کد خبر : 3009
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس مجلس: احدی نمی تواند جلوی اجرای قانون را بگیرد

رئیس مجلس: احدی نمی تواند جلوی اجرای قانون را بگیرد

رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم معارفه رئیس جدید دیوان محاسبات کشور گفت :‌ همه باید در کشور توجه داشته باشند که اگر پا روی قانون بگذارند زمانی به حسابشان رسیدگی خواهد شد ؛ دیر یا زود دارد ولی سوخت و سوز نه.


به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر ، علی لاریجانی با بیان اینکه ‌احدی نمی تواند جلوی اجرای قانون را در کشور بگیرد ، افزود : بنای دیوان محاسبات نباید بر مچ گیری باشد بلکه دیوان باید راهنمایی کند ، توضیح دهد و اگر تخلفی عامدانه دیده شد به هیچ وجه از آن  نگذرد .

وی با بیان اینکه در گذشته تصور این بود که اگر رئیس جمهوری قانونی را خلاف قانون اساسی تشخیص داد می تواند آن را اجرا نکند افزود : اگر قانونی در مجلس تصویب شود و شورای نگهبان هم بر آن صحه گذارد کسی نمی تواند مانع اجرای آن شود و اگر شود تخلف بزرگی مرتکب شده است .

رئیس مجلس ابراز امیدواری کرد دولت جدید همه نظاماتش را بر اساس قانون قرار دهد و گفت : خوشحالم از اینکه دولت برای بودجه اصلاحیه داد این نگاه پسندیده ای است و نمی شود قانون را کنار گذاشت .

لاریجانی با اشاره به اقدامات خوبی که در دوران مدیریت آقای رحمانی فضلی در  دیوان محاسبات انجام گرفته است گفت : در این دوران گزارش تفریغ بودجه که قبلاً دیر به مجلس داده می شد به روز شد و حتی گزارشهای اولیه سه ماهه را هم دیوان محاسبات به مجلس می دهد.

وی افزود : کار دیگر این بود که گزارشهای موردی را دیوان با سرعت بیشتر به ما داد که این کار در موارد زیادی از بروز تخلفات مشابه  جلوگیری کرد .

آقای لاریجانی گفت :‌ دیوان در مورد هدفمند کردن یارانه ها که دولت قبل مطابق قانون عمل نکرد   چند گزارش ارائه داد که مرجعی برای بحث در این باره در مراجع دیگر شد.

رییس مجلس با تاکید بر اینکه اطلاع رسانی به موقع درباره تخلفات مانع تخلفات مشابه می شود گفت :‌ همه اشکالات در دولت گذشته  از ندانستن قانون نبود بلکه مواردی بود که ما شاهد تخلف از بالاترین مقامات بودیم و وقتی وزیر را می خواستیم ، می گفت به من دستور داده اند .

وی گفت : این ها در دولتی بود که شعار عدالت می داد در صورتی که پایه عدالت قانون است .

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برخی موارد، قانون صراحت داشت ولی اصلاً اجرا نمی شد گفت : من شاهد بودم در برخی گزارشهای دیوان محاسبات که کاملاً حرفه ای بود گاهی سر و صدا های سیاسی بلند می شد و به دیوان تهمت می زدند که این کار ناصحیحی بود و نباید تکرار شود .

وی افزود : امیدواریم دولت جدید که در تبلیغ بر اجرای قانون تاکید می کند این سبک ها را به کلی عوض کند و بنای کار اطاعت از قانون شود .

رحمانی فضلی: کاهش شصت درصدی تخلفات

مراسم تودیع و معارفه رئیس قبلی و جدید دیوان محاسبات کشور برگزار شد.

در این مراسم که عصر امروز در دیوان محاسبات کشور برگزار شد، رئیس سابق دیوان محاسبات و وزیر کشور دولت یازدهم از کاهش شصت درصدی تخلفات خبر داد و گفت: ما در دیوان ، سیاست پیشگیری را در اولویت قرار دادیم چون بخش اعظم تخلفات ناشی از ناآگاهی از قانون بود که پیگیری دیوان در این زمینه منجر به کاهش تخلفات شد.

وی، اصلاح قانون بودجه و قانون محاسبات عمومی را دو نمونه از اقدامات مهم انجام شده خواند و افزود: در کمیسیون های مجلس حین تدوین قوانین نماینده داشتیم که تاثیر زیادی در پیشگیری از تخلف داشت.

آقای رحمانی فضلی افزود: در مجلس هم اطمینان کامل به گزارشهای دیوان محاسبات وجود داشت ودر کمیسیون ها  ارجاعات زیادی به گزارشهای دیوان می شد که پیش از آن سابقه نداشت.

وی انتخاب آقای رحیمی را به عنوان رئیس دیوان محاسبات انتخابی عاقلانه و مصلحت سنجانه خواند و گفت:‌من همچنان مشاور دیوان و نماینده دیوان در دولت هستم و برنامه دولت تدبیر و امید این است که از سیاست‌های پیشگیرانه از نظر دیوان استفاده کند.

رئیس سابق دیوان محاسبات همچنین به طراحی طرح سنا (سامانه نظارت الکترونیک دیوان محاسبات کشور) اشاره کرد و گفت: این طرح عظیم ‌ترین و جامع ترین طرح در کشور است و بهترین و قدرتمندترین سامانه نظارت الکترونیکی است.

وی تصریح کرد: ما همواره مورد پشتیبانی آقای لاریجانی بودیم و اگر این حمایت‌ها نبود ظرف سه سال نمی‌توانستیم طرح سنا را اجرایی کنیم. 

رحمانی فضلی افزود: در حال حاضر دیوان محاسبات در مرحله‌ای از کارشناسی قرار دارد که می‌تواند به عنوان بازوی مجلس در بودجه و قوانین موضوعی به شمار رود.

با سنا ، فرارهای نظارتی دیگر امکان پذیر نیست

رئیس جدید دیوان محاسبات کشور نیز گفت: با سامانه جدید ، فرارهای نظارتی دیگر امکان پذیر نخواهد بود.

امین حسین رحیمی در مراسم معارفه خود که عصر امروز برگزار شد با تشکر از رحمانی فضلی رئیس پیشین این دیوان برای ایجاد سامانه سنا (سامانه نظارت الکترونیک دیوان محاسبات کشور) افزود :‌ اگر این سامانه تکمیل شود انقلابی در نظام حسابرسی ما انجام خواهد شد و بسیاری از فرارهای نظارتی دیگر امکان پذیر نخواهد بود.

رئیس دیوان محاسبات از همه مدیران دیوان خواست به کارشان ادامه دهند و گفت: تمام تلاشمان این خواهد بود که هدف بودجه را محقق کنیم و در این راه به دنبال پرونده سازی نیستیم .

آقای رحیمی با بیان اینکه اقدامات پیشگیرانه را با کمک دولت پیگیری خواهیم کرد ، گفت:‌ می توانیم با دولت توافق کنیم که در همه دستگاه های اجرایی کنترل کننده ای وجود داشته باشد.

وی افزود: این کار می تواند کمک کند که مدیر تخلف نکند و تخلفات غیرعمدی کم شود.

رحیمی تاکید کرد: دیوان محاسبات عملکرد همه دستگاه های اجرایی را در دولت گذشته و فعلی بررسی می کند و اگر تخلفی دید با اقتدار و بدون حاشیه سازی و جنجال رسانه ای برخورد می کند و در این زمینه با احدی تعارف نخواهد داشت.

رحیمی : کارهای دیوان نباید با جنجال همراه باشد

رئیس دیوان محاسبات کشور پس از مراسم معارفه در جمع خبرنگاران تاکید کرد : دیوان نباید کارهایش را با حاشیه و جنجال سازی همراه کند.

امین حسین رحیمی در پاسخ به سوالی درباره پرونده های سنگینی که این دیوان در دست بررسی دارد گفت:  پرونده های مهمی داشتیم ولی هیچ کدام را رسانه ای نکردیم و تا زمانی که رای قطعی صادر نشود نمی توانیم رسانه ای کنیم .

رئیس دیوان محاسبات با بیان اینکه اگر دیوان گزارشهایش را به موقع به مجلس تقدیم کند جلوی تخلفات را خواهد گرفت گفت : اطلاع رسانی را جدی می گیریم ولی در خصوص پرونده هایی که افراد در آنها به عنوان متخلف مطرح هستند  تا رای قطعی صادر نشود هیچ مرجعی نمی تواند درباره آنها اطلاع رسانی کند.

وی افزود: اگر مجاز شویم که در مورد پرونده ای حرف بزنیم در نشست خبری بعدی اطلاع رسانی خواهیم کرد.

آقای رحیمی بر ضرورت آموزش مدیران مالی دستگاه های اجرایی تاکید کرد و گفت : معتقدم خیلی از تخلفاتی که دستگاه های اجرایی انجام می دهند به این خاطر است که مدیران مالی قوانین و مقررات را نمی دانند به همین علت ما آموزش مدیران مالی را در اولویت قرار داده ایم .

وی آموزش مدیران مالی دستگاه های دولتی را نیازمند موافقت و همکاری دولت دانست و تصریح کرد : آمادگی داریم که امکانات این کار را فراهم کنیم و در اختیار دولت قرار دهیم و اگر مدیران مالی آموزش ببینند بسیاری از تخلفات غیرعمد کم می شود .

رئیس دیوان محاسبات یکی دیگر از راه های کاهش تخلفات مالی را استقرار کنترل داخلی خواند و گفت :‌ پیشنهاد ما این است که در هر یک از دستگاه های اجرایی، ساختاری برای نظارت بر کارهای مالی وجود داشته باشد که این هم نیازمند حمایت دولت است.

آقای رحیمی، پیشگیری از تصویب قوانین مجمل و مبهم را یکی دیگر از اولویتهای دیوان محاسبات خواند و گفت : علت انحراف از بودجه ، خیلی وقتها قوانین دست و پاگیر،متناقض یا غیرقابل اجراست که دیوان در گزارش تفریغ بودجه ، آنها را متذکر می شود.

وی افزود: به عنوان مثال قانونی دوازده سال پیش تصویب شده و بعد از گذشت این همه سال هیچ مسئولی نتوانسته آن را اجرا کند.

رئیس دیوان محاسبات گفت : برنامه دیوان برای آنکه مانع تصویب قوانین متناقض یا غیرقابل اجرا شود این است که در آینده ،‌هنگام تصویب بودجه به طور فعال تر در مجلس حاضر شویم تا قوانینی که نیاز به اصلاح دارد اصلاح شود و آنها که غیرقابل اجرا هستند اصلا تصویب نشوند.

آقای رحیمی در پاسخ به سئوال خبرنگاری درباره نظر دیوان درباره اخذ مابه‌التفاوت ارزی از تسهیلات گیرندگان حساب ذخیره ارزی و شکایت شرکتی خصوصی از بانک مرکزی گفت : این جزء آن پرونده هایی است که درباره آن نمی توانیم اطلاع رسانی کنیم.

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی