کد خبر : 3283
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکترعلی لاریجانی در جمع فرماندهان نیروی دریای ارتش در منطقه کنارک:

سخنان رهبری کاملا کارشناسی، دقیق، سنجیده و دوای درد امروز جامعه است

سخنان رهبری کاملا کارشناسی، دقیق، سنجیده و دوای درد امروز جامعه است

رئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه حماسه سياسي به معني پايداري و ايستادگي ملت ايران بر آرمان‌هاي مجاهدانه است، گفت: كشور هم‌اكنون به حماسه اقتصادي نيازمند است، از این‌رو اگر مسئولان كشور تمام تمركزشان را به روي توليد داخلي قرار دهند و به اين موضوع به عنوان يك وظيفه ملي نگاه كنند، آن وقت كشور مي‌تواند از اين برهه زماني عبور كرده و  سياست‌هاي خود را در عرصه بين‌المللي اجرا كند. رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین نیروی مسلح ایران را جزء سرآمدترین نیروهای نظامی در منطقه خواند و گفت: آشفتگی غربی ها در منطقه و تحرکاتشان به خاطر ترس و اضطرابشان از نیروهای مسلح با تجربه ایران است و خوشبختانه در چند سال اخیر در زمینه قدرت نظامی با همه تحریم‌ها رشد چشمگیری داشته‌ایم.


به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی در جمع مسئولان و فرماندهان نیروی دریای ارتش جمهوری اسلامی ایران در منطقه کنارک واقع در منطقه 3 نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی، با بیان اینکه خوشبختانه در چند روز اخیر فرصتی فراهم شد که مسائل و نوع کار شما را بهتر بشناسم، گفت: این وضعیت نشان‌دهنده حرکت رو به پیش نیروی دریایی برای رسیدن به جایگاه استراتژیک در منطقه است.


نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه لازمه پیشرفت، داشتن ارزیابی دقیق از نقاط قوت و ضعف در کشور است، افزود: همان طور که انسان موفق کسی است که مستمرا باید از وضعیت و حال خود یک ارزیابی داشته باشد، یک امت و یک کشور هم باید از وضعیت خود ارزیابی دقیق به دست آورد.
 


وی ادامه داد: بزرگان اخلاق در این رابطه گفته‌اند که انسان‌های موفق افرادی هستند که دارای محاسبه و ارزیابی باشند، یعنی هر روز وضع خود را ارزیابی کرده و ببینند که به چه میزان در مسیر اهدافشان حرکت می‌کنند، از این رو انسان های موفق کسانی هستند که مسلکی زندگی کرده و هدفدار باشند.


لاریجانی افزود: یک امت و یک کشور موفق هم باید دارای هدف‌های معقول و سنجیده باشد و به سوی این اهداف حرکت کند و مستمرا درباره میزان پیشرفتش ارزیابی داشته باشد.
 


رئیس مجلس شورای اسلامی، با اعلام اینکه در کشور ما  هدفگذاری به وسیله قانون اساسی انجام شده است، یادآور شد: از طرف دیگر رهبر معظم انقلاب سند چشم‌انداز را مشخص کرده و بعد از آن سیاستهای کلی را در ابعاد مختلف به سه قوه ابلاغ کرده‌اند، از این رو بعد از این مدت باید یک ارزیابی دقیق داشته باشیم و ببینیم که به چه میزان به سمت این اهداف حرکت کرده و در چه موارد و مقاطعی نقص داشته‌ایم.


وی با تأکید بر اینکه نیروی دریایی جزء نیروهای برگزیده کشور به شمار می‌آید، گفت: با نگاه کلی به حرکت نیروی مسلح کشور در می‌یابیم که در اکثر زمینه‌ها نقاط قوت وجود دارد.


رئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کشور ایران از خصوصیات برجسته و خدادادی بسیاری برخوردار است، افزود: به طور حتم موقعیت ژئو استراتژیک در منطقه یکی از این خصوصیات و ویژگی‌ها است و خوشبختانه کشور ما در نقطه ای‌ قرار دارد که از یک طرف به آب‌های آزاد و از طرف دیگر به راه‌های ترانزیتی دسترسی دارد.


نماینده مردم قم در مجلس، با اعلام اینکه منابع نفتی و گازی از نقاط برجسته و با ارزش کشور به شمار می‌آید، گفت: به طور حتم این موضوع برای کشور بسیار ارزشمند است، اما باید از این ظرفیت‌ها به درستی استفاده شود.


وی با بیان اینکه کشور ما از نیروی انسانی متخصص و برجسته برخوردار است، یادآور شد: نیروی انسانی یکی از عناصر قدرت یک کشور به شمار می‌آید و خوشبختانه دانشگاه‌های کشور توسعه پیدا کرده و این موجب شده که نیروی انسانی متخصص تربیت شود، از طرف دیگر باید به موضوع اشتغال این افراد هم توجه شود اما نفس افزایش نیروی‌های متخصص بسیار خوب و ارزنده است.


لاریجانی با تأکید بر اینکه تفکر جهادی و فکر مجاهدانه جزء افکار و اصول کشور است، تصریح کرد: به طور حتم یکی از موارد اساسی این امر برخورداری از نیروی مسلحی است که سابقه عملی هم داشته باشند.


رئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه متأسفانه هشت سال جنگ تحمیلی جنگ برای کشور هزینه بسیاری داشته است، افزود: اما این وقایع فوایدی مانند تربیت نیروی نظامی قدرتمند و روحیه جهادی در نیروی مسلح را هم به همراه داشته است.


دکتر لاریجانی، نیروهای مسلح ایران را جزء سرآمدترین نیروهای نظامی در منطقه خواند و تصریح کرد: آشفتگی غربی ها در منطقه و تحرکاتشان به خاطر ترس و اضطرابشان از نیروهای مسلح با تجربه ایران است، و خوشبختانه در چند سال اخیر در زمینه قدرت نظامی رشد چشمگیری داشته‌ایم.


وی با تأکید بر اینکه پیشرفت های کشور در زمینه تولید تکنولوژی‌های موشکی نقطه استراتژیکی برای کشور است، گفت: غربی‌ها در این رابطه سر و صداهای زیاد می‌کنند اما باید بدانیم که ما هم اکنون در مسیر درستی گام برمی‌داریم، از طرف دیگر در برخی شئونات نظامی هم پیشرفت‌هایی داشته‌ایم که باید در جهت توسعه و شکوفایی این امور هم اقداماتی صورت گیرد.


لاریجانی با یادآوری پیشرفت های کشور در چند سال اخیر در حوزه تکنولوژیهای پیشرفته، یادآور شد: در چند سال اخیر رهبر معظم انقلاب همه را بر تمرکز و شکوفایی تکنولوژی پیشرفته توصیه می‌کردند، از این رو هم اکنون قرار گرفتن ایران در مرزهای علم و فناوری نتیجه فرمایشات معظم له است.


وی تجربه و پیشرفت‌های کشور در حوزه هوافضا، سلول‌های بنیادین، انرژی هسته‌ای و تکنولوژی نانو را بسیار ارزشمند خواند و افزود: به طور حتم در این امور نیروی متخصص بسیار تأثیرگذار است.


رئیس مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: متأسفانه طبقه‌بندی‌هایی در جهان به وجود آمده است که طبق این روش ظالمانه و استعمارگرانه برخی از کشورها باید دارای تکنولوژی پیشرفته بوده و برخی تنها باید مصرف کننده باشند، که به طور حتم این تقسیم‌بندی ها باید از بین برود.


لاريجاني با بيان اينكه غربي‌ها و گروه مذاكره‌ كننده در مذاكرات خود با ايران برخلاف مسائل مطرح شده در رسانه‌ها اقدام مي‌كنند، گفت: آنها در مذاكراتشان مي‌گويند كه مسئله ما با ايران اين است كه وقتي شما به يك تكنولوژي دست پيدا مي‌كنيد، موازنه منطقه‌اي را تحت‌الشعاع قرار مي‌دهيد، ما مي‌دانيم كه شما به دنبال سلاح هسته‌اي نيستيد، اما اقدامات شما در دستيابي به تكنولوژي‌هاي پيشرفته چينش منطقه را برهم مي‌زند.


نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي، ادامه داد: يكي از وزراي كشورهاي منطقه زماني كه به ايران آمده بود، از قول وزير امور خارجه يكي از كشورهاي اروپايي مي‌گفت كه مشكل غرب با ايران حتي دستيابي به بمب هسته‌اي هم نيست، مشكل این کشورها اين است كه ايرانيان طرح‌هاي ما را در منطقه به هم ريخته‌اند، براساس برنامه‌ريزي‌هاي ما قرار بود كه ايران يك كشور پيراموني مانند كشورهايي كه داراي نفت و گاز زياد هستند، باشد، اما هم‌اكنون ايران به يك كشور مقتدر و مستقل و داراي نيروي مسلح قوي تبديل شده است.


وي با تأكيد بر اينكه يكي از نكات مهم در عناصر اقتدار ايران عنصر الهام‌بخشي است، تصريح كرد: اين موضوع به اين معني است كه كشور و ملت ايران داراي حرف و سخنان الهام‌بخش است. خوشبختانه كشور و ملت ايران در چند سال اخير نه تنها در دستيابي به تكنولوژي‌هاي پيشرفته در منطقه سرآمد بوده‌اند بلكه در رابطه با مسائل مهم منطقه، موضوع مردم‌سالاري ديني، دموكراسي‌خواهي در منطقه، حمايت از مردم فلسطين نيز به خوبي عمل كرده‌ است، به طوري كه وقتي آمريكايي‌ها به عراق و افغانستان حمله كردند، ملت ايران در كنار ملت عراق و افغانستان قرار گرفتند.


رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه ايران به علت جايگاه قوي و تاثيرگذار در حوادث مهم منطقه‌اي نقش بسيار پررنگي را ايفا مي‌كند، گفت: كشورهاي منطقه و غربي هيچ وقت اين تاثيرگذاري را منكر نيستند، از طرف ديگر خوشبختانه نيروهاي مسلح ما بسيار قوي و پرتوان است و اين كشورها مي‌دانند كه نيروي مسلح كشور داراي عقبه مردمي است.


وي با تاكيد بر اينكه در چند سال اخير كشورهاي غربي تحركاتي در رابطه با نيروي مسلح كشور ما داشته‌اند، تصريح كرد: به طور حتم اين شعارها جدي نيست و مسئولان نظامي ما هيچ وقت اين گونه شعارها را در رابطه با ايران جدي نمي‌گيرند، چون مي‌دانيم كه آنها ظرفيت ايران را مي‌شناسند و خودشان را وارد مهلكه جديدی نمي‌كنند اما اگر دچار اشتباه شوند پاسخ نیروهای مسلح و ملت ایران کوبنده خواهد بود. از اين‌رو اين اقدامات تنها عمليات‌هاي رواني براي فريب افكار عمومي است.


لاريجاني با اعلام اينكه كشور در حوزه تربيت نيروهاي متخصص به پيشرفت‌هاي چشمگيري دست پيدا كرده است، افزود: خوشبختانه در چند سال اخير متخصصان ما به تكنولوژي‌هايي كه در داخل كشور نياز داشتيم، دست يافته‌اند.
نماينده مردم قم در مجلس نهم با اعلام اينكه به طور حتم تفكرات جديد ايران در حوزه تحولات منطقه‌اي تاثيرگذار بوده است، يادآور شد: براساس اظهارنظر مقامات اينگونه كشورها موج به وجود آمده بيداري اسلامي در منطقه متاثر از جمهوري اسلامي ايران است.


رئيس نهاد قانونگذاري با بيان خاطره‌اي در اين رابطه گفت: چندي پيش من در يكي از كنفرانس‌هاي بين‌المللي بودم. در اين كنفرانس رئيس يكي از كشورهاي ميزبان حركت بيداري اسلامي با من ملاقاتي داشت. در اين ديدار آن فرد اعلام كرد كه انقلاب كشور ما متاثر و پيرو افكار امام خميني (ره) بوده است و فكر ايشان به ما انگيزه داد.


عضو كميسيون شوراها و امور داخلي كشور مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر اينكه به طور حتم تسلط مسلمانان بر سرنوشت خودشان بسيار براي ما خوشايند است، تصريح كرد: ايجاد اتحاد استراتژيك در منطقه براي ايران بسيار مهم است، حال شايد در اين بين اختلافات تاكتيكي به وجود آيد كه خيلي تاثيرگذار نيست .  ما با همه همسایگان خود دوست هستیم و بدنبال گرم ترین و صمیمانه ترین روابط می باشیم البته برخی قدرتهای جهانی این را نمی خواهند . سرنوشت تلخ و سیاه صدام حسین برای همه دولت مردان منطقه درس عبرتی است که نباید به قدرتهای جهانی اعتماد کرد و با همسایگان خود ناسازگار بود.


وي با تاكيد بر اينكه هم‌اكنون عقل حكم مي‌كند كه به دو مسئله اقتصادي و وفاق و تعامل داخلي توجه ويژه‌اي كنيم، گفت: به طور حتم مسئله اقتصادي بايد مورد توجه تمام مسئولان قرار گيرد، از طرف ديگر اينكه رهبر معظم انقلاب امسال را سال حماسه سياسي و حماسه اقتصادي نام نهادند به نظر ما اين دو موضوع با توجه به شرايط كشور تعيين شده است. ايشان سال‌هاي قبل نيز بر روي مسائلي مهمي مانند جهاد اقتصادي و رونق توليد داخلي تاكيد داشتند، از اين‌رو مسئولان بايد نقاط آسيب‌پذير كشور را به درستي شناسايي كنند كه هم‌اكنون به طور حتم اين نقطه آسيب منشأ اقتصادي دارد.


رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود: در چند سال اخير ما تنها بر استفاده از منابع نفت و گاز تمركز كرده‌ايم كه اين موضوع موجب افزايش واردات در كشور شده است.


لاريجاني ادامه داد: زماني كه واردات در سطح كشور افزايش يابد ممكن است در كوتاه مدت قيمت محصولات را ارزان كند، اما به طور حتم اين اقدام ضربه مهلكي به بخش توليد و صنايع مي‌زند. از طرف ديگر نبود سرمايه‌گذاري در كشور موجب افزايش بيكاري و كاهش اشتغال مي‌شود.


وي با بيان اينكه واردات بي‌رويه محصولات غيرضروري موجب بسته‌شدن برخی صنايع و كارخانجات كشور شده است، افزود: زماني كه اين مشكل در كشور به وجود بيايد، دشمن مي‌تواند در زمان حساس از اين نقص عليه ما استفاده كند.


نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي با يادآوري نامگذاري امسال به نام سال حماسه اقتصادي و حماسه سياسي از سوي رهبر معظم انقلاب تصريح كرد: به طور حتم موضوع حماسه در درونش يك امر استثنايي نهفته است و اين موضوع يك امر عادي نيست. بنابراين در حماسه يك نوع گذشت و از خودگذشتگي وجود دارد.


لاريجاني با اعلام اينكه كشور هم‌اكنون به حماسه اقتصادي نيازمند است، افزود: اگر مسئولان كشور تمام تمركزشان را به روي توليد داخلي قرار دهند و به اين موضوع به عنوان يك وظيفه ملي نگاه كنند، آن وقت كشور مي‌تواند از اين برهه تاریخي عبور كرده و مي‌تواند سياست‌هاي خود را در عرصه بين‌المللي اجرا كند. از طرف ديگر مقطع كنوني، مقطع تصميم‌سازي براي رشد كشور است.


وي با تاكيد بر اينكه به طور حتم بايد در بعد اقتصادي به توان ملي كشور تكيه كنيم، يادآور شد: يكي از محورهاي توان ملي آسان كردن امور سرمايه‌گذاري در كشور است تا جواناني كه از دانشگاه فارغ‌التحصيل مي‌شوند، زمينه‌هاي كاري خود را پيدا و توليد را آغاز كنند.


عضو كميسيون شوراها و امور داخلي كشور مجلس نهم با بيان اينكه سياست واردات بی رویه كالا از ابتدا امري غلط و اشتباه بوده است، گفت: به طور حتم نظام اقتصادي كشور نيازمند برنامه‌ريزي و مشاوره با افراد صاحب نظر است.
رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه نيروهاي مسلح نيز بايد مانند بخش‌هاي ديگر از ظرفيت‌هاي خود در جهت توسعه و شكوفايي بهره گيرند، افزود: دولت و مجلس هم بايد شرايط را براي توسعه دستگاه‌ها و بخش‌ها فراهم كنند تا استعدادها بالفعل شود.


لاريجاني با تاكيد بر اينكه پيام رهبر معظم انقلاب كاملا كارشناسي، دقيق، سنجيده و دواي درد امروز جامعه است، تصريح كرد: به طور حتم اگر مسئولان با نگاهي حماسي به اين امور توجه كنند، قطعاً اين دوره و تصميماتش ماندگار خواهد شد، از اين‌رو تمركز كنوني مسئولان بايد بر حمايت از توليد داخل باشد و زمينه‌ها بايد از هر جهت براي سرمايه‌گذاري فراهم شود.


نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي با تاكيد بر تلاش مسئولان براي افزايش ميزان اشتغال در كشور گفت: به طور حتم كليد كاهش بيكاري، توسعه سرمايه‌گذاري در كشور است. از طرف ديگر مسئولان و ملت ايران بايد در جهت تحكيم همبستگي، تعامل و سامان‌بخشي به مسائل سياسي گام بردارند.


عضو فراكسيون اصولگرايان رهروان ولايت مجلس نهم با اعلام اينكه انتخابات توان ملي يك كشور را بالا مي‌برد، افزود: توان يك كشور به دو بُعد سياسي و اقتصادي تقسيم مي‌شود، همچنين زماني كه انتخابات در كشوري صورت گيرد، اين موضوع نشان‌دهنده مردم‌سالاري در آن كشور بوده و در آنجا در سرنوشت خود حاكم هستند.


وي با اعلام اينكه انتخابات بايد به درستي اجرا و انجام شود، يادآور شد: اينكه در هر انتخاباتي قيل و قالي در كشور به‌وجود آيد و يك سري افراد سروصداهايي را راه بيندازند، اين كار غيرانقلابي و ضدانقلابي است.


لاريجاني با بيان اينكه افرادي درصدد زير سوال بردن نظام قانوني كشور براي انتخابات هستند، افزود: به طور حتم اين اقدامات دشمن را  براي انجام طرح‌ها و اقداماتش اميدوار مي‌كند.


رئيس نهاد قانونگذاري با اشاره به اينكه حماسه سياسي به معني پايداري و ايستادگي ملت ايران بر آرمان‌هاي مجاهدانه خود است، يادآور شد: همه بايد بدانند كه ملت ايران براي اينكه اين حكومت و نظام با راهبري ولايت فقيه به حركت رو به رشد خود ادامه دهد تا پاي جان ايستاده‌اند و دشمنان نبايد تصور كنند كه با تحركات و حرف‌هاي سبك زدن مي‌توانند شرايط داخلي كشور را عوض كنند.


عضو كميسيون شوراها و امور داخلي كشور با بيان اينكه هر نظامي داراي يك چارچوب بوده و عظمتش به اين موضوع بستگي دارد، افزود: يك انسان موفق و سرافراز و يا يك مسلمان واقعي بايد داراي قواعد و چارچوب بوده و هر كار و حرفي را انجام ندهد.


وي با اعلام اينكه اشخاصي كه در كشور حريم‌شكني مي‌كنند، هرهري مسلك هستند، گفت: به طور حتم اين اقدامات از سوي برخي از افراد براي كشور عزت‌آفرين نيست، عزت‌آفريني براي كشور زماني است كه نظام بتواند چارچوب‌هايش را حفظ كند كه به طور حتم اين موضوع موجب افزايش اقتدار كشور مي‌شود.


نماينده مردم قم در مجلس نهم ادامه داد: خوشبختانه نكته‌هايي كه رهبر معظم انقلاب در مورد سياست‌هاي داخلي فرمودند نكات واقع‌بينانه و داراي پيام است، حال چه عناصر داخلي و چه عناصر خارجي بايد بفهمند كه ملت ايران داراي تجربه 34 ساله است و در اين سال‌ها فرازوفرودهاي مختلفي را طي و جنس‌هاي مختلف سياسي را تجربه كرده است. از طرف ديگر اين عناصر بايد بدانند كه ملت ايران پاي اين نظام به صورت مجاهدانه ايستاده‌اند .


رئیس مجلس با بيان اينكه معناي حماسه سياسي اين است كه ملت ايران در مسير حركت انقلاب با روحيه مجاهدانه حركت مي‌كند، افزود: هم‌‌اكنون دو موضوع اساسي وجود دارد كه دشمن به دنبال رخنه در آن است، يكي موضوع سياسي و ديگري اقتصادي، از اين‌رو بايد اراده‌هايمان را در راه توسعه ايران و رونق توليد كشور مستحكم كنيم و در راه آن مناقشه نداشته باشيم. از طرف ديگر در حوزه سياست هم بايد همدلانه و با توجه به حركت رهبري اين مسير را طي كنيم و به قواعد كشور پايبند باشيم.


لاريجاني با تاكيد بر اينكه شكستن حرمتها و عزتها از سوي افراد به طور حتم توهين به ملت ايران است، گفت: اين اقدامات توان ملي را از بين برده و عزت ملت را كاهش مي‌دهد. از اين‌رو عزت ملي اين است كه در آن شاكله رفتار ملت و انقلاب ايران در مرحله كنوني متجلي شود. همچنين ملت هوشيار ايران پيام رهبر معظم انقلاب را به درستي درك كرده و آن را در تحركات سياسي به كار مي‌گيرند.


عضو كميسيون شوراها و امور داخلي كشور مجلس نهم با بيان اينكه در كشور ايران نيروي دريايي يك نيروي بسيار مهم به شمار مي‌آيد، افزود: هم‌اكنون با توجه به اهداف لزوم توجه به نيروي دريايي بسيار ضروري است. از طرف ديگر هرچند زندگي كاركنان نيروهاي مسلح در مناطق جنوبي با مشكلات زيادي روبر است، اما اين افراد بايد در راه عزت‌آفريني براي كشور اين تلاش‌ها را جزو مجاهدات خود تصور كنند.


رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه حضور نيروهاي مسلح به ويژه نيروي دريايي ايران در مناطق آبي موجب نااميدي دشمن و اقتدار دشمن خواهد شد، بيان كرد: به طور حتم بايد به شما كمك كرد تا نواقص را هر چه زودتر رفع كنيد. از طرف ديگر شما از تجربه بسيار بالايي برخورداريد كه علاوه بر دفاع از سرزمين و آب‌هاي ساحلي كشور در بخش‌هاي خارج از اين مناطق نيز توانسته‌ايد به دستاوردهاي مهمي برسيد كه اين موضوع نشان‌دهنده اين است كه نيروي دريايي اين ظرفيت را دارد كه از منافع ملي كشور در جاهاي مختلف صيانت كند./
پایان پیام
 

کلید واژه :

دکترعلی لاریجانی در جمع فرماندهان نیروی دریای ارتش در منطقه کنارک

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی