کد خبر : 2979
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دیدارهای دکتر لاریجانی با مسئولان استان قم

دیدارهای دکتر لاریجانی با مسئولان استان قم

دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیروز (پنجشنبه 4 مهر) در راستای بررسی و پیگیری مشکلات و وضعیت استان قم دیدارهایی را با مسئولان ارشد کشو و  این استان از جمله رئیس اورژانس کل کشور، رئیس سازمان بهزیستی قم، فرمانده نیروی انتظامی قم، مدیرعامل فولاد غرب کشور، مسئولان مرکز فرهنگی و هنری دفتر تبلیغات قم، مسئولان اداره کل غله استان قم، بازرس کل استان قم و مسئولان دانشکده صدا و سیمای قم برگزار کرد.

 

تقویت نیروی انسانی، فرهنگ سازی و انضباط اجتماعی لازمه کاهش تصادفات

دکتر علی لاریجانی در دیدار با مسئولان اورژانس کشور با بیان اینکه اورژانس خوشبختانه در چند سال اخیر رشد و توسعه مناسبی پیدا کرده است گفت: به طور حتم اگر مجموعه حوادث و تصادفات کنونی اگر با همین ملاحظات اورژانس و پلیس همراه نمی شد هم اکنون شاهد آمار تصادفات و مرگ و میر بیشتری بودیم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه در شرایط کنونی تعداد مسافرت ها و خودروها سیر صعودی داشته است افزود: اما خوشبختانه تعداد مرگ و میر با این افزایشات کاهش پیدا کرده که این موضوع نشان دهنده تدابیر مناسب و خوب از سوی مسئولان است.

وی با اشاره به جایگاه نامناسب ایران در میزان مرگ و میر و  تصادفات تصریح کرد: مسئولان باید همراه با انجام امور جدید کارهای گذشته را هم سرعت بخشند از طرفی دیگر مسئولان باید در جهت بهبود وضعیت نیروی انسانی، فرهنگ سازی و ترویج انضباط اجتماعی تلاش کنند.

لاریجانی با تأکید بر اینکه به طور حتم برنامه های صدا و سیما در کاهش تصادفات و مرگ و میر اثر داشته است یادآور شد: از طرفی دیگر پلیس باید مراقبت های ویژه ای را در این رابطه انجام دهد از طرف دیگر شاید لازم باشد ستادی برای جمع بندی قوانین و ساماندهی سازمان ها تشکیل شود لذا مجلس آماده تصویب قوانین حمایتی در این زمینه است همچنین مسئولان باید اصلاحاتی رادر ساخت خودرو انجام دهند.

وی ادامه داد: خوشبختانه مجلس شورای اسلامی در شرایط کنونی آماده است تا با ارائه پیشنهادات  و تشکیل کمیته های کارشناسی در جهت تدوین و تصویب قوانین جدید و حمایتی اقدام کند.

لاریجانی با اشاره به مشکلات مالی و اعتباری حوزه اورژانس گفت: مجلس شورای اسلامی در شرایط کنونی می تواند با اصلاح ردیف هایی برای این حوزه اختصاص دهد از طرفی دیگر وزارت بهداشت باید در لایحه بودجه بعدی اعتبارات مناسبی را برای این حوزه در نظر بگیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حادثه قم  کشته شدن تعدادی از هموطنان گفت: به طور حتم حادثه قم حادثه سنگینی بود چون در یک لحظه رخ داد و آتش سوزی موجب کشته شدن تعداد کثیری از مردم شد از طرفی دیگر با توجه به وسعت حادثه مسئولان باید پیگیری لازم رادر این رابطه انجام دهند.

طالبیان:سالانه حدود 20 هزار نفر براساس تصادفات جاده ای کشته می شوند

رتبه ایران در مرگ و میرجاده ای 168 از 178 کشور

در ابتدای این دیدار طالبیان رئیس اورژانس کل کشور با بیان اینکه سالانه حدود 20 هزار نفر براساس تصادفات جاده ای کشته می شوند گفت: براساس آمار هر دقیقه 2 نفر و هر روز حدود 50 نفر به این علت کشته و حدود 500 الی 600 نفر در سال به علت این حوادث مجروح می شوند که این آمارها از آمار تلفات و جراحت ها در جنگ تحمیلی که حدود 213 هزار نفر بود بیشتر است.

رئیس اورژانس کل کشور با اعلام اینکه ایران در حوزه مرگ و میر جاده ای از 178 کشور جهان در رده 168 قرار دارد یادآور شد: براساس آمار ایران جزء 10 کشور دنیا بوده که حوادث و تصادفات جاده ای آن بسیار بالا است.

وی با اشاره به تأثیرگذاری سه عامل خودرو، جاده و نیروی انسانی در بروز حوادث جاده ای گفت: هم اکنون حدود 25 هزار کیلومتر جاده اصلی و بزرگراه و حدود 126 هزار جاده روستایی و فرعی در کشور ایجاد شده اما متاسفانه در دولت های گذشته برای این جاده ها زیرساخت ها و امکانات مناسب دیده نشده است.

 

آمار طلاق و اعتیاد باید از دایره محرمانه بودن خارج شود

دکتر لاریجانی در دومین دیدار خود با رؤسا و معاونان سازمان بهزیستی قم با بیان اینکه پرسنل بهزیستی با شرایط سخت و ویژه به کار خود مشغول هستند گفت: در شرایط کنونی توجه به موضوع پیشگیری در کشور به ویژه استان قم ضروری و حیاتی است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آمارهای اعلام شده درباره افزایش معضل طلاق افزود: به طور حتم دستگاه های متولی و مربوطه باید برای جلوگیری از افزایش این معضلات با مردم صحبت کنند و با طرح های پیشگیری و فرهنگ سازی از افزایش این آمارها جلوگیری کنند.

افزایش طلاق ریشه اقتصادی ندارد

وی با اشاره به موضوعات مطرح شده مبنی بر تأثیرگذاری و زمینه ساز بودن آشنایی های خیابانی در افزایش آمار طلاق در استان قم تصریح کرد: در گزارش های اعلام شده معلوم شد که افزایش طلاق ریشه اقتصادی ندارد بلکه معضلات اجتماعی بر افزایش آن تأثیر گذاشته است از این رو مسئولان باید با استفاده از ابزارهای رسانه ای این محورها را برای مردم روشن کنند.

آمار طلاق و اعتیاد باید از دایره محرمانه بودن خارج شود

لاریجانی با تاکید بر اینکه قم یک استان چند فرهنگی است افزود: به طور حتم آمار طلاق باید از دایره محرمانه بودن خارج شده و برای مردم این موضوعات باز شود.

وی با اشاره به گزارش های مطرح شده مبنی بر شیوع مواد مخدر صنعتی و روان گردان ها در میان جوانان و کاهش استعمال مواد مخدر صنعتی در استان قم یادآور شد: این موضوعات و آمارها نباید پنهانی بررسی و توضیح داده شود بلکه باید این معضلات و تبعات آن با ابزارهای رسانه ای اطلاع رسانی شود تا خود جوانان متوجه شده و از این اقدامات روی گردان باشند.

مبارزه با اعتیاد و طلاق یک موضوع ملی است

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه رسانه ای شدن معضلات اجتماعی مانند مواد مخدر و اعتیاد خانواده ها را هوشیار و جوانان را مطلع می کند افزود: به طور حتم عدم فرهنگ سازی و اطلاع رسانی موجب فراگیر شدن این معضلات می شود زیرا مبارزه با اعتیاد و طلاق یک موضوع ملی است.

در آغاز این دیدار حاجی مظفری رئیس سازمان بهزیستی استان قم با اعلام اینکه این سازمان فعالیت های گسترده ای را در حوزه های توانبخشی، اجتماعی و پیشگیری انجام داده است گفت: هم اکنون در حوزه توانبخشی این سازمان در قم حدود 20 هزار نفر، معلولان ذهنی 65 هزار نفر، معلولان جسمی 10 هزار نفر؛ ناشنوایان 3 هزار نفر و سالمندان 3 هزار نفر را تحت پوشش خود دارد.

وی با اعلام اینکه در استان قم حدود 80 هزار نفر سالمند زندگی می کنند افزود: از این میزان حدود 3 هزار نفر شرایط خاص دارند که از طریق سازمان بهزیستی حمایت می شوند.

حاجی مظفری با اشاره به اقدامات سازمان بهزیستی استان قم برای حمایت از زنان سرپرست خانواده توضیح داد: هم اکنون حدود 2300 خانوار تحت پوشش این سازمان قرار دارند که سالانه حدود 150 خانواده از این لیست خارج و خانوارهای دیگر جایگزین می شوند.

وی با اشاره به افزایش میزان طلاق در استان قم در سال 91 در قیاس با سال 90 گفت: متاسفانه این موضوع علل متفاوتی دارد که باید بر روی آن برنامه ریزی و تأمل کرد.

وی با اعلام اینکه متأسفانه سن اعتیاد در قم کاهش پیدا کرده است تصریح کرد: متأسفانه مواد صنعتی در این استان وکل کشور جایگزین مواد سنتی شده و افراد پس از استعمال این مواد ظرف 5 سال از دور خارج شده و جزو معتادان پرخطر می شوند.

رئیس سازمان بهزیستی استان قم با اشاره به ایجاد 100 مرکز درمان سرپایی معتادان در قم افزود: براساس آمارها 15 درصد از این افراد بعد از درمان پاک می مانند و حدود 85 درصد بازگشت به اعتیاد دارند.

 

دولت دهم باید به جای مسکن مهرقم، بافت‌های فرسوده را ساماندهی می‌کرد

دکتر علی لاریجانی در دیدار با مسئولان بازرسی استان قم با تاکید بر اینکه به طور حتم توجه به اصلاح بافت های فرسوده و نوسازی آن در شرایط کنونی بسیار ضروری است گفت: من به وزیر مسکن دولت قبل چندین بار تذکر دادم که به جای اجرای طرح های مسکن مهر، بافت های فرسوده استان قم را ساماندهی کند از این رو شاهد هستید که وزارت مسکن دولت یازدهم در نظر دارد که پروژه مسکن مهر را به اتمام رسانده و بافت های فرسوده را ساماندهی کند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش اداره کل بازرسی استان قم در انجام امور و تقویت کارها افزود: بازرسی بازوی خوبی برای اجرای برنامه های دقیق و منظم ا ست لذا از دقت نظر شما تشکر می کنم.

وی با تأکید بر اینکه آبادانی قم چند مؤلفه بزرگ دارد تصریح کرد: توجه به این مؤلفه ها زمینه جهش و توسعه استان را فراهم می کند.

لاریجانی با اعلام اینکه زمینه امنیت سرمایه گذاری در قم باید ایجاد شود تصریح کرد: در صنعت و خدمات رونق تولید ایجاد باید شود از طرفی دیگر رونق تولیددر قم بسیار حیاتی است همچنین شاهد هستیم که در چند سال اخیر سیستم بروکراتیک افراد و سرمایه گذاران را خسته کرده است از این رو مجلس قوانین مناسبی را برای تسهیل این امور تصریح کرده اما فکر نکنم اجرایی شده باشد.

وی با اعلام اینکه در حوزه ارائه تسهیلات بانکی باید نظارت ویژه ای وجود داشته باشد افزود: هم اکنون کشور و استان قم در حوزه اشتغال با مشکلات بسیاری روبرو است.

لاریجانی با تأکید و توجه به حوزه شهرسازی و وضعیت داخلی و عمرانی استان قم یادآور شد: طرح جامع شهرسازی در استان قم و اینگونه انضباط شهری زمینه از دست رفتن هویت تاریخی این استان را فراهم می کند لذا حلقه های دور اماکن متبرکه به ویژه حرم حضرت معصومه(س) باید معنادار اصلاح شود از این رو شورای شهر استان قم این موضوع را قبول دارد ولی باید دید که چقدر این موضوعات اجرایی می شود.

ساخت سریع شهرک ها در قم به هویت این شهر ضربه می زند

وی با اعلام اینکه ساخت سریع شهرک ها در قم به هویت این شهر ضربه می زند افزود: به طور حتم بافت فرسوده باید از سوی شهرداری و دستگاه های مربوطه ساماندهی شود.

لاریجانی با اشاره به مشکلات بخش کشاورزی و دامداری در استان قم افزود: این حوزه سهم زیادی در ایجاد اشتغال در منطقه و استان دارد لذا باید برای توجه به این موضوعات از منابع اعتباری به صورت بهینه استفاده شود.

وی با تأکید بر اجرای سیستم های تحت فشار آبیاری در استان قم یادآور شد: این سیستم ها باید با نظارت مسئولان در استان اجرایی شود و مسئولان دستگاه ها باید این روش های مختلف را ترویج کنند.

لاریجانی با تأکید بر حمایت از کشاورزان و دامداران تصریح کرد: از طرفی دیگر مسئولان باید سعی کنند تا حلقه دور شهر قم به فضای سبزی تبدیل شود تا با این اقدام از بروز آلودگی هوا در آینده جلوگیری شود از این رو من چندین بار به مسئولان شورای شهر و شهرداری گفته ام که باید جلوی برخی ساخت و سازها و نابودی فضاهای سبز قم گرفته شود لذا در شرایط کنونی یکی  از معضلات  استان و شهر قم کمبود فضای سبز است.

وی با انتقاد از اجرایی نشدن طرح انتقال آب از تهران به قم تصریح کرد: در چند وقت اخیر تمام اقدامات لازم برای اجرای این پروژه انجام شده اما متاسفانه تعلل هایی در این امور صورت گرفته که باید هر چه سریعتر برطرف شود.

اجرای پروژه منوریل قم باید ادامه پیدا کند

لاریجانی با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره اجرای فاز دوم مونوریل قم گفت: به طور حتم اگر در شرایط کنونی منابع اعتباری فاز دوم وجود دارد باید این پروژه ادامه یابد چون طرح ناقص هیچ معنا و فایده ای برای استان ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اجرای راه آهن سریع السیر اصفهان –تهران یادآور شد: این پروژه باید به صورت فاینانس هر چه سریعتر اجرایی شود هم اکنون حدود 60 تا 70 درصد پیشرفت داشته است.

در ابتدای این دیدار فرزادنیا بازرس کل استان قم از اقدامات و تلاش های دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در اجرای پروژه های عمرانی و صنعتی این استان تشکر کرد و گفت: خوشبختانه منویات و برنامه های شما برای استان قم همیشه مثبت و حائز اهمیت بوده است لذا به واسطه تلاش های شما پروژه های استان به سرعت اجرایی شده و مشکلات این طرح ها برطرف شده است.

بازرس کل استان قم با اشاره به پروژه عمرانی پیامبر اعظم و فروش حدود 400 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای اجرای این طرح افزود: متأسفانه از زمان فروش این اوراق به مردم تا کنون حدود 200 میلیارد تومان سود و جریمه آن پرداخت نشده است که هم اکنون این میزان اعتبار به حدود 600 میلیارد تومان رسیده است از این رو مسئولان باید در جهت حل و معافیت اصل وسود این اوراق مشارکت تلاش کنند.

وی با تأکید بر اینکه اجرای پروژه فرودگاه قم در شرایط کنونی بسیار مهم و ضروری است یادآور شد: اجرای این پروژه اثرات و رشد اقتصادی برای این استان به دنبال دارد از طرفی دیگر ساخت فرودگاه زمینه افزایش چشمگیر توریست را برای قم فراهم می کند اما متاسفانه شاهد هستیم که حدود 3 سال از کلید خوردن این پروژه می گذرد اما هنوز مجوزهای آن اخذ نشده است.

فرزادنیا با اشاره به اجرای فاز اول پروژه مونوریل قم گفت: سازمان بازرسی قم از اول بر این اعتقاد بود که مطالعات فاز اول این پروژه ناقص انجام شده است از طرفی دیگر حال می بینیم که مسئولان مربوطه فاز دوم این طرح را کلید زده اند که این موضوع اشکالات قانونی بسیاری را در پی دارد.

وی با اعلام اینکه در فاز نخست پروژه مونوریل استان قم بیش از 200 میلیارد تومان هزینه شده است تصریح کرد: این پروژه هزینه سنگینی را به قم وارد کرد و دارای مشکلات و نواقصی بود.

فرزادنیا با تأکید بر اجرای هر چه سریعتر پروژه مترو قم افزود: این پروژه در شرایط کنونی برای اجرا با کمبود اعتبار روبرو است اما با توجه به اختصاص ردیف های اعتباری در سال 92 امیدواریم که هر چه سریعتر این پروژه آغاز شود.

وی با اعلام اینکه یکی از تهدیدات قم بافت های فرسوده است افزود: در این رابطه حدود 84 میلیارد تومان تسهیلات بانکی در نظر گرفته شده بود اما متاسفانه از این میزان اعتبار حدود 81 میلیارد تومان به ساخت و سازهای خارج از مناطق بافت های فرسوده اختصاص داده شد که این موضوع خلاف قانون بوده و باید از سوی دستگاه های ذیربط پیگیری شود.

 

جرایم خشن امنیت روانی جامعه را تهدید می کند

دکتر علی لاریجانی دیروز پنجشنبه در دیدار با مسئولان و فرماندهان نیروی انتظامی استان قم ضمن تشکر از اقدامات صورت گرفته از سوی این دستگاه گفت: بهبود اوضاع امنیت در این استان نیازمند تلاش بیشتر و بی وقفه شما است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بروز تصادفات بسیار از سوی موتورسیکلت ها افزود: به طور حتم قوانین مرتبط با موتور سیکلت ها به ویژه استفاده از کلاه ایمنی باید در کل کشور به ویژه در استان قم رعایت شود از این رو نیروی انتظامی باید به صورت سختگیرانه این قوانین را عملیاتی کند.

وی با بیان اینکه بروز تخلف از سوی راکبین موتور سیکلت و بروز حوادث جرحی و فوتی از سوی این افراد مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرده است تصریح کرد: نیروی انتظامی در گام نخست باید فرهنگ سازی، هشدار و بعد از آن قوانین را به صورت سختگیرانه و جدی عملی کند که این موضوع را می توان در اجرای قوانین مرتبط با کمربند ایمنی ماشین ها مشاهده کرد از این رو جان مردم نباید به علت سهل انگاری برخی افراد به خطر بیفتد.

لاریجانی با اشاره به بروز مشکلاتی برای روحانیون جهت استفاده از کلاه ایمنی گفت: در این رابطه باید صحبت و مذاکراتی با علما و مراجع شود از این رو روحانیون باید در اجرای قوانین پیشرو باشند.

وی با تأکید بر حل هر چه سریعتر معضل ترافیک در قم یادآور شد: حل این موضوع نیازمند تلاش و برنامه ریزی تمام دستگاه ها است.

لاریجانی با بیان اینکه معضلات اجتماعی مانند سرقت و زورگیری امنیت روانی جامعه را تهدید می کند افزود: به طور حتم قوه قضائیه و نیروی انتظامی باید با این موضوعات برخورد جدی و سریع انجام داده و این اقدامات از طریق رسانه ها منعکس شود زیرا این معضلات از نظر روانی جامعه را مضطرب می کند.

در این دیدار سردار کاظم مجتبایی فرمانده نیروی انتظامی قم با بیان اینکه نیروی انتظامی در سال های گذشته تنها به جنبه فیزیکی توجه می کرد گفت: اما خوشبختانه در چند سال اخیر این نیرو به سمت اقدامات اجتماعی گام برداشته است از طرفی دیگر با توجه به اقدامات دشمنان برای انحراف افکار و اذهان جامعه و بروز جنگ سرد ضروری است که نظام و نیروی انتظامی اقداماتی را در حوزه رفتارهای اجتماعی انجام دهد.

فرمانده نیروی انتظامی استان قم با اشاره به تربیت حدود 8 میلیون همیار و پلیس یار در کشور تصریح کرد: این اقدامات زمینه فرهنگ سازی در کشور را فراهم می کند از طرفی دیگر نیروی انتظامی استان قم سالانه به حدود 4 هزار و 500 نفر مشاوره می دهد که با راهنمایی ها و اقدامات مشاورین از تشکیل پرونده های جدید و افزایش جامعه  مجرمین جلوگیری می کند.

وی با اشاره به اجرای اقدامات درون سازمانی و آموزشی در نیروی انتظامی قم افزود: این اقدام زمینه کاهش 23 درصدی جرایم کارکنان و پرسنل نیروی انتظامی را فراهم کرده است.

مجتبایی با اشاره به افزایش 40 درصدی سرقت های خرد و کوچک در استان قم افزود: افزایش این آمارها با مسائلی مانند معضلات اقتصادی و آزادی زودهنگام مجرمان از زندان ها مرتبط است.

وی با اعلام اینکه خوشبختانه موضوعاتی مانند قتل، شرارت و سرقت های خشن 2 تا 18 درصد در استان قم کاهش پیدا کرده است افزود: از طرفی دیگر شاهد کشف دو برابری مواد مخدر در استان هستیم که این موضوع نشان دهنده برنامه ریزی افراد برای ورود مواد مخدر به داخل استان است.

مجتبایی با تاکید بر اینکه ترافیک به مهمترین معضل استان قم تبدیل شده است افزود: در سال گذشته حدود 7 هزار و 900 تصادف در شهر قم رخ داد که از این میزان حدود 31 درصد از کشته ها مربوط به عابران پیاده و 50 درصد مربوط به موتور سیکلت ها است.

وی بر لزوم فرهنگ سازی در رانندگی و توسعه فضای تردد عابرین تاکید کرد و گفت: تحقق این موضوعات نیازمند برنامه ریزی و تلاش مسئولان است.

فرمانده نیروی انتظامی استان قم با اعلام اینکه در 24 ساعت حدود 100 هزار خودرو از قم به تهران سفر می کنند افزود: براساس آمارها از این میزان حدود 4 هزار اتوبوس در این محور تردد می کنند که این موضوع ضرورت توجه به محورهای استان قم را بیش از پیش نمایان می کند.

 

خط قرمز کشیدن بر تکنولوژی های جدید برای انتقال مفاهیم دینی مبنای عقلانی ندارد

همچنین دکتر لاریجانی دیروز در دیدار با مسئولان مرکز فرهنگی و هنری دفتر تبلیغات اسلامی استان قم با اشاره به دستاوردها و اقدامات این مرکز در تولید محصولات فرهنگی و هنری دینی گفت: به طور حتم این اقدامات اتفاق مبارکی در حوزه فرهنگ است زیرا استفاده کردن از ابزار مدرن برای انتقال مفاهیم درست، صحیح و هوشمندانه است زیرا در دنیای امروز علاوه بر ابزارهای گذشته مانند شعر، مینیاتور و عکس از ابزارهای جدید هم استفاده کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی روش های جدید به دلیل فراگیری زیاد برای انتقال مفاهیم درست و تأثیرگذار است یادآور شد: به طور حتم باید با برنامه ریزی اقدام به این کارها کرده و از ابزارها استفاده کرد اما برخی ها بر این اعتقاد هستند که تکنولوژی ظرفیت انتقال مفاهیم کلان دینی را ندارد اما به نظر من خط قرمز کشیدن در این موضوعات کار درستی نبوده و مبنای عقلانی ندارد.

وی ادامه داد: درست است که برخی امکانات و تکنولوژی ها برای اهداف دیگری ساخته شده اما با هوشمندی می توان از این ابزارها برای اهداف درست استفاده کرد از طرفی دیگر به طور حتم همه افکار متعالی را نمی توان با تکنولوژی های جدید هنری انتقال داد.

لاریجانی با اعلام اینکه ظرفیت هنر بسیار وسیع و سنگین است گفت: در گذشته و در حوزه های علمیه این مباحث رایج نبود و فقط ممکن بود برخی از علما در بخش هایی مانند خطاطی فعال باشند از طرفی دیگر در آن زمان حوزه ها تنها به مسائلی مانند فلسفه و امور فقهی و حوزوی می پرداختند اما به طور حتم زبان هنر برای انتقال مفاهیم بسیار کاربردی و تاثیرگذار است لذا در زمان ریاست من در رادیو و تلویزیون تلاش های بسیاری برای ارتباط حوزه و این سازمان انجام و نتایج خوبی را در بر داشت.

وی با اعلام اینکه قطعا رشد رسانه و رادیو و تلویزیون در گرو ارتباط با حوزه است افزود: به طور حتم کسانی که در حوزه رسانه کار می کنند اگر با معارف اسلامی ارتباط داشته باشند می توانند در کار خود به پیشرفت های خوبی برسند.

نماینده مردم قم در مجلس با تأکید بر اینکه در شرایط کنونی فیلم و تلویزیون بخشی از زندگی جامعه را تشکیل می دهد افزود: به طور حتم سایر شعب هنری بخشی از جامعه را درگیر می کند اما فیلم و سریال همه مردم را فرا می گیرد همچنین فیلم کوتاه برای آموزش کوتاه مدت بسیار خوب است اما مرکز فرهنگی و هنری دفتر تبلیغات باید به دنبال تولید فیلم های بلند و سریال باشد.

وی با بیان اینکه یکی از ارکان تبلیغ معارف دینی و حوزوی رادیو و تلویزیون است گفت: به طور حتم توجه به رسانه و رادیو و تلویزیون بسیار ضروری است چون خیلی ازمعضلات کنونی ما به علت کوتاهی در این حوزه است از این رو اگر جامعه می خواهد نسل آینده بریدگی در امور دینی نداشته باشد باید شخصیت های اسلامی و مفاهیم دینی به مردم شناسانده شود.

لاریجانی با تاکید بر اینکه هم اکنون در امور اجتماعی کشورهای غربی موضوعات معنوی مانند توبه وجود ندارد افزود: مقوله توبه یکی از ظرفیت های تحول برانگیز اسلام است از این رو مسئولان باید به این حوزه توجه کنند از طرفی دیگر هم اکنون در سال بیش از 100 فیلم سینمایی در کشور ساخته می شود که به طور حتم در آینده باید بخشی از این مقدار به فیلم های اسلامی و دینی اختصاص داده شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مسئولان فرهنگی باید در جهت اتصال تولیدات هنری به بازار فرهنگی تلاش کنند یادآور شد: نبود چرخه اقتصادی یکی از معضلات بخش فرهنگ کشور است از این رو استقلال یافتگی خود یک هنر بوده و مرکز فرهنگی و هنری دفتر تبلیغات را از تندبادها مصون می کند.

در این دیدار حجت الاسلام والمسلمین کومساری رئیس مرکز فرهنگی وهنری تبلیغات دفتر استان قم با بیان اینکه دفتر تبلیغات از جمله دستگاه هایی است که بعد از انقلاب در حوزه علمیه ایجاد شده است گفت: پرورش و آموزش طلاب در رشته های هنری از اقدامات این مرکز بوده است از طرفی دیگر این مرکز در سال های اخیر پروژه های خوبی در حوزه هنر و فرهنگ داشته لذا هم اکنون اکثر طلاب فعال در رسانه ها از شاگردان این مرکز هستند.

رئیس مرکز فرهنگی و هنری دفتر تبلیغات استان قم با اشاره به ایجاد بخش و انجمن های مختلف در این مرکز گفت: این مرکز با جمع آوری متخصصان و هنرمندان حوزوی اقدامات مناسبی را در حوزه هنری و فرهنگ دینی انجام داده است.

 

دیدار مدیرعامل شرکت فولاد غرب کشور با رئیس مجلس

دکتر علی لاریجانی دیروز پنجشنبه با عرفانیان مدیرعامل شرکت فولاد غرب کشور دیدار و گفتگو کرد.

در این نشست موضوعات مختلف مانند حمایت از تولید مطرح و بحث و گفتگو شد.

 

توزیع کیفی نان باید جزء اولویت‌های کاری مسئولان باشد

علی لاریجانی دیروز در دیدار با مسئولان اداره کل غله استان قم با تاکید بر اینکه موضوع نان و گندم برای کل کشور و استان قم بسیار مهم و حیاتی است گفت: مسئولان اداره کل غله دارای کار مهم و تاثیرگذاری بر معیشت مردم هستند که رزق و غذای اصلی مردم را جمع آوری و توزیع می کنند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت تولید و توزیع نان با کیفیت در قم تاکید کرد و گفت: با توجه به شرایط کنونی توزیع کیفی نان باید در کشور و استان قم جزء اولویت های مسئولان باشد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مسئولان مربوطه باید در جهت اضافه کردن سبوس گندم به نان برنامه ریزی های فرهنگی در بین مردم انجام دهند تصریح کرد: سبوس دارای فواید بسیاری است.

در این دیدار فرهاد زارعی مدیرکل غله استان قم با اعلام اینکه در سال جاری حدود 4 هزار تن گندم از گندم کاران خریداری شده است گفت: این در حالی است که در سال گذشته حدود 700 تن گندم از کشاورزان خریداری شد.

مدیرکل غله استان قم با اشاره به مصرف ماهانه  حدود 11 هزار تن گندم در استان قم افزود: در این میان حدود 3 میلیون تن گندم غیر مفید و استاندارد وجود داشت که این مواد به مرغداری ها و گاوداری ها فروخته شد.

وی با بیان اینکه هم اکنون سیلوها و انبارهای قم در جمع گنجایش حدود 140 هزار تن گندم دارند تصریح کرد: گندم ها بعد از وارد شدن به سیلو ها به کارخانه ها برای تولید و توزیع محصولات متفاوت انتقال داده می شوند.

زارعی با اعلام اینکه هم اکنون حدود 850 نانوایی در قم فعالیت می کنند افزود: خوشبختانه اداره کل غله استان قم نظارت کافی و کاملی بر عملکرد این مراکز دارد از طرفی دیگر بالاترین امتیاز کیفیت در چند سال اخیر به نان سنگک و بربری قم داده شده است.

 

برنامه‌های سرگرمی رسانه ملی نباید زمینه غفلت مردم را فراهم کند

دکتر علی لاریجانی دیروز پنجشنبه در دیدار با مسئولان دانشکده صدا و سیما واحد قم با تاکید بر اینکه اقدامات این دانشکده در چند سال اخیر بسیار خوب و رو به رشد بوده است گفت: مسئولان این دانشکده بایددر جهت تربیت دانشجو در رشته های تولیدی مانند نویسندگی و کارگردانی تلاش کنند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت ترویج تفکرات اسلامی در کشور تاکید کرد و افزود: پیوستگی بخش هنری با اسلام یک امر مهم و زیربنایی است.

وی ادامه داد: به طور حتم اگر دانشکده ها و دانشگاه ها در جهت تربیت افراد فاضل و عالم تلاش کنند در آینده می توان فکر اسلامی را در کشور بیشتر ترویج کرد از طرفی دیگر مسئولان باید متناسب باتکنولوژی و شرایط روز کشور به دنبال گسترش امور فرهنگی و هنر اسلامی باشند.

لاریجانی با بیان اینکه در شرایط کنونی فضای رسانه با زندگی مردم عجین شده است یادآور شد: دانش و فکر اسلامی در این حوزه جزء ارکان اصلی محسوب می شود از این رو کار شما و تربیت دانشجویان فاضل اقدام ارزشمندی است لذا نباید از تلاش دلسرد شوید و باید با جذب طلبه و دانشجویان پایه گذاری مناسبی را در امور فرهنگی، هنری و اسلامی انجام دهید.

وی با اعلام اینکه برنامه های سرگرمی در تلویزیون و رادیو باید براساس مبنای دینی تهیه شود تصریح کرد:  این امور نباید زمینه غفلت مردم را ایجاد کند بلکه باید موجب بیداری جامعه شود از این رو باید با برنامه ریزی فکر کرد و روش های نوینی را با اتکا به سنت اسلامی ایجاد کرد.

در این دیدار کمال اکبری رئیس دانشکده صدا و سیما واحد قم با بیان اینکه این دانشکده در چند سال اخیر با تاکیدات و منویات رهبر معظم انقلاب تغییرات بسیاری را به خود دیده است گفت: هم اکنون این دانشکده در حوزه های تولید سیما، ادبیات نمایش، دین و رسانه و علوم اجتماعی دانشجو تربیت می کند.

رئیس دانشکده صدا و سیما واحد قم با  اعلام اینکه هم اکنون حدود 340 دانشجو در این دانشکده در حال تحصیل هستند افزود: تا کنون حدود 110 دانشجو از این دانشکده فارغ التحصیل شده اند از طرفی دیگر امسال حدود 77 دانشجوی جدید برای تحصیل در این دانشکده پذیرش شده اند که در این میان اکثر طلبه و تعدادی غیر طلبه هستند.

اکبری ادامه داد: خوشبختانه تا کنون فارغ التحصیلان دانشکده صدا و سیمای قم بعد از تحصیل جذب سازمان صدا و سیما شده اند گفت: این افراد بعد از حضور در سازمان در بخش ها و کانال های مختلف فعالیت می کنند./

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی