کد خبر : 3339
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در دیدار با رئیس مجلس نمایندگان هند: ایران هرگونه تجدید حیات افراط‌گرایان در افغانستان را برای منطقه مضر می‌داند

لاریجانی در دیدار با رئیس مجلس نمایندگان هند: ایران هرگونه تجدید حیات افراط‌گرایان در افغانستان را برای منطقه مضر می‌داند

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس مجلس نمایندگان هند خواستار ارتقای سطح روابط پارلمان های ایران و هند و تعدیل قانون مالیات‌های مضاعف در جهت افزایش سرمایه‌گذاری ها در دو کشور شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری خانه ملت به هند، دکتر علی لاریجانی عصر امروز (چهارشنبه ۹ اسفند) با خانم میراکومار رئیس مجلس نمایندگان هند در محل پارلمان این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اشتراکات فرهنگی دو ملت ایران و هند و نیز وجود شاعران فارسی زبان در این کشور و تاثیرگرفتن شاعران ایرانی از سبک هندی چه در سده‌های گذشته و چه در دوره معاصر، گفت: ارتباطات فرهنگی دو کشور در توسعه روابط بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

وی با بیان اینکه در گفت‌وگوهای خود در این سفر متوجه شدم که سیاستمداران بزرگ هند در مسائل مختلف سیاسی و اقتصادی با یکدیگر همگرایی دارند، با یادآوری سفر میرا کومار به تهران، افزود: در آن سفر هیات پارلمانی هند خواهان سرمایه‌گذاری بیشتر این کشور در حوزه انرژی ایران شدند که پس از آن کارشناسان دو کشور با یکدیگر در این زمینه به مذاکره پرداختند.

وی با اشاره به نقطه نظر رئیس پارلمان هند درخصوص ترانزیت کالاهای هندی از بندر چابهار، گفت: این بندر بهترین راه دسترسی هند به افغانستان و آسیای میانه است که علاوه بر زمینه‌سازی برای بازسازی افغانستان از سوی هند بازارهای جدیدی نیز برای محصولات هندی ایجاد می‌کند.

لاریجانی با اشاره به مذاکرات خود با نخست‌وزیر هند، ادامه داد: در این مذاکرات توسعه تجارت دو کشور در زمینه دارو، کشاورزی و انرژی نتایج مثبتی در بر داشت.

لاریجانی با اشاره به صادرات سالانه ۴۰ میلیون دلار دارو از هند به ایران، تصریح کرد: ایران می‌خواهد بازار داخلی خود را به سمت شرق سوق دهد که این مساله فرصت خوبی برای آشنایی تجار ایرانی با محصولات هندی.

وی با اشاره به ارتقای سطح روابط استراتژیک ایران و هند و تاکید بر ابعاد مختلفی همچون مسایل اقتصادی و نیز امنیت پایدار منطقه، گفت: برخی مشکلات کوچک تاکتیکی مانند خدمات بانکی و بیمه‌ای نیز باید حل شود.

وی با اشاره به نگاه نزدیک ایران و هند در حوزه افغانستان، افزود: افغانستان آرام و باثبات برای دو کشور بسیار لازم و ضروری است اما متاسفانه دورنمای چندان مثبتی در این خصوص دیده نمی‌شود، برخی اقداماتی که در چند ماه اخیر در افغانستان صورت گرفته نوعی بازگشت به عقب است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس نهم، با بیان اینکه هرگونه جان گرفتن افراط‌ گرایان در افغانستان برای منطقه مضر است به برخی مذاکرات در حال انجام در برخی پستوها با افراط‌گرایان در افغانستان اشاره کرد وافزود: باید در این زمینه دو کشور گام‌های بلندتری بردارند که من این مساله را با نخست‌وزیر و دیگر مقامات دهلی نو مطرح کردم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ارتقای سطح روابط دو پارلمان در حوزه فراهم کردن تسهیلات سرمایه‌گذاری در دو کشور، تصریح کرد: تصویب تعدیل قانون مالیات‌های مضاعف از جمله این اقدامات خواهد بود.

گفتنی است در ابتدای این دیدار خانم میرا کومار رئیس پارلمان هند با اشاره به نزدیکی تاریخی و فرهنگی دو ملت ایران و هند به معرفی تاریخی دموکراسی در این کشور و سیستم پارلمانی هند برای هیات پارلمانی ایران پرداخت و افزود: تجارت دو کشور این پتانسیل را دارد که به مبلغی بالاتر از ۱۶ میلیارد دلار فعلی برسد.

وی با اشاره به وجود زمینه‌هایی در هند همچون تولید محصولات نساجی، چای، خدمات مهندسی، تجهیزات ریلی و گندم، تصریح کرد: خرید این محصولات از هند می‌تواند در دستور کار ایران قرار گیرد.

رئیس مجلس نمایندگان هند با اشاره به حیاتی بودن صلح و ثبات در افغانستان برای هند و ابراز نگرانی از حیات مجدد تروریست‌ها و افراط‌گرایان در این کشور خواستار همکاری ایران با هند در آغاز روند بازسازی افغانستان شد./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

  ضرورت حرکت به‌سمت دریافت سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای تکمیل ناوگان ریلی/ با ارائه تسهیلات به کارخانجات برای حمل‌ونقل ازطریق ریل انگیزه ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی