کد خبر : 3092
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر روحانی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری:

تنها راه تعامل با ایران گفت و گو از جایگاه برابر است

تنها راه تعامل با ایران گفت و گو از جایگاه برابر است

 دکتر حسن روحانی در مراسم تحلیف که روز یکشنبه 13 مرداد در صحن علنی مجلس و باحضور مقامات عالی رتبه نظام جمهوری اسلامی ایران و همچنین 60 هیأت دیپلماتیک برگزار شد به ایراد سخنرانی پرداخت.

رئیس جمهور دولت یازدهم خطاب به ملت بزرگ و شریف ایران، مهمانان ارجمند ملت ایران، رؤسای محترم جمهور، نخست وزیران، رؤسای مجلس، وزرای خارجه و نمایندگان ویژه کشورهای همسایه و دوست، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای نگهبان، رؤسای قوای مقننه و قضائیه، اعضای مجلس خبرگان ر هبری، رئیس و اعضای مجلس تشخیص مصلحت نظام، رئیس و اعضای دفتر مقام معظم رهبری، اعضای بیت امام راحل، اعضای دولت، مسئولان لشکری و کشوری، علما و روحانیون ارجمند، خانواده های شهدا و ایثارگران، نخبگان، فرهیختگان، خبرنگاران تصریح کرد:‌ با سوگندی که در این مراسم با شکوه ادا نمودم اکنون رسما مسئولیت خطیر قوه مجریه را بر عهده می گیریم.

روحانی افزود:‌این مسئولیت خطیر یعنی پاسداری از قانون اساسی و پاسخگویی به خواست های بر حق ملت شریف ایران را پذیرفته ام و باور دارم تشکیل دولت راستگویان، امانتداران، اخلاق مداران و مردم داران نزدیک ترین مسیر برای پیروی از پیامبر رحمت است.

رئیس جمهور منتخب ملت ایران تصریح کرد: ‌اینکه مسئولیت دولت جدید در ماه مبارک رمضان آغاز می شود و در عین حال شروع این مسئولیت مصادف با ۱۴ مرداد که یادآور پیروزی مردم در نهضت مشروطه و سرآغاز قانونگرایی در تاریخ جنبش های آزادیخواهی ملت ایران است را به فال نیک می گیرم و از خداوند متعال مسئلت می نمایم که در این مسیر دشوار درهای رحمت خویش را بر روی مردم بزرگوار ایران و این خادم ملت بگشاید و تقدیری نکو و شایسته برای مردم و کشور رقم زند.

روحانی با بیان اینکه مردم ایران در انتخابات ۲۴ خرداد حماسه بزرگی آفریدند تأکید کرد:‌ ملت بزرگ ایران که فراز و نشیب های فراوانی را تجربه و سختی های زیادی را تحمل کرده اند با روحی سرشار از امید، نشاط و تعهد به کشور به آ‌ینده آن مردمسالاری نظام را بار دیگر به نمایش گذاشت.

وی با تأکید بر اینکه‌ در این انتخابات مردم با لبخند به زندگی و مشارکت مؤثر و کم نظیر خواسته های خود را از طریق صندوق های رأى به کرسی نشاندند تصریح کرد:‌ رهبر فقید انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام راحل همانطور که فرمودند "میزان رأی ملت است"امروز به اعتبار رأی مردم و امضای آن از سوی رهبر معظم انقلاب متعهد به انجام وظایفی می شوند که یقیناً فراتر از توان و ظرفیت هر شخص حقیقی است.

روحانی تصریح کرد: در هفته‌های گذشته درباره پیام صندوق‌های رای بسیار تأمل کردم. مردم در این انتخابات به وضوح مشخص کردند که بر کدام مشی و اندیشه پای می‌فشارند و آن را ادامه راستین آرمان‌های انقلاب اسلامی می‌دانند. همه آنهایی که به من رای دادند و به دیگران رای دادند یا حتی پای صندوق‌های رای حاضر هم نشدند همه شهروندان ایرانی هستند و از حقوق برابر شهروندان برخوردارند.

رئیس‌جمهور در مورد تکالیف دولت تدبیر و امید، افزود: دولت تدبیر و امید خود را مکلف می‌داند که خواسته‌های قانونی همه آنان را مدنظر قرار دهد و من نماینده همه مردم ایران هستم. سرمایه این دولت در مسیر پیش‌رو اتکا به خداوند، اعتماد به مردم گرانقدر ایران و بهره‌گیری از همه سرمایه‌های طبیعی و انسانی این مرز و بوم است. مردم شریف ایران به اعدالگرایی و دوری از افراط و تفریط رای مثبت دادند. کانون فکری دولت بر محور اعتدال و عقلانیت بنا خواهد شد.

وی تصریح کرد: اعتدالگرایی به معنای توازن میان آرمان و واقعیت و ترجیح منافع ملی بر منافع حزبی و جناحی است. اعتدالگرایی بر اجماع ملی، قانونگرایی و بردباری در تعاملات سیاسی تاکید می‌کند. بنیان این مرام فکری و عملی فاصله گرفتن از توهم و تخیل و تمرکز بر تفکر، برنامه، شفافیت و استفاده از تخصص‌ها است.

رئیس دولت یازدهم در تشریح بیشتر ویژگی‌‌های دولت تدبیر و امید ادامه داد: این دولت نهایت اهتمام خود را به کار خواهد گرفت تا بر مبنای اعتدال و روش‌های عقلایی و متناسب با واقعیت‌های موجود اعتدال را شالوده عملکرد و مدیریت کشور قرار دهد، تهدیدها را کاهش داده و فرصت‌ها را افزایش دهد، اعتدالگرایی بر اخلاق و مدارا اصرار می‌ورزد و از طریق گفت‌وگو، تفاهم و تدوین برنامه‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت سعی خواهد نمود شکاف‌های اجتماعی و اقتصادی را به حداقل ممکن برساند.

روحانی افزود: دولت تدبیر و امید، رعایت قانون، رعایت حقوق و آزادی‌های همه شهروندان و پاسخگویی به  جامعه و مدیریت علمی تاکید خواهد داشت. مردم تغییر، تحول و تعالی را می‌خواهند. مردم می‌خواهند از فقر و تبعیض به دور باشند، مردم می‌خواهند حرمت و کرامت داشته باشند، مردم می‌خواهند در فضایی آرام، معنوی و عقلانی زندگی کنند، پدران و مادران جامعه ما در پی آینده‌ای مطمئن برای فرزندانشان هستند. جوانان ما می‌خواهند فرصت شکوفایی و کار و ابتکار داشته باشند و در یک کلام مردم می‌خواهند بهتر زندگی کنند. 

وی با بیان اینکه ملت ایران باید جایگاه شایسته خود را در میان ملت‌ها بازیابد، ادامه داد: از آغاز انقلاب اسلامی زنان فهیم این سرزمین بر مبنای اندیشه‌های بالا حضرت امام(ره) دوشادوش مردان در جهت توسعه و اعتلای کشور حضوری همه‌جانبه داشتند.

روحانی یادآور شد: آنان همواره کوشیده‌اند به عنوان نیمی از جامعه بزرگ ما در خلق حماسه‌های جاودان نقش‌آفرین باشند؛ انتخابات ۲۴ خردادماه جلوه‌گاه دیگری از این شگفتی‌آفرینی‌ها بود.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه در پی گام‌های بلندی که نظام اسلامی برای تکریم منزلت زنان برداشت است، دولت تدبیر و امید استیفای هرچه بیشتر حقوق زنان و ایجاد فرصت برابر در زمینه‌های اجتماعی را از اهم برنامه‌های خود می‌داند، تصریح کرد: فراهم آوردن زمینه‌های اجتماعی لازم برای نقش‌آفرینی بیشتر آنان در عرصه‌های مختلف را در دستور کار خود قرار می‌دهد.

وی بیان کرد: یکی از اهداف کلیدی دولت مبارزه با فساد و تبعیض خواهد بود و همه دستگاه‌ها، نهادها و مسئولان باید دست به دست هم دهند تا مبارزه جدی با نابرابری و فساد را آغاز کنند. اگر با فساد مبارزه کنیم، فعالیت و رقابت اقتصادی مردم معنا می‌یابد.

روحانی با بیان اینکه مبارزه با فساد منجر به استفاده از منابع ملی به صورت درست و بهینه می‌شود، تصریح کرد: مبارزه با فساد، عدالت و شکوفایی اقتصادی را به ارمغان می‌آورد که در چنین شرایطی فقر و تبعیض از جامعه رخ می‌بندد.

رئیس‌جمهوریازدهم رویکرد اصلی دولت یازدهم زمینه‌سازی برای مشارکت گسترده مردم خواند و گفت: این مهم سرلوحه سیاست‌های تمامی بخش‌های دولت خواهد بود که در این رویکرد کارآمدی، شفافیت، فراهم‌آوردن فضای کسب و کار مناسب، ترویج فرهنگ کارآفرینی، ساماندهی منابع انسانی و تقویت پایه‌های اجتماعی، دستیابی فزایند به علوم و فنون، اساس سیاستگذاری‌ها و عملکرد خواهد بود.

وی ادامه داد: دولت تدبیر و امید برای خود رسالتی جدی قائل است تا از دردها و رنج‌های ملت ایران بکاهد و نشاط را به زندگی ایران و ایرانی برگرداند و برای تحقق چنین هدفی قدرت و ثروت ملی را باید افزایش دهیم.

روحانی با بیان اینکه خرد جمعی را باید مبنای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری قرار می‌دهیم، یادآور شد: به بخش‌های دولتی اعتماد کنیم و تصدی‌گری دولت را کاهش خواهیم داد. ما باید به مردم اعتماد کنیم و با آنها صادقانه سخن گوییم و شرایطی را فراهم آوریم که مردم مسئولیت‌پذیری در اداره کشور و تامین معاش خود را بپذیرند.

رئیس‌جمهور افزود: باید مداخله اقتصادی و فرهنگی دولت در زندگی مردم کاهش یابد و بدون شک چنین چارچوبی زمینه گسترش اخلاق اجتماعی، رشد فردی و دین‌مداری و همچنین آزادی‌های مدنی را به دنبال خواهد داشت.

وی تاکید کرد: دولت باید ساختارها را اصلاح کند تا مردم بتوانند با اتکا به فکر، همت و سرمایه خود رشد کند و همین امر توسعه ملی را فراهم آورند.

روحانی با تاکید بر اینکه اقلیم‌های متنوع فرهنگی از سرمایه‌ها و زیبایی‌های این کهن است، تصریح کرد: ایرانیان در همه جای این سرزمین به خوبی‌ آموخته‌اند که دوشادوش هم با احترام و افتخار زندگی کنند؛ اگرچه اقدامات فراوانی جهت توسعه منطقه‌ای و استیفای حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی برداشته شده است، اما متاسفانه هنوز هم کاستی‌ها و نارسایی‌ها وجود دارد.

وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید بر خود فرض می‌داند که زمینه استیفای این حقوق را به بهترین وجه فراهم کند، یادآور شد: این دولت باید ارتقای کرامت و خلاقیت‌های فرهنگی و اجتماعی همه هموطنان را سرلوحه اقدامات خود قرار دهد.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه امروز مردم ایران نسبت به مشکلات خود و کاستی‌های موجود در کشور هم آگاهی و هم دغدغه دارند، افزود: به طور حتم این مردم با مشارکت فعال در انتخابات امید آفریدند تا با فکر و برنامه اعتدال و قانونگرایی شرایط کشور را به سوی امید و توسعه پایدار سوق دهند.

روحانی به رویکرد دولت یازدهم در عرصه سیاست خارجی اشاره کرد و گفت: با قاطعیت تمام و به عنوان منتخب مردم شریف ایران اعلام می‌کنم که جمهوری اسلامی ایران در پی صلح و ثبات منطقه است.

وی ادامه داد: ایران لنگرگاه ثبات در این منطقه پرآشوب است؛ ما در پی تغییر مرزها و دولت‌ها نیستیم؛ نظام سیاسی هر کشور به خواست و اراده عمومی مردم آن کشور بستگی دارد و ما با هرگونه دگرگونی در نظام‌های سیاسی از طریق مداخلات خارجی مخالف هستیم و به کارگیری زور را نقطه مقابل مردم‌سالاری و حق تعیین سرنوشت ملت‌ها می‌دانیم.

رئیس‌جمهور یادآور شد: مخالفت و ستیز با هرگونه زورگویی، سلطه و تجاوز مخصوصا تعرض نظامی جزئی از فرهنگ اسلامی انقلابی و ایرانی ماست. آرامش و ثبات در همه مناطق پیرامونی ما نه فقط یک آرزوست بلکه نیاز و ضرورتی همه‌جانب برای جمهوری اسلامی ایران است.

روحانی با تاکید بر اینکه تلاش همه‌جانبه برای پایان دادن به ناآرامی‌ها، برادرکشی‌ها، خشونت‌های فرقه‌ای و قبیله‌ای و بی‌عدالتی‌ها در هر نقطه از جهان خواست همه ملت‌هاست، تصریح کرد: در جهان بهم پیوسته کنونی هیچ قدرتی نمی‌تواند امنیت خود را از طریق ایجاد وحشت و ناامن کردن دیگران به دست آورد.

وی ادامه داد: رفاه و امنیت و توسعه غیرقابل انحصار هستند. در تعاملات بین‌المللی، دولت تلاش می‌کند تا با ایجاد اعتماد متقابل بهتر و بیشتر بین ایران و کشورهای منطقه و جهان امنیت ملی و پیرامونی خود را گسترش دهد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه شفافیت کلید گشودن باب اعتماد است، گفت: شفافیتی که از آن سخن می‌گوییم نمی‌تواند بدون سازوکار اجرایی و عملی در روابط دوجانبه و چندجانبه باشد؛ تنش‌زدایی ایجاد اعتماد متقابل و تعامل سازنده مسیر حرکت ما را روشن می‌کند و با صراحت تاکید می‌کنم که ایران هیچ‌گاه سر جنگ با دنیا نداشته است.

روحانی بیان کرد: ما تمامی تلاش‌های خود را معطوف به مهار جنگ‌طلبان و جنگ‌افروزان خواهیم کرد؛ ایران بهای سنگینی برای استقلال خود پرداخت کرد و همچنان برای عزت و سربلندی خود ارزش فراوانی قائل است.

وی عنوان کرد: گرچه تحریم‌ها فشارهای اقتصادی زیادی را بر مردم وارد کرده اما مشارکت فعال مردم در این انتخابات نشان داد که آنها در حراست از حقوق و منافع ملی خود جدی و هوشیار هستند.

رئیس‌جمهور گفت: ملتی را که با برخورداری از انسجام ملی و با مشارکت گسترده و در کمال آرامش و امنیت در انتخابات شرکت می‌کند، نمی‌توان با تحریم به تسلیم وا داشت و یا به جنگ تهدید کرد بلکه تنها راه تعامل با ایران گفت‌وگو از جایگاه برابر و اعتمادسازی متقابل و احترام دوجانبه و کاستن از خصومت‌هاست.

رئیس جمهور منتخب ملت تأکید کرد: تعامل سازنده براساس احترام متقابل و منافع مشترک از موضع برابر مبنای روابط ما با سایر کشورها را تشکیل می دهد و بر این اساس متناسب با رفتار و برخورد طرف های مقابل در جهت بهبود و ارتقای روابط حرکت خواهیم کرد.

روحانی افزود:‌ به صراحت می گویم اگر پاسخ مناسب می خواهید نه با زبان تحریم که با زبان تکریم با ملت ایران سخن بگویید.

وی تأکید کرد در خاتمه دست همکاری به سوی همه نهادها و دستگاه های مسئول در کشور دراز می کنم چرا که دولت تدبیر و امید برای تحقق اهداف عالی کشور و افزایش شوکت ایران و کرامت ایرانیان به همفکری، همراهی و هم اندیشی همه مسئولان و ملت ایران نیازمند است.

روحانی افزود:‌امید دارم که با مروت و مدارا، همدلی و همکاری جهت دفاع از منافع ملی و پاسخگویی به خواست های بر حق ملت ایران بتوانیم آینده بهتری را رقم بزنیم و امید دارم همگی قدر این فرصت را بدانیم، سرگرم حاشیه ها نشویم و هدف را گم نکنیم.

رئیس جمهور دولت یازدهم گفت: از خداوند متعال مسئلت دارم اینجانب و اعضای دولت جدید را توفیق دهد تا با پیشبرد اهداف کشور خدمات ارزنده ای را به ملت شریف ایران ارزانی دارد و از ملت بزرگوار و نمایندگان ملت می خواهم که با مشورت و توصیه به عدل مرا در این امر بزرگ یاری دهند.

وی همچنین از مهمانان خارجی که برای شرکت در این مراسم رنج سفر را بر خود هموار کرده اند تشکر کرده از سفرای محترم کشورهای مختلف مقیم تهران و همه مسئولان لشکری و کشوری صمیمانه قدردانی کرد.

روحانی همچنین خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: در اینجا اعلام می دارم که با انجام بررسی های لازم ارزیابی و مشورت با صاحب نظران و تشکیلات علمی و تخصصی در اجرای اصل ۱۳۳ قانون اساسی اسامی وزرای پیشنهادی دولت تدبیر و امید را به همراه زندگی نامه و برنامه آنان و همچنین خط مشی و اصول کلی برنامه دولت جهت اخذ رأی اعتماد به مجلس شورای اسلامی تقدیم می نمایم./

 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی