کد خبر : 3332
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس وعده داد: حمایت ویژه از بخش نشر در لایحه بودجه 92

رئیس مجلس وعده داد: حمایت ویژه از بخش نشر در لایحه بودجه 92

مهر نوشت: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در جریان تصویب لایحه بودجه سال آینده كل كشور از كمیسیون های فرهنگی و تلفیق خواهد خواست تا كمك مالی قابل توجهی را به بخش نشر كشور اختصاص دهند.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی  عصر امروز شنبه 12 اسفند در مراسم آغاز بكار دهمین نمایشگاه كتاب یاد یار مهربان كه در محل باغ كتاب تهران برگزار شد با تشكر از تلاشهای چند سال اخیر شورای شهر و شهردار تهران گفت: چندی قبل باغ موزه دفاع مقدس هم در تهران با تلاش این دوستان افتتاح شد كه كاری بی نظیر و ارزشمند و لایق مجاهدت های ملت ایران بود و شهردار تهران هم به خاطر مجاهدتی كه خود داشته انگیزه قابل توجهی را برای انجام این كار داشته است.

وی در ادامه با اشاره به مجموعه باغ كتاب تهران گفت: امیدارم این مجموعه یكی از تناقض های بزرگ تهران را سامان بدهد بویژه با توجه به زیربنای آن كه می توان برایش یك نقش بین المللی هم متصور بود كه بسیار ستایش برانگیز است.

لاریجانی گفت: برای توسعه كشور راهی نیز جز این نیست كه دانایی را محور فعالیت های خود قرار دهیم. درست است كه ما در ایران منابع قابل توجه ، نفت ، گاز و مواد معدنی داریم و از نظر ژئوپلتیك هم موقعیتمان بسیار ممتاز است اما آنچه می تواند شرایط ما را در منطقه تغییر دهد این است كه از این بستر با نیروی انسانی صحیح استفاده كنیم.

وی گفت: امروز در جهان هنگامی كه از بحث توسعه سخن به میان می آید توسعه دانایی محور مورد توجه قرار می گیرد. بر همین اساس ما هم باید نیروی انسانی عالم متناسب با جهش های علمی مان تربیت كنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به مختصات این نیروی انسانی گفت: در گام اول نیروی انسانی عالم در كشور باید از نظر تخصصی برجسته باشد یعنی نظام دانشگاهی است و آموزش و پرورش با حركت در مسیر تكنولوژی ، خود را به روز كندو كیفیت آموزشی اش را برای تربیت این نیروها بكار ببرد كه بدون شك یكی از امور موثر در این زمینه توسعه كتاب و كتابخوانی است كه با وجود گسترش ارتباطات جمعی  چیزی نمی تواند جای آن را بگیرد.

لاریجانی گفت: افرادی كه می خواهند در قافله پیشرفت دانایی محور كشور سهیم باشند باید نشاط فكری داشته باشند . علما پیش از این اذعان داشتند كه انسان باید برای یادگیری انبساط خاطر داشته باشند و با قبض ذهنی نمی توان چیزی را آموخت و  برای حركت رو به جلو به نشاط علمی نیاز داریم. مطالعه متنوع به افراد كمك می كند تا ذهن آنها درگیر و ورزیده شود و چابكی لازم برای برنامه ریزی را بدست آورد.

سیاستمدار بدون مطالعه ذهنش منجمد است

وی ادامه داد: یكی از مشكلات سیاستمداران در دنیای امروز این است كه كتابخوان نیستند و برای اداره كشور هایشان ورزیدگی ذهنی ندارند در حالی كه یكی از ویژگی های مقام معظم رهبری این است كه ایشان فردی است فرهیخته، دانشمند و اهل مطالعه و به همین خاطر ذهنشان برای انجام چالش های مختلف آماده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: سیاستمدار بدون مطالعه ذهنش منجمد است. كار اجرایی صرف تراوشات ذهنی را كم می كند و به همین خاطر باید در كشور نیروی انسانی را تربیت كرد كه بتواند علم را در ذهن خود پرورش دهد و این تنها با كتابخوانی حاصل می شود البته نمی گویم كه این كتابخوانی یعنی تداوم در خوانش رمان، چون كسانی كه زیاد رمان می خوانند چندان قادر به درك علوم عقلی و دقیقه نیستند اما كتابخوانی در رشته های مختف ذهن را به تدریج دچار انفتاح می كند.

لاریجانی همچنین با اشاره به آراء علامه طباطبایی و شهید مطهری گفت: انسان دارای یك خصوصیات جوهری است كه او را بالقوه ، مستعد یادگیری قرار داده است اما این موضوع بستگی به این دارد كه چطور به این موضوع توجه كنیم. انسان به ماهو موجودی چند ساحتی است  .

وی افزود: برخی علم را دارند اما اخلاق ندارد  در حالی كه علم و معنویت و اخلاق دو بالی هستند كه می توانند موجب پرواز شایسته انسان شود. به همین خاطر توجه به امور معنوی كه در كتاب نهفته است اهمیت دارد . برای انسانی كه می خواهد ترقی متوازن و پیشرفت اسلامی داشته باشد كتاب نقطه ای است كانونی كه باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد.

بخش نشر مظلوم واقع شده است

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشكلات جاری صنعت نشر به ویژه گرانی كاغذ گفت: البته جناب آقای حسینی وزیر ارشاد تلاش خود را برای حل این موضوع می كند اما معتقدم این بخش و مطبوعات به یك حمایت جدی نیاز دارد . البته فكر می كنم ما در پیشرفت، اگر دانایی را محور بگیریم بخش نشر  مانند امروز این قدر مظلوم واقع نمی شد.

لاریجانی  گفت: امسال با تمام سختی هایی كه برای حوزه نشر داشت، گذشت اما باید برای سال آینده تمهید درستی اندیشیده شود تا كاغذ با قیمت مناسب در اختیار اهالی نشر قرار بگیرد.

وی با اشاره به لایحه بودجه سال 92 گفت: من البته هنوز لایحه بودجه را ندیده ام و باید دید كه در آن راجع به نشر چه تدبیری اندیشیده شده است البته ما در مجلس تلاش می كنیم تا از جایی دیگر كمك بگیریم و به این بخش بیافزاییم تا سال آینده حركت بهتری در این زمینه رخ دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان تاكید كرد: در جریان تصویب لایحه بودجه سال آینده از كمیسیون فرهنگی و تلفیق خواهد خواست تا برای جذب منابع مالی به منظور حمایت از صنعت نشر اقدام جدی انجام دهد.

کلید واژه :

رئیس مجلس وعده داد: حمایت ویژه از بخش نشر در لایحه بودجه 92

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی