند ظهور و بروز یابد.

لاریجانی با اشاره به جنگ های 22 روزه ، 33 روزه و 8 روزه در منطقه در دهه اخیر گفت: این چند جنگ  اخیر نمادی از تفکر مسلط در  موضوع فلسطین را نشان می دهد.

رئیس مجلس افزود: در جنگ 33 روزه  شاید بی نظیرترین کار در دهه های اخیر علیه صهیونیسم به دست نیروهای مجاهد حزب الله صورت گرفت و رژیمی که تاکنون شکستی را تجربه نکرده بود شکست بزرگی خورد.

وی گفت: همان دوره به اروپا سفری داشتم و یکی از رهبران اروپا ارتباط نزدیکی با صهیونیست ها داشت در خلال مطالب ما گفت که امروز اولمرت یک جنازه سیاسی است و در واقع واقعیت را گفت ، اقدام حزب الله کمر این رژیم را شکست و ابهتی  که چند دهه بر خاورمیانه سلطنت می کرد شکسته شد.

لاریجانی افزود: برای رفع شکست در جنگ 33 روزه تصور می کردند که حریف حزب الله نشدند و  جنگ 22 روزه روی داد که شاید بتوانند حماس را شکست دهند، ولی انان محاسبه دقیق نداشتند و حماس در حد خودش از امکانات خوب برای دفاع برخوردار بود و روحیه مقاومت داشت.

وی افزود: حماس و جهاد اسلامی فرزندان اصیلی از فکر جهادی مردم فلسطین در دهه اخیر هستند هر چند مشکلاتی هم دارند و تحت فشارهای منطقه ای و بین المللی هستند  ولی هویت مقاومت خود را حفظ کرده اند.

لاریجانی گفت :  در جنگ 22 روزه ضربه و شکست دیگری به رژیم صهیونیستی زدند و وضع داخلی ان  به هم ریخت،  جنگ 8 روزه با اهداف دیگری رخ داد ، پس از تحولات بیداری در منطقه، رژیم صهیونیستی تصور می کرد  باید حرکتی از خود نشان دهد ولی حرکت برق اسای حماس و جهاد اسلامی در دفاع از مردم فلسطین این   پرده های وهم و تصورهای غلط را از بین برد لذا شاهد تغییراتی در رژیم صهیونیستی بودیم .

وی تصریح کرد: همه اینها نشان می دهد که دوره جدید دوره احیای فکر مجاهدت و مقاومت در ملت فلسطین است که تاثیر خود را در دنیای اسلام می گذارد.

رئیس مجلس افزود : در خاورمیانه کشورهای بزک کرده ای که در کاخ های شیشه ای می نشینند عناصر تاثیر گذار در این منطقه نیستند بلکه عناصری در خاورمیانه تاثیر گذارند که در صحنه میدانی تاثیر گذار هستند.

وی حماس؛ حزب الله و جهاد اسلامی را بزرگترین قدرت تاثیرگذار در منطقه خاورمیانه دانست و گفت : پس از این جنگ ها انها درس هایی هم گرفتند ، امروز در صحنه بین المللی می بینیم  امریکایی ها می خواهند به نحوی مسئله فلسطین را جمع و جور کنند چون منافع آنان در سرزمین های دیگررقم می خورد و در حوزه آفریقا رقابت جدی با کشورهای دیگر دارند و احساس می کنند که سرگرمی آنان در منطقه خاورمیانه آنان را از توجه به حوزه افریقا  غافل می کند و در پی این هستند که به نحوی ماجرای سازش جدید را در منطقه ترتیب دهند .

وی افزود : عواملی در این امر موثرند  نخست خطی که در درون فلسطین در پی سازش است و برغم تغییر در گفتمان مسلط در دهه های اخیر این خط در پی نوعی عقب افتادگی از نظر سیاسی است که برخی کشورهای غربی و منطقه و اروپایی هم از ان حمایت می کنند و در پی این هستند که موضوع صلح و سازش را به نحوی رقم بزنند که با یک شکلات فلسطینیان سرگرم شوند و خودشان هم به سمت دیگری بروند هر چند این امر رخ نخواهد داد ولی چنین طراحی ای وجود دارد .

رئیس مجلس گفت: دوم اینکه برخی کشورها در منطقه هستند که از نظر سیاسی ، قدرت  نظامی و فکری، الهام بخشی ندارند ولی نقش دلالان سیاسی را دارند و با رفت و امد و گفتگو با کشورهای بزرگ فشار را بر ملت فلسطین زیاد و انان را تحریک می کنند که به این سمت حرکت کنند  .

وی افزود : این دلالان که کم مقدار هستند حتی در مسئله سوریه هم نقش عجیب و غریبی دارند  این در حالیست که در برخی از این کشورها بویی از دموکراسی  نمی بینیم ولی در سوریه در پی دموکراسی هستند  و خجالت اور است که در کشورهای خود دیکتاتوری دارند ولی در گفتار خود نگران دموکراسی در سوریه هستند و این بد اخلاقی و  نوعی نفاق سیاسی و  نقش افرینی برای منافع غرب است .

لاریجانی گفت : در این میان دستاورد مهم هوشیاری مردم فلسطین و روحیه مجاهدت در انان است و  باید بدانند مسیری که برای سازش دنبال می شود و دلالان منطقه ای می توانند این دستاوردها را از بین ببرند و باید خیلی مراقب باشند که خون عزیزان مجاهد در صحنه فلسطین و حمایت  ملت های روشنی مانند ایران از این دستاوردها حفظ شود.

وی تصریح کرد: نگرانی قدرت های بزرگ هم از حفظ این دستاوردهاست لذا باید توجه داشت که در مقطع حساسی هستیم که طراحی برای تزریق امپول رخوت در این طرحهای سازش  است و باید روحیه مقاومت تشویق و تقویت شود .

رئیس مجلس در پایان با اشاره به جمعیت دفاع از مردم فلسطین گفت : این جمعیت باید تحرک بیشتری برای صیانت از دستاوردهای فلسطین داشته باشد .

 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی