کد خبر : 3398
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

ایرنا/لاریجانی : حضور چشمگیر مردم ایران در راهپیمایی 22 بهمن پاسخ روشنی به آمریکا بود

ایرنا/لاریجانی : حضور چشمگیر مردم ایران در راهپیمایی 22 بهمن پاسخ روشنی به آمریکا بود

 اسلام آباد - علی لاریجانی رییس قوه مقننه کشورمان گفت: رسانه های ایرانی و بین المللی به صورت تمام و کمال حضور پرشکوه مردم ایران را در راهپیمایی 22 بهمن نشان دادند و فکر می کنم حضور چشمگیر مردم پاسخ روشنی به رفتارهای آمریکا بود.


به گزارش ایرنا , ˈلاریجانیˈ سه شنبه در کنفرانس خبری با خبرنگاران پاکستانی و بین المللی درهتل ماریوت اسلام آباد در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا تاکید کرد: آمریکا و غرب قصد داشتند با تحریم ها ، مردم ایران را مایوس کنند، ولی ملت غیور ایران با این حرکت نشان دادند که در برابر دشمن مقاوم هستند.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه سلاح اتمی مزاحم آرامش روانی ملت ها است, گفت:در مساله هسته ای با دو ژست از غربی ها روبرو هستیم که یکی عملیاتی و در درون و یکی وجه سازی در برابر رسانه ها است وباید توجه داشت که غربی ها در مذاکرات 1+5 کارشکنی می کنند.

وی درباره با دستیابی ایران به سلاح هسته ای به خبرنگار روزنامه نوای وقت پاکستان ، گفت: همه می دانند که ما به دنبال سلاح هسته ای نیستیم و ایران به عنوان یکی از کشورهای تاثیرگذار در منطقه همیشه به دنبال احترام گذاشتن به کشورهای دیگر است.

حال چطور چنین کشوری می تواند تهدید ایجاد کند؟ ممکن است ایران دارای موشک هایی باشد اما این موشک ها تنها قدرت بازدارندگی دارند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حمله صدام در جنگ تحمیلی علیه ایران افزود: متاسفانه کشورهای منطقه در آن زمان از صدام حمایت کردند، اما ایران بعد از جنگ از این کشورها انتقام نگرفت، زیرا مردم و مقامات ایرانی برای اهداف خود ارزش بسیاری قائل هستند.

لذا کشورهای منطقه در جنگ ایران و عراق اشتباهات زیادی کردند ولی ما گذشت کردیم.

لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار جیو نیوز درباره واگذاری بندر گوادر در نوب پاکستان از سوی دولت این کشور به چینی ها و اعتراض هندی ها گفت : این مسائلی که مربوط به دولت پاکستان خود مقامات این کشور بهتر می دانند که صلاح کارشان در چیست.

رییس مجلس درپاسخ به سوال این خبرنگار درباره مزاحمت های صورت گرفته از کشور پاکستان برای جمهوری اسلامی , پاسخ داد : ما به پاکستان اعتماد داریم این موضوع از سوی هر دو کشور انجام نخواهد شد.

وی با بیان اینکه ایران نیازی به بمب هسته ای ندارد و حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز فتوای حرام بودن تولید و استفاده از سلاح های کشتار جمعی را صادر کرده اند ، تصریح کرد: کشور ما هم اکنون به دانش هسته ای دست یافته است و با این حال چه احتیاجی به بمب هسته ای داریم؟ اما در کل موضع ایران در رابطه با بمب هسته ای خلاف تبلیغات کشورهای غربی است.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ایران تولید سلاح های هسته ای را مزاحم آرامش روانی جوامع بشری می داند، افزود: زمانی که آمریکا سلاح های هسته ای را تولید و حتی سلاح های هسته ای ضعیف شده را در کشورهای منطقه استفاده می کند و از طرف دیگر وقتی که رژیم صهیونیستی را که کلاهک های هسته ای تولید می کند، تشویق و ترغیب می کنند، این موضوع موجب اشاعه بمب هسته ای در جهان می شود.

لاریجانی درباره وضعیت پروژه انتقال گاز ایران به پاکستان گفت: شما می دانید که این طرح یکی از راهبردری ترین طرح های منطقه است، از طرف دیگر ایران دارای منابع نفت و گاز است، لذا باید از این ظرفیت ها استفاده شود همچنین اجرای این طرح برای پاکستان یک مزیت محسوب می شود.

رییس نهاد قانونگذاری کشورمان با اعلام اینکه هم اکنون کار احداث خط لوله در ایران به اتمام رسیده است، یادآور شد: باید در آینده نزدیک ادامه ساخت خط لوله در پاکستان انجام شود. از طرف دیگر ما برای تسریع این طرح خط اعتباری ای را در کشور ایجاد کرده ایم تا به پاکستان برای اجرای آن کمک کنیم.

وی درباره وضعیت خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تصریح کرد: متاسفانه آمریکا در افغانستان خرابی های بسیاری را به وجود آورده است. هم اکنون بیش از 10 سال است که آمریکا افغانستان را اشغال کرده است. ابتدا غرب در این رابطه ادعای مبارزه با تروریسم را داشت، اما بعد از چند سال این ادعا رنگ باخت.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تاکنون ایران چندین پروژه عمرانی را در افغانستان اجرا کرده است، گفت: از طرف دیگر تلاش کردیم که کشاورزان افغانی از کاشت خشخاش انصراف داده و به کشاورزی سالم روی آورند، اما در این مسیر به ماجرای عجیبی برخوردیم. طی چند وقت اطلاعاتی به ما رسید که مواد مخدر از فرودگاه های کابل , قندهار و بگرام افغانستان به فرودگاه نیوگارسیا ترانزیت می شود و از آنجا به جاهای دیگر می رود, این درحالی است که این فرودگاه های افغانستان توسط ناتو کنترل می شوند.

لاریجانی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا شما برای انتخابات ریاست جمهوری ایران نامزد می شوید، افزود: من 35سال پیش نامزدی ام را انجام داده ام و هم اکنون 4 فرزند دارم.

وی درباره آینده مذاکرات ایران و گروه 1+5 , توضیح داد: ما در برابر 1+5 با دو ژست این گروه روبرو هستیم، یکی ژست عملیاتی که در داخل گروه کارشکنی می کنند و ژست دیگری که سیاسی و رسانه ای هستند که می گویند ما آماده مذاکره هستیم که به طور حتم این بازیگری شیطان بزرگ است.

رییس مجلس شورای اسلامی درباره حمله احتمالی آمریکا و رژیم صهیونیستی به مراکز هسته ای ایران گفت: من فکر می کنم که اگر این دو کشور مختصر عقلی داشته باشند، هیچ وقت دست به چنین اقدامی نمی زنند، از طرف دیگر چندی پیش برژیسنکی گفته بود که نه آمریکا و نه رژیم صهیونیستی توان حمله به ایران را ندارند.

نکته جالب این است که چرا باید تمام کارهای ملل جهان باید به تایید آمریکا و رژیم صهیونیستی برسد، از این رو اگر می خواستیم منطق آمریکایی را بپذیریم هیچ وقت انقلاب نمی کردیم.

وی در ارتباط با تحت فشار قرار گرفتن پاکستان از سوی آمریکا برای توقف طرح انتقال گاز از ایران به پاکستان، تصریح کرد: برداشت من این است که مسوولان پاکستانی اراده خوبی برای اجرای این طرح دارند. از طرف دیگر ما هم اکنون از دوره یک جانبه گرایی و تک قطبی عبور کرده ایم و من بعید می دانم که پاکستان به ضرر ایران اقدامی انجام دهد.

لاریجانی درباره همکاری ایران با سازمان سیا برای بازداشت تعدادی از تروریست ها در منطقه گفت: به طور حتم ˈاجنهˈ این خبر را به شما رسانده اند چون ما در بین انسان ها چنین خبری را نشنیده ایم. از طرف دیگر تاکنون چه وقتی بین ایران و آمریکا رابطه وجود داشته است؟

رییس مجلس نهم درباره حمله رژیم صهیونیستی به سوریه افزود: کشور ایران از ابتدا زمانی که کشورهای منطقه ماجراجویی را در رابطه با سوریه آغاز کردند تذکرهای داد و گفتیم که سوریه در پیشانی مقاومت در مقابل رژیم صهیونیستی است، لذا اینگونه ماجراجویی ها روحیه مقاومت سوریه را تضعیف و برای رژیم صهونیستی فرصت ایجاد کرده است.

از طرف دیگر دموکراسی در سوریه باید غنی تر شود، اما به طور حتم دموکراسی با توپ و تفنگ ایجاد نمی شود.

وی با بیان اینکه اقدامات نظامی در سوریه هیچ فایده و نتیجه ای ندارد، گفت: کشور ایران به همان دلیلی که با اقدامات نظامی در بحرین و لیبی مخالف است، با اقدام نظامی در سوریه هم مخالف است، لذا تغییرات سیاسی باید با اراده ملت انجام شود. از طرف دیگر عده ای با صرف پول و امکانات به دنبال اختلاف افکنی در منطقه هستند.

لاریجانی ادامه داد: ما شفاف می گوییم که همه فرق اسلامی برادر یکدیگر هستند و معتقدیم که همه یک قبله، یک پیامبر و یک کتاب آسمانی دارند , از این رو اختلاف کلامی در بین فرق اسلامی باید رفع شود.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه متاسفانه هم اکنون یک عده تنها به دنبال مشخص کردن کافرها در منطقه هستند، تصریح کرد: متاسفانه زمانی آنها کسی را کافر بدانند اقدام به کشتن آن می کنند که به طور حتم ما با این افکار مخالفیم.

آساق ** 1095 ** 1917

انتهای پیام /*

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی