کد خبر : 3066
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در اجلاس روز جهانی مساجد:

امیدواریم دولت جدید با ساماندهی مدیریت کشور به رفع مشکلات اقتصادی بپردازد

امیدواریم دولت جدید با ساماندهی مدیریت کشور به رفع مشکلات اقتصادی بپردازد

دکترلاریجانی در یازدهمین اجلاس روز جهانی مساجد که امروز چهارشنبه (30 مرداد) با حضور ائمه جمعه و جماعات برگزار شد، افزود: این جلسه از آن جهت حائز اهمیت است که یادی است از جنایت بزرگی که در مورد قبله اول مسلمین در سال 67 انجام شد و تلاش شد که اینگونه جنایت ها به فراموشی سپرده شود؛ ابتکاری که کنفرانس اسلامی داشت این روز را برای احیای اهمیت مسجدالاقصی  روز جهانی مسجد نامگذاری کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: بارها از این تجاوزها به مسجدالاقصی به انواع مختلف از سوی صهیونیست ها انجام گرفت و به طرق گوناگون در مقابل این موضوع سکوت مرگباری که در کشورهای اسلامی حاکم است عملا صدای مسلمانان بلند نشد.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه مسئله فلسطین موضوع مهم عالم اسلام است یادآور شد: تجاوزهایی که رژیم صهیونیستی به ملت مظلوم فلسطین در طول چند دهه انجام داده این نشست یک نمادی برای احقاق حقوق مردم مظلوم فلسطین به شمار می رود؛ این هم در این قیل و قال هایی که در دنیای امروز و در منطقه به وجود آورده اند گم شده و شاید هم با طراحی این امر صورت گرفته که بتوانند در لابلای سر و صداهای مختلف یک بازی جدیدی به عنوان یک صلح قلابی ایجاد کنند.

وی بیان کرد: حال مشاهده می کنیم نشست های بی ثمر آن را دنبال می کنند و این قبیل نشست یک نوع پاسخ دهی به اینگونه اقدامات است که ملت فلسطین احتیاج به اینگونه مانورها و ژست های دیپلماتیک ندارد بلکه حقوقی دارند که باید دریافت شود.

لاریجانی یادآور شد: توجه به مجلس و جایگاه قداستی که این نهاد بزرگ برای امت اسلامی دارد حائز اهمیت است که در روایات زیادی به این مهم اشاره شده به عنوان مثال در روایتی آمده است مهمترین مکان در نزد خداوند بزرگ مسجد است که اینگونه روایات نشان می دهد مساجد انوار الهی است.

 

مساجد؛ پایگاه‌های تمدن‌ساز اسلامی در طول تاریخ

این نماینده مرد م در مجلس نهم با بیان اینکه مسجد پایگاه تمدن سازی برای تمدن اسلامی در طول تاریخ بوده است تصریح کرد:‌ ممکن است سیاست مداران دچار نسیان شوند یا خود را به خواب رفتگی بزنند و نخواهند اهمیت مساجد را ببینند اما حقیقت مسجد خود را نشان می دهد چه در سازندگی انسان ها و چه در سازندگی جوان ها لذا این جلسه از هر جهت دارای اهمیت و شرف است.

رئیس مجلس شورای اسلامی به نسبتی که مساجد با شرایط دنیای امروز و شرایط منطقه و همچنین شرایط ایران دارد اشاره کرد و یادآور شد: در یک نگاه کلی وضعیت جهانی و بین المللی ما به سمت و سوی یک شرایط ایستا در حرکت است چرا که در چند دهه اخیر نگاه مادی گرایانه به صحنه بین المللی مستولی شده این رگه های فکر از بعد از رنسانس به وجود آمد که دین را از ساحتش جدا کردند.

وی تأکید کرد‌: بعد از جنگ جهانی دوم و قدرتی که در پایان دادن به جنگ به دست آوردند عملا تفکر مادی گرایانه کاملا مسلط شد بر صحنه بین المللی به گونه ای که رقابت ها به صورت مادی بود؛ اگر ازمعنویت سخن گفته شده به عنوان کالای فرهنگی مورد تصور آنها بوده است یعنی همانطور که انسان ها برای زندگی خودشان احتیاج به آب و نان دارند احتیاج به یک آرامش روانی نیز دارند تا دغدغه های روانی آنها مداوا شود.

لاریجانی بیان کرد: غربی ها از اینکه بخواهد مردم معبودی را بپرستند مشکلی ندارند اما این مهم نباید به عنوان یک تئوری سعادت محور برای انسان ها و جامعه به وجود آید؛ لذا یک شرایط ایستایی پیدا کردند و نتایج این وضعیت یک خلا معنوی در زندگی بشریت شد مخصوصاً در سه دهه اخیر این خلأ معنوی کاملاً خود را بروز داد گاهی هم در اجلاس ها و کنفرانس های بین المللی به این مهم اشاره می کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر در 5 دهه قبل در بعضی از کنفرانش ها اشاره کردیم هیچوقت به نظریه معنویت در بین دانشمندان زیست شناس، فیزیک دان و ریاضی دان اشاره نمی شد چرا که راهشان را جدا کرده بودند اما امروز در بسیاری از کنفرانس ها به این خلأ معنوی اشاره می کنند.

وی یادآور شد: دنیای امروز دچار فقر معنوی شده است بعضی از متفکران غربی که به داستان مدرنیته نقد دارند نیز به این موضوع پرداخته اند؛ یکی از متفکران غربی که صاحب نام نیز هست می گوید انسان ها دچار یک حالت حیرت و سرگردانی هستند انسان امروز انسانی آویزان است و اتکایی ندارد که به او چنگ زند لذا دچار سرگردانی است.

نماینده مردم قم در مجلس نهم تأکید کرد: بسیاری از فیلسوفان پست مدرن که نقد مدرنیته دارند به ا ین مهم توجه کرده اند که نشان می دهد فقر معنوی یک واقعیت است.

این نماینده مردم در مجلس نهم در مورد پاسخ دهی به فقر معنوی تأکید کرد‌: مذاهب مختلف نظرات مختلفی دارند و متأسفانه جایگاه مذاهب پس از تغییر و تحولاتی که در صحنه بین المللی انجام شد دچار آفت شد و از استقلال افتاد لذا مذاهب گوناگون قدرت وجایگاه را برای اینکه به زندگی بشر حرکت وحیات دهند و فقر معنویت را جبران کنند این توشه را ندارند .

وی با بیان اینکه بهار فکر اسلامی در همین دوران است تصریح کرد:‌ این مهم اگر در غرب هم دیده می شود نشان دهنده آن است که گرایش به فکر اسلامی بیشتر شده گرچه در این دو دهه اخیر به دلیل برخی اقدام های تروریستی در جهان اسلام و ساماندهی تروریست ها که پشت صحنه آن بیشتر صهیونیست های غربی هستند بزرگ کردن آن توسط تبلیغات رسمی آن را به عنوان جریان مخرب در دنیا جا انداختند و تلاش کردند حرکت معنوی گرایی اسلام را تخریب کنند.

لاریجانی یادآور شد: در همان زمان گرایش به قرآن و تفکر اسلامی در غرب افزون شد تا بشناسند حقیقت چیست که در اینجا ما مواجه هستیم با گرایشی که در غرب به عنوان پایه قرار دارد که آن گرایش مادی گرایی است که کنار نگذاشتند اما با این خلأ مواجه شدند لذا هر روز تلاش می کنند مذهب حاشیه نشین باشد اما نمی توانند جلوی این گرایش فطری را بگیرند.

وی بیان کرد: یک دغدغه سیاسی و امنیتی به ویژه در اروپا وجود دارد به عنوان مثال چند سال پیش که من با یکی از مسئولان اروپایی مذاکره کردم از وی پرسیدم مهمترین دغدغه شما در اروپا از نظر سیاسی امنیتی چیست وی گفت مهمترین مسئله ما این است که که متأسفانه بافت اروپا در حال تغییر است و مسلمانان زیاد شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: این سخن از سوی مسئول سیاسی امنیتی در اروپا انجام شد چرا که آنها نگرانی دارند و بابت همین امر مزاحمت هایی را ایجاد می کنند مثلا به بهانه معماری شهر در صدد تخریب مساجد درآمدند چرا که معتقد بودند مناره های مساجد معماری شهر را به هم می زنند.

وی یادآور شد: گرایش معنوی به وجود آمده مردم را به سمت تفکرات زلال می کشاند که این مهم در بسیاری از مساجد و کانون های دینی در اروپا و آمریکا دیده می شود که مردم علاقمند به دریافت حقایق معنوی هستند. علی رغم همه فشارهایی که به مسلمانان از سوی غربی ها وارد می شود وهمچنین بمباران تبلیغاتی که بر علیه مسلمانان به وجود آورده اند ولی باز هم کاری از پیش نمی توانند ببرند.

 

علمای اسلامی باید اطمینان خاطر مردم را با معنویت جبران کنند

لاریجانی تأکید کرد: نسبت مسجد مهم است که در صحنه بین المللی به جای گرفتاری هایی که دامن می زنند و بعضی نیز به عنوان مزدوران غرب آتش اختلاف بین مذاهب را برافراشته می کنند باید اطمینان خاطر مردم را با معنویت جبران کرد که این مهم وظیفه مهمی برا دوش علمای اسلام است تا عطش معنوی به وجود آمده در جوامع را تأمین کند.

نماینده مردم در مجلس نهم تأکید کرد: نوشتن کتب مناسب با فرهنگ کشورها و یا بیانات متناسب با فرهنگ آنها که این روحیه معنوی را در آنها گسترش دهند بسیار ضروری است شاید در این مراکز پژوهشی زیادی که در کشورهای اسلامی مثل کشور ما در مسائل غرب شناسی که بیشتر سابقه سیاسی دارند کار می کنند، کار روی گسترش معنویت و طرق تأمین آن متناسب با نیازها و فرهنگ های مختلف از اهمیت بیشتری برخوردار است.

این نماینده مردم در مجلس نهم یادآور شد: سیاست مداران اصحاب رسانه ها نیازمند شناخت تفکر اسلامی هستند که بنای آن بر مبنای عقلانیت و معنویت است.

وی با یادآوری تأسیس مراکز شیعه شناسی در حوزه علمیه قم افزود: این کار ارزشمندی است اما باید با نگاه مورد نیاز در جهان امروز مرتفع شود که یکی از نیاز ضروری به شمار می رود.

لاریجانی با یادآوری شرایطی که در دنیای اسلام و منطقه بوجود آمده است گفت:‌ پس از شرایط بسیار غم انگیزی که از نظر حضور دیکتاتورهای وابسته مخصوصاً پس از جنگ جهانی دوم در منطقه بوجود آمد و کشورهای غربی آمدند بلاد اسلامی را تقسیم کردند و با تکیه بر اهرم ها مهره هایی را چیدند که این مهره ها حرف های غربی ها را بتوانند چه در حوزه سیاست یا اقتصاد و فرهنگ سامان دهند و شرایط دردآوری در دنیای اسلام بوجود آمد.

این نماینده مردم در مجلس نهم یادآور شد: این شرایط دردآور در دنیای اسلام و کشورهایی مثل ترکیه، ایران دوران پهلوی و کشورهای عربی به وجود آمد که هنوز هم می توان باقیمانده دیکتاتورهای وابسته را دید به خصوص در این چند سال اخیر یکی یکی در حال سقوط هستند این شرایط متأثر از یک نوع بیداری اسلامی است.

 

نهضت بیداری اسلامی یک واقعیت است

وی افزود: پس از هر انتخاباتی که در کشورهای انجام می شود گرایش های اسلامی برجسته هستند که این نشان می دهد نهضت بیداری اسلامی یک واقعیت است. ممکن است اشتباهاتی کنند و بعضی بخواهند از آن سوء استفاده کنند مثل آنچه که در مصر رخ داد اما حقیقت مطالبات مردم در این انقلاب ها مشهود است که این حرکت عمدتاً با بیداری جوان ها، علایق مذهبی و برداشت هایی که از حرکت توفنده ملت ایران پس از انقلاب پیدا کردند همه اینها کمک کرد که آنها پرده های فشار رسانه ای را کنار زنند و به حقیقت دین تسلط بر سرنوشت خود بیاندیشند. که در اینجا  مساجد در این امر پایگاه مهمی بودند.

لاریجانی ادامه داد: در اینجا ما دچار مشکلاتی هم هستیم از طرف علمای روشن اندیش در اسلام کم نیستند اینها دغدغه وضعیت مردم را دارند و دغدغه برای عزت مسلمانان دارند گاهی در این نشست هایی که در ایران تشکیل می شود برخی از این بزرگان شرکت می کنند و نظرات خود را می گویند که واقعا انسان امیدوار می شود که این افراد برجسته در آینده اسلام چه اهل سنت و چه شیعه حضور دارند که این قطب تأثیرگذار در ماجراهای اخیر به شمارمی رود.

 

جریان دیکتاتور مآبانه علاقه ندارند انقلاب‌های منطقه‌ای رنگ و بوی اسلامی داشته باشند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: جریان دیکتاتور مآبانه برای دنیای اسلام یک واقعیت است دیکتاتورهای وابسته در دنیای اسلام علاقه ندارند گرایش های اسلامی در بین مسلمانان رواج یابد و علاقه ندارند انقلاب های منطقه ای رنگ و بوی اسلامی داشته باشند لذا دنبال انحراف و سرکوب این جریان ها هستند حتی از نظر ظاهری مساجد را از بین می برند.

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: در حوادث اخیر در مصر نیز شاهد از بین بردن مساجد هستیم به گونه ای که احترام مساجد را حفظ نمی کنند بنابراین حرکت گذشته ای که در دنیای اسلام بود و جریان سلطه طلب غرب با کمک این دیکتاتورها در تلاش برای حاشیه نشینی مساجد بود و اگر همه مسجد بزرگی می ساختند نمی گذاشتند حرکتی در آن وجود داشته باشد.

وی به وجود گروه های افراطی اشاره کرد و افزود: این گروه ها در این دو دهه اخیر به وجود آمدند و داستان عجیب و غریبی دارند هنوز زوایای پنهان آنها روشن نشده است؛ در بسیاری از این گروه های تروریستی که شکل گرفته اند رد پای جریان های استکباری دیده می شود. در افغانستان، آمریکایی ها و برخی کشورهای منطقه این مهم وجود دارد و کمک کردند جریان های تروریستی تندرو ایجاد شود که در این مورد اسنادی هم وجود دارد.

لاریجانی تصریح کرد: زمانی که عراق اشغال شد آمریکا اعلام کرد ما می خواهیم تروریست ها را سرکوب کنیم اما ما اطلاع داریم سفیر قبلی آمریکا با تروریست ها جلسه گذاشت و گفت ما در یک شرایطی حاضر هستیم به شما تسلیحات دهیم و شرط ما آن است که شما سلاحتان را سمت ایران و شیعیان به کار ببرید.

وی یادآور شد: امروز در سوریه آمریکا با صراحت می‌گوید که ما به این جریان‌های تندرو و افراطی کمک تسلیحاتی می‌کنیم؛ به نظر می‌رسد کمی پرده‌ها کنار رفته است. این جریان‌های تندرو سدی برای حرکت‌های فکری اصیل شده‌اند؛ شما در سوریه می‌بینید که چطور مراکز مذهبی و مساجد را همین گروه‌های تروریستی تخریب می‌کنند.

لاریجانی تاکید کرد: حرکت تروریست‌ها افراطی‌گری و مخصوصا جریان وهابی‌گری برای دنیای اسلام مصیبت‌هایی را ایجاد کرده است. غالبا اینها بقیه فرقه‌ها را کافر می‌دانند؛ حال شما در نظر بگیرید در شرایطی که دنیای اسلام مواجه شده با موج‌های سنگینی که استکبار جهانی علیه مسلمانان و منافع مادی و دموکراسی خواهی به وجود آورده‌اند، این گروه به جای آنکه با اینها بجنگد، گروه‌هایی را برای تکفیر مذاهب درست می‌کنند و شیعه‌ها، صوفیه و شافعی‌ها را را کافر می‌دانند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آنها با پول و امکانات وسیع این افکار را رایج می‌کنند و گاهی هم در درون همین مساجد این آموزش‌ها را می‌دهند. باید قبول کرد در برخی کشورهای اسلامی پایگاه آنها همین مساجد هستند که افراطی‌گری را نشر می‌دهند که این مهم بلایی برای جمهوری اسلامی شده است. لذا شرایط دنیای اسلام از یک طرف یک نوع بیداری اسلامی را به وجود آورده که مسلمانان بر سرنوشت خود مسلط باشند و از طرف دیگر حلقه فشار توسط دیکتاتورها سامان یافته و یک حلقه فشار توسط گروه‌های تندرو و افراطی نیز ایجاد شده است.

لاریجانی با بیان اینکه مسئولیت علمای روشن‌اندیش به مساجد بیشتر از گذشته وجود دارد و لازم است پرده‌های نفاق کنار رود، یادآور شد: این کار مشکلی است البته برای خیلی از سیاستمداران در دنیای اسلام بیش از گذشته روشن شده که اگر بخوانند با توده مردم ارتباط برقرار کنند باید گفت علمای روشن‌اندیش مرتبط باشند.

این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد: در دنیای اسلام روشن‌گری برای آنکه حقیقت اسلام را درست نشان دهیم، مهم است. البته ملاحظاتی وجود دارد که نشان دادن حقیقت اسلام نباید شرایط فرار گروه‌های دیگر را ایجاد کند چون از کلمات آنها استفاده می‌شود و آن را بزرگ می‌کند برای آنکه دوباره همان جریان تندرو تسری به جهان اسلام دهند.

وی یادآور شد: حرکت‌های اسلام ناب محمدی باید در این شرایط با دوراندیشی همراه باشد؛ بعضی از مسائل طرحش در شرایط فعلی برای این کشورها بسیار می‌تواند مخرب باشد و اسباب وسایلی برای سوءاستفاده گروه‌های تندرو شود. امروزه بیانی که مطرح می‌شود، باید دقیق باشد. چراکه باید ارتباطات در جهان اسلام همه را به هم وصل کند و کسی که سخنرانی را در مسجد انجام می‌دهد باید بداند که همه صحبت وی می‌تواند در همه جا منعکس شود لذا باید بیان وی وحدت‌آمیز باشد.

 

نان گروه‌های تندرو در تفرقه‌افکنی است

لاریجانی با بیان اینکه نان گروه‌های تندرو در تفرقه است، افزود: امروز دنیای اسلام نیازمند حرکت وحدت‌آمیز است و بدانید گروه‌های تندرو دنبال ابزارهایی هستند که از آن استفاده کنند.

این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد باید به صورت عمیق به مسائل منطقه اندیشید اینجا علما و مساجد ما باید حقایق معنوی و اسلامی شامل اعتقادات یا مسائلی مربوط به معنویت را بیان کنند اما با این سمت و سو که امت اسلامی را در بر بگیرد.

وی با اشاره به مسائل مربوط به ایران و شرایط مربوط به آن یادآور شد: شرایط اقتصادی، بین‌المللی و سیاسی و داخلی از چند مولفه برخوردار است.

لاریجانی با یادآوری مسائل سیاسی- داخلی ایران تاکید کرد: در این موضوع با حضور رهبر معظم انقلاب در رأس کشور بسیاری از دغدغه‌هایی که برای افراد مختلف با سلایق مختلف وجود دارد، مرتفع است. این یادگار حضرت امام بود  که در قانون اساسی، ولایت فقیه را به عنوان رکن حکومت قرار دادند و قوای مختلف زیر نظر ولی فقیه فعال هستند.

نماینده مردم قم در مجلس نهم ادامه داد: این مهم عامل ایستایی، پایداری و قدرتمندی ایران شد و گاهی حوادث مختلفی در کشورهای مختلف اهمیت رهبری را در کشورمان بیشتر نشان می‌دهد که آن پیر روشن‌ضمیر در سال‌های آخر چطور این شرایط را پیش‌بینی کرد اما باید به این نکته توجه کرد که همیشه سلایق سیاسی در کشور تنوع دارد.

وی بیان کرد: در حکومتی که مردم‌سالاری در آن است، تنوع فکری- سیاسی وجود دارد وقتی این تنوع باعث فربه شدن فکر سیاسی می‌شود که قواعد کار رعایت شود. کسی نباید بگوید که به خاطر آنکه من نظر مختلفی دارم، قاعده بازی سیاسی را بر هم زند؛ قواعد سیاسی در کشور ما قانون اساسی و چهارچوب آن است که همه باید مطیع آن باشند.

لاریجانی یادآور شد: در طول تاریخ گذشته ایران که دارای فراز و فرود زیادی بود گاهی به این نقطه محوری توجه شد و نجات کشور در همان بود که گاه نیز از آن غفلت شد ومشکلاتی را برای کشور به وجود آورد که آن همراهی علمای اسلام و پایگاه مساجد با حقیقت سیاست در کشور است.

این نماینده مردم قم در مجلس نهم با تأکید بر اینکه بحث سر خورده ریز مسائل سیاسی نیست بلکه بر سر حقایق سیاسی است به کودتای 28 مرداد اشاره کرد و ادامه داد:در این روز کودتایی عظیم در کشور رخ داد که جای این سؤال باقی است چرا این کودتا موفق شد اما کودتای 30 تیر ناموفق بود علت موفقیت کودتای 28 مرداد آن بود که مصدق یک اجازه از مجلس گرفته بود که شش ماه حیثیت قانونگذاری در دست دولت باشد. این 6 ماه سپری شد اما باز تقاضا کرد که این اختیار مجلس به دولت واگذار شود که در آن زمان مرحوم آیت الله کاشانی با این مهم مخالف بود.

وی یادآور شد: مسئله ملی شدن نفت را به خاطر داریم اما آیا می دانی ملی شدن صنعت نفت چگونه به وجود آمد آیت الله کاشانی و مذهبیون از این امر حمایت کردند و پای آن ایستادند تا مصدق توانست آن را به تیجه برساند وگرنه در آن مجلس این قانون در نمی آمد که اینجا همراهی سیاسیون و روحانیت باعث توفیق آن شد.

لاریجانی ادامه داد:‌ بعد از مدتی گفتند روحانیون در خانه های خود فعالیت کنند اینجا عاملی بود که متوجه نشدند توده های مردم از طریق مساجد و روحانیت می توانند حامی سیاست باشند.

این نماینده مردم در مجلس نهم تأکید کرد: بعد از آنکه مصدق برای بار دوم خواستار اجازه قانونگذاری در دولت شده بود آیت الله کاشانی با آن مخالفت کرد و آنها نیز آمدند مجلس را با یک رفراندوم منحل کردند که این از اشتباهات استراتژیک مصدق بود در نتیجه خلائی به وجود آمد و شاه و امریکایی ها از آن استفاده کردند و بعد از 2 هفته از انحلال مجلس از کودتا حمایت کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یک نهاد صیانت کننده از مردم سالاری را منحل کردند و از آن طرف هم که به علما بی توجهی شده بود و این افراد تنها ماندند.

وی ادامه داد: از طرفی دیگر تصوری که آمریکایی ها در آن مناقشه ای که انگلیسی ها سند نفت دارند می تواند حامی ایران باشد در حالی که این تصور، تصور درستی نبود نامه ای که مصدق به روزولت نوشته بود حکایت از آن دارد که از وی کمک خواست که در این شرایط از صنعت نفت حمایت کند و یا به ایران کمک هایی را انجام دهد اما روزولت اعتنایی نکرد و نماینده ای به ایران فرستاد و مسائل کودتا را ساماندهی کرد.

لاریجانی تأکید کرد: اینکه امام فرمودند آمریکا شیطان اکبر است امری تعارفی نبود تاریخ گذشته ما نشان می دهد که آمریکایی ها از این نزاع های منطقه ای حداکثر استفاده را می کنند و قابل اعتماد نیستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: بعد از آنکه حادثه کودتا رخ داد در شرایطی که هم مذهبیون دچار انفعال بودند و شرایط نیز غبار آلود بود و مجلس هم وجود نداشت در نتیجه تنها ماندند و آمریکایی ها توانستند به افرادی که در داخل اجیر کرده بودند چند دهه مجددا ایران را دچار یک دیکتاتوری بدخیم کردند.

 

 کلید نجات ملت‌ها در ارتباط عمیق روحانیت و مساجد با سیاست است

وی با بیان اینکه اگر نجاتی برای ملت ها وجود دارد به دلیل ارتباط صمیمی با روحانیت و مساجد است تصریح کرد: بدون شک کلید نجات در این امر است یعنی باید ارتباط روحانیت و مساجد با سیاست عمیق باشد. حقیقت انقلاب اسلامی حقیقت درخشنده ای است و این موضوعی است که فکر دینی ما پای آن قرار دارد و امروز روشنایی بخش منطقه شده است لذا باید از سابقه تاریخی به این موضوع در سیاست توجه کنیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تأکید بر اینکه علما و مساجد باید پر تحرک و با نشاط باشند یادآور شد: امروز برخی نکات در خصوص مساجد مطرح شد که این مهم نیاز به قانون جامع دارد؛ من هم به آن معتقدم چرا که کار حسنه ای است و به مرکز پژوهش ها نیز خواهم گفت که با کمک شما و دولت محترم که ساماندهی جدیدی را انجام دهد.

لاریجانی یادآور شد: باید مساجد در کشور مستقل باشد و نباید به صورت دولتی فعالیت کند. من زمانی که وزیر فرهنگ و ارشاد بودم زمانی که در صدد کمک به کانون های فرهنگی مساجد بودیم آیت الله مهدوی کنی به من فرمودند مراقب باشید مساجد دولتی نشود.

وی بیان کرد: با فرض استقلال مساجد که موهبتی برای ملت ما به شمار می رود ساماندهی وضع مساجد و کمک های دولت باید قانونی و پیگیری شود.

نماینده مردم قم در مجلس نهم به مسائل اقتصادی کشور اشاره کرد و افزود:‌ در این حوزه شرایط کشور دچار مشکلات عدیده ای شده که برخی به دلیل تحریم ها و برخی نیز به دلیل بی انضباطی های درونی است؛ ساماندهی شرایط اقتصادی نیاز به تدبیر لازم دارد و من امیدوارم دولت جدید بتواند ساماندهی را در مدیریت انجام دهد.

این نماینده مردم در مجلس نهم گرانی، رشد نقدینگی در کشور و رکود در کار تولید را مهمترین معضل اقتصادی خواند و تأکید کرد: در حال حاضر میدان در اختیار دولتمردان جدید است که آنها نیز وقوف کامل به این امر دارند و با سابقه اجرایی ک دارند این مشکل رادریافتند لذا باید تلاش شود که این مسائل حل شود و بدون شک کلید این راه در رونق تولید است.

وی با بیان اینکه رهبری نیز نسبت به رونق تولید نیز اشاره کرده اند افزود: رونق تولید منجر می شود تولید کشور در بخش های دامداری، کشاورزی و صنعت محور فعالیت کشور شود؛ امروز بهترین شرایط برای این امر وجود دارد که رونق تولید بهوجود آید چرا که تولید امروز صرف بیشتری دارد.

لاریجانی گفت: خیلی از تسهیلات بانکی باید در اولویت به تولید داده شود اگر تولید رونق پیدا کند افراد دارای شغل می شوند؛ خیلی از کارخانجات ما دچار پدیده تعطیلی شده اند؛ در این میان نیازمند همت همه مراکز است و مساجد می توانند مردم را به کار آفرینی هدایت کنند.

 

کلید رفع معضلات اقتصادی در رونق تولید است

این نماینده مردم در مجلس نهم تأکید کرد: ادارات ما از نظر نیرو متورم است ولی علاج راه ما این نیست که تعداد نیروهای دولت را افزایش دهیم بلکه دولت باید کوچک و چابک باشد وگرنه هر چه پول نفت است باید صرف امور جاری شود در حالی که لازم است کارآفرینی مورد توجه قرار گیرد و در تولید نیز ابتکار به خرج دهند.

وی با تأکید بر اینکه صرفه جویی و پرهزینه کار کردن برای کشور سهم مهلکی است تصریح کرد: مصرف متوسط انرژی ما در دنیا بسیار زیاد است حتی کشورهای توسعه یافته به این اندازه مصرف انرژی خانگی ندارند؛ ما در کشوری نفت خیز هستیم و توجه نداریم که اینها همه بودجه کشور را می بلعند به ویژه کشورهایی که جمعیت زیادی دارند بدون شک صرفه جویی در انرژی نکته مهم کار ما به شمار می رود.

لاریجانی با یادآوری اجرای هدفمند کردن یارانه ها تصریح کرد: هدف از اجرای این مهم صرفه جویی در مصرف انرژی و واقعی شدن قیمت ها بود اما به دلیل بداجرایی شدن آن در جامعه جلوه بدی پیدا کرد که نیاز دارد هدفمند کردن یارانه ها اصلاح شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه الگوی زندگی که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی مطرح شد افزود: بخشی از الگوی زندگی مربوط به همین صرفه جویی است که باید روی این مهم بحث های فکری عمیقی انجام شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم به مسائل مربوط به امور بین المللی کشورمان نیز اشاره کرد و گفت:‌ متأسفانه در یک دهه اخیر سنگ اندازی آمریکا و برخی کشورهای زورگو در این زمینه زیاد شده است بهانه شان مسئله هسته ای است اما یک نگاهی به ظرفیت و قدرت ایران در شرایط منطقه ای دارند.

وی تأکید کرد: راهی که ملت ایران انتخاب کرده است بدان معناست که از منافع ملی صیانت کنند و بدون شک این مهم باید در چارچوب خاص خود به صورت پررنگ برای سیاست مداران ما وجود داشته باشد. بحث در این نیست که ایران دیالوگش چگونه باشد اینها تاکتیک است بلکه مهم آن است استراتژیک جمهوری اسلامی چیست.

لاریجانی بیان کرد: اگر صیانت از حقوق ملت امر واجبی است لازم است استراتژیک را جدی بگیریم و باید ایستادگی و پایداری به خرج دهیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم تأکید کرد:‌ گاهی در زمینه اظهاراتی که گفته می شود احساس می کنم تصور این مهم در دیگران بوجود می آید که حال زمانی شده که باید شرایط را به نفع خود رقم بزنیم. بدون شک این اشتباه محاسباتی است؛ سیاست مداران در ایران نسبت به منافع خود هوشیار است و ملت ما نیز کاملا هوشیار است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: منافع استراتژیک ایران آن است که از حقوق ملت چه در رأس هسته ای و چه در امور دیگر باید دفاع کند در اینجا دیپلماسی می تواند بسیار فعال باشد؛ شرایط باید برای مردم شفاف باشد. دفاع از حقوق ملت احتیاج به تاکتیک دارد و باید از این دستاوردها پاسداری کرد./

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی