کد خبر : 3179
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

علی لاریجانی در مراسم افتتاح مجتمع ناشران استان قم:

رئیس‌جمهورآینده بااستفاده ازهمه‌قابلیت‌ها روابط خارجی رابهبودبخشد

رئیس‌جمهورآینده بااستفاده ازهمه‌قابلیت‌ها روابط خارجی رابهبودبخشد

رئیس مجلس با بیان اینکه ناشران و فرهنگیان در حوزه نشر باید به موضوعات دینی، فرهنگی و اصولی توجه کنند، گفت: رئیس‌جمهور آینده نیز باید از ظرفیت‌های سیاسی‌وفرهنگی کشور استفاده کند.

دکتر علی لاریجانی امروز (پنجشنبه ۹ خرداد) در مراسم افتتاح مجتمع ناشران استان قم با تبریک به مناسبت افتتاح این مجتمع گفت: ساخت چنین مجموعه ای برای ناشران این استان بسیار ضروری بود چون استان قم مرکز جهان تشیع بوده و از نظر نشر دینی در سطح بسیار بالایی قرار دارد.

نماینده مرم قم در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه همت اتحادیه ناشران و کمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تأسیس مجتمع ناشران استان قم بسیار پررنگ بوده است افزود: به طور حتم چنین مجتمع هایی برای شهر قم بسیار لازم است از طرف دیگر برخی شهرداری ها که توانمندی بالایی برای کمک به بخش های نشر دارند باید در این جهت حرکت کنند.

وی با بیان اینکه متأسفانه به علت وضعیت اقتصادی و گرانی ناشران با مشکلات بسیاری روبرو هستند تصریح کرد: این قشر هم اکنون در مظلومیت قرار دارد لذا می بینید که مجلس شورای اسلامی در بودجه سال ۹۲ برای نشر و گسترش معارف دینی اعتبار مناسب و قابل توجهی در نظر گرفته است از این رو امیدواریم با این اعتبارات وضع نشر در این استان توسعه یابد.

لاریجانی با اعلام اینکه حرکت امام خمینی(ره) در ترویج فهم، معرفت و فکر دینی در دنیای معاصر بسیار ارزشمند بوده است گفت: این تحرکات برکات بسیاری را برای کشور و به ویژه شهر قم داشته است از طرفی دیگر یکی از نکات برکت این موضوع حرکت انقلاب اسلامی براساس فکر و فرهنگ دینی بوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه برخی از انقلاب ها در جهان و منطقه براساس اهداف و مایه های مالی یا علمی صورت گرفته است یادآور شد: اما انقلاب اسلامی ایران براساس اهداف و فرهنگ دینی شکل گرفته است از طرف دیگر این فرهنگ دینی قرابت خاصی با مراجع و حوزه ها داشته است که می بینیم مراجع در قرون مختلف برای آن تلاش بسیاری کرده اند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با تأکید بر اینکه هدف امام خمینی(ره) از ترویج فرهنگ دینی همان فرهنگ صیانت از فکر انقلابی بوده است گفت: امام خمینی(ره) با ترویج فکر انقلابی و دینی دنیا اسلام را تکان دادند از این رو در شرایط کنونی بخشی از مسئولیت این حوزه بر دوش ناشران است که در کنار تلاش نویسندگان و دانشمندان باید صورت گیرد.

لاریجانی با بیان اینکه متأسفانه کار فرهنگی و چاپ و نشر ثمره مادی برای افراد ندارد افزود: خوشبختانه از اوایل انقلاب به بخش فرهنگ و نشر یارانه های مختلف ارائه میشد اما با توجه به اینکه قم علمدار حوزه نشر است باید توجه خاصی به این موضوع شود همچنین باید توجه داشت که در حوزه نشر استان قم کار سست در آثاری که جنبه خرافی دارد بیرون نیاید که این موضوع به طور حتم در شأن این استان نیست.

وی با بیان اینکه ناشران و فرهنگیان در حوزه نشر باید به موضوعات دینی، فرهنگی و اصولی توجه داشته باشند تصریح  کرد: توجه به این موضوع موجب می شود که جوانان از پایگاه قدرتمند فکری برخوردار شوند از طرفی دیگر انتظار ما از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه به حوزه نشر استان قم است چون این استان به عنوان مرکز تولید فکر درقیاس با جاهای دیگر باید از حمایت خاصی برخوردار باشد.

لاریجانی ادامه داد: با توجه به افزایش اعتبارات حوزه نشر و چاپ در بودجه ۹۲ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ویژه آقای حسینی باید زکات این موضوع را به بخش نشر قم اختصاص دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه امام خمینی(ره) با ترویج مکتب فکری خود در شرایط معاصر مردم سالاری دینی را محقق کردند گفت: این موضوع و تلاش ها موجب شد که هم اکنون در کشور هم تفکر دینی جاری باشد و هم مسئولان با آرای مردم در عرصه سیاست حضور پیدا کنند این در حالی است که در برخی کشورها به ویژه کشورهایی که هنوز دیکتاتورها در آن حضور دارند کشور ما را مورد هجوم قرار می دهند اما آنها می دانند که جمهوری اسلامی ایران از پایگاه قوی مردمی برخوردار است.

وی ادامه داد: براساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب ویژگی اصلی جمهوری اسلامی ایران این است که مسئولان آن با اتکا به آرای مردم تعیین می شوند که این موضوع به طور حتم بسیار با ارزش بوده از این رو باید در جهت صیانت از این موضوع تلاش کرد از طرفی دیگر امیدواریم که با حضور چشمگیر مردم در انتخابات ریاست جمهوری حماسه سیاسی محقق شده و فردی انتخاب شود تا با استفاده از قابلیت های سیاسی، فرهنگی و کاری شرایط کشور به ویژه مشکلات معیشتی و روابط خارجی و بین الملل را بهبود ببخشد.

لاریجانی افزود: خوشبختانه با توجه به همت رهبر معظم انقلاب و تلاش مسئولان استان قم بسیاری از آبادانی و توسعه این شهر شکل گرفته اما هنوز با وجود این تلاش ها عقب ماندگی های بسیاری وجود دارد از طرف دیگر شاهد هستیم که هنوز پروژه های اصلی شهر قم مانند مترو، مونوریل و طرح حرم تا جمکران به پیشرفت قابل قبولی نرسیده است.

وی با تأکید بر اینکه به طور حتم مجموعه شهرسازی استان قم نیاز به جهش و آبادانی دارد افزود: رئیس جمهور آینده کشور باید به این موضوع  توجه ویژه داشته باشد از طرفی دیگر شورای شهر آینده استان قم باید با تلاش مضاعف این شهر را از تمام جهات به آبادانی برساند.

لاریجانی با بیان اینکه حضور مراجع و حوزه های علمیه در شهر قم برای این شهر بسیار افتخارآفرین است یادآور شد: اما برای تحقق این موضوع باید نخست زمینه تحقق یک شهر و استان نمونه فراهم شود از این رو شاهد هستیم که برای آستان حرم حضرت معصومه (س) در بودجه ۹۲ اعتبارات خوبی در نظر گرفته شده است تا مناطق اطراف حرم آباد شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری تلاش های انجام شده برای انتقال آب به شهرک های صنعتی استان قم از تهران افزود: از طرف دیگر برای تحرک و جهش پروژه مترو قم هم با پیمانکار آن که قرارگاه خاتم الانبیاء است صحبت هایی شده و قرار است که سرعت این پروژه بهبود یابد تا در آینده در استان قم شاهد مشکلات ترافیکی نباشیم./

پایان پیام

کلید واژه :

لاریجانی در مراسم افتتاح مجتمع ناشران استان قم:

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی