کد خبر : 3093
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس درمراسم تحلیف رئیس جمهور

پایبندی به قانون محور فعالیت دولت جدید باشد

پایبندی به قانون محور فعالیت دولت جدید باشد

علی لاریجانی در مراسم تحلیف دکتر حسن روحانی با اظهار امیدواری از اینکه در این ایام ماه مبارک رمضان توفیق عبادت و بندگی خالص و بهره جستن از برکات الهی برای حضرات حاصل شده باشد افزود: حضور این میهمانان گرامی از کشورهای دور در مجلس شورای اسلامی را قدر می‌نهیم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد:‌ از رؤسای جمهور محترم کشورهای افغانستان، قزاقستان، پاکستان، لبنان، ارمنستان، سودان، توگو، کره جنوبی، تاجیکستان، ترکمنستان و رؤسای محترم پارلمان های کشورهای روسیه، ونزوئلا، الجزایر، آذربایجان، امارات، پاکستان، مالزی، ازبکستان و همچنین نخست وزیران محترم و معاونان رئیس جمهور کشورهای هند، عراق، سوریه، نیکاراگوئه، سوئیزلند، تانزانیا، کوبا، نیجریه و کومور، غنا و از نمایندگان حزب الله حماس و جهاد اسلامی و مجلس اعلای عراق و اقلیم کردستان عراق و وزرای محترم کشورهای ترکیه، آفریقای جنوبی، برزیل، سریلانکا، گینه بیس حضور این میهمانان گرامی از کشورهای دور در مجلس شورای اسلامی را قدر می نهیم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌ از رؤسای جمهور محترم کشورهای افغانستان، قزاقستان، پاکستان، لبنان، ارمنستان، سودان، توگو، کره جنوبی، تاجیکستان، ترکمنستان و رؤسای محترم پارلمان های کشورهای روسیه، ونزوئلا، الجزایر، آذربایجان، امارات، پاکستان، مالزی، ازبکستان برای پذیرفتن حضور در مجلس شورای اسلامی سپاسگزارم.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: همچنین از نخست وزیران محترم و معاونان رئیس جمهور کشورهای هند، عراق، سوریه، نیکاراگوئه، سوئیزلند، تانزانیا، کوبا، نیجریه و کومور، غنا و از نمایندگان حزب الله حماس و جهاد اسلامی و مجلس اعلای عراق و اقلیم کردستان عراق و وزرای محترم کشورهای ترکیه، آفریقای جنوبی، برزیل، سریلانکا، موریتانی، گینه بیسائو، چین، عمان، قطر، بلاروس، عربستان، بروندی، فلسطین، سیرالوئن، بنین، تونس، گرجستان، مغولستان، مولداوی، گینه و سورینان و سایر هیأت های محترم و سفرای کشورها و مهمانان ویژه که در این جلسه حضور یافتند صمیمانه سپاسگزارم.

لاریجانی در ادامه مقدم رئیس جمهور محترم دکتر حسن روحانی را به خانه گرامی داشت و گفت:‌ مفتخریم که رؤسای محترم قوه قضائیه، مجلس خبرگان، مجمع تشخیص مصلحت نظام و دفتر مقام معظم رهبری و اعضای محترم شورای نگهبان و یادگار عزیز حضرت امام و بیت معزز حضرت امام و بیوت مراجع عظام تقلید، علمای اعلام، ائمه جمعه پیشوایان اقلیت های دینی، اساتید دانشگاه،‌ هنرمندان، نخبگان، خانواده معظم شهدا، رزمندگان و آزادگان و جانبازان و ایثارگران، وزرا و استانداران، سیاستمداران و مقامات کشوری و لشکری و مدیران مسئول روزنامه ها و خبرگزاری ها دعوت مجلس شورای اسلامی را پذیرفتند و با قدوم مبارک خود بر شکوه این مجلس افزودند.

وی با بیان اینکه امروز از دو جهت برای ما ایرانیان حائز اهمیت است، یادآور شد: اول به مناسبت انتخابات با شکوه ریاست جمهوری و مراسم تحلیف رئیس جمهور محترم که عملاً آغاز دور جدیدی برای قوه مجریه کشور محسوب می شود و دوم سالروز فرمان مشروطیت است که روحیه ای زنده ودموکراتیک کشور ایران در تاریخ گذشته نشان می دهد.

لاریجانی افزود:‌ پیش از یکصد سال پیش که در منطقه شرایط ایستا و قلدر مآبانه و البته همراه با عقب افتادگی و  وابستگی حاکم بود ملت ایران با راهنمایی علما و مراجع نجف و ایران فشار برای رفع استبداد و تشدید مجلس را آنقدر زیاد کردند که حکومت قاجار مجبور به اعلام فرمان مشروطیت شد گرچه فراز و فرودهای زیادی در حرکت دموکراتیک ملت ایران و تشکیل مجلس به وجود آوردند و عملاً باکودتای ۱۲۹۹ رضا شاه که با کمک انگلیس شکل گرفت ایران دچار دیکتاتوری دیگری گردید و بعد از ۲۰ سال دیکتاتوری در هنگامه جنگ جهانی و اشغال ایران و عزل رضا شاه شرایط ایران تغییر کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد:‌ مجدداً تا حدودی فضای آزادی های سیاسی فراهم گردید و پارلمان به جای خود بازگشت اما متأسفانه با کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ توسط محمدرضا شاه که این بار با همکاری آمریکا سامان یافت دولت ملی دکتر مصدق مجدداً ایران دچار دیکتاتوری پهلوی صغیر شد که با حرکت ملت بزرگ ایران و راهبری پیشوای امام خمینی(ره) بساط بیش از نیم قرن دیکتاتوری پهلوی برچیده شد.

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: امام(ره) با تیزبینی و ریشه یابی قیام های گذشته ملت ساختار قانون اساسی کشور را بر پایه مردمسالاری و اراده ملت به سوی اهداف اسلامی را چنان ساماندهی کند که دیکتاتوری و وابستگی هیچ گاه نتواند زمینه‌ای برای بروز سیاسی پیدا کند و این مهم با جایگاه منیع ولایت فقیه در قانون اساسی و قدرت مجلس در کشور محقق گردید. و این دقیقا آرمان واقعی انقلاب مشروطه بود که مقصود آنان از مشروطه عدالت‌خانه بود که احکام انور را در جامعه جاری و ساری نماید که البته به وسیله اجانب شرق و غرب ورفتار ناپخته برخی روشنفکران غرب زده و نداشتن طرح کامل از جانب انقلابیون مشروطه‌خواه در آن زمان به نتیجه نرسید.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اما زمینه‌هایی برای حرکت انقلاب اسلامی شد تا ملت ایران در سال ۵۷ توقع حکومت مردم‌سالار را در تشکیل پارلمان و قوای سه گانه مستقل محقق سازد. در حرکت نوین ملت ایران، امام و رهبران صدر انقلاب اسلامی جدا از راهنمایی ملت برای رهایی از چنگال استبداد وابسته نگاهی عمیق بر حرکت آرمانی ملت ایران و سایر ملل متناسب با نیازهای عصر حاضر داشته‌اند و عملا نظام جمهوری اسلامی را بر  مبنای تحلیل عمیق پاسخگویی به ۱- نیازهای درونی کشور ۲- سعادت مسلمانان و ۳- همزیستی مسالمت‌آمیز ابنای بشر تعریف نمودند.

 وی با بیان اینکه تهدید شرایط جهانی نشان می‌داد بشر امروز از چند درد مهم رنج می‌برد، افزود: اول اینکه درد نداشتن آزادی فکر در بسیاری از کشورها در برخی از کشورهای شرقی و اسلامی عملا حکومت‌های مستبد عامل ایستایی فکر گردیده‌اند و در برخی دیگر از کشورها به‌خصوص کشورهای غربی سلطه قدرت بنگاه‌های بزرگ اقتصادی بر ابزارهای رسانه‌ای و سیاستمداران به نحو دیگری سد راه تفکر آزاد گردیده است. مشکل اصلی در این است که تلاش‌ها برای تحقق آزادی‌های اجتماعی بدون کمترین توجه به وارستگی‌های معنوی است.

عضو کمیسیون شوراها وامور داخلی کشور در مجلس نهم، تصریح کرد: درد بی‌عدالتی به طوری که در کشورهای شرقی دچار پدیده کمونیزم شدند بی‌عدالتی حزبی رمق ملت‌ها را گرفت و در اکثر کشورهای اسلامی بی‌عدالتی تنفرآمیز هیات‌های حاکمه یاس در ملت‌ها ایجاد نمود و در غرب و انکار نظریه عدالت در توسعه و بدتر از همه تمسخر عدالت‌خواهی و مترادف دانستن با تمایلات توتالیستی مخصوصا پس از جنگ جهانی دوم و افزایش نفوذ تفکر پوزیتیویستی شکاف فقیر و غنی در کشورهای توسعه‌یافته افزایش یافت.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: درد استعمار زدگی و سلطه‌پذیری در کشورهای شرقی و آفریقایی در یک قرن اخیر به اوج خود رسید و غالبا با ایجاد حمایت از حکومت‌های دیکتاتوری توسط کشورهای غربی به غارت منابع آنان منجر گردید. لذا یکی از آرمان‌های اساسی ملت‌های شرقی و مسلمان در نهضت‌های خود تکیه بر مفهوم استقلال قرار گرفت.

لاریجانی تاکید کرد: درد بزرگ‌تر در امروز این است که بر استعمار و استثمار نوین لباس قانون بین‌المللی می‌پوشانند، نظیر برخی تصمیمات که در شورای امنیت سازمان ملل و برخی سازمان‌های دیگر آن گرفته می‌شود و نمونه آن را در موضوع فلسطین جنگ ۳۳ روزه، جنگ ۲۲ روزه، دفاع مقدس ما و مساله هسته‌ای ایران مشاهده کرده‌ایم. این امر به تعبیر ولتر آخرین درجه فساد است زیرا به کار بردن قوانین برای ظلم است.

نماینده مردم قم در مجلس نهم، گفت: درد فقدان معنویت و غربت انسان‌ها از حیات واقعی در دولت‌های مدرن که این امر تا حدی است که بیشترین اندیشمندان غربی را نیز نگران کرده است.

وی بر درد دوری مسلمین از زندگی عزتمندانه تاکید کرد و افزود: نمونه بارز این درد را می‌توان در چند دهه ظلم بین به فلسطینیان مشاهده نمود. در حالی که بیش از ۵/۱ میلیارد مسلمان این منظره دردناک هر روز مشاهده می‌کنند و طرحی به عنوان صلح در صحنه بین‌المللی مطرح می‌شود و ملاحظه می‌کنید حقوق مسلم فلسطینیان توسط غاصبان صهیونیست پایمال می‌شود امروز هم بار دیگر این صحنه تکراری را با طرحی جدید مشاهده می‌کنید.

لاریجانی ادامه داد: این شرایط ما را به یاد سخن مارکس می‌اندازد که تاریخ همواره تکرار می‌شود، ابتدا به صورت تراژدی سپس به شکل یک نمایش کمدی در همین حال سازماندهی ظلم مضاعف به فلسطینیان یعنی در عین شهرک‌سازی‌های یهودی و انواع محدودیت‌ها برای فلسطینی‌ها باز مسلمان‌ها را موعظه به صلح طلبی می‌کند. آیا مسلمانان به خصوص فلسطینی‌های مظلوم حق دارند به این نصایح ظنین باشند؟ و این ضرب المثل فرانسوی را مد نظر قرار دهند که اگر روباه موعظه می‌کند مواظب غازهای خود باشید.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وجه دیگر این درد را در مناقشات و جدال جریان‌های افراطی و تندرو و جاهل در عالم اسلام مشاهده می‌کنید که چگونه در مصر، عراق، سوریه، افغانستان، پاکستان، لبنان دست به جنایت می‌زنند و به اسلام و مکتبی که اساس آن بر معنویت، عقلانیت استوار است لطمه وارد کرده‌اند.

لاریجانی با بیان اینکه انقلاب اسلامی در جهت پاسخگویی به این دردهای مزمن دنیای معاصر ارکان نظام جمهوری اسلامی را بر اصولی بنا کرده است در تشریح این اصول گفت: مردم‌سالاری و تحقق اراده ملت در سرنوشت خود در همه ارکان حکومت، سعادت معنوی و توسعه اقتصادی مبتنی بر نظریه اسلامی، استقلال سیاسی- اقتصادی و مکتبی، آزادی فکر و اندیشه در جهت تعمیق عقلانیت در جامعه، وحدت مسلمین و رفع ظلم و ایجاد عدالت برای ملت‌های جهان جهت بیداری ملت‌ها و صلح جهانی ارکان نظام جمهوری اسلامی است.

وی تصریح کرد: لذا انتخابات در نظام جمهوری اسلامی تنها طریق تحقق مردم‌سالاری در سطح رهبری یا قوه مقننه یا قوه مجریه محسوب می‌شود.

لاریجانی گفت: باید از رهبر معزز انقلاب اسلامی نهایت سپاسگزاری بنماییم که در طول زعامت خویش سنت امام خمینی (ره) در صیانت از دموکراسی مستمرا به زمینه‌سازی حضور هر چه وسیع‌تر ملت در سرنوشت خود تاکید نمودند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز شاهدیم که در انتخابات اخیر ریاست جمهوری، ملت بزرگوار ایران در سطحی بالا با بیش از ۷۰ درصد مشارکت کردند، گفت: مردم ایران یکی از رجال سیاسی باسابقه در انقلاب را برگزیدند بنابراین به جناب آقای دکتر روحانی تبریک عرض می‌کنیم و آرزوی توفیق برای وی داریم.

لاریجانی با اشاره به انتظارات مجلس شورای اسلامی از دکتر حسن روحانی افزود: انتظار مجلس شورای اسلامی این است که اولا همانگونه که پایبندی به قانون در تبلیغات انتخاباتی همه کاندیداها به‌خصوص رئیس جمهور محترم تبلور داشت، این امر محور فعالیت قوه مجریه قرار داشته باشد. زیرا بدون تقید به قانون نه عدالت معنا پیدا می‌کند و نه توسعه پایدار شکل می‌گیرد و نه زندگی مردم قابل پیش‌بینی می‌شود.

رییس مجلس  با بیان اینکه در مرحله دوم مجموعه شرایط کشور و تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد توسعه کشور مخصوصاً در دهه پیشرفت و عدالت صرفاً براساس تئوری‌های علمی امکانپذیر است، ادامه داد: بنابراین تصمیمات عجولانه و روزمره گرچه ممکن است زود نتیجه‌بخش باشد اما در درازمدت بهم‌ریختگی اقتصادی ایجاد می‌کند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مرحله سوم توقع مجلس از قوه مجریه این است که اولویت نخست کشور در رفع گرانی و بیکاری، عقلاً با اتکا به رونق تولید داخل علاج شود، توضیح داد: امروز کشاورزی، دامداری و صنعت نیازمند حمایت جدی هستند تا با ظرفیت بالا بتوانند چه در بُعد رفع احتیاجات داخلی و چه در توسعه صادرات گام‌های اساسی‌تری بردارند.

لاریجانی با بیان اینکه در شرایط فعلی جهان اسلام و بیداری اسلامی نیازمند حمایت جدی برای تحقق جوانه‌های دموکراتیک است، گفت: از طرفی آمریکا و برخی کشورهای غربی با افراطی‌گری نسبت به ملت ایران به تاریکی گذشته خود افزوده‌اند، البته مزاحمت‌هایی برای ملت ایران به‌وجود آوردند که این امر نیازمند تدابیر همه‌جانبه و همکاری همه قوا در جهت استقامت ملی است. در این صورت است که خداوند نوید پیروزی داده است.

وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی به‌عنوان پایگاه مهم مردم‌سالاری در این چارچوب همه‌گونه همکاری صمیمانه با دولت جدید را خواهد داشت تصریح کرد: امیدواریم کابینه آینده از ظرفیت کافی برای تحقق انتظارات ملی کشور برخوردار باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لازم می‌دانم از دولت های نهم و دهم آقای دکتر احمدی‌نژاد که در ۸ سال اخیر سختکوشانه خدمت کردند تشکر کرده و آرزوی توفیق برای آنان دارم، ادامه داد: بار دیگر از همه میهمانان عزیز که دعوت ما را پذیرفته و در جلسه رسمی مجلس شورای اسلامی جهت مراسم تحلیف رئیس‌جمهور ایران شرکت کردند، سپاسگزاری می‌کنم./
 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی