کد خبر : 3002
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی: امیدوارم مختصرعقل سیاستمداران آمریکا مانع افراط‌کاری‌ آنها شود/طرح پیشنهادی عراق برای سوریه

لاریجانی: امیدوارم مختصرعقل سیاستمداران آمریکا مانع افراط‌کاری‌ آنها شود/طرح پیشنهادی عراق برای سوریه

روسای مجالس ایران و عراق از مواضع مشترک دو کشور برای حل مساله سوریه سخن گفتند.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی شب گذشته و پس از دیدار با اسامه النجیفی رئیس مجلس عراق در نشست خبری مشترک با خبرنگاران ایرانی و عراقی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین محورهای دیدار من با رئیس مجلس عراق مسئله‌ی سوریه بود و عراق برای حل این موضوع فکری را دنبال می‌کند تا بتوان این بحران را به شکل سیاسی حل کند. ضمن آن که همکاری‌های دو جانبه در بعد اقتصادی و سیاسی نیز از دیگر موضوعات مورد گفت و گوی من و جناب آقای النجیفی بود. همچنین مساله تروریست‌های افراطی که هم عراق و هم ایران را متاثر از خود کرده است و انفجارهای عراق از این نشات می‌گیرد، یکی دیگر از محورهای مذاکره روسای مجلس ایران و عراق بود.

علی لاریجانی با اشاره به موضوع بحران سوریه گفت:‌ آمریکا متوجه شده است که عملیات نظامی در این کشور دو مشکل را به وجود می‌آورد یکی این که حمله به سوریه بدون تصمیم شورای امنیت کاری غیری قانونی است و زمینه را برای غیر قانونی و هرج و مرج جهانی فراهم می‌کند. دوم این که هرگونه اقدام نظامی در منطقه عکس‌العمل‌هایی به طور طبیعی خواهد داشت و این عکس‌العمل آتش جنگ را در منطقه تسری می‌دهد.

وی افزود: امیدواریم مختصر عقلی در بین سیاستمداران آمریکایی وجود داشته باشد تا از رفتارهای افراطی پرهیز کنند و اتفاقات روزهای اخیر و تصمیمات اتخاذ شده نشان دهنده همین مختصر عقل است.

اسامه النجیفی رئیس مجلس عراق، نیز افزود: در مورد بحران سوریه فکر می‌کنیم راه حل نظامی نمی‌تواند مساله را حل کند، بلکه بهترین روش را راه‌حل سیاسی می‌دانیم و زمینه سازی برای یک انتخاب دموکراتیک در این کشور می‌تواند یکی از راهکارهای حل بحران سوریه باشد. این اتفاق با همکاری ایران، عراق، عربستان و ترکیه و همکاری ابرقدرت‌ها مانند آمریکا و روسیه امکان‌پذیر است.

وی با تاکید بر این که دخالت نظامی در سوریه باعث تسری این جنگ به کشورهای منطقه می‌شود، گفت: عراق خود یکی از قربانیان بهانه‌جویی غرب در ارتباط با سلاح‌های کشتارجمعی و شیمیایی است و غربی‌ها فقط خواهان خلع سلاح هستند نه نجات دادن ملت سوریه و قطعا اگر این طور بود در این دو سالی که در سوریه شاهد جنگ هستیم اظهارنظرهایشان چیز دیگری را نشان می‌دهد. لذا جامعه‌ی بین‌المللی باید تمام توان خود را برای جلوگیری از جنگ در کشور سوریه به کار گیرد نه این که به ایجاد جنگ در منطقه دامن بزند.

رئیس مجلس عراق در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طرح ابتکاری عراق برای حل بحران سوریه، خاطرنشان کرد: طرح ابتکاری که عراق برای حل بحران سوریه اعلام کرده است، نتیجه‌ی گفت و گوهای پارلمانی در عراق بین دولت و سیاستمداران دو کشور است و مهمترین بخش‌های آن برقراری آتش‌بس در این کشور، عقب نشینی نیروهای خارجی و تدوین یک جدول زمانبندی برای برگزاری انتخابات در سوریه است که این موضوع نیازمند همکاری کشورهای منطقه است.

وی تاکید کرد که جزئیات این طرح را به اتحادیه عرب و کشورهای تاثیرگذار ارائه کرده است و پیش از عزیمت به تهران در ترکیه با مسئولین این کشور در ارتباط با آن صحبت کرده است اما هنوز هیچ پاسخی از طرف مسئولین کشور ترکیه دریافت نکرده‌ است.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی