کد خبر : 3206
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکترلاریجانی در مراسم اختتامیه اجلاس وزیران فرهنگ مجمع همکاری آسیایی:

پدیده پلید تروریسم هدیه غرب به آسیا است

پدیده پلید تروریسم هدیه غرب به آسیا است

دکتر علی لاریجانی امروز در مراسم اختتامیه اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای عضو مجمع همکاری‌های آسیایی با بیان اینکه امیدوارم اینگونه نشست‌ها موجب همگرایی بیشتر و بهره از ظرفیت‌های فرهنگی کشورهای آسیایی شود، گفت: در قرون گذشته مهمترین تمدن‌ها در آسیا بودند. به طور مثال کشورهایی مانند چین، هند، ژاپن و ایران از مهمترین قدرت‌های تاثیرگذار در منطقه در قرون گذشته به شمار می‌آیند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در ایران امپراطوری ساسانی و امپراطوری رم از قدرت‌های آن زمان به شمار می‌آمدند که بعد از ظهور اسلام هم دوره صفویه از دورانی بود که ایران دارای قدرت زیادی بود، اما در ۲۰۰ سال گذشته به مرور یک آفت در قدرت‌ها به‌وجود آمد که آن بروز قدرت غربی و سیطره استعماری بود که به ویژه بعد از جنگ جهانی عملا شاهد افول قدرت‌های آسیایی بودیم که این موضوع موجب لطمه خوردن استقلال این کشورها شد.
نقش استعماری غرب در کاهش قدرت کشورهای آسیایی برجسته است
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نقش استعماری غرب در کاهش قدرت کشورهای آسیایی برجسته است، افزود: از طرف دیگر بعد از فرپاشی شوروی هم شرایط بین‌المللی بار دیگر تغییر کرد.
لاریجانی با بیان اینکه حوزه تمدنی آسیا در دو دهه اخیر به خودباوری رسیده است، ادامه داد: خوشبختانه قاره آسیا در چند سال اخیر به پیشرفت‌هایی در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دست یافته که این موضوع نشان‌دهنده تحول دموکراتیک در منطقه است.
رشد اقتصادی هند و چین موجب اضطراب غرب شده است
وی با اعلام اینکه حوزه آسیا در چند سال اخیر خیزش عظیمی در بخش اقتصادی داشته است، گفت: هم‌اکنون شاهد رشد اقتصادی در کشورهایی مانند چین و هند هستیم که این موضوع موجب افزایش اضطراب در کشورهای غربی به ویژه آمریکا شده است. از طرف دیگر شاهد هستیم که غرب برای کنترل این رشد دست به کار شده و برنامه‌ریزی می‌کند.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم با تاکید بر اینکه بروز جنگ در کشورهای منطقه به ویژه افغانستان، عراق و سوریه یکی از اقدامات غرب برای کنترل رشد منطقه است، بیان کرد: آمریکا با این استراتژی به دنبال سلب آرامش و امنیت از آسیا و منطقه است. از طرف دیگر هم‌اکنون شاهد پرورش و رشد گروهک‌های تروریستی و افراطی هستیم که سرمنشأ رشد این گروهک‌ها پشتیبانی سرویس‌های غربی است.
وی با بیان اینکه آمریکا ابتدا برای مقابله با شوروی سابق جریان تروریستی را ایجاد و کمک مالی و تسلیحاتی می‌کرد، گفت: بعد از فروپاشی شوروی این جریان با کمک غرب گاهی در افغانستان، پاکستان، هند، عراق و امروز در سوریه ظاهر شده و این در حالی است که این جریان پرچم مبارزه با آمریکا را برافراشته ولی در عمل مردم بیگناه را می‌کشد و در پشت صحنه با آمریکا مذاکره می‌کند که به طور حتم این سیاست نوعی استراتژی دغل‌کارانه است.
قاره آسیا با موضوع تروریسم مهاجر روبرو شده است
رئیس نهاد قانونگذاری با اعلام اینکه متاسفانه قاره آسیا در چند سال اخیر با موضوع تروریسم مهاجر روبرو شده است، تصریح کرد: این پدیده پلید هدیه غرب به منطقه بوده، اما باید گفت که پرورش گروهک‌های تروریستی و تندرو حتی برای آینده کشورهای غربی به ویژه آمریکا بد و نگران‌کننده است.
لاریجانی با یادآوری بروز مشکلات فرقه‌ای و مذهبی موازی با پدید آمدن جریانات تروریستی یادآور شد: در منطقه آسیا در قرون مختلف ادیان متفاوت و پیروان این ادیان به صورت مسالمت‌آمیز با یکدیگر زندگی می‌کردند و حتی در کشورهایی مانند عراق و ایران شیعه‌ها با سنی‌ها ازدواج و زندگی می‌کردند.
تروریست‌ها با کمک غرب یک آتش فرقه‌ای در منطقه ایجاد کرده‌اند
وی با تاکید بر اینکه گروهک‌های تروریستی با کمک غرب یک آتش فرقه‌ای و مذهبی را در منطقه ایجاد کرده‌اند بیان کرد: به طور حتم فرهنگ آسیایی و منطقه ما همزیستی مسالمت‌آمیز بین کشورهای منطقه است، اما متاسفانه هم‌اکنون شاهد واردات نوعی اختلاف در این کشورها هستیم که هدف این اختلافات سرگرم‌سازی کشورهای منطقه است.
همه فرقه‌های اسلامی تخریب مقبره حجر بن عدی را حرام می‌دانند
لاریجانی با بیان اینکه تخریب مقبره حجر بن عدی با کدام تفکر امروزی سازگار است، گفت: به طور حتم همه فرقه‌های اسلامی و سایر ادیان این اقدام را حرام می‌دانند و در نادرست می‌دانند. این در حالی است که تروریست‌ها در اظهاراتشان از این اقدام خیلی خوشحال هستند.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تخریب مقبره‌های بزرگان دین نوعی بی‌فرهنگی به شمار می‌آید، گفت: فرهنگ آسیایی از مزیت بالایی برخوردار است، لذا این اقدامات مربوط به آسیا نیست. لاریجانی معنویت‌گرایی را یکی از محورهای فرهنگ آسیایی خواند و افزود: فقدان این موضوع در غرب مشکلات بسیاری را برای جامعه‌ آنها به وجود آورده است. از طرف دیگر اما شاهدیم که مسلمانان موضوع معنویت را جزو حیات فردی خود می‌دانند و سعادت این دنیا و آن دنیا را در این موضوع می‌بینند.
وی با تاکید بر اینکه تمرکز بر معنویت و رشد روحی یکی از مهمترین محورهای مختلف آسیایی است، بیان کرد:‌ از طرف دیگر یکی از مولفه‌های فرهنگی آسیا توجه به خانواده بوده، لذا جامعه سالم در این‌باره بدون خانواده میسر نیست.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم ادامه داد:‌ اگر قاره آسیا، منطقه و حتی کشور ما با پدیده مدرنیت روبرو است، باید مشکلات آن را پیدا و آن را اصلاح کرد.
صرفه‌جویی از محورهای فرهنگ آسیایی است
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صرفه‌جویی یکی از محورهای فرهنگ آسیایی است، افزود: به طور حتم از این موارد باید برای توسعه قاره و منطقه بهره جست،‌ از طرف دیگر توسعه و پیشرفت بدون زیرساخت فرهنگی میسر نیست.
این نماینده مردم در مجلس نهم با اعلام اینکه مدرنیته و دنیای جدید وارد زندگی جوامع شده است، گفت: برای کاهش تبعات این ورود فرهنگ جدید، نخست باید نسبت به فرهنگ بومی منطقه و کشور ساماندهی صورت گیرد، لذا اگر ارزش، معیارها و نقاط قوت را پایه و اساس قرار دهیم، به طور حتم توسعه بومی رخ می‌دهد،‌ در غیر این‌صورت دچار تعارضات فرهنگی می‌شویم.
وی با تأکید بر اینکه همگرایی فرهنگ آسیایی در زمینه های مختلف بسیار مهم و حیاتی است، افزود: از طرف دیگر داشتن بازار مشترک برای فروش محصولات فرهنگی بسیار ضروری است.
لاریجانی با بیان اینکه یکی از عوامل گسترش پدیده تروریسم و افراطی‌گرایی روحیه ظلم و استعماری کشورهای غربی است، گفت: متاسفانه شاهدیم کشورهایی که از سوی آمریکا اشغال می‌شوند، جوانان آن کشور روحیه عصیان پیدا کرده و جذب گروهک‌ها می‌شوند. از این‌رو اگر آمریکا به دنبال مبارزه با تروریسم است نخست باید دست از اشغالگری بردارد. از طرف دیگر وقتی آمریکا به رژیم صهیونیستی برای تحت فشار قرار دادن مردم فلسطین کمک مالی و تسلیحاتی می‌کند، مردم این مناطق هم مجبور به دفاع می‌شوند.
رئیس مجلس شورای اسلامی یکی دیگر از عوامل گسترش پدیده تروریسم را آموزش‌های تئوری در منطقه خواند و افزود: متاسفانه برخی از کشورهای منطقه افراد را از دوران کودکی و نوجوانی برای اقدامات تروریستی و فرقه‌گرایی در مدارس آموزش می‌دهند، که این موضوع به طور حتم برای این کشورها در آینده مشکل‌ساز خواهد بود.
عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس با تاکید بر اینکه اقدامات فرهنگی موجب نابودی فرهنگ ظلم‌پذیری می‌شود، گفت: به طور حتم کار مهمی بر دوش مسئولان فرهنگی قاره آسیا است.
لاریجانی با یادآوری حمله رژیم صهیونیستی به سوریه در چند روز اخیر افزود: آیا نتیجه این گونه رفتارها جز رشد رفتارهای تروریستی در منطقه است؟ از طرف دیگر شاهدیم که پاسخ آمریکا به این اقدامات غیرانسانی این رژیم این است که رژیم صهیونیستی حق دارد دست به چنین اقداماتی بزند. با بروز این اتفاقات جوانان این منطقه چاره‌ای جز مقابله ندارند.
وی ادامه داد: من امیدی به سیاستمداران کنونی آمریکا ندارم اما با کار فرهنگی می‌توان سیاستمداران آینده را در قاره آسیا ساخت تا دنیا درست مدیریت شود.
غرب نباید با اقدامات تحریک‌آمیز مانع رشد آسیا شود
لاریجانی با تاکید بر اینکه در قرون مختلف در قاره آسیا روابط معقولانه‌ای در بین کشورها حاکم بوده و کسی به دنبال سلطه‌طلبی نبوده است، گفت: غرب نباید با اقدامات تحریک‌آمیز مانع رشد آسیا شود، زیرا آسیا راه خود را پیدا کرده و به دنبال توسعه است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خصومت کشورهای منطقه ریشه وارداتی دارد، تصریح کرد: به طور حتم کار فرهنگی معضلات بزرگتری را در منطقه می‌تواند حل کند./

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی