کد خبر : 3487
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

فارس/کشتار در سوریه، عراق و پاکستان خدمت به آمریکا است

فارس/کشتار در سوریه، عراق و پاکستان خدمت به آمریکا است

خبرگزاری فارس: علی لاریجانی گفت: خشونت و کشتار در همه جا به‌ ویژه پاکستان، عراق و سوریه آن هم توسط کسانی که داعیه اسلام‌خواهی دارند، چیزی جز مکر سیاسی نیست و این اقدامات خدمت به آمریکا و صهیونیسم جهانی است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در سخنرانی خود در هشتمین اجلاس بین‌المجالس ضمن سپاسگذاری از مهمان‌نوازی کشور دوست و برادر سودان در ارزیابی شرایط بین‌المللی و منطقه‌ای اظهار داشت: صحنه بین‌المللی در سال‌های اخیر بعد از تئوری‌های افراطی تک‌قطبی شدن جهان و هزینه‌های اقتصادی و جانی بسیار به سوی ساختار چندقطبی در حرکت است.

وی با تأکید بر اینکه کشورهای اسلامی نسبت به این پدیده دو حالت می‌توانند داشته باشند، افزود:‌ نخستین حالتی که کشورهای اسلامی می‌توانند داشته باشند این است که با همبستگی یکدیگر به سوی یک قطب تأثیرگذار حرکت کنند و

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این حالت در شرایطی محقق می‌شود که کشورهای اسلامی با استراتژی همگرایی از ظرفیت‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی خود بهره گیرند و از این رهگذر تراز یک قطب تأثیرگذار تعاملات خود را شکل دهند و قطعا در این وضعیت نزاع‌ها و چالش‌های بین کشورهای اسلامی باید در درون سازوکارهای دوستانه به حداقل برسد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در تشریح حالت دوم، گفت: مشی دومی که ممکن است کشورهای اسلامی به صورت اقمار منفرق پیرو قطب‌های بین‌المللی عمل کنند این است که از اتحاد دور شوند و این وضعیت در واقع تکرار شرایط جنگ سرد و البته با تغییراتی که اقتضای زمانه است، می‌باشد.

وی با تأکید بر اینکه بهره چنین حالتی را قدرت‌های بزرگ می‌برند، ادامه داد: اتخاذ چنین راه‌هایی سایش‌ها، رقابت‌ها و چالش را برای کشورهای اسلامی به ارمغان آورده و در این نزاع‌های تصنعی منابع آنها به یغما می‌رود.

 

* تحولات دنیای اسلام در سال‌های اخیر تحسین‌برانگیز است

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه در سال‌های اخیر تحولات دنیای اسلام از منظر نظام‌های دموکراتیک با مبانی اسلامی جهش‌های تحسین‌برانگیزی داشته است، تصریح کرد: این جهش‌ها به میزانی است که تحولات استقلال‌خواهی، آزادی‌خواهی و اسلامیت را نشان داده و برای قدرت‌های بزرگ دردآور است.

وی اضافه کرد:‌ گرچه در ظاهر پرستیژ دیگری را به نمایش می‌گذارند، بنابراین نه تنها نمی‌توان در تنگناهای اقتصادی و سیاسی این انقلاب‌ها انتظار کمکی از این قدرت‌ها داشت، بلکه باید مراقبت کرد که با فرصت‌طلبی جایگاه دیگری را برای خود جانمایی نکنند.

لاریجانی بیان کرد: این ظرفیت جدید جهان اسلام می‌تواند مبنای نظام جدیدی در همبستگی کشورهای اسلامی باشد که البته نیازمند نقشه راه مشخص و تدابیر داهیانه مسئولان کشورهای اسلامی است.

*نیروهای مجاهد مقاومت در به چالش کشیدن صهیونیست‌ها سبب عزتمندی مسلمانان شدند

لاریجانی تصریح کرد:‌ حضور قدرتمند نیروهای مجاهد مقاومت در صحنه کارزار علیه رژیم صهیونیستی اعم از حزب‌الله، حماس و جهاد در تغییر معادلات و نشان دادن قدرت مسلمانان و بالا بردن توان مسلمانان در به چالش کشیدن این رژیم و همچنین بهره‌مندی از قدرت حل و فصل مسائل در درون خود تأثیر شگرف داشته است.

وی ادامه داد: گسترش برخی گروه‌های افراطی بی‌منطق که رفتاری تروریستی از خود بر جغرافیای اسلامی نشان می‌دهند هم چالش‌های درونی ملل اسلامی را افزایش داده و هم چهره مسلمانان را کدر کرده و هم هزینه‌های جانی و اقتصادی زیادی را برای کشورهای اسلامی بار کرده است.

* دموکراسی دستوری گامی در جهت استبداد مدرن است

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت کشورهای اسلامی گفت: از منظر جمهوری اسلامی، کشورهای اسلامی می‌توانند با استراتژی وحدت‌گرا از فرصت تغییرات بین‌المللی بهره جسته و ظرفیت‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی خود را در تعاون با یکدیگر به کار بندند و جایگاه از دست رفته تمدن اسلامی را احیا کنند و در این مسیر تقویت پایه‌های دموکراتیک کشورها عامل پایداری آنها خواهد بود.

لاریجانی با تأکید بر اینکه باید به اصل درونی بودن این تحولات دموکراتیک پایبند باشیم، افزود: دموکراسی دستوری که با قدرت نظامی دیگران شکل گیرد، در واقع گامی در جهت استبداد و البته مدرن خواهد بود.

نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه جمهوری اسلامی با هرگونه دخالت نظامی در کشورهای در حال تحول مخالف است، افزود: ‌اکنون که بیداری اسلامی در جوامع ما ظرفیت جدیدی در مقابل قدرت‌های زورگوی غربی ایجاد کرده است، برخی کژاندیشان با نادانی‌ خود آب به آسیاب دشمن می‌ریزند و با طرح مسائل طایفه‌ای و مذهبی صفوف یکپارچه مسلمانان را دچار شکاف می‌کنند.

وی همچنین تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران بر پایه آرمان‌های امام خمینی (ره) از بدو نهضت اسلامی ایران منادی وحدت همه مسلمانان بوده و همه پیروان حضرت محمد بن عبدالله (ص) را برادران دینی و ایمانی خود می‌دانند.

لاریجانی ادامه داد: شافعی، حنبلی، جعفری، مالکی، حنفی و اهل طریقت و سایرین که همگان به تولید و نبوت و معاد معتقدند، قرآن کتاب آسمانی واحد آنهاست، کعبه قبله واحد آنها است و همه به سوی او عبادت می‌کنند، همگی در این دسته جای دارند، پس اختلاف بر سر چیست؟

وی با تأکید بر لزوم رفع اختلافات افزود:‌ مباحث کلامی و فقهی همیشه بوده و خواهد بود که باید در میان عالمان مورد بحث قرار گیرد و جای آن کوچه و بازار نیست.

نماینده قم تأکید کرد: رفتارهای خشونت‌آمیز به بهانه‌های مذهبی و دینی نتیجه‌ای جز تنفر و دشمنی بین مسلمانان ارائه نکرده و بهره‌ای جز برای زورمدارانه سلطه‌گر ندارد.

* مکتب اسلام پیروان ادیان آسمانی را به همزیستی مسالمت‌آمیز توصیه می‌کند

رئیس مجلس شورای اسلامی با استناد به دستورات مکتب اسلام گفت: ما با سایر پیروان ادیان آسمانی سر جنگ نداریم و مکتب اسلامی نوعی همزیستی مسالمت‌آمیز را توصیه می‌کند.

وی افزود: خشونت و کشتار در همه جا به‌ ویژه در کشورهای اسلامی نظیر آنچه در پاکستان، عراق و سوریه رخ می‌دهد آن هم توسط کسانی که داعیه اسلام‌خواهی دارند، چیزی جز مکر سیاسی همراه با تباهی فکری نیست و این دست اقدامات بهترین خدمت به آمریکا و صهیونیسم جهانی است.

* مجالس کشورهای اسلامی می‌تواند مجد و عظمت تمدن اسلام را نمایان کند

رئیس قوه مقننه کشورمان با تأکید بر اینکه مجالس کشورهای اسلامی نماد قدرت ملل اسلامی است، گفت: مجالس کشورهای اسلامی می‌تواند از فرصت تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای با اصول مشخص، زمینه قدرتمند شدن کشورهای اسلامی را به ‌عنوان یک قطب تأثیرگذار فراهم کند.

لاریجانی در پایان ضمن سپاسگذاری از دبیرخانه بین‌المجالس و پارلمان کشور دوست و برادر سودان یادآور شد: مجالس کشورهای اسلامی می‌توانند با تمرکز بر مسائل ذکر شده مجد و عظمت تمدن اسلامی را تدارک ببینند.

انتهای پیام/

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی