کد خبر : 3034
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

حاشیه های سفر رییس مجلس به لرستان

حاشیه های سفر رییس مجلس به لرستان

رییس مجلس شورای اسلامی در سفر خود به استان لرستان در اجلاس بزرگ داشت نماز با محوریت نماز و سبک زندگی شرکت و به ایراد سخنرانی پرداخت.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، دکتر علی لاریجانی ، رییس مجلس شورای اسلامی روز گذشته-چهارشنبه 16 شهریور- برای شرکت در بیست و دومین اجلاس گرامی داشت نماز با محوریت نماز و سبک زندگی که در استان لرستان برگزار شد، به این شهرستان سفر کرد.

این نخستین سفر مشترک ریاست مجلس شورای اسلامی و علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که با توجه به ابعاد فرهنگی مسئله اجلاس ریاست مجلس و وزیر ارشاد برای سخنرانی در این اجلاس به آن دعوت شده بودند.علی اصغر فانی، سرپرست وزارت آموزش و پرورش نیز در این سفر  در هیئت همراه رییس مجلس حضور داشت.

 

در این سفر حجت الله خدایی سوری، احمد سالک،علی کائیدی در هیئت همراه ریاست مجلس حضور داشتند.

در بدو ورود لاریجانی به فرودگاه خرم آباد، ده مرده استاندار لرستان و جمعی از مقامات محلی برای استقبال رییس مجلس در فرودگار حاضر شدند.رییس مجلس در بدو ورود به این شهرستان در تشریح اهداف سفر تلاش های حجت الاسلام و والمسلمین قرائتی را در اشاعه فرهنگ دینی و اقامه نماز قابل تقدیر دانست.

فانی: مهم ترین رسالت آموزش و پرورش ترویج فرهنگ دینی و نماز است

علی اصغر فانی، سرپرست فعلی وزارت آموزش و پروش در سخنرانی خودئ با اشاره به لزوم حمایت های بیش تر از آموزش و پرورش برای ارتقا توان اشاعه فرهنگ اقامه نماز گفت:مهم ترین رسالت آموزش و پرورش ترویج فرهنگ دینی و نماز است.

وی تاکید کرد: آموزش و پرورش در حال حاضر در این زمینه اقدامات خوبی را انجام داده است اما باید امکانات فیزیکی بهتری از قیل نمازخانه ها و ائمه جماعت بیش از این در مدارس برای اقامه نماز جماعت مهیا شود.

سهراب خوانی آقای وزیر

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم در سخنرانی خود در این اجلاس به بیان اشعاری از سهراب سپهری در باب نماز پرداخت.

جنتی افزود: سهراب سپهری در تشریح زیبایی نماز می گوید:" من وضو با تپش پنجره ها می گیرم.،در نمازم جریان دارد ماه ، جریان دارد طیف ،سنگ از پشت نمازم پیداست ،همه ذرات نمازم متبلور شده است .،من نمازم را وقتی می خوانم،که اذانش را باد ، گفته باشد سر گلدسته ی سرو.،من نمازم را ، پی « تکبیرة الاحرام » علف می خوانم،پی « قد قامت » موج"

وی هم چنین با اشاره به سال های زندگی خود در کشور کویت، کارکرد فرهنگی این کشور در اقامه نماز به خصوص نماز جماعت را موفقت آمیز اعلام و تاکید کرد: مطالعات فرهنگی من در کشور کویت نشان داد در جامعه ای که مساجد در آن به میزان کافی و لازم وجود دارند، نماز و فرهنگ نماز خوانی بحش جدایی ناپذیری از زندگی مردم می شود.

لاریجانی:حضار این جلسه در اثر گرما افراد پخته ای می شوند

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی در سخنرانی خود در اجلاس با اشاره به گرمای هوای سالن گفت: هوای درون سالن این اجلاس بسیار گرم از است و افرادی که در آن شرکت می کنند بدون شک بعد از خروج از آن، از هر جهت پخته می شوند.

آقای قرائتی به حق پدیده عجیب و غریبی است/ آقای قرائتی ما را دیدند جلسه را ترک کردند

لاریجانی در ابتدای سخنان خود در این اجلاس با اشاره به فعالیت های حجت الاسلام و والمسلمین محسن قرائتی در زمینه اشاعه فرهنگ نماز و پشتکار وی در پیگیری این امور گفت:آقای قرائتی به حق پدیده عجیب و غریبی هستند.

وی ادامه داد:البته ایشان پدیده عجیب و غریب موفقی هستند و از  فعالیت های انجام شده که بعضا یک تنه امور را پیگیری می کردند جای تقدیر و تشکر دارد.

رییس مجلس شورای اسلامی در این هنگام متوجه غیب چند دقیقه ای قرائتی در جاسه شده و افزود: به نظر می رسد آقای قرائتی ما را دیدند جلسه را ترک کرده و رفتند.

انتقاد به ساخت مساجد اشتباه روشنفکری است

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برخی انتقادها از ساخت مساجد گفت"گاهی ژست روشنفکری به انسان دست می دهد و می گوید آیا به راستی در این همه مسجدی که ساخته می شود ، نمازی هم خوانده می شود؟

وی تاکید کرد: این دیدگاه اشتباه است چرا که خود مسجد از مظاهر زندگی دینی است و وجود ان در منظر مردم از اهمیت زیادی برخوردار است.

مردم صدای اذان را دوست دارند/ خاطره های خوبی از مناجات های حرم حضرت معصومه دارد

رییس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از اظهارات خود با رد انتقاداتی مبنی بر مزاحمت در اثر پخش اذان از گلدسته های مساجد گفت: این صحبت ها نادرست است چرا که مردم ما به راستی شنیدن صدای اذان را در طول روز دوست دارند.

لاریجانی تصریح کرد:شخص من خاطرات بسیار خوبی از صدای مناجات هایی که در ایام نوجوانی در شهر مقدس قم در حرم حضرت معصومه می شنیدم دارم و این مناجات های قبل از اذان تاثیرات روحی خاصی بر انسان می گذارد.

 

منبرها باید به دنبال بالا بردن دز معنوی جامعه باشند نه دز سیاسی

لاریجانی در سخنان خود با اشاره به لزوم ترویج فرهنگ دینی برای تثبیت سبک زندگی دینی در جامعه گفت:انتقادی که من بعضا به منبرها می کنم این است که به جای ترویج معنویت ، دز سیاسی جامعه را بالا می برند.

وی تاکید کرد: دز سیاست در جامعه ما به قدر کافی بالا هست و باید منبرها به دنبال بالا بردن دز معنویت باشند.

شهرسازی اسلامی نداریم/ راه حل مسکن هنگ کنگ ما را از معماری اسلامی دور می کند

رییس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از این که با گذشت زمان زیادی از انقلاب اسلامی اما هنوز شهرسازی اسلامی در کشور نداریم گفت: ممکن است گاهی برای حل مشکل مسکن از راه حلی که در هنگ کنگ استفاده شده، استفاده کنیم و مشکلی را به صورت مقطعی حل کنیم اما این راهکارها ما را از معماری اسلامی دور می کند.

تشکیل کمیته پیگیری امور مربوط به توسعه فرهنگ نماز در مجلس

لاریجانی از تشکیل کمیته‌ای در مجلس برای پیگیری مسائل و مشکلاتی که حجت‌الاسلام قرائتی در راستای اشاعه فرهنگ نماز در کشور مطرح می‌کنند خبر داد و گفت: قرار بر این شد که کمیته‌ای در مجلس رسیدگی‌های لازم را انجام و حجت‌الاسلام والمسلمین سالک رئیس کمیسیون فرهنگی پیگیر تشکیل این کمیته هستند تا در بودجه سال آینده نیز توجهات لازم در این خصوص صورت گیرد.

نماینده مردم قم در مجلس نهم برگزاری این دست از نشست‌ها را در بهبود ابعاد زندگی فردی و اجتماعی موثر خواند و گفت: آقای قرائتی تک‌نفره کارهای زیادی را جلو بردند اما باید سازوکاری تدوین و حتی اگر لازم است سازمانی ایجاد شود تا این دست از امور را پیگیری کند.

وی تاکید کرد: مجلس آمادگی تصویب طرح تاسیس چنین سازمانی را دارد.

رونمایی از کتاب و نرم افزار

همچنین در این مراسم دکتر علی لاریجانی به همراه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی ضمن تقدیر از برخی مسئولان که در زمینه اشاعه فرهنگ دینی اقدامات لازم و تاثیرگذار را انجام داده‌اند، از کتاب "گفت‌وگوی ناتمام" به قلم حسین ذکریای عزیزی، نرم‌افزار جاده‌های ارغوانی، سند راهبردی توسعه و تعمیق فرهنگ نماز و نرم‌افزار توسعه فرهنگ نماز در مدارس کشور رونمایی کرد./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی