کد خبر : 2985
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

اریجانی با وارد دانستن اخطار مفتح:

نمی توان حق دادخواهی را از افراد حقیقی و حقوقی سلب کرد

نمی توان حق دادخواهی را از افراد حقیقی و حقوقی سلب کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار محمد مهدی مفتح با وارد دانستن این اخطار افزود: دادخواهی حق شخصیت های حقیقی و حقوقی است و نمی توان آن را از افراد سلب کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، محمدمهدی مفتح در نشست علنی امروز چهارشنبه (3 مهر) مجلس شورای اسلامی در اخطار قانون اساسی با استناد به اصل 34، 61، 156 افزود: بر اساس این اصول هیچ یک از دستگاه های دولتی حق شکایت از رای هیات حل اختلاف را به مرجع قضایی ندارند که ساختار این جمله نشان می دهد تبصره 6 طرح اصلاح موادی از قانون معادن با این اصل مغایرت دارد.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما نمی توانیم مراجعه افراد را اعم از حقیقی و حقوقی به مراجع قضایی محروم کنیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم با یادآوری اصل 34 قانون اساسی تصریح کرد: اگر به این اصل نگاهی بیندازیم متوجه خواهیم شد که دادخواهی حق مسلم هر فرد است بنابراین به نظر می رسد تبصره 6 طرح مذکور اشکال قانون اساسی دارد و بدون شک اگر هم به تصویب نرسد، شورای نگهبان به آن ایراد خواهد گرفت.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه ضمن وارد دانستن این اخطار گفت: در واقع حق دادخواهی برای همه شخصیت های حقیقی و حقوقی است و ما نمی توانیم این را سلب کنیم.

وی ادامه داد: در تبصره 6 طرح مذکور آمده است: هیچ یک از دستگاه های دولتی حق شکایت از رای هیات حل اختلاف را به مراجع قضایی ندارند که بر اساس قانون اساسی ما نمی توانیم چنین چیزی را حذف کنیم.

لاریجانی یادآور شد: این اخطار باید به رای گذاشته شود تا وضعیت آن مشخص شود.

گفتنی است نمایندگان مجلس در رای گیری این اخطار با 119 موافق، 32 مخالف و 12 ممتنع از 203 نماینده حاضر در مجلس این اخطار را وارد دانسته و به حذف تبصره 6 طرح اصلاح موادی از قانون معادن رای مثبت دادند./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تبریک آغاز دهه فجر/ تسلیت درگذشت والده محمود بهمنى

  محبی نیا: لزوم جلوگیری از نفوذ نگاه ارباب رعیتی به داخل مجلس/ دکتر لاریجانی: روند رسیدگی به لایحه بودجه بدون ایراد قانونی است

  توضیحات دکتر لاریجانی درباره نحوه رسیدگی به لایحه بودجه 97

  اشکال آیین‌نامه‌ای به روند بررسی کلیات لایحه بودجه 97 وجود ندارد

  ایران به کشوری مستقل، آزاد و تاثیرگذار تبدیل شده است/دشمنان غرش می کنند اما جرأت تعدی ندارند/فساد موجود سیستماتیک نیست 

  سفر رئیس مجلس به اسلام‌آباد؛ از واکاوی مبارزه با تروریسم تا اعلام آمادگی تهران برای برگزاری دومین نشست

  تشریح دو مدل مبارزه با تروریسم در منطقه/ از تجربه مثلث ایران و ترکیه و روسیه در سوریه تا خروجی برنامه ناتو در افغانستان

  کشورهای منطقه به دنبال روش های نوین برای مبارزه با تروریسم هستند

  امکان برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای مدیریت پسماند وجود ندارد

  افزایش ۷۰ درصدی حقوق نمایندگان مجلس صددرصد کذب است/نمایندگان اجازه تعدی به حقوق مردم را نمی دهند

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی