کد خبر : 3244
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در مراسم سالگرد مرحوم عزت‌الله دامادی:

محدودیتی برای حضور سلایق مختلف در انتخابات وجود ندارد

محدودیتی برای حضور سلایق مختلف در انتخابات وجود ندارد

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که انتخابات سالم نیاز به فضایی آرام و سنجیده‌ای دارد افزود: افراد باید از غبارآلوده کردن فضای انتخابات دوری کنندومحدودیتی برای حضور سلایق مختلف در انتخابات وجود ندارد و همه گرایش‌ها و سلایق باید در این عرصه حضور یابند.

علی لاریجانی عصر امروز (پنج‌شنبه) در سفری یک روزه به ساری، در مراسم دوازدهمین سالگرد درگذشت مرحوم عزت‌الله دامادی نماینده ادوار سوم و چهارم مجلس و پدر محمد دامادی نماینده فعلی ساری در مجلس نهم،حضور یافته بود با بیان این که راه اصیل راهی است که مرجعیت آن را دنبال کرد افزود: اگر امروز بعد از ۱۴۰۰ سال اسلام دست ما رسیده به دلیل راهی است که علما آن را سامان دادند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سایر روش ها گاه از سر جهل است گاه از سر برخی روشنفکری‌هایی که نفعی برای اسلام ندارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم  با بیان این که با حرف‌های سطحی زدن درخصوص پیشرفت و اداره آن مسیر اصیل امام و رهبری شکل نمی‌گیرد گفت: گاهی برخی گرایش‌های بوق علیشاهی که ریشه‌ای در تفکر اسلام ندارد به عنوان اسلام مطرح می‌شود در حالی که این راه اصیل نیست.

وی یادآور شد: در برخی موارد برداشت‌های صوفیانه مضحک سطحی انجام می‌شود که راهی اصیل نیست و مثل خاشاکی هستند که حقیقت را محدود می‌کند.

لاریجانی بیان کرد: ما در مجلس مبنای نظرات فقها و بزرگان دین را سرلوحه کار خود قرار می‌دهیم چرا که این عوامل را از موضوعات پایداری می‌دانیم و بر این باور هستیم که بقیه حرف‌ها مانند توفان‌هایی هستند که می‌وزند و از بین می‌روند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نامگذاری سال به نام سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی افزود: رهبر انقلاب فرمودند امسال سالی است که حماسه سیاسی محقق می‌شود؛ این نامگذاری دقیق است. اگر به صحنه بین‌المللی نگاه بیندازیم متوجه می‌شویم که دشمنان روش‌های مختلفی با اراده ملت آزمودند.

وی بیان کرد: گاهی دشمنان نسبت به ملت ایران دشمنی کردند که اراده مستحکم ملت پاسخ آنان را داد و آنها فهمیدند که نمی‌توانند مانع بر هم زدن نظام شوند.

لاریجانی تاکید کرد: دشمنان می‌دانند که کمان خالی دارند اما گاهی رفتارهایی با ملت داشتند که جلوی ترقی مردم را می‌گیرند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که دشمنان امروزه به اقتصاد کشور و آشفته‌سازی مسائل درونی کشور توجهی ویژه دارند اضافه کرد: این شگرد باید درست شناخت و روش مبارزه با آن را به درستی فهمید.

وی با تاکید بر این که از جمله مسائلی که لازم است مورد توجه قرار گیردمساله انتخابات در ایران است یادآور شد: دشمنان می‌دانند که در بین کشورهای منطقه تنها کشوری که مردم‌سالاری در آن وجود دارد ایران است چرا که سرنوشت مردم به وسیله دادن رای با دست خود انتخاب می‌شود.

وی با اشاره به انتخابات در ونزوئلا تاکید کرد: گفته می‌شود که در انتخابات ونزوئلا آمریکا دخالت داشته و بنابراین این مساله موجب مخدوش شدن این انتخابات شده است لذا خدشه‌دار کردن انتخابات چیزی است که آمریکایی‌ها می‌خواهند.

لاریجانی با تاکید بر این که موضوع مردم‌سالاری نقطه قوت نظام ما است اضافه کرد: این مهم امری است که موتور محرک انقلاب است و بدون شک رای مردم خیر کثیری برای ملت ایران به حساب می‌آید. بنابراین آمریکایی‌ها و دشمنان ایران در صدد هستند تا این عزت را تخریب  ایجاد کنند.

وی یادآور شد: اگر بخواهیم از موضوع مردم‌سالاری صیانت کنیم باید بدانیم که این میدانی است که با توجه به مرگ و یاد آن باید اصلاح شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: کاندیداها باید توجه کنند به این نکته که آیا بین خود و خدای خود می‌توانند برای رفع مشکلات راه‌حلی پیدا کنند یا خیر اگر می‌توانند به صحنه بیایند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با یادآوری بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر این که همه سلایق می‌توانند در انتخابات شرکت کنند افزود: این حرف صحیحی است چرا که باعث می‌شود پشتیبان اصلی انتخابات مردم باشند و لذا هیچ محدودیتی وجود ندارد و همه سلایق می‌توانند حضور داشته باشند.

وی با بیان این که انتخابات سالم نیاز به فضایی آرام و سنجیده‌ای دارد یادآور شد: افراد باید از غبارآلوده کردن فضای انتخابات دوری کنند چرا که بی قانونی در انتخابات همان حوادثی را برای کشور رقم می‌زند که در گذشته رخ داده است که به طور حتم این مهم توان ملی را کاهش می‌دهد.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تاکید بر این که آراستگی در امر انتخابات هم برای کاندیداها و هم رسانه‌ها و گروه‌های موثر قواعدی دارد یادآور شد: بدیهی است که این موضوعات باید رعایت شود و بدون شک مبنای آن قانون است که خوشبختانه در جمهوری اسلامی همه امور قاعده‌مند شده و سلایق کاندیداها را شورای نگهبان مشخص می‌کند.

لاریجانی تاکید کرد: سر و صدا راه انداختن قبل و بعد از انتخابات توان ملی را تخریب کرده و ضروری است نگاه طبیبانه و دردمندانه‌ای به وضع موجود کشور داشته باشیم و افراد صاحب صلاحیتی روی کار آید تا بتوانند مشکلات را حل کرده و در مسائل بین‌المللی توانمند عمل بکنند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: فردی که بتواند با رای مردم روی کار آید به طور حتم حماسه‌ای در کشور شکل خواهد گرفت که انصافا امروز روح ملی کشور نیازمند این امر است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سخنانش به بحث اقتصادی و حماسه اقتصادی اشاره کرد و افزود: امروز احتیاج به فضایی باز در کشور است تا در خصوص اقتصاد کشور بتواند به مرحله قابل قبول برسد. به طور حتم شرایط که بخشی به دلیل تحریم‌ها و بخشی دیگر به دلیل سازوکار داخلی است.

وی تاکید کرد: استانداران و مسئولان باید به این موضوع توجه کنند و برای بهبود وضعیت اقتصاد کشور تلاش‌هایی را انجام دهند.

وی در ادامه با تاکید بر این که در زمینه تولید دچار رکود هستیم یادآور شد: استان مازندران ظرفیت خوبی برای تولید دارد اما متاسفانه در صنعت نسبت به آن کم‌توجهی شده است. این استان باید محور کارش تولید باشد تا حجم تولید در آن افزایش یابد.

لاریجانی با انتقاد از این که بخش غربی استان مازندران تبدیل به ویلا شده است تاکید کرد: این کار اصلا عقلایی نیست و کار غلطی محسوب می‌شود و لازم است مدیران استانی به آن توجه کنند؛ اگر زمین‌ها از بین رفت دیگر زمین دیگری برای کشت برنج نداریم. این یک موضوع ملی است و نباید به آن بی‌توجه بود.

وی یادآور شد: باید به کشاورزان توجه شود تا آنها بتوانند از زمین‌ها استفاده مطلوب ببرند و فضایی به وجود آید که هم به سود کشاورزان باشد و هم منجر به ایجاد ارز افزوده شود.

وی عنوان کرد: بدون شک منابع محدود است اما لازم است حضور مردم در اقتصاد را فراهم کنیم و برای توانمندسازی اقتصاد کارهای اقتصادی را به مردم واگذار کنیم.

وی بیان کرد: اگرمجلس اصرار دارد اصلاحات اقتصادی انجام گیرد بدون شک لازم است تا ابتدا اصلاح تولید آغاز شود چرا که اگر جوانی فارغ‌التحصیل شد از سرمایه‌های علمی خود بتواند شرافتمندانه استفاده کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تسهیلات بانکی باید برای رونق تولید میسر شود و همانطور که رهبر معظم انقلاب سال گذشته را به نام سال رونق تولید نامیدند برای آن است که این عامل عزتی ماندگار و پایدار است.

وی با بیان این که نباید بگذاریم سرمایه اقتصادی از بین رود یادآور شد: نباید فرصت سوزی کنیم و امیدواریم در پناه رهنمودهای رهبری و تلاش کارگزاران کشور این مسیر فراهم شود و ما هم تلاش می‌کنیم در بودجه امسال زمینه گسترش تولید فراهم شود چرا که تصورمان بر این است حماسه اقتصادی براساس رونق تولید میسر می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به سالروز درگذشت مرحوم عزت‌الله دامادی بیان کرد: این جلسه جلسه‌ای است که برای بزرگداشت فردی خدوم از استان مازندران برگزار شده؛ مرحوم دامادی که سالیانی به عنوان نماینده مجلس و شهردار این استان بودند خدمت‌های بسیاری در دوران فعالیت خود داشتند.

وی تاکید کرد: حضور پرشور مردم، نخبگان، علما، آیات عظام در این جلسه نشاندهنده خدمات مرحوم عزت‌الله دامادی است و بدون شک نشاندهنده توجهی است که آن مرحوم به راه و مسلک روحانیت داشتند.

وی در ادامه به ذکر یادی از خدمتگزارانی پرداخت که دیگر در بین ما نیستند تصریح کرد: مرحوم کردان، بهرامی و قاسمی از جمله خدمتگزارانی بودند که جان خود را از دست دادند و لازم است که همیشه از آنها یادی کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به برگزاری سالگرد درگذشت مرحوم عزت‌الله دامادی بیان کرد: این جلسات برای آن است که بتوانیم در درون خود تنبه ایجاد کنیم و به این نکته دقت کنیم که مرگ وحیات دو پدیده‌ای هستند که در زندگی انسان‌ها خلق شده است و خداوند این مسیر را تکاملی قرار داده تا همه انسانها در آن مورد آزمون قرار گیرند.

وی با اشاره به سخنان حضرت علی (ع) در نهج‌البلاغه افزود: ایشان می‌فرمایند ای مردم این حقیقت را از خاتم پیامبران بشنوید که هر کس می‌میرد در حقیقت نمرده است و اگر در ظاهر هم پوسیده شود باز در باطن پایدار می‌ماند و باطن آن هیچگاه پوسیده نمی‌شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی مرگ را دریچه‌ای دانست که انسان‌ها را به وادی روشنگری می‌کشاند گفت: مرگ و حیات شاهکار خلقت است و از نشانه‌های قدرت خداوند محسوب می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان این که در کشورهای مختلف نگاه‌های به مرگ و حیات متفاوت است تاکید کرد: در تفکر اسلامی مرگ همانند عبور از مرحله‌ای به مرحله دیگر و به عنوان پلی برای زندگی محسوب می‌شود و این برای آن است که انسان از دنیای فانی به حیات جاودان برسد.

لاریجانی با بیان این که مرگ و حیات اموری است که در دست خداست تصریح کرد: در این دنیا باید انسان زندگی کند و برای مرحله دیگر بار ببندد که همه این امور یک تقدیر الهی است.

وی با بیان این که زمانی که انسان‌ها از این دنیا می‌روند حیات دارند افزود: آیت‌الله جوادی آملی در خصوص مرگ اشاره زیبایی دارد  و می‌فرماید مرگ را باید زوال عسل دانست.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: انسان در طی زندگی رنگ دنیوی پیدا می‌کند و با مرگ این رنگ دنیوی از بین می‌رود.

لاریجانی در ادامه با بیان این که بسیاری از سرگردانی‌ها و مشکلات در تمدن امروز به جهت عدم درک واقعیت مرگ است افزود: برخی‌ها مرگ را نمی‌شناسند بنابراین تلاش می‌کنند در این دوره کوتاه زندگی لذت‌گرا باشند لذا درگیر نوعی سرگردانی می‌شوند.

این نماینده مردم در مجلس نهم تاکید کرد: دین اسلام مرگ را پایان همه چیز نمی‌داند و در واقع آغاز راهی می‌داند که زندگی دیگری در درون آن نهفته است.

وی دو ویژگی اصلی در تفکر اسلامی را یاد خدا و یاد مرگ دانست و ادامه داد: این دو عنصر ستون اسلام است و انسان را از سرگشتگی وا می‌دارد. اگر انسان خداوند را مبدا و معنای همه هستی بداند دیگر سرگشته و سرگردان نخواهد شد.

وی تاکید کرد: انسان باید بند اسیری دنیا را از بین ببرد و اتصال واقعی به دست آورد به طور حتم یاد مرگ به زندگی انسان روشنایی می‌بخشد.

وی با تاکید بر این که اگر انسان می خواهد زاهد باشد لازم است با ذکر موت در زندگی تجلی یابد افزود: افضل تفکرات ذکر موت است و لذا همه مردم باید بدان توجه کنند. چرا که گاهی دچار غفلت شده و از آن دوری می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که ذکر موت و توجه به مرگ فضیلتی است که سایر فضایل را می‌سازد عنوان کرد: باید بدانید که ذکر موت بالاترین تفکر و زهد بالاترین عبادت است و همه اینها در گرو تغییر سبک زندگی محقق می‌شود.

وی بیان کرد: متاسفانه شاهد هستیم که ذکر موت و یاد مرگ از ذهن‌ها رفته به طور مثال اگر قبرستان هم می‌سازند به بیرون شهر می‌برند در حالی که همین عوامل باعث می‌شود تا این دو عنصر از یادها رود اما در سنت اسلامی هر جا که بوستانی وجود داشت قبرهایی از علما هم آنجا بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان این که در تفکر اسلامی سبک زندگی آن است که توجه به مرگ وجود داشته باشد گفت: باید تجارت و زندگی سبک دیگری شود چرا که بسیاری از مشکلات بشر به دلیل کنار گذاشتن مرگ است./

پایان پیام

 

 

کلید واژه :

لاریجانی در مراسم سالگرد مرحوم عزت‌الله دامادی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی