کد خبر : 334
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

پیام تبریک رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا به دکترلاریجانی برای انتخاب ایشان به عنوان رییس مجلس شورای اسلامی

پیام تبریک رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا به دکترلاریجانی برای انتخاب ایشان به عنوان رییس مجلس شورای اسلامی

رییس مجلس نمایندگان ایتالیا انتخاب دکترلاریجانی به عنوان رییس مجلس شورای اسلامی را تبریک گفت.

رییس مجلس نمایندگان ایتالیا انتخاب دکترلاریجانی به عنوان رییس مجلس شورای اسلامی را تبریک گفت.متن پیام به شرح زیر است:

جناب آقای لاریجانی

رئیس مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران

آقای رئیس

از شنیدن خبر انتخاب جنابعالی به عنوان رئیس مجلس جدید، بسیار خرسند و مسرور شدم. ایتالیا و ایران دارای پیوندهای قدیمی دوستانه و نزدیک هستند که در حال حاضر براساس منافع متقابل و مشترک نه تنها در زمینه های سیاسی بلکه در عرصه های اقتصادی و فرهنگی نیز دوران نشاط و تقویت خود را تجربه می کنند.

همچنین در سطح پارلمانی روابط دو کشور نسبت به گذشته گسترده تر می باشد که نشانه آن تشکیل یک گروه همکاری پارلمانی در مجلس نمایندگان ایتالیا در چارچوب یادداشت همکاری بین مجالس دو کشور است. از این رو اینجانب در انتظار توسعه روابط نزدیک تر و موثرتر پارلمانی بین ایتالیا و ایران و نیز از طریق یک دیدار دوجانبه در تاریخ مقتضی و مرضی الطرفین که توسط دبیرخانه های مجالس دو کشور تعیین خواهد شد، هستم.

ارادتمند

لورا بولدرینی

رئیس مجلس نمایندگان ایتالیا

مجالس ایران و ایتالیا تاکنون دو یادداشت تفاهم همکاری های پارلمانی در سال های 1377 در ضمن سفر آقای ویولانته رئیس وقت مجلس نمایندگان ایتالیا به تهران به دعوت جناب آقای ناطق نوری و 1379 در ضمن سفر جناب آقای کروبی رئیس وقت مجلس شورای اسلامی به رم به دعوت آقای ویولانته امضا کرده اند.

محورهای آخرین یادداشت تفاهم امضا شده میان دو پارلمان عبارت بود از:

- تشکیل یک گروه ویژه پارلمانی به منظور پیگیری توافقات انجام گرفته میان دو پارلمان که حداقل سالی یکبار متناوباً در دو کشور نشست برگزار نمایند.

- همکاری منظم میان دو پارلمان در اتحادیه بین المجالس و سایر مجامع پارلمانی که مجالس دو کشور حضور دارند.

- دیدار منظم روسا و اعضای کمیسیون های تخصصی دو مجلس به ویژه کمیسیون های سیاست خارجی

- پیگیری ابتکار عملی که هدفشان برقراری مجدد پیوندهای فرهنگی میان چهار تمدن تاریخی مصر، ایران، یونان و رم با همکاری مجالس یونان و مصر (در این زمینه چند نشست در ایتالیا و مصر با حضور هیاتی از مجلس شورای اسلامی برگزار شد)

- همکاری میان مراکز تحقیقاتی و پژوهشی دو پارلمان و تبادل اطلاعات و تجارب و آموزش کارکنان مجالس دو کشور

- هماهنگی از طریق کمیته کاری بند اول این یادداشت به منظور یافتن راهکارهای عملی مقتضی قانونی جهت همکاری مشترک برای مقابله با تروریسم و قاچاق مواد مخدر

ملاحظه:

در ضمن دیدارهای روسای کمیسیون های خارجی مجالس دو کشور، آقایان بروجردی و کازینی توافق کردند: کمیسیون های خارجی مجالس ایران و ایتالیا مشترکاً ابتکار برگزاری نشست میان همتایان خود از کشورهای اروپایی پیرامون موضوع مبارزه با مواد مخدر در یکی از دو کشور برعهده گیرند که به علت تحولات روابط ایران و اروپا پیرامون بحث هسته ای متوقف ماند.

- پیشنهاد می شود در پاسخ آقای دکتر لاریجانی به رئیس مجلس ایتالیا با استقبال از اجرای مفاد یادداشت تفاهم پارلمانی فیمابین به موضوع فوق اشاره شده و همکاری مشترک دو پارلمان در زمینه مبارزه با مواد مخدر و تروریسم و همچنین تقویت همکاری ها میان ایران و اروپا در عرصه های گوناگون پیشنهاد می گردد.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی