کد خبر : 3002
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی: امیدوارم مختصرعقل سیاستمداران آمریکا مانع افراط‌کاری‌ آنها شود/طرح پیشنهادی عراق برای سوریه

لاریجانی: امیدوارم مختصرعقل سیاستمداران آمریکا مانع افراط‌کاری‌ آنها شود/طرح پیشنهادی عراق برای سوریه

روسای مجالس ایران و عراق از مواضع مشترک دو کشور برای حل مساله سوریه سخن گفتند.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی شب گذشته و پس از دیدار با اسامه النجیفی رئیس مجلس عراق در نشست خبری مشترک با خبرنگاران ایرانی و عراقی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین محورهای دیدار من با رئیس مجلس عراق مسئله‌ی سوریه بود و عراق برای حل این موضوع فکری را دنبال می‌کند تا بتوان این بحران را به شکل سیاسی حل کند. ضمن آن که همکاری‌های دو جانبه در بعد اقتصادی و سیاسی نیز از دیگر موضوعات مورد گفت و گوی من و جناب آقای النجیفی بود. همچنین مساله تروریست‌های افراطی که هم عراق و هم ایران را متاثر از خود کرده است و انفجارهای عراق از این نشات می‌گیرد، یکی دیگر از محورهای مذاکره روسای مجلس ایران و عراق بود.

علی لاریجانی با اشاره به موضوع بحران سوریه گفت:‌ آمریکا متوجه شده است که عملیات نظامی در این کشور دو مشکل را به وجود می‌آورد یکی این که حمله به سوریه بدون تصمیم شورای امنیت کاری غیری قانونی است و زمینه را برای غیر قانونی و هرج و مرج جهانی فراهم می‌کند. دوم این که هرگونه اقدام نظامی در منطقه عکس‌العمل‌هایی به طور طبیعی خواهد داشت و این عکس‌العمل آتش جنگ را در منطقه تسری می‌دهد.

وی افزود: امیدواریم مختصر عقلی در بین سیاستمداران آمریکایی وجود داشته باشد تا از رفتارهای افراطی پرهیز کنند و اتفاقات روزهای اخیر و تصمیمات اتخاذ شده نشان دهنده همین مختصر عقل است.

اسامه النجیفی رئیس مجلس عراق، نیز افزود: در مورد بحران سوریه فکر می‌کنیم راه حل نظامی نمی‌تواند مساله را حل کند، بلکه بهترین روش را راه‌حل سیاسی می‌دانیم و زمینه سازی برای یک انتخاب دموکراتیک در این کشور می‌تواند یکی از راهکارهای حل بحران سوریه باشد. این اتفاق با همکاری ایران، عراق، عربستان و ترکیه و همکاری ابرقدرت‌ها مانند آمریکا و روسیه امکان‌پذیر است.

وی با تاکید بر این که دخالت نظامی در سوریه باعث تسری این جنگ به کشورهای منطقه می‌شود، گفت: عراق خود یکی از قربانیان بهانه‌جویی غرب در ارتباط با سلاح‌های کشتارجمعی و شیمیایی است و غربی‌ها فقط خواهان خلع سلاح هستند نه نجات دادن ملت سوریه و قطعا اگر این طور بود در این دو سالی که در سوریه شاهد جنگ هستیم اظهارنظرهایشان چیز دیگری را نشان می‌دهد. لذا جامعه‌ی بین‌المللی باید تمام توان خود را برای جلوگیری از جنگ در کشور سوریه به کار گیرد نه این که به ایجاد جنگ در منطقه دامن بزند.

رئیس مجلس عراق در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به طرح ابتکاری عراق برای حل بحران سوریه، خاطرنشان کرد: طرح ابتکاری که عراق برای حل بحران سوریه اعلام کرده است، نتیجه‌ی گفت و گوهای پارلمانی در عراق بین دولت و سیاستمداران دو کشور است و مهمترین بخش‌های آن برقراری آتش‌بس در این کشور، عقب نشینی نیروهای خارجی و تدوین یک جدول زمانبندی برای برگزاری انتخابات در سوریه است که این موضوع نیازمند همکاری کشورهای منطقه است.

وی تاکید کرد که جزئیات این طرح را به اتحادیه عرب و کشورهای تاثیرگذار ارائه کرده است و پیش از عزیمت به تهران در ترکیه با مسئولین این کشور در ارتباط با آن صحبت کرده است اما هنوز هیچ پاسخی از طرف مسئولین کشور ترکیه دریافت نکرده‌ است.

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  وزارت نیرو طرح درازمدتی برای صیانت از آب تهیه کند/ مبالغ تخصیص یافته برای رساندن آب شرب به روستاها نباید در جای دیگری هزینه شود

  سطح کنترل های مرزی ارتقا یافته است/ تاکید بر رصد مرزها برای جلوگیری از نفوذ دشمنان و عناصر ضدانقلاب

  آمریکایی‌ها در حال تخریب تار و پود برجام هستند/ مناطق آزاد اقتصادی دچار سقط جنین شده است

  تشریح نگاه ویژه اسلام به مسیحیت/ باید با اتحاد و تلاش تروریست ها را از منطقه خارج کرد

  ایجاد اشتغال از اولویت های برنامه ششم توسعه است/تاکید بر رفع مشکلات دریاچه ارومیه

  انتقاد از سکوت مدعیان حقوق بشر در برابر نسل‌کشی مسلمانان میانمار/لزوم ورود هیأت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی اوضاع

  احترام جهانیان به منش سیاسی ایران با پذیرش دعوت جمهوری اسلامی برای حضور در مراسم تحلیف/ وزرا خود را وقف کشور کنند/ مجلس مطالبه گر و ناظر جدی است

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی