کد خبر : 3027
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در دیدار با نماینده ویژه نخست‌وزیر ژاپن مطرح شد؛

رییس مجلس:اکنون زمان شفاف‌سازی و راستی آزمایی غرب است

رییس مجلس:اکنون زمان شفاف‌سازی و راستی آزمایی غرب است

آقای ماساهیکوکومورا فرستاده نخست‌وزیر ژاپن روز گذشته با دکتر علی لاریجانی دیدار و گفت‌وگو کرد.

 در این دیدار علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، از ایران و ژاپن به عنوان دو کشور دوست در قاره آسیا و جهان نام برد و گفت: علاقمندیم روابط فیمابین دو کشور در عرصه‌های مختلف از پویایی لازم برخوردار باشد و در این راستا، مجلس شورای اسلامی از توسعه مناسبات سیاسی، پارلمانی، اقتصادی و فرهنگی حمایت و استقبال می‌کند.

 

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به فراز و فرودهای پدید آمده در موضوع هسته‌یی جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های اخیر گفت: گروه 1+5 و طرف‌های غربی باید پس از گذشت سال‌ها مذاکره هسته‌یی‌ به این نتیجه رسیده باشند که ایران صداقت و شفافیت خود را به طور کامل به جامعه بین‌الملل نشان داده است.

 

وی افزود: اکنون زمان شفاف سازی و راستی آزمایی غرب است که واقعا مشخص سازد پرونده هسته‌یی ایران ابعاد حقوقی دارد نه سیاسی و برای حل و فصل موضوع باید بهانه تراشی غرب و آمریکا به نقطه پایان برسد.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: تجربه نشان داده است که با مردم کشور بزرگ و هوشمندی همچون ایران اسلامی نمی‌توان با زبان زورمدارانه و غیر منطقی سخن گفت و برای حل و فصل نهایی موضوع هسته‌یی صلح‌آمیز ایران بهتر است روش‌ها و رویکردهای فکری و عملی اصلاح شود.

 

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بحران سوریه نیز گفت: تدارک برای حمله نظامی به کشوری مستقل که در برابر تروریست‌های خارجی ایستادگی کرده است به بهانه واهی استفاده از سلاح‌های شیمیایی نتیجه‌ای جز تشدید مشکلات منطقه‌ای درپی نخواهد داشت.

 

لاریجانی همچنین گفت: از همان ابتدای بحران در سوریه گفته‌ایم که مشکلات داخلی این کشور باید از طریق انجام مذاکرات ملی حل و فصل شود و در این راستا با تقویت دموکراسی از طریق صدور سلاح و تروریست‌ از کشورهای مختلف منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای به سوریه مخالف بوده‌ایم.

 

در ادامه این دیدار همچنین ماساهیکو کومورا فرستاده ویژه نخست‌وزیر ژاپن از ایران به عنوان کشور مهم در منطقه و دوست ژاپن نام برد و با اشاره به روابط دیرینه بین دو کشور گفت: نخست‌وزیر ژاپن بر اراده و تقسیم عمومی خود برای توسعه روابط دو جانبه با جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد.

 

وی در این زمینه افزود: مناسبات فیمابین در زمینه‌های مختلف باید با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های ممکن هرچه بیشتر تقویت شود.

 

وی در ادامه به موضوع هسته‌یی کشورمان نیز اشاره کرد و گفت: فضای مثبت و امیدبخش در عرصه بین‌الملل برای حل و فصل موضوع هسته‌یی ایران پدید آمده که با استمرار فرآیند مذاکرات مربوط جهت رفع ابهامات احتمالی می‌توان به آینده روشنی در این ارتباط اندیشید.

 

فرستاده نخست‌وزیر ژاپن در زمینه بحران سوریه نیز گفت: با شناسایی عوامل استفاده از سلاح‌های شیمیایی علیه مردم سوریه از یک سو و ادامه گفت‌وگو‌های ملی برای حل بحران داخلی این کشور و برگزاری انتخابات پس از استقرار آرامش در آن در سایه تلاش‌های بین‌الملل می‌توان به رفع بحران در سوریه امیدوار بود.

 

وی در این زمینه خواستار مساعدت هرچه بیشتر جمهوری اسلامی ایران در برقراری ثبات و آرامش در سوریه شد.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی