کد خبر : 3234
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در دیدار با نایب رئیس شورای فدراسیون روسیه: دشمنان به دنبال ماجراجویی و مشکل آفرینی در سوریه هستند

لاریجانی در دیدار با نایب رئیس شورای فدراسیون روسیه: دشمنان به دنبال ماجراجویی و مشکل آفرینی در سوریه هستند

رئیس مجلس در دیدار با نایب رئیس شورای فدراسیون روسیه با اشاره به اینکه زمینه‌های مشترک متعددی برای همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بین دو کشور وجود دارد، تصریح کرد:دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ایران و روسیه به دنبال ماجراجویی و مشکل آفرینی در سوریه هستند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با الیاس اوماخونوف نایب رئیس شورای فدراسیون روسیه روابط بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه را دوستانه خواند و با اشاره به سوابق طولانی این روابط گفت: دو کشور همسایه ایران و روسیه از روابط نزدیک راهبردی با یکدیگر برخوردارند و منافع مشترک آنها ایجاب می‌کند همکاری‌ها و رایزنی‌های فیمابین استمرار یابد.

وی افزود: زمینه‌های مشترک متعددی برای همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بین دو کشور اعم از مقابله با خطرات ناشی از تروریسم و قاچاق مواد مخدر وجود دارد که با منافع و نیز دغدغه‌های آنها پیوند دارد.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحولات منطقه‌ای به ویژه مسائل سوریه بیان کرد: طرح‌های خطرناکی برای ایجاد تغییرات طولانی مدت در منطقه جریان دارد و دشمنان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ایران و روسیه به دنبال ماجراجویی و مشکل آفرینی در سوریه هستند که این وضعیت استمرار همکاری‌ها و رایزنی‌های گسترده بین دو کشور را اقتضا می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه بر ضرورت افزایش حجم مبادلات اقتصادی، تجاری و تقویت همکاری‌های نظامی و صنعتی بین ایران و روسیه تأکید کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران علاقمند است به موازات روابط سیاسی خود، روابط پایدار و طولانی مدتی را با روسیه در عرصه‌های مختلف دیگر اعم از اقتصادی و تجاری و صنعتی داشته باشد و مجلس شورای اسلامی از این رویکرد کاملا حمایت می‌کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه به موضوع هسته‌ای نیز اشاره و بیان کرد: بر کسی پوشیده نیست که جمهوری اسلامی ایران در راستی‌آزمایی هسته‌ای از خود صداقت کامل نشان داده است که نقاط و معیار حقیقی آن فتوای شرعی رهبر معظم انقلاب مبنی بر حرام بودن تولید و استفاده از سلاح هسته‌ای است.

لاریجانی در همین ارتباط تصریح کرد: با تحقق کامل حقوق هسته‌ای ایران بر اساس ان پی تی می‌توان به توفیقات مورد انتظار در مذاکرات گروه ۵+۱ خوش‌بین بود.

در ادامه این دیدار همچنین الیاس اوماخونوف نایب رئیس شورای فدراسیون روسیه از ایران به عنوان کشوری مهم در منطقه و یک دوست واقعی برای روسیه نام برد و گفت: در روابط و مناسبات بسیار مهم بین دو کشور افق‌های بسیار روشنی وجود دارد که ریشه در پیوندهای عمیق دوستی بین آنهاست.

وی افزود: در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی نیز مسائل و دغدغه‌های مشترکی وجود دارد که حل و فصل آنها نیاز به اشتراک مساعی روسیه و ایران دارد.

اوماخونوف ضمن تأکید بر مواضع نزدیک و مشترک دو کشور در زمینه‌های مختلف از جمله تحولات منطقه‌ای و جهانی گفت: ما یک بار دیگر بر حمایت تغییرناپذیر روسیه از حقوق همه‌جانبه ملت ایران تاکید می‌کنیم.

وی با اشاره به مذاکرات صورت گرفته هیئت روسی با مقامات مختلف کشورمان در طول این سفر نیز افزود: نیمی از مذاکرات انجام شده در کنار مباحث سیاسی و پارلمانی به بررسی راه‌های توسعه هرچه بیشتر مبادلات اقتصادی، تجاری و صنعتی اختصاص داشته است.

نایب رئیس شورای فدراسیون روسیه ابراز امیدواری کرد با حمایت مجالس دو کشور بستر افزایش تبادلات فیمابین در زمینه‌های ذکر شده هرچه بیشتر فراهم شود.

وی در زمینه مسائل هسته‌ای نیز گفت: پارلمان‌ها صدای ملت‌ها هستند و بر این اساس پارلمان ایران، حق دارد فارغ از هرگونه ملاحظات دیپلماتیک صدای مردم ایران را در موضوع حقوق هسته‌ای‌اش با بانگ رسا به گوش تمام جهان برساند تا بدین طریق مانع از تحریف‌های رسانه‌ای غرب شود.

یادآور می‌شود در این دیدار اوماخونوف مراتب دعوت‌های روسی رئیس مجلس شورای اسلامی را به منظور انجام سفر رسمی به مسکو به وی ابلاغ کرد./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی