کد خبر : 3039
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در همایش ملی فناوری های نوین دریایی:

با لشکرکشی نمی‌توان مانع دموکراسی شد

با لشکرکشی نمی‌توان مانع دموکراسی شد

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه با لشکر کشی نمی توان مانع دموکراسی شد،گفت: دکترین استراتژیک ایران دفاعی بوده نه تهاجمی و ما هیچگاه دنبال امپراتوری در جهان نیستیم چرا که دوره آن نیز به سر آمده اما برخی کشورها که سودای امپراتوری را در سر خود می پرورانند دچار نوعی هوس بازی شدند.
 
 

به گزارش جمهوریت دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه شنبه 12 شهریور) در اولین همایش ملی فناوری های نوین دریایی که در تالار خوارزمی دانشگاه علوم دریایی امام خمینی(ره) شهر نوشهر برگزار شد گفت:‌ باید پذیرفت که امروز ارتش جمهوری اسلامی ایران یک سرمایه ملی برای کشور محسوب می شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود:‌ از زمانی که انقلاب اسلامی رخ داد تحولات زیادی در ارتش صورت گرفته است.

وی تصریح کرد:‌ در اوایل انقلاب برخی از گروهک ها شعار منحل شدن ارتش را سر می دادند اما این افراد بدانند آنها که امروز ارتششان منحل شده به چه سرنوشتی دچار شدند.

لاریجانی با اشاره به حمایت امام خمینی(ره) از ارتش جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد:‌ اصلاحات بینشی و پاکیزگی عقیده در ارتش و جایگزینی فکر جهاد و تقویت بنیادهای ارتش از ضروریات امروز این نیروی قدرتمند است.

رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اینکه ارتش ما نیرویی قدرتمند در جهان محسوب می شود به دلیل مجاهدت های پرسنل ارتش بوده است.

حفظ جایگاه راهبردی نیروی دریایی

لاریجانی در ادامه افزود: قدرت ارتش نه به خاطر مانورهای دریایی و هوایی بلکه به دلیل سابقه طولانی در 8 سال جنگ تحمیلی و دفاع مقدس بوده است.

وی تصریح کرد:‌ درست است که جنگ تحمیلی برای ما هزینه های زیادی در بر داشت اما نتیجه آن به وجود آمدن نیروهای مسلحی پر تحرک و قوی بود.

لاریجانی ادامه داد:‌اینکه فرماندهی کل قوا جایگاه نیروی دریایی را استراتژیک می دانند امری سنجیده است از این رو نیروی دریایی کشورمان باید جایگاه راهبردی خود را حفظ نماید.

عضو کمیسیون شوراهای داخلی مجلس اظهار کرد: بعد از جنگ جهانی دوم در منطقه عملا کشورهای خاورمیانه سرنوشتشان در دست دولت های غربی و شوروی سابق قرار گرفت و آنها نیز با بکارگیری افراد وابسته سلطه استبدادی خود را در این مناطق گسترش داده اند که این وضعیت تا دو دهه قبل هم وجود داشت اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران پرده های استبداد به یکباره کنار رفت.

از دموکراسی و مردمسالاری دفاع می کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد:‌ دکترین استراتژیک جمهوری اسلامی ایران دفاعی بوده نه تهاجمی و ما هیچگاه دنبال امپراتوری در جهان نیستیم چرا که دوره آن نیز به سر آمده اما برخی کشورها که سودای امپراتوری را در سر خود می پرورانند دچار نوعی هوس بازی شدند.

وی اظهار کرد: ما از دموکراسی و مردمسالاری دفاع کرده و معتقدیم کشورها خود باید سرنوشت کشور خود را تعیین کنند.

با لشکر کشی نمی توان مانع دموکراسی شد

لاریجانی با اشاره به حوادث بحرین و مصر عنوان کرد:‌رفتاری که در بحرین و مصر صورت می گیرد دروغین است چرا که با لشکرکشی نمی توانند مانع دموکراسی شوند.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس افزود:‌ دکترین امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران با هرگونه تروریست دولتی و غیر دولتی مخالف بوده و آن را رفتاری ناجوانمردانه می دانند از این رو حاکمیتی که متکی به خود است دست به این امور نخواهد زد.

لاریجانی با محکوم کردن رفتار رژیم صهیونیستی در ترور دانشمندان هسته ای کشورمان تصریح کرد: تولد رژیم صهیونیستی با کمک سرویس های اطلاعاتی کشورهای زورگو بود لذا باید پذیرفت در پشت صحنه ترورهای این رژیم کشورهای استبدادی قرار گرفته اند.

اصلاحاتی که توسط تروریست ها انجام شود پذیرفتنی نیست

رئیس مجلس درمورد حوادث سوریه عنوان کرد:‌ غرب در سوریه می گوید به دنبال اصلاحات و دموکراسی است هیچکس مخالف اصلاحات نیست اما اصلاحاتی که توسط تروریست ها انجام شود به هیچ عنوان پذیرفتنی نخواهد بود.

نماینده مردم قم در مجلس عنوان کرد: ایران با تروریست های دولتی و افراطی در سوریه مخالف بوده و معتقد است افراد باعث ایجاد ناامنی در جهان شده اند لذا هرگونه استفاده تاکتیکی از تروریست ها اشتباهی استراتژیک است.

این نماینده مردم در مجلس نهم اظهار کرد:‌کشورمان با هرگونه سلاح کشتار جمعی مخالف بوده و آن را امری خطرناک برای دنیا می داند.

لاریجانی با طرح این پرسش که سلاح های شیمیایی در سوریه را چه کسی به تروریست ها می دهد گفت: کشورهای غربی باید پاسخگو باشند که سلاح های شیمیایی را چه کسانی به دست تروریست های سوریه رسانده اند از این رو کشورهایی که با سلاح های کشتار جمعی بازی می کنند باید بپذیرند که تروریست ها نیز از آنها استفاده خواهند کرد.

‌تنها راه حل مسئله سوریه سیاسی است

وی در ادامه در مورد حمله احتمالی آمریکا به سوریه اظهار کرد: اگر مبنای عملیاتی آمریکا در سوریه نظامی باشد از امروز شورای امنیت کجاست از این رو شما اگر به نظامات بین المللی احترام نگذارید کسی در دنیا به آن احترام نخواهد گذاشت.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس ادامه داد:‌تنها راه حل مسئله سوریه سیاسی است اما به عیان می بینیم که برخی کشورهای منطقه خاورمیانه سعی دارند آنها را وارد باتلاق کنند و امریکایی ها نیز تصور می کنند با حمله نظامی جنبه پرستیژی پیدا خواهند کرد.

لاریجانی تصریح کرد:‌ باید پذیرفت مشکل سوریه با حمله نظامی فراگیرتر خواهد شد که جمع کردن آن کاری بسیار مشکل است.

وی به برخی معضلات منطقه اشاره کرد و افزود: متأسفانه امریکایی ها در منطقه آشفته سازی می کنند اما بعد از آن دست به دامن برخی دلال های منطقه ای شده تا بتوانند آشفته بازار خود را جمع کنند لذا به نظر می رسد حمله نظامی به سوریه اینگونه مسائل را عظیم تر خواهد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: از ابتدا در دکترین ما استفاده از سلاح کشتار جمعی ممنوع بوده و کشورهای غربی نیز می دانند که ما به هیچ عنوان به دنبال چنین سلاح هایی نیستیم که فتوای رهبر معظم انقلاب در مورد حرام بودن چنین سلاح هایی آن را به روشنی نشان می دهد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد:‌ نظام ما از مظلوم دفاع می کند و در این جهت نیز مصمم بوده و آن را مخفی نمی کند چرا که ما کشوری خنثی در جهان نیستیم.

لاریجانی به فراگیر بودن امور نظامی در کشور پرداخت و عنوان کرد: امور نظامی در کشور ما فراگیر بوده لذا این امر تنها مختص به نیروهای مسلح نیست بلکه ریشه ای مردمی دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: توجه به تکنولوژی های نوین هم در سیاست های کلی نظام و هم در دکترین نظامی کشورمان جای دارد که امیدواریم این امر با کمک صاحب نظران و دانشمندان بیش از پیش تقویت شود چرا که استفاده از اساتید و نخبگان در بخش علوم دریایی نظامی مفید و مؤثر خواهد بود.

گفتنی است در ابتدای این مراسم امیر دریادار حبیب الله سیاری به ذکر گزارشی در مورد فناوری های جدید علوم دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پرداخت.

 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی