کد خبر : 3448
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در مراسم اختتامیه کنفرانس وحدت اسلامی:

خانه ملت/امروزه کشورهای مسلمان تاج عزت اسلامی برسر می گذارند

خانه ملت/امروزه کشورهای مسلمان تاج عزت اسلامی برسر می گذارند

 رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از محور های استراتژی غرب در تقابل با مسلمانان در شرایط فعلی ایجاد درگیری تصنعی بین کشورهایی است که منجر به تضعیف و تجریه غرب می شوند،گفت: آنهایی که امروز در سوریه بحران ایجاد می کنند، باید بدانند تئوری تجزیه به سراغ آنها هم خواهد آمد.

 به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی در مراسم اختتامیه بیست و ششمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که  در سالن اجلاس سران کشورهای  اسلامی برگزار شد، ضمن تبریک میلاد با سعادت پیامبر عظیم الشأن اسلام محمدمصطفی(ص) و میلاد امام صادق(ع) به حاضران گفت: امیدوارم در هفته وحدت قلوب همه مسلمین به یکدیگر نزدیکتر شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه پیامبر اکرم(ص) فرمود: امت من تا هنگامی که یکدیگررا دوست بدارند و امانت دار یکدیگر باشند سعادتمند خواهند بود، تصریح کرد: کنفرانس وحدت اسلامی در پی تحقق این بشارت نبوی است که پیوندهای مسلمانان را در سرای مستقیم دوستی و مودت به سرانجام رساند و ان شاءالله محقق خواهد شد که پیامبر اکرم(ص) فرمود: انسان با محبوب خود محشور می شود.

دکتر لاریجانی اظهار داشت: اگر محبوب ما بشارت پیامبر گرامی(ص) باشد که مسلمانان با هم مودت داشته باشند تا سعادتمند شوند، ان شاءالله به این نیت واصل خواهیم شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مناسب است که نگاهی به گذشته طی شده در سده اخیر داشته باشیم.

وی گفت: مسلمانان در مواجهه با مدرنیته و توسعه مدرن دنیای غرب چند رویکرد را در این سده مخصوصاً بعد از جنگ جهانی طی کرده اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی به رویکرد نخست اشاره کرد و گفت: رویکرد نخست استعمار غرب و تلاش او برای اینکه به مسلمانان بقبولاند که راه پیشرفت در سکولاریزم و جدایی سیاست از دین است، بود و لذا برخی جریان های روشنفکری غرب زده این فکر را در کشورهای مختلف ترویج دادند.

دکتر لاریجانی در توضیح مطلب فوق افزود: در جهان عرب، در ایران، در ترکیه و سایر بلاد اسلامی احزاب و گروه های روشنفکری غرب گرا پدید آمدند که شعار آنها جدایی دین از سیاست بود.

وی تصریح کرد: لذا در مجموع جریان استعمار شرق و غرب برای تحقق این سناریو، ملی گرایی را جایگزین دین کرده اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در ترکیه جریان آتاتورک، در ایران دیکتاتوری رضا شاه و در مصر ملی گرایی عبدالناصر این امور را به وجود آورد.

وی گفت: امروز که دنیای اسلام تا حد زیادی به خود آمده است اما آمریکا هنوز سیاست جدایی کشورها را به دلایل سیاسی دنبال می کند.

دکتر لاریجانی افزود: ‌این سیاست ها باعث شد که در چند دهه کشورهای اسلامی دارای دولت هایی شوند که هم پیوندهای درونی جامعه آنها سست باشد و هم تعارضات تصنعی و جنگ و جدال های بی وجه بین آنها فرسایش ایجاد کند؛ در نتیجه در مسأله مهم فلسطین که رژیم صهیونیستی را در مقابل چشمان همه مسلمانان به زور به وجود آورده ، تمام تلاش های کشورهای عربی نه تنها با شکست مواجه شد بلکه بخشی از اراضی خود را از دست دادند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این اتفاقات به دلیل اینکه پیوندهای دینی داخل امت سست و ارتباط حکومت ها نیز با اجتماع سست بود و همچنین رقابت های بلاوجه آنها بیشتر شده بود زمینه را برای آنها سست تر کرد و دنیازدگی حاکمان و پیروی از مدل زندگی غرب چشمان آنها را بسته بود.

وی با اشاره به اینکه اما ملاحظه کردید به محض اینکه تفکر دینی در بخشی از مناطق و تفکر جهادی ریشه یافت مسیر عوض شد و رژیم صهیونیستی شکست مفتضحانه را تجربه کرد گفت: این موارد را در جنگ ۳۳ روزه حزب الله، در جنگ ۲۲ روزه حماس و در جنگ ۸ روزه غزه شاهد بودیم.

لاریجانی ادامه داد: رویکرد دوم در سده اخیر تلاش های مصلحان اجتماعی بود که با مخالفت با تفکر القایی سکولاریزم مبارزه کرد مثل مرحوم سیدجمال الدین اسدآبادی، مرحوم اقبال لاهوری و بعضی از احزاب از جمله اخوان المسلمین و مراجع شیعه که مسیر دیگری را برای امت اسلامی مطرح کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات مرحوم سیدجمال الدین اسدآبادی گفت: وی مشکلات جهان اسلام را در نفوذ عقاید خرافی در اندیشه مسلمانان و تفرقه میان مسلمانان به عناوین مختلف مذهبی و غیر مذهبی و همچنین نفوذ استعمار غربی دانست.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: مرحوم اقبال لاهوری می گفت آنها که چشمشان از بردگی کور شده است نمی توانند حقایق بی پرده را درک کنند؛ این فرهنگ و تمدن دین مرده اروپایی چگونه می توانند کشورهای ایران و عرب را حیات و نگین ببخشند در حالی که خود به لبه گور رسیده اند.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: همچنین مرحوم اقبال لاهوری گفت، سخن مرا باور کنید که اروپای امروز بزرگترین مانع در راه پیشرفت اخلاق بشریت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن اعلام اینکه در جهان تشیع علمای برجسته حرکت ها و امواج اجتماعی بزرگی ایجاد کرده اند گفت: جنبش تنباکو به پیروزی رسید و استعمار اقتصادی غرب در دوره قاجار را به هم پاشید؛ انقلاب عراق با حضور علمای شیعه عراق و در رأس آن مرحوم میرزا محمدتقی شیرازی به نتیجه رسید.

وی تصریح کرد: نهضت مشروطه در ایران با راهبری مرحوم ملامحمد کاظم خراسانی و مرحوم شیخ عبدالله مازندرانی از مراجع بزرگ نجف و مرحوم سید عبدالله بهبهانی و سیدمحمد طباطبایی از علمای تهران به نتیجه رسید.

دکتر لاریجانی اضافه کرد: اما با همه تلاش های مسلمین گرچه فواید زیادی داشت اما فشار استعمار غربی به نحوی بود که منجر به وحدت امت اسلامی نشد به طوری که از اواخر دهه دوم تا اواخر دهه هشتم قرن بیستم میلادی هیچ کشور مسلمانی اعم از شیعه و سنی مستقل نبودند و همگی به زیر سلطه غیر مسلمانان درآمدند.

رئیس مجلس شورای اسلامی، ایران را اولین کشور آزاد شده از زیر یوغ غرب عنوان کرد و گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران اولین کشور از زیر یوغ غرب آزاد شد و  امروز پس از سه دهه شاهد هستیم که کشورهای مسلمان یکی پس از دیگری تاج عزت اسلامی به سر می گذارند.

وی گفت: امام(ره) مصلحی بود که بازگشت به خویشتن را در یک تئوری حکومت اسلامی ارائه نمود و محور آن را وحدت امت اسلامی قرار داد.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه امام(ره) توسعه و پیشرفت را همراه با عدالت و معنویت در یک تئوری اعلام کرد گفت: امام خمینی(ره) به جای گرایشات ناسیونالیستی که عملاً به تفرقه امت اسلامی منجر می شد محوریت اسلام را مبنا قرار داد؛ امام خمینی در سال ۵۸ فرمود، ما برای اسلام نهضت کردیم.

وی ادامه داد: امام(ره) به حضور شیعیان درنماز جماعت اهل سنت در حج تأکید کرد و هرگز اجازه نداد مباحث اختلافی کلامی و فقهی که باید در میان علما مطرح باشد به کوچه و خیابان ها کشیده شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به حاضران و میهمانان کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی گفت: امروز بیداری مسلمانان و پیروزی انقلاب ها در بلاد اسلامی را شاهد هستیم؛ البته فعال شدن جمعیت جهان از نظر سیاسی پدیده ای فراگیر است که منحصر به جهان اسلام نیست.

نماینده مردم قم در مجلس افزود: تجربه انقلاب ا یران و توفیق پایداری و همچنین استقامت ملت ایران در مقابل شگردهای مختلف آمریکا و غرب شرایط را برای بیداری مسلمانان و سایر کشورها مهیا کرد، از طرفی تلقی که آمریکا بعد از فروپاشی شوروی از تک قطبی شدن دنیا پیاده کرد و متعاقب آن رفتارهای نظامی غلط در منطقه صحنه بین المللی را به سوی قطب های متعدد سوق داده است و هیمنه دروغین آمریکا شکسته شد.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه کشورهای اسلامی امروز از ظرفیت خوب نیروی انسانی تحصیلکرده، منابع انرژی غنی و تکنولوژی پیشرفته برخوردارند گفت: یک عامل می تواند کشورهای اسلامی را به یک قطب تأثیر گذار در صحنه بین المللی تبدیل کند و آن عامل اراده برای وحدت کشورهای اسلامی پیرامون اسلام است.

وی افزود: آنچه باید مراقب بود استراتژی غرب در شرایط فعلی مسلمانان است که چند محور دارد.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: محور اول ایجاد درگیری تصنعی بین کشورهااست که منجر به تضعیف یا تجزیه آنها شود .

وی ادامه داد: آنهایی که امروز در سوریه بحران ایجاد می کنند تئوری تجزیه به سراغ آنها هم خواهد آمد.

نماینده مردم قم در مجلس محور دوم را ممانعت از وصول کشورهای مسلمان به تکنولوژی پیشرفته عنوان کرد و گفت: رفتار غرب نسبت به تکنولوژی هسته ای ایران یک نمونه از این ماجرا است.

وی با بیان اینکه غرب معتقد به طبقه بندی کشورها است ادامه داد: غرب دسترسی به تکنولوژی های پیشرفته را منحصر به یک عده از کشورها می داند و لذا نمی خواهد کشورهای اسلامی به این تکنولوژی دسترسی داشته باشند؛ البته این موضوع را در لفافه جهانی سازی مخفی کرده است.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه ممانعت از توفیق ملت ها در تشکیل نظام های مردمسالاری یکی دیگر از محورهای استراتژی غرب در تقابل با مسلمانان است گفت: همانطور که با انقلاب ایران و انقلاب های اخیر ستیز می کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ایجاد درگیری های مذهبی که البته عده ای نادان هم در این تله گرفتار شده اند را محور چهارم استراتژی غرب در شرایط فعلی مسلمانان مطرح کرد و گفت: آنچه تاریخ گذشته به ما می آموزد آن است که برای استعمارگران، شیعه و سنی تفاوتی نمی کند بلکه آنها ذلت همه مسلمانان را می خواهند به طوری که در گذشته توانستند برای ده ها سال دولت های مسلمان مستقل را به زیر استعمار خود بکشانند.

دکتر لاریجانی با اشاره به بیداری اسلامی تصریح کرد: اکنون که خداوند نعمت بیداری را شامل حال بخشی از امت اسلامی کرده است قدرت های غربی به انفعال افتاده اند و عده ای از سر نادانی یا غفلت و یا احتمالاً وابستگی به غرب هدف ایجاد اختلاف در صفوف اتحاد مسلمانان را دارند که این دقیقاً سیاستی است که فرصت طلایی مسلمانان در جنگ قدرت رادر شرایط چند قطبی دنیا از آنان می گیرد.

وی ادامه داد: امروز اگر توسط عده ای که خود را مطلق اسلام می دانند به مذاهب حمله می شود، به سود کیست؟ اختلافات فقهی و کلامی میان فرقه های حنفی، مالکی، جعفری و سایر فرقه ها اگر وجود دارد با توده های مسلمانان چه کار دارد.

لاریجانی در توضیح مطلب فوق گفت: باید صفوف توده های مسلمان منسجم و در مقابل صهیونیسم استکبار جهانی متحد باشد.

وی در ادامه سخنانش افزود: جای تأسف بسیار است که برخی به نام اسلام بخش عظیمی از مسلمانان را متهم به کفر و شرکت می کنند و با تهمت و دروغ آنها را از اسلام نیز خارج می کنند و فتوا به قتل زنان، مردان و کودکانی که هیچ جرمی را مرتکب نشده اند می دهند، جز اینکه از یک مذهب اسلامی پیروی می کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: آیا کسانی که این فتواها را صادر می کنند و کسانی که این احکام تکثیری را اجرا  می کنند می دانند ضربه ای به پیکره قرآن و اسلام می زنند و چه خدمتی به دشمنان اسلام می کنند این در حالی است که پیامبر گرامی اسلام(ص) در حدیث قدسی فرمود: خداوند تبارک و تعالی فرموده است هر که دوستی از دوستان خود را خوار سازد به حقیقت که خود را برای جنگ با من آماده ساخته است.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه اینگونه کنفرانس ها که سال ها برگزار می شود اگر نتیجه عملی نداشته باشد بیشتر به یک مراسم تشریفاتی تبدیل می شوند گفت: باید از این رهگذر اسلام تقویت شود و امروز اسلام تقویت نمی شود مگر به توحید کلمه در سایه کلمه توحید محقق شود و امروز مسلمانان نمی توانند از فرصت به دست آمده، قدرت تعیین کننده شوند مگر مبارزه عملی با تفکرات تندروانه  صورت گیرد.

وی گفت: چرا باید عده ای پیروان فرقه های اسلامی را به دروغ تحریک کنند که قرآن شیعه و پیروان اهل بیت با قرآن سایر فرقه های اسلامی تفاوت دارد.

دکتر لاریجانی افزود: آیا باید تا سال ها بی حرکت باشیم و باز بشنویم در این کشور یا آن کشور مسلمان، عده ای بیگناه به دست آنها قتل عام شده اند؛ در پاکستان، افغانستان و سوریه شاهد فجایعی باشیم که انسان شرم دارد از اینکه این فجایع کار کسانی است که ادعای اسلام خواهی دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: در این حرکت رو به جلوی مسلمانان وظیفه مهم ما این است که انرژی مسلمانان را با هم هماهنگ کنیم، نقش علما و روشنفکران جهان در این میان بیش از دیگران است و امیدواریم با دوراندیشی علما و روشنفکران جهان اسلام سیمای مسلمانان آنگونه شود که پیامبر گرامی اسلام(ص) آرزوی آن را داشت./

پایان پیام
 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی