کد خبر : 3060
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

گزارش سفر یک روزه رئیس مجلس به اصفهان

گزارش سفر یک روزه رئیس مجلس به اصفهان

دکتر علی لاریجانی در سفری یک روزه به شهر اصفهان ضمن افتتاح فاز دوم پروژه میدان امام علی(ع)، با علما و مرجع عالیقدر این شهر دیدار و گفت وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیروز (پنجشنبه 31 مرداد) در سفری یکروزه به شهر اصفهان ضمن افتتاح فاز دوم پروژه بزرگ میدان امام علی(ع) با علما و مرجع عالیقدر دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

حل مشکل زاینده‌رود نیازمند راهکارهای کارشناسی است

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ظهر دیروز (پنجشنبه 31 مرداد) در بدو ورود خود به اصفهان در پاویون فردوگاه این شهر در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد چگونگی پیگیری‌های مجلس برای بهبود وضعیت زاینده‌رود گفت: نمایندگان اصفهان پیگیر این موضوع بودند و در دولت دهم هم دو جلسه با وزیر مربوطه داشتیم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: پیچیدگی‌هایی برای حل مشکل زاینده‌رود وجود دارد، البته راه‌حل‌هایی هم است که امیدواریم در این دوره راه‌حل‌ در سطح استان و ملی مورد مطالعه قرار گیرد تا به نتیجه‌ای برسد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجسل نهم در تشریح اهداف سفرش به اصفهان گفت: در این سفر صحبت‌های مدیران استان را می‌شنویم تا بدانیم چه مسائلی در اولویت است.

رئیس مجلس، با اشاره به اینکه قرار است در این سفر فاز دوم میدان امام علی(ع) افتتاح شود، گفت: من برای افتتاح فاز اول این میدان به اصفهان آمده بودم که این کار شورای شهر اصفهان و شهردار برای میدان امام علی (ع) کار بسیار مهمی است که از نظر حل معضلات ترافیکی و مشکلات اجتماعی شهر دارای اهمیت خاصی است.

 

حضور دکتر لاریجانی در گلزار شهدای اصفهان

همچنین رئیس مجلس شورای اسلامی دیروز (پنجشنبه 31 مرداد) با حضور در گلزار شهدای اصفهان بر سر مزار مرحوم آیت‌الله شمس‌آبادی، مرحوم آیت‌الله اشرفی اصفهانی و مرحوم آیت‌الله ارباب، شهید خرازی، شهید ردانی‌پور، شهید حاج احمد کاظمی، شهید حبیب‌اللهی و شهید آیت‌الله طاهری حضور یافت و با قرائت فاتحه به آنها ادای احترام کرد.

 

عیادت رئیس مجلس از نماینده ادوار اصفهان

دکتر لاریجانی بعد از حضور در گلزار شهدای اصفهان عصر روز پنجشبه از سید علی‌اکبر پرورش نماینده چند دوره مجلس عیادت کرد و در جریان حال و وضعیت او قرار گرفت و برای وی آرزوی سلامتی کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در این دیدار خطاب به پرورش گفت: دوستان همیشه از نطق‌های آتشین شما یاد می‌کنند، همچنین همه تلاوت قرآن شما را به یاد دارند.

رئیس مجلس با اشاره به ساخت برنامه‌های مستند برای سید علی‌اکبر پرورش تصریح کرد: به طور حتم ایجاد مستند جدید برای این استاد بزرگوار بسیار خوب و لازم است.

 

نگاه عالمانه شرایط کشور را بهبود می‌بخشند

همچنین دکتر لاریجانی رئیس مجلس عصر پنجشنبه در ادامه دیدارهای خود در شهر اصفهان با حضور در بیت آیت‌الله شیخ حسین مظاهری رئیس حوزه علمیه اصفهان و از مراجع تقلید، با ایشان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار آیت‌الله حسین مظاهری با تاکید بر اینکه مشکلات اقتصادی کشور باید حل شود، گفت: یقیناً مردم در این رابطه باید صبر داشته باشند تا دولت بتواند مشکلات کشور را حل و فصل کند. از طرف دیگر تحقق این موضوع کمک مجلس را می‌طلبد، بنابراین همه و به ویژه هیات رئیسه مجلس باید به دولت کمک کنند.

رئیس حوزه علمیه اصفهان با اشاره به اینکه دولت باید برای حل مشکلات کشور از افراد متخصص و بزرگ به ویژه روحانیت و دانشگاهیان استفاده کند، تصریح کرد: در این رابطه وزیر اقتصاد دولت هم باید برای اجرای امور و اصلاح مشکلات از تمام توان خود و افراد باتجربه کمک بگیرد. از طرف دیگر این امور باید زیر نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی باشد.

وی با تاکید بر اینکه جلسه قوای سه‌گانه باید به قوای چهارگانه با حضور آیت‌الله هاشمی تبدیل شود، تصریح کرد:‌ این جلسه می‌تواند به حل مشکلات کمک کند، از طرف دیگر دولت باید از مراجع تقلید و مجلس کمک بگیرد،‌ لذا همه باید به دولت در حل مشکلات اقتصادی کمک کنند.

آیت‌الله مظاهری با بیان اینکه امیدوارم مشکلات اقتصادی کشور در یک سال آینده حل شود، خطاب به دکتر لاریجانی گفت: شما از نظر عقل و گفتار در سطح بسیار بالایی قرار دارید.

رئیس حوزه علمیه اصفهان با بیان اینکه جلسات قوای اربعه از جلسات مجلس هم مهمتر است، یادآور شد: این جلسات می‌تواند هفته‌ای یک‌بار یا بیشتر برگزار شود، چون در حل مشکلات کشور بسیار تاثیرگذار است.

 آیت‌الله مظاهری در پایان گفت: همه مسئولان باید جمع شویم تا تحریم‌های کشور با آقایی ملت ایران از بین برود تا با کمک یکدیگر مشکلات را کنار بگذاریم.

در ادامه این دیدار علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه من جزو ارادتمندان شما هستم، خطاب به آیت‌الله مظاهری گفت: شما در میان مراجع جزء استثنائات هستید، زیرا در تابستان و زمستان کلاس‌های درس شما دایر است، از طرف دیگر با توجه به همت بالای شما انشاالله طلبه‌های خوبی تربیت می‌شوند

.

انتخابات فضای وحدت را در کشور ایجاد کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه انتخابات امسال ریاست جمهوری، فضای وحدت را در کشور ایجاد کرده است، تصریح کرد: توقعات کنونی این است که دولت برخی نابسامانی‌ها را مرتفع کند، از طرف دیگر در مجلس نگاه حمایتی به دولت وجود دارد.

وی با اشاره به تلاش مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی کابینه یازدهم افزود: مجلس به صورتی عمل کرد که کارهای کشور به روال بیفتد و نمایندگان در این رابطه شرایط کشور را هم لحاظ کردند، از طرف دیگر در زمان بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی بحث‌های جدی در میان نمایندگان ایجاد شد، ولی در کل رویکرد اکثر مجلس حمایتی بود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم با تاکید بر کمک همه مسئولان و دستگاه‌ها برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور، بیان کرد: به طور حتم تحولات عرصه بین‌الملل تحت تاثیر بخش‌های داخلی به ویژه حوزه اقتصادی است، از سوی دیگر شاهدیم که در کابینه یازدهم افراد باتجربه‌ای وجود دارند، لذا این افراد می‌توانند با نگاه عالمانه شرایط کشور را بهبود ببخشند.

مشکل تولید با کمک بخش‌های بانکی و ارزی رفع می شود

لاریجانی با تاکید بر اینکه مشکل مهم کشور بحث تولید است، گفت: انشاالله با کمک بخش‌های بانکی و ارزی در این حوزه رونق ایجاد شود. از طرف دیگر شاهدیم که تلقی کنونی دولت این است که اقتصاد و تولید در اولویت اول قرار دارد، از این‌رو در این زمینه ظرفیت‌های خوبی در دولت وجود دارد که انشاالله با تدبیر این حوزه ساماندهی شده و ما هم در مجلس پیگیری می‌کنیم که دولت شرایط کشور را بهبود ببخشد.

نماینده مردم قم در مجلس نهم با اعلام اینکه دولت باید در اجرای امور با حساب و کتاب عمل کند، تصریح کرد: به طور حتم کار اقتصاد کار روزمره نباید باشد، بلکه دولت باید به این حوزه به صورت بلندمدت نگاه کند. از طرف دیگر امیدوارم دولت جدید بتواند پیچیدگی‌های کشور به ویژه بدهی‌های بانکی را بهبود ببخشد تا اقتصاد کشور متوازن شود.

رئیس نهاد قانونگذاری با بیان اینکه شرایط برای بهبود و اصلاح کشور به ویژه در حوزه اقتصاد فراهم است، افزود: نگاه مجلس در این رابطه مثبت است، از این‌رو دولت باید گام‌های درست را در این حوزه بردارد.

دکتر لاریجانی در پاسخ به پیشنهادات آیت‌الله مظاهری گفت: به طور حتم ما پیگیری می‌کنیم تا جلسات سران قوا به صورت مستمر برگزار شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خوشبختانه هم‌اکنون در مجلس شورای اسلامی این موضوع مطرح است که نمایندگان به دولت برای حل مشکلات کشور و طی این مسیر پر پیچ و خم کمک کنند.

لاریجانی با بیان اینکه اولویت اصلی مجلس حل مسائل اقتصادی است، افزود: رهبر معظم انقلاب در چند سال اخیر بر تقویت بخش تولید تاکید داشتند، از طرف دیگر رویکرد کمیسیون اقتصادی مجلس کمک به دولت است، لذا هم‌اکنون مشکلاتی در بخش بودجه وجود دارد که انشاالله این مشکلات تعدیل می‌شود.

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه شعار اعتدال روحانی خیلی از مسائل را حل و وفاق را در کشور ایجاد می‌کند، بیان کرد: از طرف دیگر مسئولان دولت یازدهم به ویژه معاونت نظارت راهبردی رئیس جمهور اعلام کردند که بودجه سال آینده کشور به موقع به مجلس ارائه می‌شود، زیرا امسال دیدیم که کشور در بحث بودجه با مشکلات بسیاری روبرو بود. از طرف دیگر مجلس برای بهبود فضای تولید طرحی را تهیه کرده تا بسترهای اقتصادی بهبود یابد.

 

مسئولان باید برای ارتقاء حوزه گردشگری اصفهان تلاش کنند

همچنین در ادامه این سفر دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر دیروز (پنجشنبه 31 مرداد) با حضور در بیت آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد امام جمعه و نماینده ولی فقیه در اصفهان با ایشان دیدار و گفت‌وگو کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه زمینه رشد اصفهان در تمام حوزه‌ها بسیار بالا است، گفت: یکی از این ظرفیت‌ها موضوع توریسم و گردشگری است که مسئولان باید در جهت ارتقای این حوزه تلاش کنند.

وی با تاکید بر اینکه خوشبختانه در اصفهان آثار تاریخی بسیار خوبی وجود دارد که باید به آن توجه کرد، افزود: هم‌اکنون در این استان بناهای تاریخی و قدیمی بسیاری وجود دارد که در صورت توجه و بهبود این بناها، گردشگران بسیاری جذب می‌شوند.

لاریجانی با تاکید بر اینکه به طور حتم  برای حل مشکل کم آبی اصفهان باید با چیت‌چیان وزیر نیرو صحبت شود، تصریح کرد: از طرف دیگر می‌توان برای اجرای طرح‌ها و حل مشکل کم‌آبی از کمک‌های مردمی استفاده کرد اما در کل مسئله کم‌آبی استان موضوع مهمی است. از طرف دیگر به طور قطع مشکل تقسیم آب میان استان‌ها قابل حل است.

در این دیدار آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد با تاکید بر اینکه مشکل کم‌آبی مهمترین معضل استان اصفهان است، گفت: در دوره‌های گذشته و سال‌های دور جمعاً حدود یکصدهزار نفر در اصفهان از آب زاینده‌رود استفاده می‌کردند اما هم‌اکنون این جمعیت به 5 میلیون نفر رسیده است، از این‌رو اکنون کمبود بسیار اساسی در این حوزه احساس می‌شود.

امام جمعه شهر اصفهان با بیان اینکه در آینده نزدیک موضوع کم‌آبی اصفهان را با چیت‌چیان وزیر نیروی دولت یازدهم درمیان می‌گذارم، تصریح کرد: این وزیر فرد خوب و باتجربه‌ای است، از این‌رو دولت باید راه‌حل مناسبی را برای مشکل کم‌آبی پیدا کند، از طرف دیگر ساماندهی نشدن رودخانه زاینده‌رود یکی از مشکلات این شهر است.

نماینده ولی‌فقیه در اصفهان با تاکید بر اینکه اولویت‌های رهبر معظم انقلاب باید مورد توجه قرار گیرد، بیان کرد: به طور حتم اولویت اول اصفهان حل مشکل کم‌آبی و اولویت دوم ساماندهی روخانه زاینده‌رود است.

آیت‌الله طباطبایی‌نژاد با اشاره به اختلافات به‌وجود آمده میان مسئولان استان‌های همجوار برای تقسیم و توزیع آب زاینده‌رود افزود: یقیناً استفاده از آب این رودخانه حق همه استان‌ها است.

وی با بیان اینکه در استان اصفهان مناطق کویری بسیار وجود دارد، افزود: دو سوم این استان کویری است اما خوشبختانه بیابان‌های اصفهان قابل آباد کردن بوده اما تحقق این موضوع نیازمند تخصیص آب مورد نظر است.

نماینده ولی‌فقیه در اصفهان با بیان اینکه احمدی‌نژاد در دوران 8 ساله مدیریت خود سه مسئله مهم ساخت مصلی، استادیوم نقش جهان و حل مشکل کم‌آبی را پیگیری می‌کرد، گفت: متاسفانه رئیس دولت‌های نهم و دهم نتوانست به هیچکدام از این اهداف  جامه عمل بپوشاند.

 

رشد اقتصادی و عدالت در سیاست اعتدالی کنار هم دیده می‌شوند

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی بعد از انجام دیدارهای خود با علمای شهر اصفهان،  در میدان امام علی (ع) شهر اصفهان حضور یافت و فاز دوم این میدان را افتتاح کرد.

در این مراسم مهندس چمران، احمد سالک نماینده مردم اصفهان، حیدرپور نماینده مردم شهرضا، موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان، استاندار، شهردار و رئیس شورای شهر اصفهان حضور داشتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاح فاز دوم میدان امام علی (ع) شهر اصفهان با بیان اینکه امام خمینی (ره) یک فرهنگ بزرگ را در جامعه اسلامی ایران ایجاد کرد، گفت: این فرهنگ عناصر مختلفی دارد که اعتقاد و تعهد از مهمترین و باارزش‌ترین این عناصر به شمار می‌آید و از این‌رو خیلی از نابسامانی‌های اخلاقی و مدیریتی کشور به این مسئله مربوط می‌شود.

نماینده مردم قم در مجلس نهم با بیان اینکه رودخانه زاینده‌رود یکی از مظاهر زیبایی و حیات شهر اصفهان است، گفت: متاسفانه سیمای کنونی این رودخانه بسیار دردآور بوده و مشکلات جدی‌ای را برای کشاوران اطراف اصفهان به وجود آورده است.

وی با اشاره به تلاش‌های انجام شده برای حل مشکل رودخانه زاینده‌رود افزود: برخی طرح‌ها در این رابطه مطرح شد، اما نتایج مناسبی حاصل نشد، از طرف دیگر امروز صحبت‌هایی با مدیران شهر شد و این افراد پیشنهاداتی را مطرح کردند، اما این طرح‌ها نیازمند منابع مالی بوده لذا باید در اسرع وقت به این موضوعات توجه کرد.

لاریجانی ادامه داد: از طرف دیگر قرار شد که کارشناسان مربوط به این حوزه مطالعات خود را در اختیار ما قرار دهند تا ما در تهران با کمک دولت تدبیر راه حلی را برای احیای زاینده‌رود پیدا کنیم.

وی با اشاره به پروژه ساخت میدان امام علی (ع) در اصفهان گفت: این پروژه ارزشمند از سوی فرزندان انقلاب اجرایی شده است، از طرف دیگر اینگونه پروژه‌ها نماد بزرگی برای انقلاب ما بوده که فرزندان با درایت و تیزبینی این اقدامات را انجام داده‌اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای من افتخار است که در این مکان باشکوه در میان مردم برای دومین بار حاضرم، گفت: در فاز نخست پروژه میدان امام علی (ع) نیز من حضور داشتم و امروز میدان بزرگ و زیبایی از سوی مسئولان تدارک دیده شده است، از این‌رو باید به عملکرد مهندسان ایرانی آفرین گفت، چون در خلق این میدان مشارکت داشته و برای این کار همت بلندی داشته‌اند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم با بیان اینکه اصفهان شهری باسابقه و دارای قدمتی هزار ساله است، تصریح کرد: قبل از اسلام هم شهر اصفهان، شهری مقتدر بوده و در آن زمان زاینده‌رود مسیری بود که مردم در دو بخش جی و یهودیه گردهم آمده و شهر اصفهان را به وجود آوردند. از طرف دیگر در دوران آل بویه در قرن چهارم، اصفهان به‌عنوان مقر مهم شناسایی شده و در قرن پنجم و ششم در دوره سلجوقیان نیز خدمات بزرگی را برای این شهر در حوزه فرهنگ و تمدن اسلامی ایرانی به وجود آوردند به طوری که همه آثار تاریخی اصفهان به عنوان نگین تمدن اسلامی و ایرانی شناخته می‌شود.

لاریجانی با اشاره به اینکه مسئولان و افراد نباید تنها به سابقه گذشته تکیه کرده و در گذشته زندگی کنند، افزود: این موضوع به این معنی است که افراد نباید تماماً به گذشته توجه کنند اما از طرف دیگر گذشته پرافتخار علمی، هنری و فرهنگی فواد بسیاری برای کشور دارد که باید آن را مورد توجه قرار داد.

وی با تاکید بر اینکه گذشته پرافتخار ایران که مجموعه‌ای از صفات و روحیات مانند تفکر، عقلانیت، علم‌پروری و استقلال‌خواهی را برای امروز ایران ایجاد می‌کند، افزود: به طور حتم این مسئله ژست گرفتن ایرانی نیست، از این‌رو همانطور که یک انسان باید ریشه خود را بشناسد و آن افراد باید در زندگی یک مسیر رشد را دنبال کنند.

نماینده مردم قم در مجلس نهم با بیان اینکه برای یک جامعه مقوله ریشه‌دار بودن بسیار مهم و بااهمیت است، گفت: روحیه جمعی یک جامعه به شناخت ریشه‌های آن است، از این‌رو این امر یک نقطه مهم در توسعه پیوسته است، بنابراین فهم و درک ریشه‌های جامعه برای مردم امروزی بسیار مهم است.

لاریجانی با تشکر از شهرداری و شورای شهر اصفهان برای اجرای طرح‌های عمرانی به ویژه پروژه میدان امام علی (ع) ادامه داد: یقیناً اگر چند سال قبل به این نقطه از شهر اصفهان سفر می‌کردیم این مکان یک نقطه تاسفبار برای شهر تاریخی اصفهان بود و گاهاً مشکلاتی را برای شهر به وجود می‌آورد.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس نهم با تاکید بر اینکه توسعه عمرانی شهر موجب شکوفایی اقتصادی می‌شود، افزود: به طور حتم مسئولان می‌توانند با همت بلند خود کارهای بزرگی را خلق کنند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه براساس تفکرات امام راحل، عناصر و ارزش‌های اخلاقی نباید لقلقه لسان افراد باشد، افزود: افراد باید دین‌مدار و خداترس بوده و هیچ وقت خلاف و گناه نکنند. از طرف دیگر باید در راه آرمان و مسلک‌شان اهل مجاهدت باشند که فرهنگ امام خمینی (ره) هم برپایه این تفکر بوده است

.

شاخصه‌ مجاهدت موجب عزتمندی ملت ایران شده است

وی با اعلام اینکه مقوله مجاهدت در کشور موجب عزتمندی و سرافرازی ایران شده است، تاکید کرد: خیلی از کشورهای اسلامی منطقه دارای منابع مالی و نفتی هستند، ولی با یک تلفن کشورهای غربی باید کاخشان را ترک کنند که این موضوع به علت بی‌هویتی این کشورها است، اما از طرف دیگر می‌بینیم که شاخصه‌ مجاهدت ملت ایران موجب عزتمندی مردم شده است.

لاریجانی با بیان اینکه تفکر، عقلانیت و علم از شاخصه‌های افراد باید باشد، گفت: طی مسیر علم از تولد تا مرگ به طور قطع یکی از سنت‌های اسلامی است، از این‌رو بخشی از آثار تاریخی ریشه در فکر و اندیشه اسلامی دارد و دانشمندان دوران صفویه و سلجوقیه با اتکای به این دانش کار کرده‌اند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس نهم با اعلام اینکه اقدامات امروز کشور بدون اتکا به علم و دانش امکانپذیر نیست، بیان کرد: رهبر معظم انقلاب در رابطه با تولید و توسعه علم تاکیدات بسیاری داشتند، از این‌رو شاهدیم که حرکت‌های بعد از انقلاب حرکت‌های ارزشمندی بوده است. از طرف دیگر شاید دشمنان موانعی را بر سر راه ملت ایران گذاشته‌اند، ولی ملت ایران را شرافت و اتکا به علم خود از سد این موانع گذشته‌اند.

وی با بیان اینکه به طور حتم در اداره امور انسان، عقلانیت باید حاکم باشد، گفت: هر‌هری مسلکی در سنت اسلامی و تفکر امام خمینی (ره) وجود ندارد، از این‌رو در تمام امور این موضوع باید حاکم باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عقلانیت باید چراغ درونی هر انسان باشد، افزود: در مسیر زندگی، یک انسان باید همه مولفه‌ها و ارزش‌ها را ببیند و یک انسان موفق در سنت اسلامی باید همه ارزش‌ها را رشد دهد که علامه طباطبایی و شهید مطهری در آثارشان به این موضوع اشاره کردند.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس نهم با اعلام اینکه توجه به اقتصاد شکوفا به میزان تکامل معنوی دارای اهمیت و ارزش است، گفت: فقر یک عیب بوده و همه باید تلاش کنند این عیب برطرف شود.

لاریجانی با تاکید بر اینکه اعتدال در زینت فردی نشان‌دهنده این است که افراد باید همه ارزش‌ها را داشته باشند، تصریح کرد: اگر به دنبال تحقق اعتدال در جامعه هستیم باید این ارزش‌ها را رشد دهیم.

 

رشد اقتصادی و عدالت در سیاست اعتدالی کنار هم دیده می‌شود

 

وی با بیان اینکه در سیاست اعتدالی، رشد اقتصادی، معنوی و عدالت در کنار هم باید وجود داشته باشد، بیان کرد: خوشبختانه دولت جدید به این موضوع توجه کرده است. از طرف دیگر اگر به موضوع چندساحت بودن توجه شود، یقیناً جامعه دارای رشد و تکامل می‌شود.

رئیس نهاد قانونگذاری با تاکید بر اینکه کشور  هم‌اکنون در مقابل ستم بین‌المللی قرار دارد، افزود: اگر رفتار ما مجاهدانه باشد، به طور حتم دشمنان نمی‌توانند به ملت ایران فشار وارد کنند

.

سیاست اعتدالی نیازمند توسعه اقتصادی است

لاریجانی با تاکید بر اینکه سیاست اعتدالی نیازمند توسعه اقتصادی است، ادامه داد: هم‌اکنون مشکلات اقتصادی به ویژه در حوزه تولید وجود دارد از طرف دیگر اشتغال و تورم از مشکلات و دغدغه‌های مردم است که باید مسئولان به این موضوع توجه کنند.

وی با بیان اینکه شکوفایی در تولید اشتغال می‌آفریند، افزود: یک جامعه اگر دارای روحیه معنوی باشد، پایدار می‌ماند و اگر این موضوع محقق نشود، مشکلاتی را ایجاد می‌کند

.

حضور علما در میان مردم موجب ترویج معنویت در کشور می‌شود

نماینده مردم قم در مجلس نهم با اعلام اینکه حضور علما در میان مردم و هدایت آنها موجب ترویج معنویت در کشور می‌شود، افزود: خوشحالیم دولت جدید که کابینه آن از سوی مجلس رأی آورده است، می‌تواند به تحقق این امور کمک کند. از طرف دیگر در کابینه چهره‌های فعال و باسابقه‌ای وجود دارد که این افراد باید از تجربه خود استفاده کرده و مشکلات را حل کنند. همچنین دولت باید به موضوع رونق تولید توجه بسیاری داشته باشد، در ضمن باید از ابتکارات مردم در جهت توسعه اقتصادی استفاده کرده و کارها را به مردم سپرد

.

اقتصاد کشور باید در اختیار مردم باشد

لاریجانی با بیان اینکه استفاده مردم در حوزه اقتصاد موجب رشد کشور و توسعه کارآفرینی می‌شود، افزود: باید پذیرفت که اقتصاد باید در اختیار مردم باشد، اما متاسفانه شاهدیم که در چندسال اخیر مسئولان در اجرای اصل 44 قانون اساسی و سیاست‌های رهبر معظم انقلاب به خوبی عمل نکرده‌اند و خیلی از کارخانجات به بخش نیمه‌دولتی سپرده شد، از این‌رو دولت جدید باید این مشکلات را حل کند.

وی با اعلام اینکه متاسفانه به اسم اجرای اصل 44  قانون اساسی کارخانه‌ها را به بنگاه‌های متورم شبه‌دولتی سپرده‌اند، بیان کرد: دولت جدید باید با برنامه‌ریزی این مشکلات را مرتفع کرده و مجلس هم از این موضوع حمایت می‌کند. از طرف دیگر مجلس شورای اسلامی هم‌اکنون آماده تصویب قوانین مناسب برای حمایت از شوراهای شهر است، چون در گذشته سابقه خوبی برای تصویب این نوع قوانین نداشتیم

.

فراکسیون مدیریت شهری مجلس می‌تواند طرح افزایش اختیارات شوراها را کلید بزند

رئیس مجلس نهم ادامه داد: در آن دوران شاهد بودیم که مجلس قانون افزایش اختیار شوراها را تصویب کرد اما شورای نگهبان به دلایلی آن را رد کرد، حال در شرایط کنونی فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس می‌تواند با تلاش طرح افزایش اختیارات شوراها را کلید بزند.

لازم به ذکر است که دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیمه شب پنجشنبه اصفهان را به مقصد تهران ترک کرد./

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی