کد خبر : 3438
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایرنا/لاریجانی:موضع آمریکا در مذاکرات 1+5 تخریبی است

ایرنا/لاریجانی:موضع آمریکا در مذاکرات 1+5 تخریبی است

 تهران- رییس مجلس شورای اسلامی ایران با بیان اینکه مذاکره با آمریکا خط قرمز نیست، تاکید کرد: آمریکا به جای موضع تخریبی باید به پیشرفت مذاکرات کمک کند.

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه العالم، ˈعلی لاریجانیˈ افزود: ما هیچگاه نگفته بودیم که مذاکره با آمریکا خط قرمزاست.

رییس قوه مقننه یادآورشد که رهبر معظم انقلاب چند سال قبل، در سخنرانی مشهد این نکته را فرمودند که ما رفتارهای آمریکایی ها را بررسی می کنیم. بنابراین باید دید که در دوره جدید رییس جمهور آمریکا، چه رفتاری از خود نشان می دهد.

لاریجانی ادامه داد: شاید اگر کسی بخواهد اطمینانی به این مساله پیدا کند، رفتار آنها در 1+5، خود یک نشانه باشد. به این معنی که به جای موضع تخریبی کمک کنند که مذاکرات پیش برود.

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به علل تعویق در مذاکرات ایران و 1+5 اظهار داشت: در این نشست طرف مقابل زمان را به عقب انداخت، این در حالی است که ایران برای مذاکره آمادگی داشت و دارد.

به گفته وی، 1+5 می تواند مسایل را در شرایط فعلی حل کند، اما به شرط آنکه با ابتکار عمل و صداقت مذاکره کند.

لاریجانی توضیح داد: ایران پیشنهادهایی را داده است و می توانستند در این مذاکرات به نتیجه برسند، اما مقداری سستی و زمان گیری در این مساله وجود دارد که شاید شانس 1+5 را در حل مساله کاهش دهد.

لاریجانی درباره درخواست ها برای توقف غنی سازی 20 درصد در مقابل توقف تحریم ها، گفت: ما عضو آژانس هستیم و ان پی تی را پذیرفته ایم بنابراین حقوقی داریم؛ این که 5 درصد یا 20 درصد غنی سازی کنیم جز حقوق ما است.

لاریجانی ادامه داد: آقایانی که پیشنهادی دارند، می توانند در همین مذاکرات پیشنهاد خود را مطرح کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی درباره تصور غربی ها از تاثیر تحریم ها بر ایران نیز گفت: آمریکایی ها برداشت صحیحی از این موضوع نداشتند، تغییراتی که در وضعیت اقتصادی ایران رخ داده، به دلیل چند عامل است.

لاریجانی ادامه داد: بخشی از دلایل گرانی و تورم به وجود آمده در ایران، مربوط به نقدینگی بسیار در داخل کشور است و تحریم ها درصد کمی تاثیر بر این موضوع داشته است.

رییس مجلس شورای اسلامی یادآورشد: ایران از نظر تولید داخلی دارای قدرتی است که می تواند این مسایل را حل کند، ولی نخست باید این اشکالات اقتصادی را برطرف کرد.

لاریجانی گفت: آنها می خواهند بگویند که تحریم ها تاثیر بسیاری داشته است به همین دلیل از این موضوع سوء استفاده می کنند.

سیام(1)**9012

انتهای پیام /*

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی