کد خبر : 310
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در نشست مشترک دولت و مجلس:

ایلنا:تنها چند صدنفر از مدیران از سطح معمول بیشتر حقوق می‌گیرند/در دولت قبل بانک ها تبدیل به صندوق شده بودند

ایلنا:تنها چند صدنفر از مدیران از سطح معمول بیشتر حقوق می‌گیرند/در دولت قبل بانک ها تبدیل به صندوق شده بودند

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اقدام دولت در خصوص ناهنجاری‌های به وجود آمده در خصوص انتشار فیش‌های حقوقی نجومی را تحسین می‌کنیم و حتما باید برخورد قاطعی با این افراد انجام شود.

 به گزارش ایلنا، علی لاریجانی امشب (یکشنبه ۱۳ تیر ماه) در ضیافت افطاری دولت اظهار داشت: مجلس دهم با روحیه و نشاط تشکیل شده و امروز کمیسیون‌ها شکل پیدا کرده‌اند و آماده فعالیت تقنینی و نظارتی خود هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: پس از پایان مجلس نهم در یک ارزیابی مشخص شد که نقش طرح‌ها بیشتر از لوایح بوده و در حدود ۴۵ درصد لوایح مورد بررسی قرار گرفته ولی از طرف دیگر طرح‌ها ۵۵ درصد بوده‌اند در حالی که باید توجه داشت مجلس برای کار بر روی لوایح مشتاق‌تر است چون پشتوانه کار‌شناسی بهتری دارد.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور ادامه داد: انگیزه ما این است که لوایح دولت مبنای کار تخصصی کمیسیون‌ها باشد و توصیه من این است که دولت هم در این زمینه فعالانه برخورد کند، چند مورد از لوایح مهم هستند که لازم است کمیسیون‌های تخصصی آن‌ها را مورد رسیدگی قرار دهند.

رئیس قوه مقننه متذکر شد: برخی مواقع مهلتی از سوی دولت مقرر می‌شود تا لایحه‌ای را تقدیم مجلس کنند ولی این امر میسر نمی‌شود. در خصوص لایحه خدمات تقریبا ۳ سال پشت سر هم آن را تمدید کردیم که البته بهتر بود سریع‌تر این لوایح به مجلس ارائه شود.

لاریجانی گفت: شرایط کشور اقتضاء می‌کند همگرایی دولت و مجلس بیشتر باشد که مجلس دهم این روحیه را به طور کامل دارد. با توجه به شرایط کشور باید از فرصت‌های موجود استفاده کنیم و کمتر به کشمکش بین قوا بپردازیم.

وی در مورد لایحه برنامه ششم افزود: قرار بود تکمله برنامه ششم به مجلس ارائه شود ولی ظاهرا اینگونه نشد، بنای ما در مجلس بر این است که بودجه سال آینده بر مبنای این برنامه تهیه شود. هفته آینده نیز کمیسیون تلفیق تشکیل می‌شود. با این شرایط بهتر است تا اواخر شهریور و مهر ماه کار برنامه تمام شود و بودجه سال آینده بر مبنای برنامه ششم تعیین شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آقای روحانی مایل هستند و تلاش می‌کنند پایه گذار آبادانی در کشور باشند، گفت: اگر سهم مشترکی برای آبادانی کشور به وجود نیاید به مشکل می‌خوریم. فعالیت برای آبادانی کشور باید بر اساس آمایش سرزمینی انجام شود.

رئیس قوه مقننه بیان کرد: اگر آمایش سرزمین انجام شود به وفاق می‌رسیم. تقریبا در هر برنامه‌ای تأکید شده که آمایش سرزمینی انجام شود ولی این امر محقق نشده است.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور با بیان اینکه مقام معظم رهبری نیز در این زمینه فرمودند از زمان دولت ایشان نیز قرار بوده که آمایش سرزمینی انجام شود ولی تاکنون چنین نشده است، گفت: مقام معظم رهبری راه میانبر را برای انجام آمایش سرزمینی استفاده از شوراهای توسعه در استان‌ها را پیشنهاد دادند تا یک برنامه پایه‌ای برای آبادانی کشور ایجاد شود.

وی افزود: اگر یک کار ناقص در این زمینه انجام شود بهتر از نبودن برنامه‌ای در این موضوع است. اگر طرح کاملی ایجاد شود کشمکشی نیز وجود نخواهد داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: توصیه من این است که آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور پایه گذار این فکر باشند و حتی اگر مشکلی به وجود آید می‌توان بعدا آن را اصلاح کرد.

لاریحانی با بیان اینکه وزیر صنعت عنوان کرده است که به دنبال احیای ۶۵۰۰ کارگاه صنعتی هستند، گفت: ما نیز این برنامه را تحسین می‌کنیم که البته باید به نقش مهم بانک‌ها در این زمینه توجه داشت و بانک‌ها باید کمک بیشتری به تولید کنند.

وی افزود: دولت قبل آنقدر به بانک‌ها دستور می‌داد که بانک‌ها تبدیل به صندوق شده بودند ولی در حال حاضر هم نباید شرایط به گونه‌ای باشد که هر کدام از آن‌ها یک امپراطوری را تشکیل دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اقدام دولت در خصوص ناهنجاری‌های به وجود آمده در خصوص انتشار فیش‌های حقوقی نجومی را تحسین می‌کنیم و حتما باید برخورد قاطعی با این افراد انجام شود.

وی افزود: بررسی‌هایی که ما و بخش‌های نظارتی انجام داده‌ایم نشان می‌دهد که سطح فراوانی از مدیران حقوق‌های نجومی دریافت نمی‌کنند بلکه تنها چند صد نفر هستند که از سطح معمول بیشتر حقوق می‌گیرند.

لاریجانی با بیان اینکه بنا نیست در کشور فقط عده‌ای محدود بار دموکراسی را بر دوش بکشند، گفت: مسئله اعتماد عمومی یک امر ضروری است و همه افراد در یک کشور باید هنجار‌ها را رعایت کنند و رعایت این هنجار‌ها تنها توسط کسانی که از مردم رأی گرفته‌اند نباید رعایت شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گاهی گفته می‌شود برخی از این اقدامات قانونی بوده ولی باید مطابق عقل در این زمینه ورود پیدا کرد، گفت: اگر این اقدامات بر اساس قانون بوده نباید از انتشار آن‌ها نگران باشیم که البته انتشار این فیش‌های حقوقی با هر انگیزه‌ای که انجام شده باشد فرصتی است تا در این زمینه اصلاحاتی انجام شود.

لاریجانی ادامه داد: کنفسیوس حکومت صالح را دارای ۳ اصل تدارکات شایسته، ارتش نیرومند و جلب اعتماد مردم می‌داند. اگر شرایط به گونه‌ای باشد که یکی از این‌ها را نگهداریم حتما باید اعتماد مردم را حفظ کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مدیران اجرایی کشور باید از این فرصت استفاده کنند و مشکل را حل کنند.

لاریجانی اظهار داشت: بنا بر فرموده حضرت علی (ع) اگر رابطه خود را با خدا اصلاح کنیم رابطه ما با مردم اصلاح می‌شود که در زمینه فیش‌های حقوقی نیز ناامید کردن مردم قطع اثر دینی بدی دارد.

وی افزود: در زمینه فیش‌های حقوقی گزارشی هم تهیه و منتشر می‌شود.

وی ادامه داد: در شرایط پسابرجام ۳ مسئله دارای اهمیت بسیاری است که یکی از این مسائل زمینه سازی برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی در کشور است البته متأسفانه هنوز زمینه‌های لازم برای سرمایه گذاری فراهم نشده زیرا رتبه بندی‌های جهانی نشان می‌دهد که ما در این امور با کاستی روبرو هستیم از این رو مجلس و دولت باید همت کنند تا این زمینه‌ها سهل شود.

وی با تأکید بر اینکه باید برای برداشته شدن تحریم‌ها به طور جدی تلاش کنیم، افزود: در شرایط کنونی برخی از موانع در این حوزه هنوز وجود دارد و ما در شورای هسته‌ای این مسائل را پیگیری کرده و ظریف وزیر امور خارجه نیز در این حوزه در تلاش است. حال شاید اقدامات موثرتری لازم است تا تحریم‌ها برداشته شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت توجه و فعال کردن مسائل منطقه‌ای تصریح کرد: به نظر من بعد از حل مسئله هسته‌ای یک توطئه‌ای از سوی برخی کشور‌ها در منطقه علیه جمهوری اسلامی در حال شکل گرفتن است زیرا با توجه به نفوذ ایران و تأثیر پیام انقلاب اسلامی بر منطقه، برخی کشور‌ها به دنبال آن هستند که برای ایران گرفتگی منطقه‌ای ایجاد کنند و بال‌های ایران را ببندند.

لاریجانی با بیان اینکه برخی کشور‌ها به دنبال آن هستند که برای ایران یک تنهایی ژئوپلتیک ایجاد کنند، افزود: با توجه به این مسائل بسیار ضروری است که در حوزه دیپلماتیک تحرکات بیشتری صورت گیرد و ارتباطات با همسایگان نیز بیشتر و همه جانبه شود و قطعا باید در این حوزه روابط سیاسی، فرهنگی و اقتصادی با کشورهای منطقه در اولویت باشد.

وی ادامه داد: قطعا در سخت‌ترین شرایط همواره روابط با همسایگان کلید حل مسائل بوده به ویژه اینکه در شرایط کنونی دشمنان در حوزه منطقه‌ای به دنبال در تنگنا انداختن ایران هستند که این مسئله نشان دهنده اهمیت توجه به روابط دیپلماتیک منطقه‌ای است.

 

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

  افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان مجلس صددرصد کذب است/نمایندگان اجازه تعدی به حقوق مردم را نمی دهند

  ضرورت لغو روابط سیاسی و اقتصادی کشورهای عضو با رژیم صهیونیستی تا زمان تعلیق تصمیم آمریکا درباره مساله قدس

  آمریکایی ها به کلاهبرداری خود در منطقه افتخار می‌کنند/ کشورهای اسلامی در مقابل لفاظی های آمریکا مقاومت کنند

  جمهوری اسلامی از مقاومت حمایت نظامی کرده و خواهد کرد اما در یمن دخالتی نداشته است

  آمریکا بستر مطالبه طبیعی در کشورهای اسلامی را به آشفته بازار سیاسی تبدیل کرد

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی