کد خبر : 3028
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی پس از بازگشت از ترکمنستان مطرح کرد:

دستاوردهای سفر به ترکمنستان/ایران و ترکمنستان درمسائل منطقه‌ای نقطه‌نظرمشترک دارند

دستاوردهای سفر به ترکمنستان/ایران و ترکمنستان درمسائل منطقه‌ای نقطه‌نظرمشترک دارند

رئیس مجلس شورای اسلامی پس از بازگشت از سفر سه روزه به ترکمنستان در جمع خبرنگاران گفت: دو کشور ایران و ترکمنستان در مسائل اقتصادی و رایزنی‌های سیاسی نگاه مثبت دارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی بعد از سفر 3 روزه خود به تر کمنستان در فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران با اشاره به دستاوردهای این سفر گفت: یکی از مباحثی که در این سفر با رئیس جمهور و مسئولان اجرایی ترکمنستان مطرح شد، بحث مرتفع شدن برخی مشکلات اجرایی برای تجار ایرانی بود که قرار شد این مسائل و مشکلات تجار از جمله روادید در کمیسیونی مشترک بین دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گیرد و بعد از مشخص شدن زمان اولین جلسه این کمیسیون طرفین در زمینه مسائل مختلف تفاهم‌نامه امضا خواهند کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: در این سفر در زمینه تبادل زندانیان دو کشور قرار شد که تفاهم‌نامه‌ای بین وزرای دادگستری ایران و ترکمنستان به امضا رسیده و عملیاتی شود.

وی از دیگر مباحث مورد بحث و گفت‌وگو در این سفر به دیدار خود با رئیس مجلس ترکمنستان اشاره کرد و گفت: در دیدار با رئیس مجلس ترکمنستان به همکاری‌های بیشتر پارلمانی دو کشور تاکید و مقرر شد کمیسیون‌های تخصصی دو کشور با هم ارتباط بیشتری برقرار کنند و همچنین در مجامع بین‌المللی با یکدیگر همکاری‌ تنگاتنگی داشته باشند.

لاریجانی در ادامه افزود: در این سفر و در دیدار با رئیس‌جمهور و مسئولان اجرایی ترکمنستان در مورد مسائل حساس منطقه‌ای بحث و گفت‌وگو شد چرا که یکی از معضلات حال حاضر منطقه، تروریست و افراطی‌گری است که به یک مشکل عمده در منطقه تبدیل شده است که در این زمینه نگاه دو طرف برای حل مشکلات منطقه مثبت بود و از سویی هر دو کشور بر این امر معتقدند که برای حل مشکلات منطقه تمامی دولت ها باید همکاری و تلاش کنند.

وی ادامه داد: برای جلوگیری از جنگ‌طلبی‌ها نه تنها در سوریه بلکه در تمامی کشورها باید همه کشورها مشارکت داشته باشند.

وی در ادامه به سفر خود به مرو اشاره کرد و گفت: بازسازی و مرمت قدمگاه امام رضا علیه السلام در مرو که یکی از آثار تاریخی- مذهبی به شمار می ‌آید، مورد تاکید قرار گرفت و مقرر شد  رئیس‌جمهور و سایر مسئولان اجرایی ترکمنستان بازسازی و مرمت قدمگاه امام رضا (ع) را مورد بررسی قر ار دهند تا یک اقدام جدی در این زمینه صورت گیرد چراکه حفظ این آثار تاریخی بسیار مهم است و قرار شد مسئولان ایرانی و استاندار خراسان رضوی این موضوع را پیگیری کنند.

وی با شاره به اینکه در مسائل اساسی بین دو کشور ایران و ترکمنستان یک همگرایی خوبی وجود دارد گفت: همسایگی این دو کشور و هم سرنوشت بودن در توسعه ایران و ترکمنستان کمک می کند که آنها نیازهای خود را با هم تامین کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی رویکرد ترکمنستان را دوستانه و مثبت ارزیابی کرد و گفت: دو کشور ایران و ترکمنستان در مسائل اقتصادی و رایزنی‌های سیاسی نگاه مثبت دارند.

وی افزود: تجار ایرانی ظرفیت خوبی دارند و می توانند برخی خلاءها را در بخش اقتصادی جبران کنند و خواسته مهمی که وجود دارد این است که برخی موارد خرد اجرایی مرتفع شود تا تجار راحت‌تر بتوانند مبادلات تجاری با ترکمنستان داشته باشند.

وی گفت: در همه مسائلی که در کشور ترکمنستان مطرح شد نگاه‌ها مثبت بود./

پایان پیام

کلید واژه :

لاریجانی پس از بازگشت از ترکمنستان

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی