کد خبر : 3269
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی: در مسیر پیشرفت هسته‌یی عزت مردم فراهم شود/مسئولان به مناطق زلزله‌زده رسیدگی کنند

لاریجانی: در مسیر پیشرفت هسته‌یی عزت مردم فراهم شود/مسئولان به مناطق زلزله‌زده رسیدگی کنند

رییس مجلس شورای اسلامی ابراز امیدواری کرد که با هوشمندی در مسیر ترقی دانش هسته‌یی، عزت و سرافرازی برای مردم کشورمان فراهم شود.

 

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، علی لاریجانی در آغاز جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی ضمن تسلیت به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س)، به ارائه گزارش عباسی رییس سازمان انرژی اتمی در جلسه غیرعلنی اشاره کرد و گفت: از اقدامات ارزنده سازمان انرژی اتمی که در روز ملی فناوری هسته‌یی گوشه‌ای از آن تحقیقات خود را اعلام کردند، سپاسگزاری می‌کنیم.

 

رییس قوه مقننه خاطرنشان کرد: در جلسه غیرعلنی امروز صبح آقای عباسی گزارشی از تحقیقات نوین سازمان مربوطه خود را به نمایندگان ارائه کرد.

 

وی همچنین ابزار امیدواری کرد که با هوشمندی و پایمردی در مسیر ترقیات دانش هسته‌یی، عزت و سرافزاری برای ملت فراهم شود.

 

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه ضمن ابزار تاسف از جان باختن تعدادی از هموطنانمان در زلزله روز گذشته بوشهر اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی ضمن ابراز همدردی با آسیب دیدگان برای درگذشتگان علو درجات را خواستار است و از وزارتخانه‌های کشور و بهداشت و درمان و نیز هلال احمر می‌خواهد که هرچه سریعتر به این منطقه رسیدگی کنند.

 

لاریجانی به اعضای کمیسمیون عمران و بهداشت و درمان مجلس ماموریت داد که نمایندگانی به منطقه زلزله‌زده در استان بوشهر اعزام شوند و سپس گزارشی از اقدامات انجام شده را به مجلس ارائه کنند.

 

رییس قوه مقننه در ادامه، ضمن گرامیداشت یاد شهید سپهبد صیاد شیرازی یادآور شد: شهید سپهبد صیاد شیرازی فرمانده شجاع،‌ دلیر و نیز سردار ارزشمند سپاه اسلام بود و امروز سالگرد ایشان است که به خانواده ایشان تسلیت عرض می‌کنیم و از خداوند علو درجات را خواستار هستیم.

 

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی در ادامه ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) گفت: در سالروز شهادت دخت گرامی رسول الله(ص) و به تعبیر امام صادق(ع) سیده بانوان عالم از اول تا آخر هستیم؛ شهادت این بانوی بزرگوار اسلام انسان کامل و استوانه امامت را به ملت و نمایندگان تسلیت عرض می‌کنم.

 

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: عارفان بر این نظرند که انسان کامل اگر مرد باشد مظهر عقل کل است و اگر زن باشد مظهر و صورت نفس کل عالم است، از این جهت سید اوصیا حضرت علی اعلاء صورت و مظهر عقل کلی و حقیقت ام‌الکتاب سیده نساء عالمین فاطمه زهرا بتول(س) صورت و مظهر نفس کلی است و شاید بر این جهت در تفسیر مجمع‌البیان از سلمان فارسی نقل شده است که دو دریای مذبور علی وفاطمه هستند و لولو و مرجان ، حسن و حسین.

 

لاریجانی ادامه داد: به دلیل چنین جایگاه عظیم در عالم تکوین است که پیامبر فرمود فاطمه پاره تن من است و کسی که او را خوشحال سازد مرا خوشحال ساخته و کسی که او را ناراحت کند مرا را ناراحت کرده و فاطمه گرامی‌ترین مردم نزد من است. و باز پیامبر فرمود، او پاره تن من و قلب من و روح من در بدن من است و کسی که او را بیازارد مرا آزرده و کسی که من را بیازارد او را آزرده است.

 

وی خاطر نشان کرد: سوال مهم این است که این شخصیت عزیز و مورد توجه پیامبر چگونه بعد از رحلت پیامبر به شرایطی رسید که بر زمانه خویش خشمی مقدس گرفت و در خطبه استثنایی خود اینگونه فرمود، ایها الناس بدانید من فاطمه هستم و پدر محمد(ص) این نخستین و آخرین گفتار من با شما است، بعد از اینکه خود و همسر خود علی مرتضی را معرفی می‌کند می‌فرماید شما قبل از رسالت پیامبر در نزدیکی آتش سهمناک نابودی بودید و در حقارت به مانند آبکی در دهان لقمه روی زبان که زورمندان شما را زیر پای خود لگد‌مال می‌کردند در ذلت بودید و در مطرودی از اجتماع بشری به سر می‌بردید.

 

لاریجانی گفت: ایشان فرمودند شما همواره در بیم قدرت‌های اطرافتان بوده‌اید در این هنگام بود که خداوند متعال شما را از چنان وضع فلاکت‌وار و شرایط سخت به وسیله پیامبر نجات بخشید بعد از این فرازها که ظهور اسلام و تغییر مسیر عالم نشان می‌دهد می‌فرماید پس از آنکه خدا پیامبرش را به منزلگاه انبیا رساند خار نفاق که در دلها بود آشکار شد و لباس دین پوسیده شد و گمراهانی که لب بسته بودند زبان گشودند و فرومایگان گمنام با قدر و منزلت شدند و باطل گرایان به صدا در آمدند و در قلمرو به تکاپو پرداختند و از نهانگاه خود سر درآورده شما را به سوی خود خواند و شما این دعوت را پذیرفتید.

 

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: خطبه آن حضرت از ابتدا تا انتها یک دغدغه دارد که آن بنایی که پیامبر برای هدایت مردم ساخت ویران نشود و به سوی انحراف نرود، فرمود آتش فتنه‌ها را دامن زده و شعله‌ها برافروختید و به خاموش کردن انوار روشن دین و از بین بردن سنت‌های پیامبر پاک پرداختید آهسته‌آهسته و در پرده آثار دین را محو می‌کنید آیا در پی جاهلیت مجدد هستید.

 

رییس قوه مقننه تصریح کرد: بعد می‌فرماید آنچه گفته شد یک اتمام حجت بود حال بگیرد این مرکب خلافت را و آنچه از وزر و وبال است بر آن حمل کنید و اما این مرکب پشتش زخم و پایش مجروح است.

 

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دغدغه فاطمه زهرا(س) صیانت از مهمترین بخش امت اسلامی بود که اگر دچار انحراف شود جاهلیت زنده می‌ گردد و غروب در بامداد اسلام حادث می‌شود و‌آن بخش رهبری و مدیریت جامعه اسلامی است اگر در این خطبه از فدک سخن می‌گوید از آن جهت است که پایه‌های نظام حقوق اسلامی از ابتنای به وحی، حق و عدالت به سوی تصمیمات عامه پسند جهت قدرت‌گرایی سوق می‌یافت.

 

وی افزود: فاطمه(س) به خوبی می‌دانست این انحراف از سنت به دیکتاتوری خلافت اموی و عباسی ختم می‌شود که با ظاهر شعار اسلام و دین و سنت رسول خدا(ص) به قدرت‌طلبی و دنیاخواهی منحرف می‌شود، به طوری که با شعار مقدس دست به ویرانی جامعه از هر جهت می‌زنند تا جایی که صحنه عاشورا ایجاد می‌کنند.

 

لاریجانی ادامه داد: ملاحظه می‌کنید ظاهر پاسخی که در آن جلسه به فاطمه زهرا(س) داده شد چقدر عامه‌پسند بود گفته شد از رسول خدا شنیدم که فرمود ما طایفه انبیا طلا، نقره، خانه و مزرعه به ارث نمی‌گذاریم و آنچه از ما به ارث می‌ماند کتاب، حکمت، دانش و نبوت است و آنچه از وسیله قوت ما باقی مانده باشد اختیار او در دست ولی امر بعد از ما است، که آنچه صلاح می‌داند درباره او حکم می‌کند.

 

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: پاسخ فاطمه زهرا مسیر حق را نشان می‌دهد سبحان‌الله هرگز رسول خدا(ص) از کتاب خدا روی نمی‌گرداند و با احکام آن مخالفت نمی‌نمود آیا حال تصمیم بر مکر و نیرنگ و با دروغ بستن به او عذر می‌آورید اینک این کتاب خدا داور و دادگر و گوینده حق است.

 

لاریجانی افزود: پاسخ ایشان نشان می‌دهد پافشاری فاطمه زهرا بر اجرای سنت‌ها است و به جای فرمانروای بر مبنای ضابطه‌هایی گاه می‌تواند خیلی به ظاهر مردم‌پسند باشد.

 

وی در بخش دیگری از سخنانش خاطر نشان کرد: دموکراسی‌های امروزین در بهترین شرایط مبنایی جز مردم‌پسند بودن را قائل نیستند و چنین وضع و حالی پیدا کردند که هم از درون و هم از بیرون با بحران و بن‌بست مواجه گردیده‌اند، اما در مکتب فاطمی سعادت بشر را نباید در دریافت‌های چشم‌های نزدیک‌بین جستجو کرد بلکه سعادت دراز مدت بشر در تکیه بر هدایت‌های الهی و سنت نبوی و علوی نهفته است که آن را با اسلام‌شناسی باید از درون مکتب کاوش نمایید.

 

رییس قوه مقننه تاکید کرد: این درس بزرگی است که باید در مسیر انقلاب همیشه بدان آن پایبند باشیم.

 

انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی