کد خبر : 3010
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

در مراسم تودیع و معارفه رؤسای دیوان محاسبات مطرح شد؛

توصیه لاریجانی به دولت یازدهم/ لزوم آموزش به مدیران دستگاه‌های اجرایی برای جلوگیری از وقوع تخلفات

توصیه لاریجانی به دولت یازدهم/ لزوم آموزش به مدیران دستگاه‌های اجرایی برای جلوگیری از وقوع تخلفات

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد آموزش مدیران دستگاه‌های اجرایی باعث کاهش تخلفات می‌شود.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (شنبه) در مراسم تودیع و معارفه عبدالرضا رحمانی فضلی و امین حسین رحیمی رؤسای فعلی و سابق دیوان محاسبات کشور که در محل این دیوان برگزار شد، گفت: دیوان محاسبات مرکز رسیدگی به حساب‌های دولت است و مرجعی کلان در این زمینه محسوب می‌شود که همگان باید به گزارشات آن توجه کنند.

رئیس مجلس با بیان اینکه بنای دیوان بر مچ‌گیری نیست، گفت:‌دیوان محاسبات همواره به وظیفه خود عمل می‌کند؛‌ظرفیت مطلوبی در دیوان وجود دارد که اگر بسترهای لازم فراهم شود می‌توان از خدمات آن استفاده کرد.

لاریجانی ابراز امیدواری کرد مجلس شورای اسلامی و نهادهای دولتی از ظرفیت و پتانسیل دیوان محاسبات کشور به نحوی مطلوب استفاده کنند.

وی همچنین از دیوان خواست تا گزارشات خاص را با سرعت بیشتری به مجلس شورای اسلامی ارائه دهد تا خانه ملت بتواند جلوی تخلفات مشابه را بگیرد.

رئیس مجلس با بیان اینکه دیوان محاسبات در عمل به وظایف خود به صورتی مطلوب عمل کرده است، گفت: ظرفیت‌های مطلوبی در دیوان محاسبات وجود دارد که باید به نحوی مطلوب از تمامی آنها بهره برد.

وی در بیان مثالی در زمینه پرونده‌های دیوان گفت: در طرح هدفمندی یارانه‌ها دولت قبل در چند مورد مطابق قانون عمل نکرد که این موارد توسط دیوان طی چند گزارش مطرح شد؛‌البته در برخی موارد مسائل دیوان رسانه‌ای شد و طوفان سیاسی به پا کرد و برخی نیز در این زمینه جفاهایی به دیوان کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس جدید دیوان محاسبات کشور را فردی شایسته توصیف کرد و گفت: با توجه به اینکه شاهد رخ داد برخی تخلفات در دستگاه‌های اجرایی هستیم اطلاع‌رسانی به موقع دیوان در این زمینه می‌تواند باعث جلوگیری تکرار تخلفات شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی آموزش مدیران دستگاه‌های اجرایی را راهکاری برای جلوگیری از وقوع تخلفات دانست و با بیان اینکه ریشه برخی از تخلفات ناآگاهی است، تصریح کرد: در این زمینه منطقی برای آموزش مدیران طراحی شده است که همگان باید با کمک به آن برای آموزش مدیران بکوشند.

لاریجانی در ادامه سخنان خود سخت‌ترین لحظه کاری‌اش را زمانی عنوان کرد که تخلف یک فرد یا یک دستگاه را روی میزش می‌گذارند که طی آن به بیت‌المال ضربه‌ای وارد شده است.

وی مجددا بر این نکته تاکید کرد که ارائه آموزش‌های لازم راهکاری مناسب برای جلوگیری از وقوع تخلفات است که در این زمینه همگان باید تلاش کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین ابراز امیدواری کرد که دولت یازدهم دیوان محاسبات را در عمل به وظایف خود یاری رساند تا این دیوان ضمن کنترل حساب‌های دولتی وظایف خود را اجرایی کند.

لاریجانی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات به دلیل عدم آگاهی افراد از قانون به وقوع می‌پیوندد خاطرنشان کرد: البته مواردی وجود دارد که عمدا تخلفاتی صورت گیرد که البته این بسیار ناپسند است؛ به طور مثال در دولت قبلی شاهد آن بودیم که تخلفاتی از بالاترین مقامات رخ می‌داد.

وی اضافه کرد: اگر قرار است عدالت در دستور کار قرار گیرد، بایستی قانون اجرا شود، در مکاتب مختلف که در باب عدالت صحبت به میان می‌آید حتما بر اجرای قانون تاکید دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی شجاعت رئیس قبلی دیوان محاسبات و دادستان سابق این دیوان را مطلوب دانست و همین شجاعت را عاملی برای عمل به وظایف ذاتی دیوان محاسبات از سوی رؤسای پیشین توصیف کرد.

لاریجانی بر این نکته تاکید کرد که اگر کسی پا روی قانون بگذارد یک زمان به حسابش رسیدگی خواهد شد.

وی با بیان اینکه بنای دیوان باید بر این باشد که دستگاه‌ها و افراد مختلف را راهنمایی کند، اظهار داشت: اگر در چنین شرایطی تخلفی عامدانه صورت گرفت باید مورد رسیدگی جزئی قرار بگیرد زیرا اگر وقوع تخلفات رویه شود مشکلات فراوانی پدید خواهد آمد؛‌ اگر کسی تخلف کند و هدفش ایستادن مقابل قانون باشد باید با وی برخورد شود.

رئیس مجلس به گزارشات دیوان محاسبات کشور از تخلفات دستگاه‌ها اشاره کرد و گفت: برخی موارد این گزارشات سر و صداهایی به دنبال داشت و گاها تهمت‌هایی را به دیوان می‌زدند که این اقدامات نادرست است.

لاریجانی در این زمینه ابراز امیدواری کرد که دولت یازدهم که در تبلیغات انتخاباتی خود بر اجرای قانون تاکید داد این سبک‌ها را تغییر داده و مطیع قانون باشد.

وی اضافه کرد: رویه شده بود رئیس‌جمهور اگر قانونی را خلاف قانون اساسی تصور می‌کرد دیگر آن را اجرا نمی‌کرد که این تصور غلطی بود زیرا قانون که مجلس به تصویب رسانده و شورای نگهبان بر آن صحه گذاشته است بایستی اجرا شود و اگر کسی مانع اجرای قانون شود تخلف بزرگی انجام داده است.

رئیس مجلس ابراز امیدواری کرد که دولت یازدهم اقدامات خود را بر اساس قانون پیگیری کند و در همین زمینه گفت:‌اگر رئیس‌جمهور موردی را خلاف قانون دانسته نظر خود را به شورای نگهبان اعلام کند؛ در این چارچوب تعامل و همکاری با دولت انجام خواهد شد.

لاریجانی در ادامه سخنان خود با تقدیر و تشکر از عبدالرضا رحمانی فضلی رئیس پیشین دیوان محاسبات برای امین حسین رحیمی رئیس جدید این دیوان آرزوی توفیق کرد.

وی عملکرد عبدالرضا رحمانی فضلی در دیوان محاسبات را مطلوب توصیف کرد و افزود: آقای رحمانی باب‌های جدیدی باز کردند و ذهن خلاقی دارند، وی استفاده از نیروهای کاردان را فراهم کرد که اقداماتش برای دیوان محاسبات مطلوب بود.

لاریجانی در پایان سخنان خود با اشاره به سابقه امین حسین رحیمی رئیس جدید دیوان محاسبات، وی را یک قاضی باسابقه معرفی کرد و گفت: آقای رحیمی فردی فهیم و سلیم‌النفس هستند که امیدوارم با تدبیر و استفاده از نیروهای خلاق به وظایف خود عمل کنند.

انتهای پیام/

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  ایران همیشه پشتیبان فلسطین بوده است/ دشمنان تلاش دارند حماس را گروهی بی‌تأثیر جلوه دهند

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی