کد خبر : 3462
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در همایش نکوداشت آیت‌الله تسخیری:

گروه های تندرو به دنبال تفرقه درجهان اسلام هستند

گروه های تندرو به دنبال تفرقه درجهان اسلام هستند

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشکل امروز جهان اسلام وجود گروهی افراطی است، گفت: امیدوارم برگزاری چنین نشست‌هایی به نزدیک‌تر شدن مذاهب اسلامی بینجامد.

 دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که در همایش بین‌المللی نکوداشت آیت‌الله تسخیری سخنرانی می‌کرد، گفت: این مجلس، مجلس وزینی است و در آن علمای کشورهای مختلف حضور دارند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تبریک ولادت پیامبر گرامی اسلام(ص) و هفته وحدت افزود: از پیامبر اسلام(ص) به‌عنوان "سراج منیر" یاد می‌شود که در برخی روایات آمده مقصود از سراج منیرعلم است.

وی با تشکر از همه کسانی که در برگزاری این همایش مشارکت کرده بودند، ادامه داد:‌ این سنت خوبی است که در کشور ما از بزرگان علم و فرهنگ قدردانی می‌شود و امروز نیز از حضرت آیت‌الله تسخیری قدردانی خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آیت‌الله تسخیری هم در علوم معقول تسلط دارد و هم در علوم منقول تتبعاتی داشته‌، تصریح کرد: ایشان در علوم تفسیری، اصول و کلام نیز تبحر دارند.

لاریجانی با اشاره به اینکه آیت‌الله تسخیری در خارج از کشور شهرت بیشتری دارند تا در داخل، گفت: وجه تمایز ایشان در زمینه گفت ‌وگو با مذاهب گوناگون اسلامی است.

وی افزود: آیت‌الله تسخیری در هنگام گفت ‌وگو با پیروان مذاهب مختلف اسلامی تلاش می‌کردند تا ایجاد تقریب کرده و نظرات خود را ایضاح کنند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس با بیان اینکه فعالیت تقریبی آیت‌الله تسخیری کار شاخص ایشان بود، ادامه داد: در دوره کنونی بیش از گذشته به این گونه فعالیت‌ها نیازمندیم.

رئیس نهاد قانونگذاری تصریح کرد: اگر به جغرافیای جهان اسلام نگاه کنیم، جدا از موذی‌هایی که به دنیای اسلام ورود کرده‌اند، مشکلاتی نیز داریم.

وی ادامه داد: یکی از این مشکلات کسانی هستند که افراط می‌کنند و نگاه سطحی به اسلام دارند. اگر در گذشته اشاعره به ایجاد مشکل و تفرقه در جهان اسلام می‌پرداختند، امروز این گروه افراط ‌گرا چنین می‌کنند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه امروزه این گروه افراطی علم تکفیر را بلند کرده است، گفت: کاری به مذاهب گوناگون ندارند و همه مذاهب اسلامی اعم از حنبلی، شافعی و... را تکفیر می‌کنند.

وی با بیان اینکه این بداع یک مشکل درونی اسلام شده است، تصریح کرد: این مشکل از مشکلات بیرونی جهان اسلام بیشتر و سنگین‌تر است، چرا که این گروه افراطی با داشتن پول فراوان و مورد حمایت بودن از طرف برخی و نیز داشتن رسانه به ایجاد تفرقه در جهان اسلام می‌پردازند.

نماینده مردم قم در مجلس نهم، فعالیت‌ گروه‌های افراطی مسلمان را سبب برخی حرکات سیاسی در جهان اسلام دانست و افزود: این افراد دنیای اسلام را دچار پراکندگی کرده‌اند و آنچه امروز در سوریه و نقاط دیگر جهان اسلام می‌بینیم، نمونه این تفکر افراطی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این گروه افراطی اهل گفت ‌وگو و مباحثه نیست، ادامه داد: اینجاست که حضور کسانی که تجربه کافی دارند، بیش از همیشه نیاز است.

وی با بیان اینکه آیت‌الله تسخیری عمر خود را صرف نزدیک کردن مذاهب اسلامی و ارائه برداشت‌های عمیق‌تر از اسلام کرد، گفت: این نکوداشت برای آیت‌الله تسخیری سبب می‌شود تا عده‌ای تشویق شوند و برای ادامه تقریب مذاهب تلاش کنند. امیدوارم این نشست چنین نتیجه‌ای داشته و ان شاءالله دیگران نیز با اقتدا به ایشان این کار را ترویج کنند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم با اشاره به حدیثی قدسی از رسول گرامی اسلام(ص) تصریح کرد: خداوند در این حدیث می‌فرماید، وقتی می‌خواهم خیر دنیا و آخرت را برای مومنی فراهم کنم، برای او قلبی خاشع و لسانی ذاکر قرار می‌دهم.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور ادامه داد: آیت‌الله تسخیری قلبی خاشع و لسانی ذاکری دارند که آن را در خدمت اسلام قرار داده و از خداوند می‌خواهم که ایشان را مستدام بدارد.

گفتنی است پیش از دکتر لاریجانی، علی اکبر رشاد رئیس همایش بین‌المللی نکوداشت آیت‌الله تسخیری گزارشی از فعالیت‌های وی در زمینه تقریب مذاهب و نزدیک کردن پیروان مذاهب اسلامی در طول چند دهه عمر بابرکت خود ارائه داد./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی