کد خبر : 3347
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

آمریکا در انتقال انرژی ایران به هند مانع‌تراشی می‌كند

آمریکا در انتقال انرژی ایران به هند مانع‌تراشی می‌كند

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آمریکایی‌ها در خصوص گسترش همکاری‌های اقتصادی ایران و هند و به ویژه در حوزه انتقال انرژی از ایران به هند نگران بوده و در این راستا مانع تراشی می‌کنند، گفت: همکاری‌های مشترک ایران و هند در زمینه انرژی‌های مختلف به افزایش قدرت هند در صحنه بین المللی منجر خواهد شد و ما نیز در اینکه هند نقش مؤثری در صحنه بین المللی داشته باشد، نگاه مثبتی داریم و معتقدیم با توجه به شرایطی که در دنیا هست، می‌شود کارهای مختلفی داشت.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایلنا به هند، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، عصر امروز در اولین برنامه کاری خود به دهلی نو، با حضور در مؤسسه مطالعاتی شورای جهانی هند، و شرکت در جلسه هم اندیشی با اندیشمندان هندی، اظهار داشت: برای من باعث افتخار است که در کشور مهم منطقه، یعنی کشور هند هستم و در جمع اندیشمندان آن حضور یافته‌ام.

وی افزود: ارتباط با هند برای ما ایرانی‌ها بسیار با اهمیت بوده و در این زمینه دلایل متعددی هست که این نگاه را تثبیت می‌کند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بعد از جنگ جهانی دوم، جهان چند مرحله را پشت سر گذاشت، گفت: یک دوره، دوره جنگ سرد و بازی دو قطب مهم دنیا بود که این دوره چالش‌های خاص خود را داشت اما بالاخره پایان یافت؛ دوره دیگر که در دهه‌های اخیر با آن مواجه بودیم، مسئله تسلط یک قدرت بر جهان بود که اگرچه این دوره، دوره‌ای کوتاه مدت بود، اما عوارض شدیدی برای ملت‌های دنیا به همراه داشت؛ لذا جنگ‌های زیادی را در همین دوره کوتاه شاهد بودیم که از جمله مهم‌ترین آن‌ها جنگ در افغانستان و عراق بود؛ اما خیلی زود کمر این دوره به دلیل شکست‌های این ابرقدرت‌ها و ناکامی‌های آن‌ها، شکست.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در آغاز ورود به دوره جدیدی در دنیا هستیم، گفت: نظریه واقعی‌تر این است که ما وارد یک دنیا چند قطبی شده‌ایم، که البته این دنیای جدید هنوز شکل نگرفته است و به همین جهت قدرت‌های گذشته به دنبال این هستند که خود را تثبیت کنند.

لاریجانی تأکید کرد: اگر کشورهای مختلف دنیا بخواهند خود را به عنوان بازیگر قوی در دنیای چندقطبی جدید نشان دهند باید به یکدیگر بپیوندند.

وی با بیان اینکه جهت گیری دنیا به سمت دموکراتیک شدن است، گفت: هیچ وقت در دنیا، تا به این اندازه در شرایطی نبودیم که فعالیت دموکراتیک در آن وجود داشته باشد و این واقعیتی است که در سال‌های اخیر در منطقه خاورمیانه خود را نشان داد.

وی با تأکید بر اینکه یکی از مختصات دنیای آینده داشتن دموکراسی قوی خواهد بود، گفت: ممکن است برخی کشور‌ها ثروتمند باشند اما به دلیل عدم داشتن یک دموکراسی قوی، رو به افول بگذارند.

لاریجانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه برای خارج شدن از جهان تک قطبی باید به مسئله منطقه گرایی توجه کرد، گفت: منطقه گرایی در دنیای جدید به عنوان واقعیتی انکار ناپذیر برای پیشرفت کشور‌ها مطرح است که این مسیر هم معقول و هم منطبق با تجربه‌ای است که بشر در طول سالیان گذشته طی کرده است.

وی در ادامه تأکید کرد: همچنین افزایش توامندی‌های کشورهای مختلف، به قرابت فرهنگی ملت‌ها بستگی دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حضور آمریکا در عراق و افغانستان گفت: آن‌ها ۱۴۵هزار سرباز را وارد عراق کردند و وقتی هم وارد آنجا شدند با تکبر گفتند می‌خواهیم موج موکراسی ایجاد کنیم ولی چند ده هزار کشته داده و یک میلیون کشته و زخمی در عراق گذاشته و با خفت و خاری از عراق بیرون رفتند؛ در ‌‌نهایت عراق تخریب شد و آن را برای کشورهای منطقه گذاشتند تا آن را آباد کنند؛ البته خود مردم عراق دموکراسی ایجاد کردند البته نه آن دموکراسی که مطلوبشان باشد.

وی به شکست آمریکا در افغانستان نیز اشاره کرد و گفت: معتقدیم دوره جنگ طلبی به پایان خود نزدیک می‌شود و دیگر قدرت نظامی وزن گذشته را نخواهد داشت، چرا که قدرت جای خود را به تکنولوژی‌های روز می‌دهد.

لاریجانی در خصوص راهکار برای برون رفت از دنیای تک قطبی گفت: معتقدیم کشورهایی قوی هستند که بتوانند در منطقه، برای خود یارهای قوی داشته باشند، چون هیچ کدام از قدرت‌های تک، نمی‌توانند قدرت فعال و مؤثری باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشورهای منطقه باید تقویت کننده وزن همدیگر باشند، گفت: کشورهای شرق می‌توانند به هم نزدیک شده و یک قطب فعال دنیا را ایجاد کنند.

وی در ادامه سخنان خود بر نزدیک شدن هر چه بیشتر ایران و هند تأکید کرد و گفت: ایران و هند دو کشور مهمی هستند که از نظر تاریخی به هم وابستگی دارند و در یک دوره بسیار طولانی حدود ۸ قرن، از یک به هم تنیدگی فرهنگی مواجه شدند.

لاریجانی یادآور شد: قبل از اینکه انگلیسی‌ها به هند بیایند، ایرانی‌ها و هندی‌ها بسیار مجذوب هم بوده و دانشمندان بسیاری از ایران به هند می‌آمدند؛ حتی زبان فارسی رایج بود، بخش زیادی از تجارت میان ایران و هند صورت می‌گرفت که در دوره‌ای که انگلیسی‌ها به هند آمدند شرایط تا حد زیادی تغییر کرد و این تغییر شرایط بر ایران هم تأثیر زیادی گذاشت.

وی با اشاره به سخن «نهرو» اولین رئیس جمهور هند مبنی بر اینکه هیچ دو کشوری را سراغ نداریم که به اندازه ایران و هند به هم تأثیر گذاشته باشند، گفت: ایران و هند دو کشور دموکراتیک بوده و از جهات بسیار دیگری نیز به هم نزدیک‌اند و از این رو می‌توانند در جهت تقویت یکدیگر گام بردارند.

رئیس قوه مقننه گفت: برخی نیاز‌ها را ایران داشته و برخی نیاز‌ها را هندی‌ها دارند و از این رو از نظر اقتصادی می‌توانند به هم کمک کنند؛ حتی از نظر سیاسی هم می‌توانند به هم کمک کنند؛ برای مثال برخی کار‌ها به شما نمی‌خورد و ما می‌توانیم آن‌ها را انجام دهیم.

وی افزود: شما بازارهایی جدیدی را می‌خواهید که ایران مسیر ترانزیت آن است و مسائل بسیار دیگری که لازم به بحث نیست.
علی لاریجانی گفت: ایران و هند دو کشور مهم در منطقه هستند که می‌توانند در صحنه جدید دنیا، تأثیرگذاری بالایی داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه برای ایجاد روابط مشترک میان ایران و هند، دشمنانی داریم گفت: قاعدتا کشورهایی که قبلا قطب بوده‌اند، راضی نیستند که قطب‌های جدیدی در دنیا ایجاد شود و از این رو با آن مخالفت می‌کنند.

وی با بیان اینکه باید تشخیص داد که آن‌ها در مقابل اتحاد ایران و هند چه می‌کنند، گفت: بعضی از شگرد‌هایشان را می‌توان دید و برخی را باید از اطلاعات پنهان استفاده کرد.

لاریجانی گفت: سرگرم سازی کشورهای منطقه یکی از توطئه‌هایی است که دشمنان با به کارگیری آن‌ها در صدد آنند تا کشور‌ها را از هم دور کنند؛ همچنین اختلافاتی از جمله اختلافات مذهبی را دامن می‌زنند تا این‌ها نتوانند قدرت خود را به هم اضافه کنند.

وی افزود: شما مکررا می‌بینید که برخی کشور‌ها در یک مسئله جزئی اختلاف داشته و همین باعث می‌شود از مسائل مهم استراتژیک غفلت کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همچنین دشمنان برخی مشکلات را بزرگنمایی می‌کنند، گفت: یک نمونه از آن‌ها مسئله هسته‌ای ایران است در حالی که ما خیلی روشن گفتیم دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم و حتی رهبر ایران در مورد حرمت این کار فتوا داد اما آن‌ها قبول نکرده و هر روز یک بهانه جدید ایجاد کرده و به نظر می‌رسد موضوعی است که می‌خواهند هر روز با آن بازی کرده و از آن به عنوان عامل اختلافی میان ایران و کشورهای همسایه استفاده کنند.

وی اضافه کرد: یا مسائلی را با ظاهر زیبا و باطن غلط در منطقه ایجاد می‌کنند؛ مثل مسئله سوریه که ظاهرش این است که ما دنبال دموکراسی هستیم ولی آیا امکان آن هست که دموکراسی در کشوری با آرپیچی به وجود بیاید و آیا درست است که با شرایط نظامی بخواهند قدرت را عوض کرده و دموکراسی ایجاد کنند؟ از ابتدا گفتیم برای تقویت دموکراسی در سوریه باید تحولی صورت گیرد اما دخالت نظامی را صحیح نمی‌دانیم.

لاریجانی گفت: تجربه دو سال گذشته هم نشان داد دخالت نظامی جز اینکه سوریه را تخریب کرد دست آورد دیگری نداشت.

وی گفت: نکته بعدی که دشمنان از آن استفاده خواهند کرد تقویت تروریسم است؛ یعنی در بخش‌های مختلف منطقه شما جریانات تندرو را مشاهده می‌کنید که آنقدر که ما می‌دانیم پشت صحنه این اقدامات، تروریست‌های سرویس اطلاعاتی خودشان هستند و حتی در به وجود آوردنشان نقش داشتند؛ لذا باید به رفتارهای حریف برای شکستن این قطب بندی جهانی توجه کرد؛ مخصوصا در اینکه هم افزایی اقتصادی بین این کشور‌ها به وجود بیاید.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه فکر می‌کنم آن‌هایی که به حکومت‌های لیبرال معتقدند تأکید دارند که اقتصاد یک امر آزادی در عرصه جهانی است، گفت: فیلسوفان لیبرال شعارشان این بود که اقتصاد در دنیا آزاد است اما شرایط فعلی یک شرایط پلیسی را در اقتصاد دنیا ایجاد کرده و این برای این است که قدرت‌های اقتصادی منطقه با کمک یکدیگر به هم افزایی قدرت نرسند.

وی در ادامه با بیان اینکه برای اعلام مواضع کشور در اینجا حضور نداریم و تلاش می‌کنیم نگاه واقع بینانه داشته باشیم، گفت: اعلام مواضع برای جلسات رسمی‌تر است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر حوادث جهان به سمت چند قطبی شدن پیش می‌رود و ما می‌توانیم هم نظاره گر این موضوع بوده و یا اینکه در آن نقش بازی کنیم، تأکید کرد: برخی کشور‌ها در این عرصه فعالیتی نمی‌کنند و تنها نظاره گر این موضوع هستند که عاقبت شرایط موجود چه می‌شود و به دلیل همین محافظه کاریشان سودی نمی‌برند.

وی با بیان اینکه برای تغییر شرایط باید فعالیت کرد و در جاهایی باید هزینه داد، گفت: البته این امر بستگی به مزاج سیاسی کشور‌ها دارد و برای مثال در حال حاضر هند می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌های ایران به تقویت دو کشور کمک کند.

لاریجانی در ادامه سخنان خود با اشاره به سخن یکی از اندیشمندان حاضر در جلسه که گفت چند سال پیش آمریکا و ایران به هم نزدیک شدند تا گفت‌و‌گو کنند اما مسئله سایت هسته‌ای فردو آن را به هم زد، گفت: شاید از نظر رسانه‌ای این طور باشد، اما حقیقت موضوع این نیست.

وی با بیان اینکه در فردو‌‌ همان کاری می‌شود که در نطنز می‌شود، گفت: طبق مقررات آژانس بین المللی انرژی اتمی، برای مصارف غیر نظامی و رآکتور تهران تقاضای اورانیوم ۲۰ درصد کردیم که به ما ندادند و ما خودمان ساختیم در حالی که آن‌ها باور نمی‌کردند بتوانیم این کار را انجام دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حال می‌گویند چرا ۲۰ درصد غنی کردید؟ که جواب ما به آن‌ها این است که شما به ما می‌دادید تا ما غنی نمی‌کردیم.

وی با بیان اینکه مسئله عمیق‌تر از این هاست، تأکید کرد: به نظرم با این گونه مسائل، قصد دارند ایران را به یک طریق و هند را به صورت دیگر سرگرم کنند.

لاریجانی با تأکید مجدد بر مفید بودن گسترش روابط ایران و هند مخصوصا در زمینه اقتصادی گفت: آن‌ها نمی‌خواهند شما راحت در بازار جهانی رشد کنید و لذا قصد دارند شما را مشغول کنند.

وی در ادامه با اشاره به رشد اقتصادی بالای هند و جمعیت شما یک میلیارد و ۳۰۰ میلیونی آن، گفت: به نظرم آمریکا برای مقابله با رشد روز افزون هند به کارهایی از جمله حمله نظامی به آن دست نخواهد زد چون مختصر عقلی دارد، بنابراین به دنبال راه حل‌های دیگری از جمله به دست گرفتن گلوگاه‌های انرژی جهان فکر می‌کنند تا از آن طریق با هند حرف بزنند.

رئیس مجلس در پاسخ به سؤال یکی دیگر از اندیشمندان هندی که پرسید با توجه به کشته شدن بیش از ۷۰هزار نفر در دو سال اخیر در سوریه، راه حل برون رفت از این وضعیت را چه می‌دانید؟ گفت: در مورد سوریه باید یک اصلاحات سیاسی در داخل این کشور صورت گیرد اما مسئله دیگر، دخالت‌های نظامی و تروریست فرستادن به آنجاست؛ در این شرایط این سؤال پیش می‌آید که آیا آمریکا واقعا به دنبال دموکراسی در سوریه است؟ پس چرا کشورهایی که در منطقه جزو دوستان آمریکا هستند اکثرا سلطنتی بوده و حتی به زن‌ها اجازه رانندگی نمی‌دهند؛ پس چرا آمریکا در این خصوص حرف نمی‌زند؟

وی افزود: آن‌ها دنبال منافعشان در کشورهای مختلف هستند و از این رو برایشان فرقی ندارد که در این کشور‌ها دموکراسی یا سلطنت حکم فرما باشد.

لاریجانی گفت: ما معتقد به تقویت دموکراسی در سوریه هستیم اما معتقدیم باید مسائل را آرام آرام حل کنیم و با دخالت نظامی نیز مخالفیم.

رئیس قوه مقننه خاطرنشان کرد: اما شرایط سوریه با این رفتار و حضور نظامی، آبستن حوادث جدیدی است که تولد یک جریان تروریستی بزرگ‌تر در منطقه را به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: در مورد بحرین نیز با دخالت نظامی مخالفیم و فکر نمی‌کنیم با ابزاری چون تانک و... به نتیجه مطلوب رسید؛ معتقدیم باید به مردم آنجا احترام گذاشت و دموکراسی نباید با زور نظامی در این کشور ایجاد شود.

لاریجانی اضافه کرد: البته مسئله بحرین بسیار ساده است و آن اینکه۳۰هزار شیعه تنها یک کرسی و هر ۵هزار سنی یک کرسی پارلمان این کشور را در اختیار دارند. این چه منطقی است و آیا دموکراسی در آن رعایت شده؟ متأسفانه مسئولان بحرین نمی‌خواهند این موضوع را بپذیرند، اما تا وقتی تن ندهند که هر کس یک رأی دارد، این وضعیت وجود دارد.

لاریجانی گفت: البته ما در بحرین حضور نظامی نداریم و نفوذ ما نفوذ فکری است.

وی در ادامه در پاسخ به دغدغه یکی دیگر از اندیشمندان هندی درخصوص گسترش روابط اقتصادی هند و ایران به ویژه در حوزه مسائل انرژی گفت: کشورهایی که گاهی در صحنه بین المللی حرف‌های کلفت می‌زنند، پشت صحنه پیام‌های دیگری به ما می‌دهند و این تنها به این خاطر است که آن‌ها می‌خواهند گلوگاه‌های انرژی دنیا را به دست بگیرند.

رئیس قوه مقننه گفت: در ایران نگاه مثبتی به هند داریم و البته ممکن است از بعضی مواضع هم خوشمان نیاید اما نگاه‌مان مثبت است؛ باید به این نکته توجه کرد که ما باید نگاه بلند مدت برای روابط تعریف کنیم تا در همه زمینه‌ها شاهد گسترش روابط باشیم، که این امر مستلزم برداشتن گام‌های مشترک هر دو طرف است.

وی یادآور شد: البته طبیعی است که آمریکایی‌ها در خصوص گسترش همکاری‌های اقتصادی ایران و هند و به ویژه در حوزه انتقال انرژی از ایران به هند نگران باشند و در این راستا به ایجاد مانع اقدام نمایند.

لاریجانی تصریح کرد: سرمایه گذاری مشترک با هند برای اتصال هند به آسیای میانه، موضوعی است که هم برای شما منافعی داشته و هم به نفع ماست و از این رو باید برای آن تلاش کرد.

وی با بیان اینکه همکاری‌های مشترک ایران و هند در زمینه انرژی‌های مختلف به افزایش قدرت هند در صحنه بین المللی منجر خواهد شد، گفت: در اینکه هند نقش مؤثری در صحنه بین المللی داشته باشد نگاه مثبتی داریم و معتقدیم با توجه به شرایطی که در دنیا هست، می‌شود کارهای مختلفی داشت.

پیش از آغاز این دیدار نیز، آقای راجیو باتیوا رئیس مؤسسه مطالعات شورای جهانی هند، در سخنان کوتاهی با ابراز خرسندی از دیدار با رئیس مجلس ایران و بازدید وی از مؤسسه مطالعاتی شورای جهانی هند، گفت: این مرکز علمی، مؤسسه‌ای تاریخی و مطالعاتی بوده و از قدیمی‌ترین مؤسسات علمی هند محسوب می‌شود که ۷۰ سال پیش توسط «نهرو» اولین رئیس جمهور هند بنیان گذاری شد.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی