کد خبر : 3505
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر علی لاریجانی در سفارت ایران در سودان:

استقلال کشورهای اسلامی استراتژی اصلی ایران است

استقلال کشورهای اسلامی استراتژی اصلی ایران است

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم شناسایی ظرفیت‌های غنی کشور سودان برای فراهم‌شدن زمنیه سرمایه‌گذاری در این کشور، گفت: استقلال کشورهای اسلامی استراتژی اصلی جمهوری اسلامی ایران است.

  دکتر علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی شب گذشته در بدو ورود به خارطوم در ساختمان سفارت ایران در این کشور ضمن تبریک ایام فرخنده میلاد با سعات حضرت محمد(ص) گفت: آنچه باعث اعتلای زندگی مسلمانان است از وجود نازنین این حضرت است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در تشریح جایگاه نگاه و باورهای اسلامی در دنیای امروز، افزود:آیین مقدس اسلام توانست در دنیای امروز نگاه جدیدی به حیات بشر داشته باشد.

لاریجانی  با اشاره به دیدگاه‌های غربی و اسلامی  در نوع نگاه به زندگی بشر، گفت: اگر تمدن غربی به حیات عادی رو آورد اما تفکر اسلامی حیات معنوی و مادی را در کنار هم تعریف کرده باشد؛ این نگاه تمام ظرفیت‌های انسان را بالفعل می کند.

رییس قوه مقننه کشورمان در تشریح جزییات نگاه دنیای غرب به مقوله اسنان و زندگی بشر افزود: در انسان غربی تمدن تک ساحتی رشد کرده است و این نگاه نمی تواند تمام نیازهای بشر را پوشش دهد اما پیامبر رحمت برای ما آیینی آورده است که همه ابعاد وجود بشر را پرورش می دهد.

وی ادامه داد: در شرایطی که انسانیت دچار چالش شده است، بعضا شاهدیم که خود غربی‌ها از غربت انسان یاد می کنند در حالی که تفکر اسلامی نگاه دیگری به انسان و مقوله زندگی وی دارد.

لاریجانی با اشاره به این نگاه تصریح کرد: دیدگاه‌های اسلامی نگاه‌های نوع و تازه‌ای را به همراه دارد و حساسیت به جغرافیای اسلامی نیز ناشی از همین مسئله است.

وی افزود: به دلیل همین مسائل است که گاهی تحمیل‌هایی به جغرافیای اسلامی می شود و این تحمیل‌ها به دلیل نگاه ارزشمندتری است که اسلام به انسان دارد.

رییس مجلس شورای اسلامی در خصوص دستاوردهای نگاه اسلامی برای زندگی بشر، گفت: آزادگی تفکر و دریدن پرده‌های محدودیت انسان و تفکر جهادی که در دهه‌های اخیر احیا و سرافرازی را برای مسلمانان به همراه داشت، حرف تازه‌ای است که غربی‌ها از آن نگران هستند.

وی تصریح کرد: آنها نسبت به ایران حساسیت‌های زیادی دارند چرا که ایران را کانون موج آفرینی در این مسائل می دانند.

لاریجانی با تاکید بر این که امشب با توجه به آغاز ولایت حضرت ولی عصر(عج) نیز شب مبارکی برای شیعیان است، گفت:امشب آغاز ولایت حضرت ولی عصر(عج) است که همه ما تشریحا و تکوینا تحت ولایت ایشان هستیم و این از امتیازات مسلمانان است که هر مسلمانی احساس می کند همه وجود او در گرو آن ولی است.

وی تاکید کرد: این بشارت غنی که خدا نوید آن را داده است که با وجود ایشان معنی می یابد برای همه ما برکت بزرگی است چرا که با وجود حضور آن حضرت عدالت به معنی اهم آن ساری و جاری شده و هیچ نقطه‌ای از دنیا بدون بروز و ظهور عدالت باقی نمی ماند.

لاریجانی هم چنین تصریح کرد: در مکتب ما که بر اساس ولایت حضرت ویژگی‌های خاصی دارد چنین دورنمایی در پیش است که موجب تکاپو انسان می شود.

وی افزود: انقلاب مهدوی، انقلاب حیات بخش برای بشریت است که امیدواریم از برکات این ایام همه ما از آن بهره مند شویم.

نگاه مثبت کشور سودان به مقوله فلسطین قابل توجه و احترام است

رییس مجلس شورای اسلامی در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به ارتباط مناسب جمهوری اسلامی ایران با کشور سودان گفت: کشور دوست و برادر کشور ایران است و در این اوضاع منطقه  زعمای آن از عقلانیت خوبی برای هدایت کشور برخوردار است به خصوص که در این کشور مسئله فلسطین مورد توجه خاص قرار دارد  

وی افزود:کشورهایی هستند که تنها حرف حمایت از فلسطین را می زنند اما هیچ عمل نمی کنند و حتی گاه تلاش هایی نیز می کنند تا فلسطین به نسیان رود.

لاریجانی با انتقاد از این رفتارها تصریح کرد: این کشورها گاهی منابعی از خودشان را نیز در جیب پسند کشورها و قدرتهای زورگو می گذارند تا از آن بر علیه فلسطین استفاده شود و شیطنت‌های منطقه که بعضا شاهد آن هستیم از این منابع تامین می شود.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نگاه کشور سودان به مسئله فلسطین، تاکید کرد: کشور سودان همیشه در خصوص مسئله فلسطین و حمایت از آن نقش مثبتی داشته و ثابت قدم بوده است و همین مسئله برای ما اهمیت دارد.

وی ادامه داد:از سال های قبل روابط ایران با سودان از لحاظ اقتصادی و فرهنگی و تجاری مناسب و خوب بوده و چالشی در این روابط هرگز وجود نداشته است.

لزوم تقویت روابط ایران  و سودان

لاریجانی با اشاره به لزوم تقویت این روابط گفت: ظرفیت‌های کشور سودان بالا است اما متاسفانه این ظرفیت‌ها برای سرمایه گذاران تعریف شده نیست به این معنی که با زمینه‌های قابل توجه این کشور آشنا نیستند که باید در این زمینه تلاش شود تا این ظرفیت‌ها مورد بهره برداری برسد.

افزایش استقلال کشورهای اسلامی استراتژی ایران است

وی تاکید کرد: هر چه استقلال این کشورها بیش تر شود، عظمت اسلام نیز بیش از پیش بروز کرده و نشان داده می شود و این مسئله بدون شک از استراتژی‌های جمهوری اسلامی ایران است و لذا فرصت هایی که در این کشور وجود دارد و می تواند برای شکوفایی آنها از سرمایه های ایرانی استفاده کرد، باید شناسایی و تقویت شود.

لاریجانی در خصوص ادامه داد: اتاق بازرگانی و بخش‌های دولتی باید آشناتر و فعال تر تحرکات خود در این خصوص را افزایش دهند و گزارش‌های سفیر ایران در سودان نیز نشان می دهد که این تحرکات آغاز شده است.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: هدف از این سفر بیش تر شرکت در بین المجالس کشورهای اسلامی است  که در کنار این مسئله تلاش می کنیم تا با کشور دوست و برادر سودان در خصوص مسائل مختلف صحبت کنیم./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی