کد خبر : 3472
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در جمع خبرنگاران در فرودگاه مهرآباد از نتایج اجلاس بین‌المجالس خبر داد:

تاکید کشورهای اسلامی بر لزوم حل مسئله سوریه بدون دخالت نظامی

تاکید کشورهای اسلامی بر لزوم حل مسئله سوریه بدون دخالت نظامی

رئیس مجلس شورای اسلامی درباره دستاوردها و نتایج اجلاس بین‌المجالس کشورهای اسلامی در سودان پس از بازگشت به تهران،گفت: مسئله فلسطین به طور ویژه در این اجلاس مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با وجود اختلاف‌نظرها در مورد موضوع سوریه اکثریت قریب به اتفاق کشورها تاکید داشتند که مسئله سوریه باید بدون دخالت نظامی و با اصلاحات سیاسی از داخل حل شود.

 به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی در بدو ورود به تهران با حضور در جمع خبرنگاران درباره دستاوردهای سفر به سودان و شرکت در اجلاس بین‌المجالس، گفت: بین‌المجالس نهادی بین همه کشورهای اسلامی است که آنها را به هم پیوند داده و جلسه اصلی آن یک‌بار در سال ولی جلسات کمیته‌های آن که شامل کمیته‌های زنان، حقوق بشر، فلسطین و مسائل اقتصادی است، در طول سال نیز برگزار می‌شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه کشورهای شرکت‌کننده در اجلاس مواضع روشن و خوبی درخصوص فلسطین داشتند، افزود: بین پارلمان‌های کشورهای اسلامی مسئله فلسطین مسئله‌ای جدی است و اتخاذ مواضع در این دست از جلسات اهمیت زیادی دارد.

وی همچنین درخصوص مسئله سوریه و بررسی آن در این اجلاس، گفت: در این اجلاس با وجود اختلاف‌نظرهایی که درخصوص سوریه داشت، اما اکثریت قریب به اتفاق کشورها بر این مسئله تاکید داشتند که موضوع سوریه باید از طریق اصلاحات سیاست از داخل حل شده و از دخالت نظامی در آن پرهیز شود.

لاریجانی ادامه داد: در این اجلاس در مورد مسائل جهان اسلام، موضع فناوری هسته‌ای صلح‌آمیز و ترور دانشمندان هسته‌ای نیز صحبت‌هایی شد و این مسائل در بیانیه اجلاس مورد تاکید قرار گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی، افزود: در این اجلاس سازوکارهایی که برای به هم نزدیکتر شدن کشورها لازم است نیز مطرح شد و در دستور کار قرار گرفت.

وی با اشاره به طرح مسئله پارلمان اسلامی در اجلاس بین‌المجالس کشورهای اسلامی، گفت: بحث وجود پارلمان اسلامی در اجلاس مطرح و قرار بر این شد تا بررسی شود که آیا این نهاد از اساس می‌تواند وجود داشته باشد یا خیر.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس نهم، ادامه داد: در مورد حضور زنان در فعالیت‌های علمی، اجتماعی و سیاسی و همچنین جلوگیری از بعضی رفتارهای برخی از کشورها که مسئله‌ساز است نیز بحث‌هایی صورت گرفت، به طور مثال درباره مسائل مربوط به کشور مالی و الجزایر و شرایط این دو کشور در حال حاضر بحث و بررسی شد.

لاریجانی افزود: برخی از مسئولان پارلمان الجزایر نیز در این اجلاس حضور داشتند که ریشه‌های وضعیت فعلی و مشکلات این کشور را مطرح کردند.

نماینده مردم قم در مجلس نهم، همچنین با اشاره به دیدارهای برگزار شده در حاشیه این اجلاس، گفت: تا جایی که فرصت اجازه می‌داد با مسئولان برخی از کشورها مذاکراتی داشتیم، این اجلاس فرصتی شد تا با مسئولان کشور دوست و برادر سودان دیدار کنیم که در این راستا با رئیس مجلس سودان، معاون اول رئیس جمهور و رئیس جمهور این کشور بحث‌های دوجانبه‌ای مطرح شد، در این جلسات نحوه ارتقای همکاری‌ها بین ایران و سودان نیز مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: کشور سودان منابع خوبی دارد که درخصوص همکاری‌ها با این کشور نیز نظرات مطرح و بحث‌هایی صورت گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد:‌ دولت سودان در خصوص مسئله فلسطین موضعی مترقی و در مسائل منطقه‌ای نیز نگاه معقولی دارد و می‌تواند در حل مسائل منطقه‌ای مفید باشد./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران همیشه پشتیبان فلسطین بوده است/ دشمنان تلاش دارند حماس را گروهی بی‌تأثیر جلوه دهند

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی