کد خبر : 3080
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

وزیر اطلاعات گفت غائله قم سازمان‌یافته بود

وزیر اطلاعات گفت غائله قم سازمان‌یافته بود

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه از روز اول اعلام می‌کردند که حادثه 22 بهمن قم سازمان یافته نیست، گفت: این در حالی است که وزیر اطلاعات و معاون وی در حضور من گفتند این موضوع را بررسی کردیم و سازمان یافته است.
 
 

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه از روز اول اعلام می‌کردند که حادثه 22 بهمن قم سازمان یافته نیست، گفت: این در حالی است که وزیر اطلاعات و معاون وی در حضور من گفتند این موضوع را بررسی کردیم و سازمان یافته است.

 

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی در نشست علنی (چهارشنبه 16 مرداد) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر بهروز نعمتی مبنی بر حاشیه‌پردازی عده‌ای در خصوص حادثه 22 بهمن قم گفت: مجلس وظیفه خود را درخصوص حادثه قم انجام داده است.

 

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این حوادث تنها در قم رخ نداد، افزود: این اتفاق در مشهد در شب قدر اتفاق افتاد که فردی بطری آب به سمت آقای ناطق نوری نشانه رفت. به طوری که نظیر این اتفاقات در تهران در مرقد حضرت امام(ره) و در قم نیز رخ داد.

 

لاریجانی ادامه داد: مهم این است که کمیسیون امنیت ملی این موضوع را باید بررسی می‌کرد که وظیفه خود را انجام داد.

 

انتصابی بودن اعضای هیات تحقیق حادثه 22 قم از سوی برخی رسانه‌ها خلاف واقع است

 

وی در ادامه در خصوص انتشار مطالبی در برخی رسانه‌ها مبنی بر انتصابی بودن اعضای هیات تحقیق حادثه قم توسط رئیس مجلس گفت:‌ این موضوع خلاف واقع بود و ما در ماه مبارک رمضان قرار داریم و نباید خلاف واقع صحبت کنیم.

 

لاریجانی افزود: در برخی رسانه‌ها اعلام شده بود که هیات مذکور انتصابی بوده که این خلاف واقع است؛ در زمانی این هیات تشکیل شد من در روز 23 بهمن در خارج از کشور بودم و در خود مجلس این تصمیم گرفته شد تا کمیسیون امنیت ملی هیاتی را تشکیل دهد و با مطابق همه حوادث دیگر این موضوع نیز بررسی شود.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چرا باید یک حرف خلاف واقع گفته شود، تصریح کرد: گفتار خلاف باعث می‌شود تا ذهن‌ها خود به خود به سمت غلط کشیده شود.

 

وی ادامه داد: وقتی در همین مسجد گفته می‌شود که آقای لاریجانی منافق است طبیعتا این اتفاقات رخ می‌دهد.

 

لاریجانی در تشریح موضوع مذکور ادامه داد: یکی از همکاران ما در همین مجلس گفته‌اند که آقای لاریجانی منافق است و به بعضی از کلمات و حرف‌های غلط استناد کردند.

 

بعد از انقلاب از این نوع صدمات در کشورکم ندیدیم

 

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به اینکه بعد از انقلاب در کشور ما از این نوع صدمات کم مشاهده نکردیم، ادامه داد: همین افراد از گروه فرقان به عنوان منافق یاد کردند که به شخصی مثل آقای مطهری را با تیر نشانه گرفت؛ به طوری که عده‌ای این فکر را تولید می‌کردند و عده‌ای دیگر اجرا می‌کردند.

 

لاریجانی با بیان اینکه اصل این روش غلط است، افزود: اساس این کار نادرست است؛ ما در کشوری به افراد تهمت بزنیم و اطلاعات غلط بدهیم و سپس اعلام کنیم این اتفاق رخ داد و اصرار کنیم این اتفاقات سازمان یافته نیست.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه از روز اول اعلام می‌کردند که این اتفاق سازمان یافته نیست، گفت: این در حالی است که وزیر اطلاعات و معاون وی در حضور من گفتند این موضوع را بررسی کردیم و سازمان یافته است و گزارش نیز درست است.

 

وی اضافه کرد: اگر کسی کمی شم اطلاعاتی داشته باشد، متوجه می‌شود که این حوادث سازمان‌دهی شده است.

 

لاریجانی ادامه داد: سوال اینجاست دستوری که رهبر معظم انقلاب فرمودند که "من گفته‌ام این موضوع را رسیدگی کنند" رسیدگی شود یا خیر؛ مجلس در حد توان خود رسیدگی کرد و سایر دستگاه‌ها نیز به همین شکل رسیدگی می‌کنند و موضوعی نیست که تا این حد به آن پرداخته شود.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در اینجا بحث فرد مطرح نیست، تصریح کرد: بحث این است که در حرم مطهر حضرت معصومه (س) این اتفاق رخ داده است، این حرمی است که مجرم اگر در آنجا می‌رفت برای آن احترام قائل بودند و با وی تعدی نمی‌کردند.

 

لاریجانی با اشاره به اینکه دو بار در حرم حضرت معصومه (س) تعدی شد ادامه داد: یک بار در زمان رضا شاه که با کفش در آنجا رفت و آن توهین را انجام داد و یک بار نیز اخیرا با کفش و کلاه این حرکات را انجام دادند و این حرمت حرم را نگه نداشتن است بنابراین بحث فرد نیست.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید توجه شود که یکسری آبروها و حرمت‌ها نباید تخریب کنیم که سپس نتوانیم آن را به حالت اول برگردانیم خاطرنشان کرد: علت اینکه رهبر معظم انقلاب نسبت به حادثه اخیر قم موضع گرفتند، بحث فرد نبود بلکه این عمل نادرست است و رخ دادن این حادثه در حرم حضرت معصومه در شأن جمهوری اسلامی ایران نیست و باید از دید ملی به این موضوع نگاه کرد.

 

کمیسیون امنیت ملی رعایت کرد و اسامی را نام نبرد

 

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: من فکر می‌کنم مجلس و کمیسیون امنیت ملی وظیفه خود را انجام داده است، البته کمیسیون در اینجا رعایت کرده است و اسامی را نام نبرده که در جاهای دیگر اسامی باید خوانده و رسیدگی شود.

 

لاریجانی با بیان اینکه کل گزارش باید توسط مراجع دیگر رسیدگی شود، خاطرنشان کرد: من تشکر می‌کنم از اینکه کمیسیون امنیت ملی این موضوع را بررسی کرد و این موضوع نیز باید خاتمه پیدا کند و یک اتفاقی رخ داده و مجلس نیز وظیفه خود را در خصوص پیگیری این موضوع انجام داده است.

 

نعمتی: گوش بعضی‌ها بسته است و فقط به مسائل حاشیه‌ای می‌پردازند

 

لازم به ذکر است قبل از اظهارات لاریجانی بهروز نعمتی در تذکری مبنی بر حاشیه‌سازی برخی افراد درباره حادثه 22 بهمن قم گفت: یک اتفاق بسیار بدی در قم و در جاهای دیگر نیز رخ داد و مقام معظم رهبری نیز به جدیت در این خصوص تذکر دادند اما انگار این گوش بسته است و بعضی‌ها فقط به مسائل حاشیه‌ای می‌پردازد.

 

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خواهش من این است که نمایندگان دیگر به این موضوع نپردازند خطاب به لاریجانی خاطرنشان کرد: شما و هیات رئیسه مجلس اجازه ندهید بعضی‌ها از تریبون مجلس برای اینکه خودشان را تطهیر کنند، استفاده کنند./

کلید واژه :

علی لاریجانی رئیس مجلس

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی