کد خبر : 3426
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایسنا/لاریجانی: توصیه رهبری این بوده که به اقشار تحت‌فشار کمک شود/درباره هدفمندی توافق نشده است

ایسنا/لاریجانی: توصیه رهبری این بوده که به اقشار تحت‌فشار کمک شود/درباره هدفمندی توافق نشده است

نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی در اخطاری ضمن تاکید بر لزوم کمک به مردم و عمل به توصیه مقام معظم رهبری در این رابطه گفت که تصمیمات نشست مشترک دولت و مجلس باید محمل قانونی پیدا کند و به تصویب مجلس برسد.

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایسنا، مهدی سنایی در اخطار و تذکری اصول 52و 53 قانون اساسی و همچنین ماده 186 آیین نامه داخلی مجلس را مورد اشاره قرار داد و اظهار کرد: توصیه شده است به اقشار ضعیف پیش از عید کمک شود که این توصیه،‌ توصیه‌ مهمی است ولی قاعده این است که این توصیه از طریق قانون عمل شود.

 

وی افزود: این روزها مصاحبه‌های متعددی انجام می‌شود و ارقام مختلفی در باره کمک نقدی به مردم مطرح می‌شود لازم است بگویید مبنای این ارقام چیست؟ شما(لاریجانی) هم به خبرگان مجلس اشاره کردید این در حالی است که ما نه در عرف قانون‌گذاری و نه در قانون اساسی و نه در آیین‌نامه چیزی به اسم خبرگان مجلس نداریم و مجلس علی القاعده قانونگذاری می‌کند و مصارف بودجه هم براساس تصمیم مجلس است.

 

سنایی در ادامه خاطرنشان کرد: اینکه این امر مهم باید انجام شود و در مورد آن توصیه هم شده و هم به آن عمل می‌کنیم تردیدی نیست اما این موضوع باید محمل قانونی پیدا کند و علی القاعده دولت باید پیشنهادی بیاورد و مجلس آن را مصوب کند.

 

وی در بخش دیگری از اخطار خود اصول 52 و 53 قانون اساسی را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: طبق این اصول هر گونه تغییر در ارقام بودجه تابع قوانین مقرر است و کلیه دریافت‌های دولت در حساب خزانه‌داری کل متمرکز می‌شود و همه پرداخت‌ها در حدود اعتبار مصوب به موجب قانون انجام می‌شود.

 

نماینده مردم نهاوند اضافه کرد:‌البته امروز بورس استیضاح است ولی مجلس محترم لازم است توجه کند که دو ماه از ارائه لایحه بودجه می‌گذرد اما نه دولت و نه مجلس هیچ توضیحی در این زمینه نمی‌دهند.

 

علی لاریجانی رییس مجلس در پاسخ به تذکر سنایی در خصوص ارائه دیرهنگام لایحه بودجه تصریح کرد: این که بودجه باید سر موقع داده شود ده بار گفته شده دولت باید لایحه بیاورد و مجلس نمی‌تواند کاری کند و این را به صورت طرح مطرح کند. خودتان که قانون اساسی را مطالعه کردید می دانید که دولت باید لایحه بدهد و آن لایحه در مجلس بررسی شود.

 

رییس مجلس به تاخیر دولت در ارائه لایحه بودجه اشاره کرد و گفت:‌قانون گفته 15 آذر زمان ارائه لایحه بودجه است و اگر از این زمان بگذرد دولت هم باید لایحه بودجه و هم لایحه چند دوازدهمی ارائه کند در این باره هم چندین بار نامه نگاری شده ، حضوری گفته شده و در صحن علنی هم تذکر داده شده دیگر مجلس چه کاری باید بکند؟!

 

رییس مجلس تاکید کرد که تاخیر در ارائه لایحه بودجه به ضرر کشور خواهد بود.

 

علی لاریجانی در واکنش به بخش دیگری از تذکر سنایی در خصوص نشست‌های مشترک دولت و مجلس گفت:‌ من توضیح دادم که توصیه مقام معظم رهبری این بوده که به مردم که در این شرایط تحت فشار هستند کمکی شود و این موضوع در جلسات بین دولت و مجلس مطرح با نظر ایشان مطرح شده بنابراین اشکالی از نظر قانونی ندارد.

 

لاریجانی یادآور شد: اینکه باید مجلس در جریان این موضوع قرار بگیرد ما مجلس را در جریان قرار دادیم اما در مورد هدفمندی یارانه‌ها توافقی صورت نگرفته است.

 

انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران همیشه پشتیبان فلسطین بوده است/ دشمنان تلاش دارند حماس را گروهی بی‌تأثیر جلوه دهند

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی