کد خبر : 3015
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

سبک زندگی فعلی ما معجونی از زندگی اسلامی در حیات غربی است/ما نوکر قانونیم

سبک زندگی فعلی ما معجونی از زندگی اسلامی در حیات غربی است/ما نوکر قانونیم

علی لاریجانی اظهار داشت: نقش ائمه جمعه در هدایت جامعه بسیار پراهمیت است و همه باید به آنها توجه کنند.

به گزارش ایسنا رییس مجلس شورای اسلامی که در اجلاس ائمه جمعه سراسر کشور سخن می‌گفت خاطر نشان کرد: نصایح ائمه جمعه می‌تواند هم برای مردم و هم برای حکومت مفید باشد و همه در همه دوره باید نسبت به نهاد نماز جمعه نگاه حمایتی داشته باشند و بدانیم که قطعا در پیشبرد اهداف کشور یک نگاه مفید خواهد بود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر تدوین سبک زندگی در جمهوری اسلامی گفت: سبک زندگی چیزی نیست که بشود با دستور آن را سازماندهی کرد بلکه باید با کار فرهنگی و اجتماعی مبتنی بر توجه به اصول اسلامی آن را در جامعه نهادینه کرد.

وی افزود: همه کشورها و جوامع که یک نوع سابقه و عقبه فرهنگی غنی دارند سبک زندگی خاصی را برای خود در نظر گرفتند و قطعا اگر به سبک زندگی بی‌توجهی شود یک جامعه بی‌هویت می‌شود و دچار صدمه‌هایی می شود که ناشی از دست رفتن هویت است.

رییس قوه مقننه تصریح کرد: سبک زندگی راه و رسمی است که انسان‌ها از زندگی فردی و اجتماعی باید به آن توجه داشته باشند و این مدل و سبک نه تنها به صورت نظری وعملی بلکه پلی است بین نظر و عمل و قطعا تکیه گاهی خواهد بود برای فرهنگ یک جامعه و ساز و کار اصلی آن تنظیم‌کننده اجتماع و هدایت آن به سمت سعادت است.

وی با بیان اینکه همه جانبه بودن،‌عمومیت داشتن و همراه با جماعت بودن از خصیصه‌های اصلی یک سبک زندگی گفت: در تبیین سبک زندگی باید کلیت جامعه را در نظر گرفت و طوری آن را تنظیم نمود که همه آحاد جامعه را در بر بگیرد و خاص بخشی از جامعه نباشد بلکه با در نظر گرفتن جلوه‌های زیبایی و جذابیت همه جامعه را به خود جذب کند و در زندگی فردی و اجتماعی قابل استفاده باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: کسی که می‌خواهد سبک زندگی را تدوین و تبلیغ کند باید با شرایط روز اجتماع آشنا باشد و همه ارکان و زوایای آن را به خوبی بشناسد در عین حال نیز باید در نظر داشته باشد سبک زندگی باید منعطف باشد و مطابق با تغییرات فرهنگی و اجتماعی جامعه اصلاح شده و به روز شود.

لاریجانی با تاکید بر اینکه هیچ سبک زندگی وجود ندارد مبتنی بر فلسفه حیات نباشد، خاطر نشان کرد: متاسفانه وضع فعلی ما در سبک زندگی معجونی از سبک زندگی اسلامی در حیات غربی است و باید با توجه به فلسفه حیات اسلامی آن را اصلاح نمود و فلسفه زندگی اسلامی نیز چیزی نیست جز سعادت بشر هم در بعد معنوی هم در بعد مادی.

وی ادامه داد: در فلسفه زندگی اسلامی سعادت معنوی و اخروی همراه با سعادت مادی است و دنیوی دیده شده است و مادیات وسیله‌ای است برای گسترش معنویت و قطعا سعادت اینگونه بهترین راه برای تعالی انسان است.

رییس قوه مقننه تصریح کرد: براساس این الگو باید سبک زندگی در حد متعارف جامعه در نظر گرفته شود و همه ارزش‌های انسانی و اسلامی با هم رشد کنند و به طور متعادل مورد توجه قرار گیرد. هم توجه به آبادانی اقتصادی و هم توجه معنویت، هم حساسیت نسبت به مسائل سیاسی و هم تقویت روحیه مجاهدت است که می‌تواند انسان را به سعادت برساند و اعتدال یعنی اینکه همه این ارکان به صورت همزمان رشد کند و مورد توجه باشد نه اینکه یک بخش رشد کرده و بخش دیگر مورد غفلت قرار گیرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: موضوع دیگری که باید در تدوین سبک زندگی باید مورد توجه قرار گیرد زندگی مسلکی و قاعده‌مند است چرا قطعا نیز انسان به شکل مسلکی زندگی کند و اگر می‌خواهد سرافزار باشد، باید مسلکی باشد و این مسلکی زیستن در چارچوب اسلام در روحیه جهادی متبلور می‌شود که امام(ره) آن را زنده کرد. باید بدانیم هیچ چیزی آن را تغییر نمی‌دهد و وقتی که انسان براساس یک تفکر مسلکی حرکت کند، همه جا خود را با آن می‌سنجد و از انحرافات پرهیز می‌کند. اما متاسفانه ما در همین سالهای انقلاب بی‌توجهی‌هایی به نوع زندگی مسلکی داشته‌ایم و نمود آن در شهرسازی‌های ما بوده است به طوری که شاهد آن هستیم در برخی از مناطق به صورت غیر اسلامی شهرسازی شده است و نیازهای فرهنگی و معنوی مورد غفلت قرار گرفت.

به گفته وی، این غفلت باعث تحت تاثیر قرار گرفتن وارستگی در جامعه شده است و باید توجه داشته باشیم اگر در یک جامعه وارستگی وجود نداشته باشد نمی‌شود انسان وارسته را تربیت کرد و من خود به عینه دیده‌ام در هر شهری یک حوزه علمیه قوی و یک مسجد و کانون فرهنگی پویا وجود داشته است تاثیرات مستقیم و شگرفی در فرهنگ عمومی جامعه گذاشته است.

لاریجانی در بخشی دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: مردم‌سالاری، رشد سیاسی و اقتصادی آراستگی و عزتمندی، ‌عدالت‌طلبی، رشد مادی به معنای توجه به ارزش‌ها که باید همه به صورت یکپارچه و فراگیر رشد پیدا کند.

وی در بخش پایانی سخنان خود با انتقاد از مورد غفلت قرار گرفتن فرهنگ عمومی گفت: بی‌توجهی به فرهنگ عمومی هزینه‌های زیادی را به جامعه تحمیل می‌کند و مصرف غیرمتعارف انرژی، بی‌توجهی به محیط زیست و دفع زباله، کم توجهی به قوانین رانندگی و امثال آن نمودهای بارز بی‌توجهی به فرهنگ عمومی است و ائمه جمعه به عنوان رییس شورای فرهنگ عمومی در شهرهای خود باید به آن توجه ویژه‌ای بکنند و باید بدانیم اگر می خواهیم این ارزش‌ها در جامعه رشد پیدا کند باید همه نهادهای تبلیغی دست به دست به هم کار کنند و تمام توان تبلیغی و ارشادی جامعه به کار گرفته شود و قطعا یک بخش به تنهایی توانایی اصلاح این امور را ندارد.

به گزارش ایسنا، رییس مجلس شورای اسلامی پس از اتمام سخنان خود در پاسخ به صحبت‌های برخی از حاضرین تاکید کرد: ما نوکر قانون هستیم و نمی‌توانیم سلیقه‌ای عمل کنیم و اگر در برخی از موضوعات مخالفت‌هایی داشته‌ایم به دلیل مغایرت آن با قانون بوده است.

وی در ارتباط با حذف نام مصلی‌ها از تسهیلات در نظر گرفته برای مساجد و مراکز فرهنگی در بودجه سال جاری گفت: این اتفاق عمدی نبوده است و فقط یک از قلم‌افتادگی باعث آن شده است و ان‌شاءالله تهسیلاتی که برای مساجد و حوزه‌های علمیه در بخش انرژی در نظر گرفته شده است در سال آینده مصلی‌ها را نیز در بر خواهد گرفت.

انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ترامپ پیرو مکتب «گوبلز» و در تراز شغل کاباره‌داری سخن می گوید/تقویت بنیه دفاعی مورد توجه مجلس است/بحران جدی در کمین ملت عراق

  ادعای کمک ایران به گروه‌های تروریستی مضحک است/ ترامپ صدها میلیارد از امکانات کشورهای منطقه را چپاول کرد

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی