کد خبر : 3139
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر علی لاریجانی در مصلی کاشان:

محب اهل بیت ازاعوجاجات روشنفکران وسطحی‌نگران دوری می‌کند

محب اهل بیت ازاعوجاجات روشنفکران وسطحی‌نگران دوری می‌کند

رئیس مجلس با بیان اینکه لازمه درس گرفتن از مدرسه مهدوی، باور استعدادهای عقلانی است، تصریح کرد: رسیدن به جامعه مهدوی با تکامل و آمادگی برای ظهور میسر است، بنابراین مسلمانان نباید افرادی دسته‌دوم باشند.

 دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی شامگاه امروز یکشنبه 2 تیرماه 1392 با حضور در مصلی شهر کاشان و در جمع اقشار مختلف مردم این شهرستان در ابتدا با تبریک میلاد مسعود حضرت ولی‌عصر (عج)، گفت: سلام و درود خداوند بر پیامبران به ویژه پیامبر اسلام و سلام و درود بر اولیای خداوند و سلام بر شما مردم کاشان که در تمام عرصه‌های انقلاب حضور چشمگیری داشته‌اید.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ساخت مصلی بزرگ شهر کاشان افزود: یکی از بخش‌های مهم در کشور اقامه نماز جمعه است، لذا ساخت مصلی و اینگونه بناها در کشور وظیفه‌ای همگانی است.

وی با بیان اینکه شب نیمه شعبان، شب بسیار مقدسی است، تصریح کرد: امشب شب مقدسی است، شبی که امید مسلمانان و آینده‌شان روشن می‌شود، لذا مکتب اسلام، مکتب ولایی تکوینی بوده، چرا که این دین باعث شد تا انسان ارتباط با خالق خود را معنادار کند.

لاریجانی به بیان ویژگی‌های مرحوم فیض کاشانی پرداخت و اظهار داشت: فیض کاشانی از جمله شعرای برجسته ایران بوده و غزل‌های بسیار زیبایی در مورد حضرت مهدی(عج) دارد، لذا افتخاری برای شاعران و متفکرین اسلام است.

وی عنوان کرد: فیض کاشانی شخصیتی بود مثال‌زدنی و برخی از آثار ایشان در جهان اسلام یکه‌تاز است، به ویژه کتاب‌های وی در مورد احادیث شیعه و همچنین کتاب انصاف او که سیری در تفکرات اسلام شیعه بوده است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم گفت: فیض کاشانی نابغه دهر بوده چرا که آرای فیلسوفان را آموخت و با فرق سوفیه آشنا شده، اما می‌گویند او به مراد خود نرسید تا جایی که خداوند را طلب کرد، لذا توجه به قرآن و حدیث او را آرام کرد، بنابراین اگر فردی بخواهد سعادتمند شود، باید به قرآن و حدیث توجه کند، زیرا آن چیزی که اسلام را کامل می‌کند، قرآن و حدیث است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امشب که شب میلاد ولی‌الله اعظم است، شادمانی برای ایشان باعث می‌شود که راه را پیدا کرده و به آرمان‌های امام زمان نزدیک شویم.

لاریجانی به تجربه حکومت علوی در زمان امام علی (ع) پرداخت و گفت: ما در حال حاضر با دو گونه تجربه مواجه هستیم. یکی حکومت علوی در زمان امام علی (ع) و دیگری ظهور حضرت ولی‌عصر (عج). لذا ما در میانه این دو تجربه قرار داریم.

وی به جنگ‌های خوارج در زمان امام علی (ع) اشاره و تصریح کرد: جنگ‌های خوارج در زمان حضرت علی(ع) از نگرانی‌هایی بود که دشمنان آن حضرت از برپای عدالت داشتند.

جامعه اسلامی بدون عدالت نمی‌تواند پایدار بماند

این نماینده مجلس نهم به عدالت مورد تاکید رهبری اشاره کرد و افزود: رهبر معظم انقلاب در شرایط کنونی بر عدالت تاکید ویژه‌ای دارند و آن را مبنای دینی می‌دانند، چرا که جامعه اسلامی بدون عدالت نمی‌تواند پایدار بماند و لغزنده خواهد بود، اما عدالت پیوندهای میان ارکان یک جامعه را مستحکم‌تر می‌کند.

رئیس نهاد قانونگذاری با اشاره به پدیده ظهور گفت: روایات زیادی در زمینه ظهور وجود دارد که اهمیت آن را به ما نشان می‌دهد، لذا وجود امام عصر (عج) سراسر لطف است و رهبری امام لطفی دیگر و تاخیر در فرج و ظهور نیز از ناحیه خود ما است.

نماینده مردم قم در مجلس نهم به دلایل تاخیر در فرج حضرت مهدی(عج) پرداخت و افزود: ایشان در همه جا و در همه حال وجود دارند و لطفشان در همه لحظه‌ها به ما رسیده است، اما مانند خورشیدی که در پس ابرها قرار داشته و ما او را نمی‌بینیم، چرا که آمادگی و درک وجود ایشان را نداریم. کسی که زمینه معرفتی‌اش کامل باشد، یقیناً درک پیدا خواهد کرد. بنابراین اگر امام زمان (عج) از ما دور است، این به خاطر رفتار ما بوده، چرا که ما دوستی و مودت واقعی را با حضرت ولی عصر (عج) انجام نداده‌ایم.

منتظر واقعی راه دوستی و مودت با اهل بیت را طی می‌کند

وی به وفای عهد و همدلی در زمان عصر غیبت اشاره و تصریح کرد: اگر در وفای به عهد همدل می‌شدیم، هرگز ظهور با تاخیر مواجه نمی‌شد، لذا این تاخیر به خاطر کراهت‌های انسان‌ها بوده که موفق به دیدار وی نشده‌ایم؛ حضرت راه را نشان داده، بنابراین اگر می‌خواهیم پیرو حضرت مهدی(عج) و منتظر واقعی باشیم، باید طریقی که دوستی و مودت اهل بیت (ع) را افزایش می‌دهد، طی کنیم، در این صورت ما یک منتظر واقعی هستیم.

لاریجانی افزود: منتظران واقعی لفاظی نمی‌کنند، آنها در خدمت حضرت قائم بوده،‌ چرا که منتظران واقعی مانند کسانی هستند که در رکاب آن حضرت شمشیر زده و مجاهدت کرده‌اند و یا مانند امثال افرادی هستند که در خدمت پیامبر (ص) به شهادت رسیده باشند؛ این جایگاه منتظر واقعی است.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس نهم گفت: چگونه می‌توانیم منتظر واقعی بوده ولی به ولایت پایبند نباشیم؟ منتظران واقعی محب اهل بیت (ع) هستند، لذا ما ایرانیان در این مورد زبانزد بوده تا حدی که در روایات آمده است که ایرانیان به حب اهل بیت (ع) ممتاز هستند.

محب اهل بیت از اعوجاجات روشنفکران و سطحی‌نگران دوری می‌کند

وی ادامه داد: امام عصر (عج) در زمان غیبت فرموده است به احادیث ما رجوع کنید، بنابراین اگر محب اهل بیت (ع) هستیم باید راه حوزه‌های علمیه و مراجع عظیم‌الشأن تقلید را طی کنیم و از اعوجاجات روشنفکران و سطحی‌نگران دوری کنیم که این انحرافی بزرگ محسوب می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی به اختلافات میان شریعتی و آیت‌الله مطهری اشاره کرد و افزود: شریعتی در زمینه اسلام‌شناسی بیاناتی داشت، اما آیت‌الله مطهری به ایشان خرده می‌گرفت که طوری راجع به فقها سخن می‌گوید که علاقه مردم به علما سست شده است و آنها از دسترسی به معارف اهل بیت (ع) هر چه بیشتر دور شده‌اند، چرا که در آن زمان افراد بی‌سوادی هم همانند گروه فرقان تصویرهای ناروایی از قرآن داشتند، لذا نگرانی و اضطرابی که شهید مطهری داشت، از اینگونه انحرافات بود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شهید مطهری در همه حال احساس می‌کرد که راه را برای جوانان روشن می‌کند هر چند به او افترا و تهمت‌های فراوانی زدند، اما وی ایستادگی کرد و راه صحیح اسلام را به جوانان نشان داد.

وی ادامه داد: ما از این روشنفکری‌ها و سطحی‌نگری‌ها لطمات زیادی خورده‌ایم لذا این اسلام واقعی که در حال حاضر در کشور قابل مشاهده است به خاطر زحمات تمامی علمای اسلام است، چرا که اسلام‌شناسی فنی بوده که کار فقیهان و اسلام‌شناسان است.

بسیاری از مشکلات کشورهای اسلامی به علت نداشتن ولایت فقیه است

لاریجانی به بسیاری از مشکلات کشورهای اسلامی در شرایط کنونی اشاره و تاکید کرد: بسیاری از مشکلات کشورهای اسلامی به خاطر نداشتن ولایت است، به این دلیل مشاهده می‌شود که پشت صحنه تمامی مشکلات کشورهای اسلامی عدم تبعیت از ولایت فقیه است.

وی به دستاوردهای انقلاب اسلامی اشاره کرد و افزود: انقلاب اسلامی ایران باعث شد کشورمان در میان تمام دنیا سرافراز بوده و اوج بیداری اسلامی را در اقصی‌نقاط جهان فراگیر نماید.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس به جنگ ۳۳ روزه حزب‌الله لبنان با رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: دیدیم که در جنگ ۳۳ روزه گروهی کوچک به نام حزب‌الله کمر رژیم صهیونیستی را شکست، بنابراین مجاهدان واقعی نیروهای حزب‌الله است، چرا که نهضتی را به وجود آورده که توانسته است، رژیم صهیونیستی را در تمامی زمینه‌ها نابود کند.

غرب نمی‌داند خاورمیانه در حال تغییر است

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با بیان شیطنت‌های کشورهای غربی در مورد کشور سوریه تصریح کرد:‌چند روز پیش کشورهایی که همچون موجودات موذی بین‌المللی قلمداد می‌شوند بیانیه دادند که باید دالانی برای ارسال سلاح به سوریه ایجاد کنیم، اما آنها نمی‌دانند که خاورمیانه در حال تغییر است، لذا از اینگونه صحبت‌ها هدف‌های دیگری را دنبال می‌کنند که یکی از آن اهداف فشار بر ایران و سست کردن مقاومت اسلامی در منطقه و از پای درآوردن کشوری مثل سوریه است که کمک‌های بسیاری به جبهه مقاومت اسلامی کرده است.

غرب در اوهام و تخیلات خود گرفتار شده است

لاریجانی ادامه داد: غربی‌ها به اهداف خود در خاورمیانه نخواهند رسید، چرا که اهداف آنها هوس سیاسی بوده و منطبق بر واقعیت نیست، آنها در اوهام و تخیلات خود گرفتار شده، در حالی که خاورمیانه در حال تغییر و تحول است.

رئیس قوه مقننه بیان کرد: اگر می‌خواهیم در چنین شبی از مدرسه مهدوی درس بیاموزیم، باید استعدادهای عقلانی خود را بارور کرده و به بلوغ برسانیم، چرا که رسیدن به جامعه مهدوی با تکامل و آمادگی برای ظهور میسر است، بنابراین مسلمانان نباید افرادی دسته‌دوم باشند، بلکه باید شتافت و به سوی پیشرفت و علم حرکت کرد.

وی با اشاره به گسترش استعمار نو در جهان افزود: در استعمار نو، کشورهای غربی، کشورهای دیگر را حاشیه‌نشین قلمداد می‌کنند که نباید به آنها صنایع پیشرفته داد.

پیرو مکتب مهدوی تلاش مجاهدانه برای کسب علم می‌کند

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس با تاکید بر بیانات رهبر معظم انقلاب در مورد مسائل هسته‌ای و جایگاه علم در کشور گفت: تمامی پیشرفت‌های کشور مدیون رهبر معظم انقلاب و جایگاه ولایت فقیه بوده که در تمامی دولت‌ها در مورد مسائل هسته‌ای و پیشرفت علم فرازوفرودهای مختلفی داشته‌ایم، اما جایگاه فعلی کشورمان مرهون حمایت‌های رهبری است، لذا اگر پیرو مکتب مهدوی هستیم باید تلاشی مجاهدانه برای کسب علم و دانش داشته باشیم.

دوستی و مودت در جامعه مهدوی تصنعی نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی به شرایط جامعه مهدوی اشاره کرد و گفت: دوستی و مودت در چنین جامعه‌ای واقعی بوده و هیچگاه تصنعی نیست. مشکل جوامع غرب که امروز با آن دست به گریبانند و مردمان این جوامع تنها مانند ابزار با هم کار می‌کنند با خاطر نداشتن همین دوستی و مودت است، در این مورد امام باقر (ع) فرمودند به هنگام قیام قائم آنچه است دوستی خالصانه بوده تا آنجا که هر کس هر چه نیاز دارد از جیب دیگری برمی‌دارد، لذا در شرایط کنونی باید رشته‌های مودت و دوستی را در جامعه گسترش دهیم و با تلاش و آبادانی، فلسفه ظهور را تا قیام حضرت مهدی(عج) دنبال کنیم./

پایان پیام

کلید واژه :

دکتر علی لاریجانی در مصلی کاشان

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی