کد خبر : 3134
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی: مجهز نبودن کشورها به سلاح علم و حکمت منجر به سلطه پذیری آنها می شود/ فقه محور جامعه اسلامی

لاریجانی: مجهز نبودن کشورها به سلاح علم و حکمت منجر به سلطه پذیری آنها می شود/ فقه محور جامعه اسلامی

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه کشورهایی که به سلاح علم و حکمت مجهز نیستند همواره زیر سلطه قرار دارند، افزود: یک جامعه در عین نیازهای مختلف باید فقه اسلامی را محور قرار دهد چرا که این عامل موجب افزایش و انتشار حکمت و دانش در جامعه می شود.

به گزارش خبرنگار مهر از مشهد، علی لاریجانی قبل از ظهر پنجشنبه در مراسم نکوداشت آیت الله زنجانی در سالن صبای مشهد با بیان اینکه فقه نقطه مهمی در زندگی اسلامی است، افزود: یک جامعه اسلامی اگر بخواهد پیشرفت کند باید علم و حکمت را در اولویت قرار دهد زیرا یک جامعه اگر به این دو سلاح مجهز باشد قدرتمند است.

وی با اشاره به اینکه افراد یک جامعه باید فرزانگی پیدا کنند و در مسیر علم و دانش حرکت کنند، تاکید کرد: رهبران صدر اسلام به مولفه علم و حکمت بیش از سایر مولفه ها توجه می کردند زیرا می دانستند که علم و حکمت موجبات پیشرفت و توسعه جامعه اسلامی را محقق می کند.

لاریجانی یادآور شد: در حال حاضر بسیاری از کشورها ثروت های بسیاری همچون نفت را دارند اما زیر سلطه هستند زیرا به سلاح علم و حکمت مجهز نیستند، کشورهایی که علم و حکمت ندارند در سایر زمینه ها نیز همواره زیر سلطه قرار دارند و به پیشرفت دست نمی یابند.

آیت الله زنجانی شخصیتی همه جانبه و وارسته بود

وی با اشاره به برگزاری مراسم نکوداشت اظهارکرد: این مراسم بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است زیرا آیت الله زنجانی فقیهی مفسر بود و در طول دوران زندگی خود با کمترین هیاهو به مباحث علمی و قرآنی پرداخت، مردم و حوزه علمیه مشهد باید به این فیلسوف بزرگ و شخصیت والا ببالند زیرا او شخصیتی همه جانبه و وارسته بود.

وی با تاکید بر اینکه یکی از خصوصیات بارز همه جانبه نگر بودن ایشان بود، اظهار کرد: تحصیلات ایشان نشان می دهد که  آیت الله زنجانی در ابعاد گوناگون علمی تبحر داشت و یک شخصیت چند بعدی بود.

لاریجانی تصریح کرد: شاگردان و افرادی که در جلسات نقد ایشان شرکت داشتند از تاثیرات شگرف این فقیه عالیقدر بهره مند می شدند زیرا که ایشان در حوزه علمی و دینی روشنفکر بود.

امام خمینی (ره) علامه طباطبایی و بروجردی حلقه اصلی فکری آیت الله زنجانی

رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: مرحوم زنجانی بر علم و حکمت خویش می افزود و در رفتار و گفتار خود خدای متعال را فراموش نمی کرد درک علمی و معنوی ایشان نشان می دهد که وی از برجستگان فکر و اندیشه است.

لاریجانی یادآور شد: آیت الله زنجانی در حوزه علمیه قم از جلسات درس مرحوم خوانساری و در نجف از درس آیت الله حکیم و خویی بهره برد و حلقه اصلی فکر ایشان را حضرت امام خمینی (ره) علامه طباطبایی و علامه بروجردی شکل دادند.

وی ادامه داد: این حلقه سه گانه شاگردان بزرگی را تربیت کرده است که از جمله آنها آیت الله زنجانی، آیت الله مطهری، شهید بهشتی امام موسی صدر و برخی مراجع فعلی بوده است.

آیت الله زنجانی به عنوان یک مرجع اهل مبارزه و سیاست بود

لاریجانی افزود: هر یک از این شخصیت ها از افکار و اندیشه حلقه سه گانه بهره بردند و در این راستا آیت الله زنجانی در حوزه عقلانی و فلسفی، توانست تاثیرات بسیاری را بر جامعه دینی بگذارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شخصیت ایشان نشان می دهد که بسیار اهل فلسفه و عرفان بود و به عنوان یک مرجع تقلید اهل مبارزه و سیاست نیز بود.

آیت الله زنجانی از نگاه افراطی و تفریطی پرهیز می کرد

وی نگاه آیت الله زنجانی را نگاهی معتدل دانست و افزود: ایشان نگاهی معتدل در فلسفه داشت و از نگاه افراطی و تفریطی به حوزه های گوناگون پرهیز می کرد.

وی یادآور شد: نگاه آیت الله زنجانی یک معنای واقعی در تاملات عقلانی است و ایشان اینکه همه حقایق دینی از دریچه فلسفی مورد بررسی قرار بگیرد را نگاهی افراطی می دانستند و معتقد بودند افراط در این زمینه اشتباه است.

وی تصریح کرد: آیت الله زنجانی اعتقاد داشت نمی توان در تمام حوزه های علمی با یک منطق ورود پیدا کرد چرا که هر کدام از حوزه ها منطق خاص خود را دارد.

وی با تاکید بر اینکه عقلانیت در فقه با عقلانیت در فلسفه متفاوت است گفت: حوزه تاملات دینی قلمرو های مختلفی دارد و یک بخش مربوط به فقه و بخش دیگر مربوط به مباحث اعتقادی است.

وی با بیان اینکه مطابق دیدگاه آیت لله زنجانی عقلانیت مترادف با فلسفی بودن نیست افزود: مرحوم زنجانی در تاملات خود به تقسیم بندی قلمروها توجه ویژه داشت و در تمامی حوزه های علمی و فلسفی با منطق خاص خود عمل می کرد.

وی با اشاره به دیگر خصویات ایت آلله زنجانی گفت: یکی از خصوصیات علمی مرحوم آیت الله زنجانی تاملات در باب لغت کلام الهی و بهره گیری از ادبیات عرفانی و شعری است

وی با تاکید بر اینکه آیت الله زنجانی آزاداندیش بود، گفت: ایشان بسیار متواضع بود و در تمام زندگی خود در فنون و رشته های گوناگون، سلوک عملی و  اخلاق و ادب معاشرتی سر آمد بود.

 
ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی