کد خبر : 3172
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی:پول ریختن به جیب مردم شعاری بی مبناست/بهبود تولید درمان اقتصاد است

امروزمجال حرف های پوپولیستی رانداریم/ دولت اکابر نیست

امروزمجال حرف های پوپولیستی رانداریم/ دولت اکابر نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: به طور حتم برجسته کردن موضوع آمریکا یک خام اندیشی است، زیرا هم اکنون خود صاحب نظران غربی هم می گویند که سیاست خارجی دوَل آمریکا در حال فرو پاشی است، اما این موضوع را باید توجه داشت که خیلی از مسائل ریز دیگری وجود دارد که شاید از سوی غرب مورد توجه قرار گرفته و کد شود.

به ‌گزارش خبرگزاری خانه ملت،دکتر علی لاریجانی امروز ( شنبه ۱۱خرداد) در برنامه شناسنامه که از شبکه سه سیما پخش شد، در پاسخ به سؤال مجری این برنامه درباره چگونگی ایده، افکار و سابقه انقلابی محروم آیت‌الله آملی لاریجانی، گفت: مرحوم پدر ما آیت‌الله آملی زندگیشان به‌گونه‌ای بود که توجه کاملی به مسائل علمی داشته و در این خصوص نیز همیشه به ما سفارش می کردند و در سن جوانی بحث‌های فلسفی و فقهی را در تهران و قم گذراندند، بعد هم مجتهد شده و به نجف سفر کردند، زیرا در آن موقع نجف مرکزیت علمی و فقهی بود.

 

 متولد نجف محصل قم

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: آیت‌الله آملی ۴۰سال در نجف زندگی و همانجا ازدواج کردند، از این‌رو من متولد شهر نجف هستم و بعد از آن مرحوم مجددا انجا شروع به آغاز بحث های علمی کردند و شاگرد افراد مبرز آن زمان از جمله مرحوم عراقی  بودند و مرحوم نائینی و بعد از آن بار دیگر به ایران بازگشتند و در قم تدریسشان را آغاز کرده، لذا تحصیلات ما در قم آغاز شد.

 

مرحوم آیت الله آملی در جریان انقلاب همیشه از امام و اهداف ایشان حمایت می‌کردند

 لاریجانی بیان اینکه یکی از خصویات مرحوم آیت الله آملی این بود که در علوم فلسفه و فقه شاخص بودند، افزود: در جریان انقلاب همیشه از امام و اهداف ایشان حمایت می‌کردند، از طرف دیگر آیت‌الله آملی با افرادی همچون آیت الله طباطبایی خیلی مأنوس بودند و همین  طور به شهید مطهری علاقه داشتند.

 

علاقه آیت الله به طی کردن دوره طلبگی توسط فرزندان/ فرزندان  مرحوم آملی در انتخاب رشته تحصیلی آزاد بودند

رئیس مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به سؤالی مبنی‌بر اینکه علت گرایش نخست شما به رشته ریاضی و کامپیوتر چه بوده و چرا بعد به رشته فلسفه روی آورده‌اید، گفت:‌ مرحوم آیت الله آملی بسیار علاقه داشتند که ما دوره روحانیت و طلبگی را طی کنیم، ولی بچه‌ها را به‌طور کامل آزاد گذاشتند که هر کسی بر اساس استعدادهایش به سمت رشته‌ای برود، اما به ملا شدن و درس خواندن به صورت جدی پایبند بودند.

 وی ادامه داد: خاطرم هست در اواخر که در قم کلاس یازده بودم با توجه به این که منزل ما مملو از رفت و آمد علما بود، ایشان تاکید می کردند که بروید ودر غربت درس بخوانید و من به تهران آمدم و کلاس دوازده را در تهران در مدرسه هشترودی که امروز مدرسه شهید مطهری شده است، خواندم.

 

 علاقمند به ریاضیات بودم اما جذب فلفه شدم

 لاریجانی در خصوص تحصیلات خود هم چنین تاکید کرد: از طرف دیگر تشویق‌های آیت‌الله آملی در جذب ما به درس خواندن بسیار تأثیر داشت، اما علاقه من به رشته ریاضیات بود و به همین دلیل در دانشگاه شریف رشته کامپیوتر را دنبال کرده و با توجه به این که این رشته مطابق طبعم بود، در این زمینه خوب رشد کردم  معدلم  در آن زمان  ۱۸بود و شاگرد اول بودم، ولی به مرور که مطالعات جانبی ام را به مسائل فلسفی بیشتر کردم به این حوزه کشیده شدم.

 

قبل از انقلاب جذب جریان شهید مطهری شدیم

وی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه مهمترین فعالیت فرزندان آیت الله آملی لاریجانی قبل از انقلاب چه بوده است گفت:در آن زمان فضای دانشگاه در بین متدیین و دانشجویان چند قطبی شده بود که یک جریان با روحانیت و شهید مطهری ارتباط داشت و یک جریان روشنفکری هم با افرادی مانند مرحوم شریعتی مرتبط بودند که  بعضا به منافقین نیز کشیده می شدند  و ما در آن زمان با جریان شهید مطهری نزدیکی داشتیم که البته در آغاز تفاوت های این دو جریان خیلی تفکیک پذیر و روشن نبود ولی بعد از انقلاب این تفاوت ها بسیار شفاف تر شد.

 

گرایش های فکری و سیاسی برادران لاریجانی تفاوت بارزی ندارد

لاریجانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا می توان برادران لاریجانی را در یک گرایش فکری و تفکر سیاسی نگاه کرد گفت:‌ بله چون پایه های فکری خیلی متفاوت نیست، بعضی از برادران دارای سبقه سیاسی قوی تری باشند یا تلاش شان را در مسائل علمی گذاشته باشند مانند دکتر باقر لاریجانی که پزشکی حاذقی است و بیشتر درمسائل تخصصی خودش می پردازد ولی در کل پایه های فکری ما برادران یکی بوده و تفاوت بارزی ندارد.

 

 برادران لاریجانی به ندرت دورهم جمع می شوند/ دیدارها بیشتر جداگانه است

نماینده مردم قم در مجلس در پاسخ به سؤالی درباره اینکه برادران لاریجانی چند وقت یکبار دور هم جمع می شوند و چه مسائلی را مرور می کنند افزود:‌ در این رابطه باید بگویم که خیلی به ندرت این موضوع پیش می آید چون به علت کثرت کار و اشتغالات برادران بسیار کمتر برای دور هم جمع شدن وقت پیش می آید البته ممکن است همدیگر را جداگانه ملاقات کنیم اما اگر هم جمع شویم صحبت های متفاوتی بحث می شود.

 

 نظر رهبری درباره ریاست برادران لاریجانی بر دو قوه

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی بر اینکه نظرتان درباره ریاست دو لاریجانی بر دو قوه مهم کشور چیست تصریح کرد: در این رابطه باید بگویم دو قوه وجود دارد با دو شکل متفاوت از این رو در آن زمان اخوی ما آیت الله آملی لاریجانی موقعی که می خواستند حکم را بگیرند به مقام معظم رهبر انقلاب گفته بودند که شاید این حکم در بیرون تلقی خاصی داشته باشد که معظم له فرموده بودند این دو قوا با دو شرایط متفاوت هستند از این رو هیچ ربطی به هم ندارند.

 

 اولین رئیس رادیو و تلویزیون بعد از انقلاب

لاریجانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه یکی از نخستین مسئولیت های شما ریاست بر سازمان صدا و سیما در اوایل انقلاب بوده است آن زمان را چگونه می بینید گفت:‌ در سال ۵۸شرایط رادیو بسیار به هم ریخته بود چون در اوایل انقلاب به سر می بردیم و وضعیت هنوز به سامان نرسیده بود. در آن زمان ما در رادیو مشغول به تنظیم سخنرانی ها بودیم و کارمان از آنجا شروع شد که سخنرانی هایی را برای رادیو و تلویزیون تنظیم می کردیم.

 وی با بیان این که ساختار رادیو و تلویزیون در آن زمان متفاوت با شرایط امروز بود، ادامه داد: بعد از آن آقای طارمی به سمت مدیرکل اداره اخبار منصوب شد از این رو ایشان خواستند که من به بخش برون مرزی صدا و سیما بروم و بعد از مدتی ایت الله نوری مدیر کل اطلاعات اخبار شدند  و ایشان مطرح کردند که من به دفتر مرکزی خبر بروم که امروز شبکه سه در آنجا است.

 لاریجانی ادامه داد:‌ مدتی در آنجا بودم تا این که  شورای سرپرستی به وجود آمد و من به عنوان اولین رئیس رادیو و تلویزیون انتخاب شدم و حدود دو سال در زمان ریاست جمهوری بنی صدر به این کار مشغول بودم و دوران بسیار پر مسئله ای بود.

 

 حل مشکلات رادیو- تلویزیون با کمک شهید رجایی

نماینده مردم قم در مجلس افزود:‌ سن من در زمان ریاست بر رادیو و تلویزیون حدود ۲۴سال بود که در آن دوران کشمکش ما به عنوان طرفداران حزب جمهور اسلامی با بنی صدر بسیار بود در آن زمان یادم هست که مرحوم شهید بهشتی جلساتی را برای بررسی موضوع می گذاشتند از طرفی دیگر این شهید بزرگوار در آن زمان به دنبال آرام کردن فضا بودند تا فضای حمایتی به سمت جبهه ها و مسائل داخلی برود اما بنی صدر بارها با سخنرانی و چاپ مطالبی فضا را ملتهب می کرد حتی یادم است که در اوایل ریاست من در رادیو و تلویزیون، این بخش برای انجام امور محوله تجهیزات لازم مانند نوار و فیلم را نداشت که تا آخر به کمک شهید رجایی و بدون حمایت بنی صدر این مشکلات را برطرف کردیم.

 

 فیلم حادثه ۱۴ اسفند را علی رقم برخی مخالف ها  برای شفاف سازی شرایط  موجود پخش کردم

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌ از طرفی دیگر با توجه به رخ دادن حادثه ۱۴اسفند که بنی صدر در آن وقت حرکات و اقدامات زشتی را از خودش نشان داد، من تحلیلم به عنوان رئیس رادیو و تلویزیون این بود که این واقعه باید به صورت شفاف برای مردم روشن شود چون تلقی مردم از بنی صدر فردی منفی و یا خیانت کار نبود اما در جریان های سیاسی وی را خوب شناخته بودند.

 وی ادامه داد: در آن زمان  حتی سیاسیون و روحانیون هم دو قسم بودند یک بخش می گفتند که وی فرد خوبی است و یک عده ای هم مانند ما این فرد را شناخته بودند و مخالف با عملکردش بودند به طور مثال حزب جمهوری اسلامی وی را خوب شناخته بود.

 وی افزود:‌ من از قبل و با توجه به بررسی های انجام شده رویکرد و اهداف بنی صدر را می شناختم اما در دیداری که با امام خمینی(ره) داشتیم ایشان فرمودند که باید طرفین را مورد توجه قرار دهیم از این رو ما نمی توانستیم موضع صریحی درباره عملکرد بنی صدر بگیریم از طرفی دیگر با توجه به رخ دادن حادثه ۱۴اسفند من با جدیت و عزم تصمیم گرفتم که فیلم این حادثه را به طور کامل برای مردم پخش کنیم از این رو با وجود مخالفت های برخی مدیران با جدیت در پخش صدا و سیما حاضر شدم و این فیلم پخش شد که بعد از این موضوع ابعاد شخصیتی بنی صدر برای تمام مردم باز و روشن شد.

 

 رهبری فرمودند می خواهم در صدا و سیما تغیر ایجاد کنم شما از وزارت ارشاد به آنجا بروید

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا فعالیتتان در رادیو و تلویزیون در انتخاب شما به عنوان رئیس سازمان صداو سیما در سال ۷۲از سوی رهبر معظم انقلاب تأثیرگذار بوده است افزود:‌به طور حتم این موضوع بی تأثیر نبوده اما قبل از گرفتن این سمت من در وزارت ارشاد و سپاه فعال بودم و زمانی که آقای خاتمی از وزارت ارشاد رفتند،من به عنوان رئیس وزارت ارشاد منصوب شدم از طرفی دیگر بعد از دو سال که در وزارت ارشاد بودم رهبری فرمودند که من می خواهم در صدا و سیما تغییر ایجاد کنم از این رو شما از وزارتخانه به صدا و سیما بروید.

 وی ادامه داد: ‌در اینجا و در زمان ریاست من بر رادیو و تلویزیون یک نکته وجود دارد که آن این بود که در اواخر دوره ریاست بنی صدر-که دو ماه بعد توسط مجلس عزل شد- یک اختلافی بر سر بودجه ایجاد شد و آن موقع افراد مختلفی در کابینه شهید رجایی بود.

 

اطرافیان اطلاعات را به صورت قطره چکانی به بنی صدر می دادند

لاریجانی در این خصوص تصریح کرد: قرار شد که مناظره ای بین یکی از نمایندگان بنی صدر با دولت در تلویزیون بگذاریم از این رو در آن زمان بنی صدر با وجود این که موضع جدی نسبت به ما داشت، به رادیو و تلویزیون آمد و من به وی گفتم که ما چندین دفعه نامه نوشتیم تا پیش شما بیاییم اما شما قبول نکردید اما ایشان به من گفت که من از این موضوع خبری ندارم و نامه ای به من نرسیده است، از این رو فهمیدیم که اطرافیان اطلاعات را به صورت قطره چکانی به بنی صدر می دادند لذا مسئولان باید مراقب اطرافیانشان باشند.

 وی افزود: ‌یکی دیگر از نقاط جذاب در رادیو و تلویزیون مناظرات فکری و سیاسی در دوره کوتاه اوایل انقلاب بود که به طور حتم این مناظرات فکری و سیاسی در روشن شدن نقاط اختلاف نظر بسیار تأثیرگذار بود.

 لاریجانی در خصوص این مناظرات تصریح کرد:بخشی از این مناظرات فکری بود که بین آیت الله مصباح و اقای سروش واحسان طبری و نماینده فداییان خلق برگزار می شد و بخشی نیز مباحث سیاسی بود که بین کیانوری، بهشتی و مطهری برگزار می شد که این مناظرات بسیار موثر بود.

وی افزود:به خاطر دارم  در زمان بحث مباحث دیالکتیکی ، با اقای کیانوری در حال ورود به ساختمان بودیم که ایشان رو به ما گفتند اگر فکر کردید که من رو به روی دوربین می نشینم و می گویم خدایی وجود ندارد، سخت اشتباه کرده اید چرا که من چنین حرفی نمی زنم و این مسئله در آن زمان در سنین جوانی برای من بسیار جالب بود که رجال بزرگ این جریان نیز حاضر به طرح این مسائل نیستند.

 

 ممنوعیت استفاده از ویدئو در زمان وزارت من در ارشاد بر داشته شد

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال که ریاست صدا و سیما حساس تر بوده یا ریاست بر وزارت ارشاد گفت:‌ به طور حتم هر دو حساس هستند ولی رادیو و تلویزیون لحظات حساس بیشتری را نسبت به وزارت ارشاد داشت چون وزارت ارشاد با یک مجموعه بسیار وسیعی از هنرمندان در رشته های مختلف در ارتباط بود و عرصه وسیعی دارد اما رادیو و تلویزیون محدودتر بود اما حساسیت لحظه ای بیشتری داشت این موضوع موجب می شد که رئیس رادیو و تلویزیون هم باید کارهای فرهنگی، هنری و دراز مدت را انجام می داد و هم باید وقتش را برای بررسی مسائل فوری می گذاشت.

 لاریجانی در پاسخ به سؤال مبنی بر اینکه مهمترین دستاورد ریاست شما بر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چه بوده است افزود:‌در زمان ورود من به وزارتخانه نخست یک تغییرات مدیریتی متعارف داده شد اما احساسم این بود که در این وزارتخانه چند گره اساسی وجود دارد از طرفی دیگر باید این موضوع را مورد توجه قرار داد که وزارت ارشاد در میان وزارتخانه های دیگر کوچک تر با منابع محدودتر بود اما با قشر بزرگ و فرهیخته هنرمندان در ارتباط بود از آن طرف در زمانی که من وارد این وزارتخانه شدم برخی از سلایق هم بی جهت تدوین شده بود به طور مثال در آن زمان حمل و نقل و استفاده از ویدئو ممنوع بود ولی به صورت قاچاق به فروش می رسید از این رو ما برای پیدا کردن استدلال و هدفی از این اقدام تلاش کردیم اما چیزی نیافتیم بنابراین این موضوع را در شورای انقلاب فرهنگی برده و این ممنوعیت را برداشتیم که شغل زیاد ایجاد شد و دغدغه ای هم حل شد.

 

 طرح اتصال کانون های فرهنگی هنری به مساجد

وی ادامه داد:‌یکی دیگر از مسائل با توجه به محدود بودن اعتبارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می گفتند که در سال این وزارتخانه باید حدود ۵یا ۶کتابخانه در کشور بسازد که این موضوع نیازمند هزینه کرد اعتبار و جذب نیرو بود بنابراین ما طرحی را به شورای انقلاب فرهنگی برده تا تولیت این مراکز را به مردم و مساجد بسپاریم و طرحی درست کردیم که کانون های هنری و فرهنگی متصل به مساجد داشته باشیم و ما در وزارتخانه به آنها کمک می کردیم که هنوز این کارکرد وجود دارد.

 

رهبری  فرمودند چقدر خوب است که در حوزه رمان دارای سبک باشیم

لاریجانی هم چنین با اشاره به موفقیت سبک های سینمایی بعد از انقلاب در ایران تصریح کرد:از طرفی دیگر در آن زمان در وزارتخانه تلاش ما بر این بود که برای ساخت یک سری فیلم های برجسته برنامه ریزی کنیم که این جرقه ها با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب به وجود آمد که طی نامه ای به من فرمودند که در انقلاب اسلامی چقدر خوب است که در حوزه رمان دارای سبک باشیم و من هنوز این نامه را دارم که اشاره کرده بودند که در دنیا سبک های مختلفی در عرصه رمان نویسی داریم و خوب است ما هم سبکی در این زمینه داشته باشیم.

 رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه تفاوت و فرق شما با وزیر ارشاد مستعفی چه بوده است گفت:‌ در این رابطه باید بگویم که اختلاف نظرهایی درباره سبک مدیریتی،‌ اجرایی و نحوه گسترش فکر فرهنگی داشتیم و همین نکاتی که عرض کردم بیان اختلافات است.

 

نظم سیاسی به این معنی نیست که هر انتخابی صورت گرفت همه قبول کنند

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه شما در سال ۸۴با چه انگیزه ای وارد انتخابات ریاست جمهوری شدید گفت:‌ آن زمان شرایط بسیار متفاوتی بود و بنا بود که گروه هایی با دغدغه های اصولگرایی جمع شوند و یک نفر را معرفی کنند از طرفی دیگر هیچکس در آن دنیا شائق نبود که حتماً رئیس جمهور شود اما قرار شد گروه ها بعد از مذاکرات زیاد و گفت و گوها درباره برنامه های کاندیداها در حوزه سیاست و اقتصاد به نامزدها نمره بدهند در آن موقع یک عده گفتند که این موضوع را قبول ندارند.

 رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا تشدد اصولگرایان در سال ۸۴به دلیل انتخاب علی لاریجانی به عنوان کاندید ریاست جمهوری از طرف شورای هماهنگی بود، تصریح کرد:به طور کلی افرادی هستند که نظم سیاسی پیدا نمی کنند و ما امروز نیز این مشکلات را داریم و اصولا نظم سیاسی نیز به این معنی نیست که هر انتخابی صورت گرفت همه قبول کنند.

 آقای ناطق نوری رییس گروه بود و همه افرادی که بعد مدعی شدند، در این گروه عضو بودند و بعد از نظم سیاسی پیروی نکرده و نظم را بر هم زدند و فکر کردند این کار زرنگی است.

وی افزود: این گروه برهم زننده بیرون امدند اما باز با هم نیز ادامه ندادند و باز برنامه های مشترک خود را برهم زدند و همین وضع امروز نیز ادامه دارد.

 لاریجانی در این خصوص تصریح کرد:کسانی که نظم سیاسی را نمی پذیرند باید پاسخگو باشند که چرا این کار را می کنند چرا که کار دراز مدت را بر می ریزند.

 رییس مجلس شورای اسلامی در خصوص تصمیم شورای هماهنگی اصولگرایان در سال ۸۴گفت: هیچ کس آنجا نبود که اصراری بر ریاست جمهوری داشته باشند در آن زمان گروه تصمیم گیرنده با هر یک از ما چندین جلسه بحث کردند و تئوری های ما را در موارد مختلف خواستند و بعد به ما نمره دادند و شخص من در آن زمان بیش ترین نمره را از آن گروه گرفتم.

 

حضور من در انتخابات ریاست‌جمهوری به شأن و حرمت مجلس آسیب می‌زد

لاریجانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه علت حضور نیافتن شما در انتخابات بعد از سال ۸۴چه بوده است گفت: به نظر من در شرایط فعلی که من به عنوان رئیس مجلس هستم مناسب نمی دانستم که برای ریاست جمهوری شرکت کنم چون در انتخابات ریاست جمهوری مقداری بگو مگو صورت می گیرد از این رو چون نهاد مجلس نهاد محترمی است و امام خمینی(ره) فرمودند که مجلس در رأس امور بوده حرمت آن باید نگه داشته شود از طرفی دیگر در این هفته رهبر معظم انقلاب فرمودند که مجلس قطعاً‌در رأس امور و نهاد قانونگذاری نماد مردم سالاری است.

وی تاکید کرد:ضمن این که اقایان مختلفی  در عرصه بودند و نیت نیز هوسرانی نبود.

 

انتقادات نامزدهای ریاست جمهوری از عملکرد دولت کنونی طبیعی است

 رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه با توجه به انتقادات مطرح شده از سوی نامزدها به دولت کنونی شما در شرایط کنونی، فضای تبلیغاتی انتخابات ریاست جمهوری را چگونه می بینید افزود: به نظر من عملکرد رادیو و تلویزیون خوب است  اما باید این موضوع را توجه داشت که همه سیستم ها و افراد باید مقداری در مورد انتقادات تحمل داشته باشند از این رو زمانی که انتخابات آغاز می شود افراد برای تغییر وضعیت کنونی می آیند پس نقد وضعیت موجود از سوی نامزدها موضوع عجیبی نیست از طرفی دیگر گردانندگان و مجریان امروز هم باید تحمل و صبر لازم را داشته باشند شاید مشکلات بسیاری از سوی نامزدها مانند تورم و رکود مطرح شود که این اظهارات و نقادی ها طبیعی است.

 لاریجانی تصریح کرد: البته دستگاه ها نیز می توانند پاسخگو باشند اما انچه تا امروز رخ داده در این حیطه غیر طبیعی نیست.

 وی ادامه داد:‌ اما باید به این موضوع توجه داشت که بیگانگان این برنامه ها را رصد می کنند از این رو آن جاهایی که منافع ملی کشور بوده نباید از سوی نامزدها مخدوش شود.

  

برجسته کردن موضوع ارتباط با آمریکا از سوی نامزدها خام‌اندیشی است

 لاریجانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه در انتخابات ریاست جمهوری همیشه نامزدها موضوع ارتباط با آمریکا را مطرح می کند حال به نظر شما این بحث تا چه میزان با واقعیت همراه است گفت:‌به طور حتم برجسته کردن موضوع آمریکا یک خام اندیشی است.وی در این خصوص افزود: هم اکنون خود صاحب نظرات غربی هم می گویند که سیاست خارجی دوَل آمریکایی یک فرو ریختگی پیدا کرده است البته اظهار نظر مهم نیست  اما این موضوع را باید توجه داشت که خیلی از مسائل ریز دیگری وجود دارد که شاید از سوی غرب مورد توجه قرار گرفته و کد شود.

 نماینده مردم قم در مجلس ادامه داد: از طرفی دیگر رهبر معظم انقلاب فرموده اند که در انتخابات باید راستگویی وجود داشته باشد و نامزدها باید توجه داشته باشند که تمام مسائل کشور در این دو سه هفته حل نمی شود از این رو عبارات افراد باید سنجیده و براساس شرایط و واقعیات باشد.

 

زمانی که دبیر شورای امنیت شدم UCF  اصفهان تعطیل بود

لاریجانی در پاسخ به این سؤال که شما شرایط پرونده هسته ای ایران در سال ۸۴که خود آن را بر عهده گرفته بودید را با سال ۸۶چگونه ارزیابی می کنید گفت: در رابطه با این موضوع باید بگویم که من قبل از سمت دبیری شورای عالی امنیت ملی، نماینده امام در این شورا بوده ام از این رو در جریانات مطرح شده قرار داشتم اما در این رابطه دو قرائت وجود داشت یک قرائت این بود که اگر ما مطالب مطرح شده از قبل را به عنوان اشکالات به ایران در مسئله هسته ای به همان صورت جلو ببریم می توانیم هم به دانش هسته ای دست پیدا کرده و هم از این ماجراجویی آنان در امان باشیم.

وی ادامه داد: به همان دلیل زمانی که سه وزیر غربی برای شرکت درجلسه سعدآباد به ایران آمدند همین رویکرد مورد توجه قرار گرفت آنها در آن جلسه گفته بودند که شما تأسیسات هسته ای خود را چند هفته تعلیق کنید تا ما در آژانس زمینه را برای فراهم کردن دانش هسته ای شما آماده کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ‌این موضوعات تا نشست پاریس ادامه پیدا کرد و در آن زمان تأسیسات هسته ای ایران به حال تعلیق کامل درآمده بود یعنی حتیUCFاصفهان هم تعطیل شده بود و زنجیره ای برای تولید نداشت.

وی تاکید کرد:این موضوع را باید توجه داشت که توقف کوتاه مدت و یا مدت دار چرخه هسته ای برای حل و پیگیری موضوعات اشکالی ندارد اما دیدیدم که موضوعات مناقشات در ۲سال با وجود تعلیق تأسیسات حل و فصل نشد حتی بعد از تعلیق ایران پیشنهادی را ارائه کرد که با وجود همکاری های ما آنها نپذیرفتند.

 

غربی ها با بد قولی به دنبال تلف کردن زمان بودند

لاریجانی با بیان این که طرف مقابل ایران خلاف عهد عمل کرد، افزود:‌با توجه به اقدامات و بدقولی های غرب در آن دوران کشور چاره ای جز راه اندازیUCFاصفهان نداشت چون آنها خلاف تعهدات انجام شده عمل کردند چون ما همه پروسه ها را پذیرفته بودیم اما آنها به دنبال تلف کردن زمان بودند.

 

وزیر خارجه آلمان گفت ما نگفتیم تعلیق کنید گفتیم تعطیل کنید

لاریجانی در خصوص فضای آن دوره تصریح کرد: از طرفی دیگر زمانی که من به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی انتخاب شدم اولین ملاقاتم را با چند وزیر اروپایی در شهر نیویورک برگزار کردم که در آن مکان وزیر خارجه آلمان به صورت صریح گفت که ما هیچ وقت موضوع تعلیق تأسیسات هسته ای را به میان نیاورده ایم بلکه گفته ایم که باید این تأسیسات تعطیل شود و شما نباید غنی سازی داشته باشید.

 وی تاکید کرد: آن زمان کار تعطیل بود و یاس هم در نیروهای دانشمند ما به وجود آمده بود و شروع کار با علاقه و استقبال آنها رو به رو شد.

 لاریجانی ادامه داد:‌با توجه به اقدامات غرب زمانی که من دبیر شورای عالی امنیت ملی شدم دوباره تأسیساتUCFاصفهان را راه اندازی و غنی سازی به تدریج آغاز شد و در کنار این اقدامات مذاکرات را هم با غرب دنبال می کردیم که در جریان آن مذاکرات با سولانا نماینده ۱+۵تلاش شد تا به چارچوب برسیم

 

ماجرای قطعنامه ۴۸ ساعته علیه ایران/ سولانا گفت:خرابکارها کار خودشان را کردند

وی تصریح کرد: آن زمان که این کشورها می خواستند که مسئله هسته ای ایران را حاد جلوه دهند که آن موقعی بود که جنگ ۳۳روزه لبنان رخ داد آن زمان ما هنوز با وجود اختلاف نظرها،  قطعنامه ای را درباره برنامه هسته ای نداشتیم.

  لاریجانی در خصوص فضای آن زمان تاکید کرد: در آن زمان کسینجر در یک مقاله ای عنوان کرد که هم اکنون زمان تصویب قطعنامه علیه ایران رسیده که این موضوع موجب شد ظرف ۴۸ساعت یک قطعنامه ضعیف صادر شود.

وی افزود:آن زمان آقای سولانا به من زنگ زد و گفت خرابکارها کار خود را کردند و من از شما عذرخواهی می کنم چرا که ما برای جمعه پیش رو قرار مذاکره داشتیم و از اساس مشخص بود که این اقدام برای فشار بر ایران و تحقق برخی از تخیلات در عالم سیاست بود.

 رئیس مجلس شورای اسلامی در تشریح فضای جنگ ۳۳روزه گفت:‌به طور حتم هدف غرب از تصویب قطعنامه علیه ایران همزمان با جنگ ۳۳روزه لبنان و کوران بمباران در این منطقه این بود که می خواستند با فشار به ایران شرایط منطقه را عوض کنند چون آنها در عراق به بن بست رسیده بودند از این رو به دنبال تغییر محل جغرافیایی محل بحران بودند اما در کل باید بگویم که جنس و نوع مذاکرات من در آن زمان به گونه ای بود که نمی گذاشتم شکنندگی روابط بین کشورها به وجود بیاید.

 وی ادامه داد:‌ در آن زمان که من دبیر کل شورای عالی امنیت ملی بودم احساس می کردم که گروه های مذاکره کننده غربی در مسئله هسته ای بین ما و طالبان تفاوتی قائل نیستند.

 لاریجانی در تشریح این مطلب گفت:به طور مثال به یاد دارم شبی بر سر میز شام تا دیر وقت بحث هسته ای را کنار گذاشتیم و در مورد مباحث تشیع بحث کردیم تا جایی که سولانا در آن زمان به من گفت مایل هستم که کتابی در زمینه تشیع برای من بفرستید تا من مطالعه کنم.

 وی در ادامه تاکید کرد:بنابراین من در مرحله نخست به دنبال آگاه سازی آنها بودم چون مذاکرات جای اعلام مواضع کشورها نیست از این رو مهم این است که در مذاکره با ایجاد ارتباط به یک وحدت و تعامل برسیم لذا در آخرهای دبیری من در شورای عالی امنیت ملی توانستم که با سولانا و البرادعی بر سر مسئله هسته ای ایران به یک مدالیته برسیم که چندین مسئله نیز حل شد کما این که در دم اخر بازی را بر هم زدند.

 

زمان ریاست سولانا بر گروه ۱+۵بحث ها بهتر پیش می رفت

لاریجانی در پاسخ به این سؤال که در کل مذاکرات هسته ای ایران با غرب را در سه دوره کنونی چگونه می بینید گفت: ‌مذاکرات هسته ای ایران فصل های مختلفی داشته اما در اصل همیشه مذاکرات باید از یک چارچوب قوی برخوردار باشد.

 وی ادامه داد: من فکر می کنم زمان ریاست سولانا بر گروه ۱+۵بهتر بحث ها پیش می رفت گو این که ایشان نیز نماینده ۵+۱بود اما انعطاف هایی داشت که مانع از شکنندگی بحث می شد اما باید بگویم که جمهوری اسلامی ایران در این رابطه تجربیات مختلف و بسیاری را به دست آورده است.

 

اختلافات مدیریتی باآقای احمدی نژاد علت جدایی من از شورا بود/تصمیمات لحظه ای به کشور آسیب می زند

 رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه علت استعفای شما از دبیری شورای عالی امنیت ملی چه بوده است افزود: ‌به‌طور حتم مسائل دبیرخانه شورا بسیار حساس است و مسائل گوناگون مربوط به منافع و امنیت کشور در این مباحث مطرح است  اما من در کل در آن زمان اختلافات جدی مدیریتی را با آقای احمدی نژاد احساس می کردم از این رو به نظر من مسائل استراتژی کشور باید با فکر و تأمل انجام شود و به همگرایی بخش های مختلف نیاز است لذا کارهای لحظه ای هیچ نتیجه ای ندار و به کشور آسیب می زند.

لاریجانی ادامه داد:‌ من در آن زمان یک مدت در این باره با آقای احمدی نژاد مذاکره کردم اما بعد از مدتی دیدم که ایشان رئیس جمهور هستند و حق دارند و لزومی ندارد که من مزاحم ایشان در این رابطه شوم  لذا نمی خواستم که یک حالت تحمیلی برای این موضوع وجود داشته باشد و واقعا سبک کار من به این شیوه نبود از این رو از این سمت استعفا دادم.

 

رئیس مجلس تنها وظیفه هماهنگی امور را دارد/ قوام مجلس به تصمیمات کلیه نمایندگان بستگی دارد

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه شما چند در صد از عملکرد مجلس را مربوط به هیأت رئیسه و رئیس مجلس می دانید گفت: مجلس مانند دستگاه های دیگر اجرایی نیست که رئیس بتواند تصمیم گیر همه امور باشد و همه چیز را ابلاغ کند،‌ مجلس یک نهاد جمعی نگر بوده و همه نمایندگان دارای یک وزن هستند و رئیس تنها هماهنگ کننده امور است از این رو شاید بخش های اداری از سوی هیأت رئیسه مدیریت شود اما در کل قوام مجلس به تصمیمات کلیه نمایندگان بستگی دارد.

 رییس مجلس شورای اسلامی در این خصوص تاکید کرد: بر این اساس باید حسن و قبح مجلس را باید با هم در نظر گرفت البته قسمت های اداری ممکن است توسط هیئت رییسه اداره شود اما نمایندگان همه یک وزن دارند و رییس هماهنگ کننده است.

 

 قانون هدفمندی به درستی اجرا نشد

رئیس مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به سؤالی مبنی‌بر اینکه شما نقطه قوت و ضعف مجلس هشتم و نهم را چه می‌دانید، گفت:‌ به‌طور حتم هر نهادی نقطه قوت و ضعف بسیاری دارد، در مجلس هشتم دغدغه اصلی این بود که مسائل اقتصادی کشور در یک بسته بندی درست تعیین شود، از این رو قانون برنامه پنجم توسعه  و یا قانون هدفمند کردن یارانه از سوی مجلس تدوین شد.

وی تاکید کرد: متأسفانه قانون هدفمندی یارانه ها از سوی دولت به درستی اجرا نشد که ما در گزارش سالانه این موضوع را قرائت کردیم و بر اساس ماده ۲۳۶  این گزارش تخلف به قوه قضائیه ارجاع دادیم که این تخلف روشن است.

 وی ادامه داد:‌ از طرفی دیگر یکی از ضعف های مجلس هشتم این بود که بعضی از امور باید با جدیت بیشتری دنبال می شد، در این بین برخی گروه بازی و شلوغ کردن ها هم به عملکرد مجلس آسیب وارد کرد.

 

عالم سیاست عالم ریاضیات است نه عالم عشق

 لاریجانی در تشریح این رفتارها گفت: از این رو افراد باید توجه داشته باشند که عالم سیاست عالم ریاضیات است نه عالم عشق به افراد، از این رو مجلس می دانست که مشکلات کشور در چه نقاطی و از سوی چه کسانی رخ داده اما در زمان حل این مشکلات سر و صداهای بسیاری به پا می شد به طور مثال در قانون برنامه پنجم استقلال بانک مرکزی تعریف شد.

 

بانک مرکزی صندوق پرداخت نیست/ باید از قدرت پولی و ثروت مردم صیانت کند

رییس مجلس شورای اسلامی هم چنین تصریح کرد:در قانون برنامه برای استقلال بانک مرکزی قانون قائل شدیم و تاکید کردیم که بانک مرکزی صندوق پرداخت نیست و باید از قدرت پولی و ثروت مردم صیانت کند و این بحث را خود مسئولان بانک مرکزی میز قبول داشتند و در قانون برنامه نیز ترتیبی برای استقلال بانک مرکزی قائل شدیم اما دیدیم که برای این موضوع چه سر و صدایی به پا شد که بعد همان افراد فهمیدند که این شلوغ کاری ها اشتباه بوده و هم اکنون بانک مرکزی بسیار ضرر کرده است.

  

سیاست‌زدگی، اقتصاد را به جاده خاکی می‌برد

 لاریجانی افزود:‌ به نظرمن هر چیزی باید در جایگاه خودش قرار داشته باشد و اقتصاد نباید سیاست زده شود از این رو در صورت رخ دادن این موضوع اقتصاد به جاده خاکی می رود از طرفی دیگر در مجلس هشتم برخی از طوایف به درستی محاسبه اقتصادی نکرده و عرصه های اقتصادی را با سیاست مخلوط می کردند.

 

نمایندگان متعهد مجلس نهم، تخصص خودشان را فدای امیال نمی‌کنند

 وی با انتقاد از برخی رفتارها در مجلس هشتم در خصوص مسائل اقتصادی گفت: عالم سیاست در جای خود محترم است اما نباید مسا.ل کشور درگیر دعواهای حیدری نعمتی شود و این که برخی بگویند چون ما طرفداری دولت هستیم مخالفت با برخی از طرح ها داریم، غلط است و متاسفانه برخی از طوائف محاسبه اقتصادی درستی نمی کردند.

 وی تصریح کرد:مجلس نهم از این نظر بهتر است و شرایط سیاسی نیز البته بهتر شده و سطح سواد نیز بالاتر رفته  که شرف تخصص خود را فدای امیال نمی کنند.

 

درمان مشکلات اقتصادی کشور رونق تولید است

 رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه دولت مطلوب مجلس نهم باید دارای چه شاخص هایی باشد افزود: در عالم سیاست به طور حتم امور نسبی بوده و نمی شود مطلق گرایی کرد چرا که به قول اقای جنتی از آسمان که کسی را نمی آوریم و باید از همین اقایان انتخابی صورت گیرد.

 وی ادامه داد: اما در کل می توان گفت که هم اکنون کشور در دو نقطه حساس بوده و در نقطه دیگر دارای آوردگاهی قوی است به طور حتم آوردگاه ما این است که کشور ایران پر از منابع انرژی، معادن نفت و گاز بوده،‌ از موقعیت جغرافیایی و ژئوپلتیک، نیروی متخصص،‌ ساختار پایدار برخوردار است که باید از این شاخص ها استفاده کرد.

وی ادامه داد: با وجود تمامی شیطنت هایی که صورت می گیرد، جمهوری اسلامی دموکراسی خوبی را مهیا کرده و مردم همه ولایت فقیه را قبول دارند و از این حیث نیز به هم پیوستگی و شرایط خوبی در کشور حکم فرما است.

رییس مجلس در تشریح نقاط مثبت کشور در شرایط حاضر تصریح کرد: انقلاب اسلامی وزن خوبی در منطقه پیدا کرده است و این مسائل باید به عنوان فرصت شناخته شود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس ادامه داد: اما نقطه ضعف ما در حوزه اقتصادی بوده که هم اکنون در این حوزه رشد یافتگی کشور در خور مردم نیست از طرفی دیگر براساس آمارها در سال های اخیر حدود ۵۰۰میلیارد دلار کشور درآمد ارزی به دست آورده که این اعتبارات می بایست به تولید صنایع سنگین تبدیل می شد اما با وجود همه زحمات هم اکنون شاهد هستید که وضعیت اقتصادی کشور دچار پدیده رکود و تورم شده است.

 

باز کردن گرفتگی‌های بین‌المللی مهم‌ترین اولویت رئیس‌جمهور آینده

لاریجانی در تشریح دیگر مشکلات امروز کشور گفت:: ‌یکی دیگر از نکات ضعف کشور در حوزه بین الملل است از این رو رئیس جمهور آینده باید این گرفتگی را باز کرده و از تمام ظرفیت ها استفاده کند از طرف دیگر در اینکه کشورهای غربی موذی و دشمن ما هستند شکی نیست ولی باید با فن دیپلماسی این موضوعات اصلاح شود.

 

 امروز مجال حرف های پوپولیستی را نداریم

لاریجانی در این خصوص با بیان این که امروز مجال حرف های پوپولیستی را نداریم، تصریح کرد: ازاین رو کسی که می خواهد در جایگاه رئیس جمهوری قرار گیرد باید بداند که وظایف سنگینی را بر عهده دارد و باید برای مشکلات اقتصادی برنامه های مدون و واقعی محور داشته باشد چرا که هم درد معلوم است و هم درمان.

 نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم نقدینگی را باید سوق داد به سمت تولید از طرفی دیگر باید به این موضوع و فرمایشات رهبر معظم انقلاب که درمان مشکلات اقتصادی کشور رونق تولید است توجه داشته باشد لذا هم اکنون هر کسی برخلاف این موضوع سخنی به میان آورد یعنی تنها شعار می دهد.

 

پول ریختن به جیب مردم شعاری بی مبناست

وی تاکید کرد: این که شعار بدهند که پول را به جیب شما می ریزیم معلوم است که تنها شعارهای بی مبنا است.

 لاریجانی با بیان اینکه حوزه ریاست جمهوری به طور حتم به افراد ورزیده و با تجربه و دارای درک بالا از شرایط نیاز دارد تصریح کرد:‌ در حوزه بین الملل داشتن تجربه و نگرش دقیق و کارشناسی فوق العاده مهم است از این رو مجلس حتماً به دولت آینده در این زمینه کمک می کند.

 

کابینه دولت آینده جای یادگیری افراد کم تجربه نیست/دولت اکابر نیست

 لاریجانی با تأکید براینکه کابینه دولت جای یادگیری افراد کم تجربه نیست گفت: از این رو حضور افراد در جایگاه ریاست جمهوری و کابینه دولت نیازمند تجربه بالا است.

 رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که دولت اکابر نیست تاکید کرد: هر وزیری باید هر روز سه یا چهار تصمیم بسیار حساس بگیرد پس نباید دولت برای وی جای یادگیری باشد./

 پایان پیام

 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تبریک آغاز دهه فجر/ تسلیت درگذشت والده محمود بهمنى

  محبی نیا: لزوم جلوگیری از نفوذ نگاه ارباب رعیتی به داخل مجلس/ دکتر لاریجانی: روند رسیدگی به لایحه بودجه بدون ایراد قانونی است

  توضیحات دکتر لاریجانی درباره نحوه رسیدگی به لایحه بودجه 97

  اشکال آیین‌نامه‌ای به روند بررسی کلیات لایحه بودجه 97 وجود ندارد

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

  افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان مجلس صددرصد کذب است/نمایندگان اجازه تعدی به حقوق مردم را نمی دهند

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی