کد خبر : 3008
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دولت قبل قوانين را عامدانه نقض مي‌كرد/ هيچ كس نمي‌تواند مانع اجراي قانون شود

دولت قبل قوانين را عامدانه نقض مي‌كرد/ هيچ كس نمي‌تواند مانع اجراي قانون شود

لاريجاني با بيان اينكه بسياري از موارد نقض قانون در دولت قبل عامدانه بود گفت: قوانيني را كه توسط مجلس تصويب مي‌شود هيچ كس نمي‌تواند مانع اجراي آن شود.

 

 

به گزارش خبرنگار اقتصادي باشگاه خبرنگاران، علي لاريجاني رئيس مجلس امروز در مراسم توديع رحماني فضلي و معارفه امين‌حسين رحيمي با بيان اينكه ديوان يك مركز رسمي براي رسيدگي به حساب‌هاي دولتي و يك مرجع كلان است اظهارداشت: بناي ديوان بر مچ‌گيري نيست بلكه مي‌خواهد فضايي را براي عدم انجام تخلف فراهم كند.

 

وي افزود: يكي از اين مسائل مربوط به گزارش تفريق بودجه بود، كه مديران سابق با تاخير به مجلس ارائه مي‌كردند كه اين موضوع با مشكلات زيادي روبرو بود اما خوشبختانه اين مسئله در زمان آقاي رحماني‌فضلي منتفي شد و ما حتي شاهد ارائه گزارش‌هاي سه ماهه و شش ماهه نيز به مجلس بوديم.

 

لاريجاني با بيان اينكه تسريع در ارائه گزارشات موردي به مجلس جلوي بسياري از تخلفات مشابه را مي‌گيرد گفت: اين مسئله در بسياري از موارد با موفقيت انجام شد به عنوان مثال در بحث هدفمندي يارانه‌ها دولت قبل مطابق قانون عمل نكرد كه دراين زمينه ديوان گزارشات مناسبي را چندين بار ارائه كرد.

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه ديوان ظرفيت جديدي را جهت اطلاع‌رساني به وجود آورد، افزود: بسياري از مسائلي كه بعد رسانه‌اي پيدا مي‌كرد ديوان با تهيه به موقع گزارشات ظرفيت جديدي را به وجود آورد از اين رو اميدواريم آقاي رحيمي نيز اين مسائل را مدنظر قرار دهد.

 

لاريجاني به بحث ترويج آموزش در دستگاه‌هاي مختلف اشاره كرد و گفت: بسياري از تخلفات ناشي از عدم تسلط كامل بر قانون است كه اين مسئله در گزارشات ارائه شده كاملا مشهود بود از اين رو آموزش مديران از اهميت بالايي برخوردار است.

 

وي همچنين به طرح سنا (سامانه نظارت الكترونيك) اشاره كرد و گفت: براي اينكه طرح سنا به روز شود نياز به همكاري تام دولت است كه امروز بنده با بازديد از اين طرح متوجه شدم سرمايه‌گذاري خوبي دراين زمينه شده است.

 

*** دولت قبل قوانين را عامدانه نقض مي‌كرد

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه در بسياري از موارد قانون به طور عمد ناديده گرفته مي‌شد گفت: يك رويه نامناسبي كه دولت قبل اتخاذ كرده بود نقض قوانين به بهانه عدم مطابقت با قانون اساسي بود كه اين مسئله يك تفكر كاملا اشتباه است.

 

وي افزود: قانوني كه مجلس صحه مي‌گذارد ديگر هيچ كس نمي‌ تواند مانع اجراي آن شود و در صورت عدم اجراي آن مرتكب يك تخلف آشكار و بزرگ شده است كه نظام‌بندي كشور را با مشكل مواجه مي‌كند.

 

وي ادامه داد: اگر رئيس‌جمهور قانوني را خلاف قانون اساسي ديد مي‌تواند اين مسئله را به شوراي نگهبان اطلاع دهد زيرا در هر شرايطي قانون بايد اجرا شود و ما همواره روي اين اصل ايستاده ايم.

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه تخلفات در دولت قبل توسط بالاترين مقام‌ها انجام مي‌شد تصريح كرد: زماني كه ديوان محاسبات وزير متخلف را براي پاسخگويي دعوت مي‌كرد پاسخ وزير مربوطه چيزي جز اينكه "به من دستور دادند" نبود.

 

لاريجاني با بيان اينكه اگر خواستار اجراي عدالت هستيم بايد بر مبناي قانون عمل كنيم اظهار داشت: در برخي از موارد قانون صراحتي وجود دارد ولي درست انجام نمي‌شود كه اين مسئله همان تخلفات عامدانه است.

 

لاريجاني با بيان اينكه گزارشات ارائه شده توسط ديوان انجام كار حسابرسي است،افزود: زماني كه ديوان اقدام به ارائه گزارش مي‌كرد گاهي سرو صداهاي سياسي بلند مي‌شد تهمت مي‌زدند و مسائل را رسانه‌اي مي‌كردند كه اين مسائل ديگر نبايد تكرار شود.

 

وي با بيان اينكه مبناي كار دولت يازدهم قانون مدارانه است ادامه داد: لازم است دولت به كلي رويكردهاي دولت پيشين را عوض كند و مبناي كار براساس قانون باشد.

 

لاريجاني همچنين ارائه لايحه اصلاح قانون بودجه را درست تلقي كرد و ارائه اصلاحيه در زمان نقض قانون را ضروري دانست.

 

رئيس مجلس شوراي اسلامي در پايان با بيان اينكه رحماني‌فضلي گام‌هاي جديدي را براي ديوان محاسبات برداشت اذعان داشت: اميدواريم كادر جديد ديوان محاسبات هم در پيشگيري و هم در مبارزه با تخلفات نقش موثري را ايفا كند.

انتهاي پيام/

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر از معافیت های مرتبط با ایثارگران بهره مند می شوند/ تشریح شرایط معافیت

  اظهارات اخیر آمریکایی‌ها برای مشروعیت سازمان ملل نگران‌کننده است/عدم پایبندی آمریکا به توافق‌های بین‌اللملی در شورای امنیت بررسی شود

  راهبرد آمریکا بازی با تروریسم است و نه مبارزه با آن/باید نسبت به حضور آمریکا و ناتو در منطقه خود حساس باشیم

  دکتر لاریجانی:تحریم آمریکا علیه روسیه و ایران خلاف قواعد بین‌المللی است/ماتونیکو:در پایبندی ایران به برجام نباید هیچ شبهه‌ای داشته باشیم

  تاکید بر نتایج مثبت همکاری ایران و روسیه در مبارزه با تروریسم/ نقض مکرر توافق هسته ای از سوی آمریکا

  اظهارات ترامپ به اعتبار آمریکایی ها لطمه می زند/موضوعات را با دقت رصد و مطابق منافع ملت تصمیم می گیریم

  تک روی آمریکا در برجام به ضررشان تمام می شود/ مواضع آمریکا در صحنه بین‌الملل جدی گرفته نمی‌شود

  تشریح دلایل سفر به روسیه/برنامه ریزی برای حضور دردو کنفرانس مسائل امنیتی و بین‌المجالس جهانی

  بازارچه‌های مرزی برای تبادلات تجاری و اقتصادی ایجاد شود

  ضرورت حرکت به‌سمت دریافت سرمایه‌گذاری‌های خارجی برای تکمیل ناوگان ریلی/ با ارائه تسهیلات به کارخانجات برای حمل‌ونقل ازطریق ریل انگیزه ایجاد شود

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی