کد خبر : 3401
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

خانه ملت/ لاریجانی در دیدار با رئیس مجلس ترکیه: غرب قید موشک‌های پاتریوت خود در ترکیه را نمی‌زند

خانه ملت/ لاریجانی در دیدار با رئیس مجلس ترکیه: غرب قید موشک‌های پاتریوت خود در ترکیه را نمی‌زند

رئیس مجلس با بیان اینکه دموکراسی با سرنیزه و سلاح محقق نمی شود گفت: ایران و ترکیه می‌توانند نقش مثبتی در حل مناقشات منطقه کند، از طرفی دیگر با تجربه ای که ما داریم غربی ها به سادگی موضوع استقرار موشک‌های پاتریوت در مرز ترکیه را رها نمی‌کنند.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی امروز (سه شنبه ۲۴ بهمن ماه) در دیدار با جمیل چیچک رئیس مجلس ترکیه روابط بین ایران و ترکیه را مثبت و خوب ارزیابی کرد و گفت: خوشبختانه روابط دو کشور در چند سال اخیر در بعد اقتصادی روند رو به رشدی داشته است از طرف دیگر ایران و ترکیه دو کشور مهم در منطقه هستند و روابط پارلمانی خوبی با هم دارند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با یادآوری وضعیت کنونی سوریه و نقش دو کشور ایران و ترکیه در مناقشات سوریه افزود: به طور حتم ایران و ترکیه می توانستند نقش آرام‌بخشی در سوریه داشته باشند متأسفانه فضای کنونی موجب شده است که رژیم صهیونیستی از آن بهره برداری کند از طرفی دیگر در رابطه با مسائل سوریه باید توجه داشت که نباید کاری کرد که مسلمانان کشته شوند.

لاریجانی با تأکید بر اینکه ایران اصلاحات سیاسی در سوریه را قبول دارد یادآور شد: دموکراسی نباید با سرنیزه و سلاح باشد از این رو ایران و ترکیه می توانستند نقش مثبتی در مسائل سوریه داشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری استقرار موشک‌های پاتریوت در مرز ترکیه و سوریهٰ تصریح کرد: با تجربه ای که داریم غربی ها به سادگی این موضوع را رها نمی کنند و از طرفی دیگر مشکلات منطقه به طور حتم برای کل کشورهای منطقه است متأسفانه هم اکنون کشورهای بزرگی به صحنه می آیند مشکلات را ایجاد و بعد می روند و دیگران را به جان هم انداخته و اختلاف بین کشورها و مردم مسلمان را عمیق می کنند از این رو ایران چون ترکیه را دوست و برادر خود می داند فکر می کند که بیشتر باید در این رابطه صحبت کرد.

لاریجانی با یادآوری نقش مهم ترکیه در حل مناقشات منطقه گفت: به طور حتم اقدامات ترکیه در تاریخ می ماند و ما منتظر سفر جنابعالی به تهران هستیم.

در ادامه این دیدار جمیل چیچک رئیس مجلس ترکیه با بیان اینکه من هر از چندگاهی که شما را می بینم مسرور می شوم گفت: امیدوارم که باز هم شما را دیدار و مسائل منطقه و دوجانبه و جهانی را با هم تبادل نظر کنیم.

وی ادامه داد: من همیشه به زبان آورده ام که ایران کشور دوست و برادر ما است.

رئیس مجلس ترکیه با تأکید بر اینکه رابطه گذشته دو کشور ایران و ترکیه ریشه در تاریخ دارد تصریح کرد: به طور حتم روابط فی ما بین دو دولت هر چقدر رسمی تر شود در توسعه از یک سو به نفع دو کشور و از سوی دیگر به نفع مردم منطقه است.

چیچک با بیان اینکه از چندی قبل منطقه با تحولات بسیاری که موجب ریخته شدن خون مسلمانان شده مواجه شده است گفت: به طور حتم این موضوع علیه مسلمانان و مردم منطقه است که بیگانگان از این مسئله سوء استفاده می کنند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر حوادث رخ داده در منطقه روند ثبات در منطقه و همچنین منابع منطقه را به خطر می اندازد و موجب می شود ثروت ها در منطقه از بین رفته و مردم بیشتر در سختی باشند.

رئیس مجلس ترکیه افزود: بنابراین برای اینکه وضعیت سوریه به اینجا نرسد ترکیه از بدو بحران به لحاظ اینکه با کشور مورد بحث دوست بود اقدامات متعددی را برای جلوگیری از این درگیری ها انجام داد و فعالیت های سیاسی زیادی را کرد تا کار به اینجا نرسد ولی متأسفانه واقع نشد و کار به شرایط کنونی رسید.

وی با تأکید بر اینکه ریخته شدن خون بسیاری از مردم و کودکان در سوریه برای ما ناخوشایند است یادآور شد: متأسفانه گروه های زیادی از مردم سوریه به کشورهای دیگر رفته و پناهنده می شوند.

چیچک با تأکید بر اینکه جمهوری ترکیه از تمامیت عرضی سوریه دفاع می کندو راضی نیست این تمامیت خدشه دار شود افزود: به طور حتم درگیری‌های قومی که ریشه در مذهب دارد را محکوم می کنیم و خواستار توقف درگیری های خونین در سوریه هستیم از این رو اگر این موضوع محقق نشود گروهک های جدایی طلب از جو موجود سوء استفاده کرده و مشکلات را وارد سایر کشورها می کند لذا از این جهت اصرار داریم موضوع سوریه هر چه زودتر حل و فصل شود.

وی ادامه داد: به طور حتم باید ما دست به دست هم داده و کاری کنیم که جنگ سوریه به پایان رسد در غیر این صورت گروه های بین المللی داخل این موضوع شده و عناصر نامطلوب از این فرصت استفاده کرده و به منطقه ضرر می رسانند.

رئیس مجلس ترکیه افزود: در خصوص استقرار موشک های پاتریوت باید بگویم که مسئولان ایران و ترکیه در این رابطه تبادل نظر کرده اند از طرفی دیگر ترکیه جزء پیمان ناتو است و خودمان ناخواسته وارد ناتو نشده ایم و این پاتریوت ها جهت رفع احتیاجات ترکیه مستقر شده اند لذا از این رو هدف اصلی استقرار این موشک ها صرفاً دفاعی است و ترکیه قصد حمله به هیچ کشوری را ندارد و قطعاً عرض می کنم که ایران نگران این موضوع نباشد و ما ایران رادوست داریم.

چیچک ادامه داد: اگر به محل استقرار موشک های پاتریوت در ترکیه توجه کنیم می بینیم این موشک ها در جاهایی مستقر شده اند که حول درگیری های سوریه است لذا اگر در آینده با تلاش های شما و ما قضیه سوریه حل شود به طور حتم موشک های پاتریوت از مرز ترکیه جمع آوری می شود.

رئیس مجلس ترکیه افزود: خیلی آرزو دارم هر چه سریعتر به ایران بیایم و جنابعالی مستحضر هستید که تجدید نظر قانون اساسی در حال بررسی است./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی