کد خبر : 3387
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

از اقامت لاریجانی در هتل مورد حمله القاعده تا استقبال متفاوت از رئیس مجلس در تهران

از اقامت لاریجانی در هتل مورد حمله القاعده تا استقبال متفاوت از رئیس مجلس در تهران

سفر ۳ روزه رئیس مجلس شورای اسلامی به اسلام‌آباد و لاهور حاشیه‌های جالبی داشت که از جمله آنها اقامت‌گزینی لاریجانی در هتل مورد حمله گروهک تروریستی القاعده بود.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به پاکستان سفر هفته اخیر رئیس مجلس شورای اسلامی به پاکستان حاشیه‌هایی داشت که برخی از آنها در پی می‌‌آیند:

* سفر لاریجانی به پاکستان از دوشنبه 23 مهر آغاز شد که ساعت 5:45 بامداد خبرنگاران و برخی همراهان رئیس مجلس برای همراهی در پاویون جمهوری مهرآباد حضور یافتند و رئیس مجلس نیز ساعت 6 بامداد به این جمع پیوست.

* سفر رئیس مجلس با نشست خبری لاریجانی آغاز شد که در پاسخ به سؤال خبرنگار صداو سیما درباره اهداف سفر، از تشکیل یک نهاد مهم منطقه‌ایی به نام مجمع مجالس کشورهای عضو اکو خبر داد.

* در این سفر حسین شیخ‌الاسلام (مشاور امور بین‌الملل)، حسن قشقاوی (معاون وزیر امور خارجه) و امیر خجسته، شاهین محمد صادقی، غلامرضا اسداللهی، پلیمه عالی و مهدی سنایی از نمایندگان خانه ملت لاریجانی را همراهی می‌کردند و به جز یک نفر ترکیب کل هیئت همراه را آقایان تشکیل می‌دادند.

* آیین بدرقه لاریجانی که از آیین‌های خوب ایرانیان است که هنگام راهی شدن مسافر برای سلامتی او دعا می‌کنند این بار با حضور محمدرضا باهنر و علاءالدین بروجردی نایب رئیس مجلس و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و همچین حسین مظفر معاون نظارت مجلس و حسن زمانی مشاور لاریجانی و سید علی ریاض نماینده دولت که روزگاری نماینده ملت در مجلس بود، برگزار شد.

* عقربه‌های ساعت 6:40 دقیقه بامداد را نشان می‌داد که کاپیتان حسین‌پور از طریق بلندگو با سلام و خیرمقدم به لاریجانی و همراهانش و قرائت دعای سفر، آغاز سفر را اعلام کرد و هواپیمای بوئینگ 707 با شکافتن آسمان گرگ و میش تهران عازم اسلام‌آباد شد.

*‌سه ساعت پرواز کردیم در ارتفاع 33 هزار پایی و ساعت 11 صبح به وقت اسلام‌آباد وارد فرودگاه چک‌لالا یا بی‌نظیر بوتو شدیم.

* ‌لاریجانی و همراهانش در بدو ورود مورد استقبال فیصل کریم کندی معاون رئیس مجلس ملی پاکستان و علیرضا حقیقیان سفیر کشورمان و تعدادی از مسئولان محلی قرار گرفت و در فرودگاه برای خبرنگاران پاکستانی اهداف سفرش را تبیین کرد.

* پاکستان با هدف ایجاد کشوری برای مسلمانان شبه قاره هند و به معنی سرزمین پاک در سال 1947 میلادی از هندوستان جدا و استقلال آن توسط محمدعلی جناح اعلام شد.

این کشور در جنوب غربی آسیا واقع شده و 906 کیلومتر با ایران مرز مشترک دارد و با جمعیتی حدود 180 میلیون نفر ششمین کشور پرجمعیت دنیا و دومین کشور پرجمعیت جهان اسلام است که 20 درصد آنها را شیعیان تشکیل می‌دهند. این کشور 4 ایالت و یک منطقه فدرالی پایتخت و یک منطقه خودمختار قابایلی و دو منطقه آزاد تحت عناوین کشمیر و دلگیت دارد و ساختار حکومتی آن برخوردار از نخست‌وزیر، رئیس جمهور، رئیس قوه قضاییه و دو رئیس مجلس ملی و سنا است.

* وقتی وارد اسلام‌آباد شدیم فکر کردیم حکومت نظامی اعلام شده یا ارتش کودتا کرده یا شهر در آستانه جنگ قرار دارد که وجب به وجب نیروی مسلح چیدند و خودروهای زره‌ای و کماندوها مشغول ایست و بازرسی هستند؛ خلاصه هر لحظه با خود می‌گفتیم یا از آسمان یا از زمین یک نفر اکنون کتاب عمر ما را خواهد بست. یکی از همراهان به ما گفت نترسید اینجا امنیت برقرار است و آن که بیشتر شما را نگران کرده، احساس ناامنی است.

*‌ در طول مسیر البته بنرهای تبلیغاتی کمی چهره شهر را متمایز کرده  و نمادی از زندگی به حساب می‌آمد و در این میان بنر برگزاری اولین مجمع پارلمانی اکو با تصاویر رؤسای مجالس کشورهای مختلف از جمله ایران که ذیل آن به فارسی نوشته شده بود «چشم ما روشن/ دل ما شاد»، بیش از همه جلب توجه می‌کرد.

* محل اقامت لاریجانی و همراهانش طبقه پنجم هتل ماریوت یکی از دو هتل اصلی شهر بود که بسیار با کلاس و گران‌قیمت و امن بود اما این امنیت آسان به دست نیامده و محصول یک تجربه تلخ بود؛ 3 سال قبل یک عامل گروه تروریستی القاعده با کامیون حامل 2 تن تی‌ان‌تی وارد هتل شد که در محدوده حدود 50 تا 60 نفر کشته شدند.

این حمله انتحاری به بهانه حضور یک هیئت آمریکایی در هتل صورت گرفت که البته به جای آمریکایی‌ها، سفیر چک و تعدادی از کارکنان و مهمانان هتل به کام مرگ فرو رفتند.

خلاصه اینکه هتل ماریوت نه تنها برای برگزاری اجلاس مهم مجمع پارلمانی اکو و مراودات هیئت‌های دیپلماتیک محل مناسبی بود بلکه توریست‌ها و مایه‌دارهای پاکستانی مشتاق بودند برای لحظاتی با استفاده از فضای آرام آنجا دور هم بنشینند و به مناسبت‌های مختلف مهمانی بدهند و در کنار صرف غذا یک موسیقی زنده محلی نیز گوش دهند.

* اولین برنامه سفر لاریجانی شرکت در نشست تأسیس مجمع مجالس عضو اکو بود که در سالن کریستال هتل انجام شد و اعضا با امضای منشوری به مجمع حیات دادند و درباره شرایط دنیا و منطقه و لزوم همگرایی کشورهای عضو اکو و ضرورت تأسیس نهاد مشترک سخن گفت.

* در افتتاحیه این نشست یکی از قاریان ممتاز و جوان پاکستانی با صدای دلنشین کلام وحی را در جلسه طنین‌انداز کرد و برای لحظاتی مهمانان را به خود آورد واعتصموا به حبل‌الله جمیعاً ولا تفرقوا... .

* دیدارهای دوجانبه بین علی لاریجانی و فهمیده میرزا رئیس مجلس پاکستان و اسداف رئیس مجلس آذربایجان از دیگر برنامه‌های روز اول بود و در نخستین شب سفر نیز رئیس مجلس کشورمان در ضیافت شام همتای پاکستانی‌اش شرکت کرد.

* یکی از حاضرین در جریان ملاقات لاریجانی و اسدف سفیر آذربایجان در پاکستان بود که فارسی را همچون ما صحبت می‌کرد و وقتی از او پرسیدیم زبان ما را از کجا آموخته ادعا کرد که در دوران دانشجویی‌اش اما نگفت که کجا دانشجو بوده و رشته تحصیلی‌اش چه بوده است؛ وقتی از او درباره برخوردهای دولت متبوعش با اسلام‌گرایان سؤال کردیم حاضر به پاسخگویی در این زمینه نشد و به ذکر یک جمله بسنده کرد که امیدوارم همه با هم دوستانه زندگی کنند.

* برنامه‌های دومین روز سفر با ملاقات لاریجانی با جمیل چیچک آغاز شد که دیداری بسیار حساس و نسبتاً طولانی بود که حرف‌های بسیار مهمی درباره وضعیت سوریه و استقرار موشک‌های پاتریوت در مرز ترکیه با این کشور مطرح شد که پس از انتقادات لاریجانی به این موضوع طرف ترک وعده داد با حل معضل سوریه موشک‌ها جمع‌‌آوری شود.

* لاریجانی پس از سخنرانی در اولین کنفرانس عمومی مجمع پارلمانی اکو به دیدار رئیس مجلس سنای پاکستان رفت و در ضیافت نهار وی شرکت کرد.

* سخنرانی در اختتامیه کنفرانس تمدن اسلامی در دانشگاه قاعداعظم دیگر برنامه روز دوم سفر بود که لاریجانی در سخنانش بر لزوم ایجاد تمدن جدید اسلامی بر مبنای خرد، معنویت و اخلاق تأکید کرد.

وی با اشاره به عوامل شکوفایی و افول تمدن اسلامی در ادوار مختلف یکی از این عوامل را حکومت‌ها دانست و گفت نمی‌شود به دنبال عظمت تمدن اسلامی بود اما حاکمیت سکولار تشکیل داد.

لاریجانی بر همین اساس به دولت‌های اسلامی توصیه کرد: برای عزتمندی مسلمانان دستاز دوستی از شیاطینی چون آمریکا و اسرائیل بردارند که صحبت‌های او با حمایت و تشویق‌های مکرر اساتید و دانشجویان همراه بود.

وی بر این نکته هم تأکید کرد:‌ که ملت ایران با انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی و سرنگونی دیکتاتوری وابسته به آمریکا مسیر استقلال و پیشرفت را پیموده است و به تشریح دستاوردهای 35 سال اخیر ملت ایران پرداخت؛ وقتی حرف‌های لاریجانی با اوضاع ایران و پاکستان مقایسه کردیم تعجب کردیم که دوست و هم‌پیمان ایالت متحده زمستان‌ها گاز ندارد و تابستان‌ها برق و حتی در این روزهای زمستانی گاهی تا 10 ساعت برق می‌رود و در دیگر نمی‌توان در این شرایط از وضعیت زیرساختی مثل تلفن و اینترنت و وضعیت بهداشت و درمان یا امنیت صحبت کرد. یکی از دوستان می‌گفت الان خلق‌الله برای رفتن به دو شهر نزدیک به هم گاهی به خاطر نداشتن جاده مناسب پنج‌ شش روز در راه هستنتد و فقط یک اتوبان درست و درمان دارند که بتوانند 5 ساعته بروند لاهور.

خلاصه مردم صبور و مظلوم پاکستان از هر نظر به ویژه از نظر اقتصادی به خاطر سلطه‌طلبی و منفعت‌جویی قدرت‌های زورگو در فقر و محرومیت شدیدی به سر می‌برند.

لاریجانی در دانشگاه قاعداعظم از ارتباط نزدیک علمی دانشگاه‌های اسلام‌آباد و تهران هم سخن گفت که براساس آن دانشجویان پاکستانی بورسیه دانشگاه‌های تهران می‌شود که این حرف وی با استقبال بی‌نظیر دانشجویانی که تمام قد ایستادند و او را تشویق کردند، مواجه شد.

رئیس مجلس که اکثر سخنرانی‌هایش در این سفر با «صلی الله علی محمد و آله» آغاز کرد سخنانش در دانشگاه قاعداعظم را با شعار زنده و سرافراز باد ملت بزرگ ایران و پاکستان تمام کرد.

* مجری مراسم دانشگاه قاعداعظم از لاریجانی به عنوان فرزند رشید امام خمینی که در دوران خدمتش در وزارت خارجه، وزارت علوم و صداو سیما در گذشته و اکنون در مجلس شورای اسلامی پرچم اسلام ناب را برداشته یاد کرد و به ذکر بیوگرافی مختصری از وی پرداخت.

* آخرین برنامه لاریجانی در اسلام‌آباد برگزاری نشست خبری با حضور رسانه‌های مختلف بود که وی به سؤالات مختلف آنها درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5، بحث سوری و راهپیمایی 22 بهمن پرداخت.

هنگامی که برخی خبرنگاران به طرح سؤالات عجیب و غریبی همچون دخالت نظامی ایران بر برخی کشورها، همکاری ایران با آمریکا علیه القاعده و نامزدی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری آینده ایران پرداختند وی پس از پاسخ‌های طنزآمیز به این سؤالات، با بیان اینکه ظاهراً حرف‌های حسابی تمام شده، پایان کنفرانس خبری را اعلام کرد.

* رئیس مجلس در آخرین روز سفرش به لاهور (مرکز فرهنگی و شهر باغ و گل) رفت تا هم رئیس جمهور پاکستان را در اقامتگاه فرزندش ببیند و هم بر سر مزار متفکر بزرگ جهان اسلام یعنی علامه اقبال لاهوری حضور یابد. لاریجانی و همراهان ساعت 8:30 صبح اسلام‌آباد را به مقصد لاهور ترک کردند و پس از حدود 45 دقیقه پرواز در ارتفاع پایین وارد فرودگاه علامه اقبال لاهوری مرکز ایالت پنجاب شدند.

* در فرودگاه لاهور رانا محمد اقبال رئیس مجلس ایالتی پنجاب که پیرمرد خوش‌مزه‌ای بود به استقبال لاریجانی آمد و در پاویون فرودگاه آنقدر حرف‌های جالب و شعر گونه بیان کرد که لاریجانی گفت که از مصاحبت با او لذت برده است.

* رئیس مجلس پنجاب که اشعار فارسی را به خوبی می‌خواند توصیه کرد که بیشتر کتاب‌های فارسی بخوانند و با اندیشمندان ایرانی مراوده کنند و در پایان به او گفت که سخنان شما بسیار جالب و جذاب بود.

* رئیس مجلس در بدو ورود به مجموعه عظیم لاهور مورد استقبال سنتی تیم استقبال‌کننده قرار گرفت و پس از اجرای این مراسم دیدنی سر مزار علامه اقبال لاهوری رفت و با قرائت فاتحه و نثار تاج گل و ادای احترام دفتر یادبود وی را امضا کرد.

او اقبال لاهوری را متفکر بزرگ جهان اسلام که خواستار عزتمندی مسلمانان بود توصیف کرد و خواستار توجه مسلمانان به توصیه‌های علامه شد.

* رئیس مجلس همچنین از مسجد زیبایی پادشاهی و قلعه تاریخی لاهور در مجاورت این مسجد بازدید و این مجموعه را بسیار زیبا توصیف کرد و با تأکید بر لزوم مراقبت از این مجموعه تاریخی خواهان توجه بیشتر به نگهداری نسخ زربافت و نقره‌بافت قرآنی منحصر به ‌فرد در موزه عظیم این مجموعه فرهنگی شد.

* آخرین برنامه سفر لاریجانی ملاقات با آصف‌علی زرداری رئیس جمهور پاکستان بود، که در کاخ پسرش بلاول انجام شد.

در این دیدار لاریجانی مصاحفه بسیار گرمی با فرزند زرداری انجام داد و هنگامی که همراهانش را معرفی می‌کرد از امیر خجسته رئیس کمیسیون شوراهای مجلس به عنوان یکی از مجاهدین راه انقلاب و اسلام که 9 سال محبوس بوده یاد کرد که زرداری با اشاره به دوران حبس خود خجسته را رفیق خویش توصیف کرد.

* ساعت 17:45 دقیقه به وقت پاکستان بود که لاریجانی و هیئت همراه لاهور را به قصد تهران ترک کردند و هواپیما پس از 3:30 پرواز در ارتفاع 33 هزار پایی در فرودگاه مهرآباد آرام گرفت.

* در طول مسیر لاریجانی در جمع خبرنگاران و همراهانش و علاوه بر خسته نباشید و تقدیر از آنها، عکس یادگاری انداخت و با تک‌تک خبرنگاران همراهش گفت‌وگو کرد.

* رئیس مجلس در بدو ورود به کشور با استقبال همکارانش مواجه شد؛ حضور 30 نفره رؤسا و نمایندگان مجلس و معاونین رئیس و رئیس مرکز پژوهش‌ها.

* رئیس مجلس در پایان در یک نشست خبری دستاوردهای سفر سه روزه خود به پاکستان را تشریح کرد.

انتهای پیام/

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی