کد خبر : 2978
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

دکتر لاریجانی در مراسم بزرگداشت سالروز شکست حصر آبادان تاکید کرد:

تفاوت بیان امریکاییها در چند روز اخیر/ عملکرد آمریکا ملاک تصمیم‌گیری است نه الفاظ

تفاوت بیان امریکاییها در چند روز اخیر/ عملکرد آمریکا ملاک تصمیم‌گیری است نه الفاظ

دکتر علی لاریجانی در مراسم بزرگداشت سالروز شکست حصر آبادان در جمع خانواده های شهدا و ایثارگران که عصر دیروز (جمعه 5 مهر) در باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، گفت: یکی از مسائل مهم انقلاب تحرک مردم آبادان قبل از پیروزی انقلاب و نقش آنها در دفاع مقدس است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آبادان قبل از پیروزی انقلاب به دلیل سرمایه گذاری یک شهر نفتی بود که در سایر شهرهای خوزستان این ظرفیت ها دیده نمی شد گفت: شاید یکی از دلایل عدم شرایط مطلوب شهر آبادان این بود که رژیم قبل از انقلاب می خواست غضب خود را به حرکت انقلابی مردم آبادان نشان دهد.

وی افزود: در چند سال اخیر بسیاری از رژیم ها و دیکتاتورهای عرب را دیدید که فروپاشیدند؛ حسنی مبارک هیچ وقت تصور نمی کرد ظرف 20 روز تا یک ماه فروپاشی شود و علت آن قطع رژیم از مردم است.

لاریجانی گفت: نکته دوم فروپاشی این رژیم ها این است که خیلی به سیستم امنیتی خود متکی می شوند و رژیم شاه نیز چنین تصوری داشت و توقع نداشت با این سرمایه گذاری چنین حرکتی از سوی مردم به ویژه مردم آبادان صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه شهید مطهری قبل از انقلاب علاقه زیادی به شهر آبادان داشت گفت: آبادان جزء معدود جاهایی بود که شهید مطهری به آنجا می رفت شاید یکی از دلایل آن این بود که رژیم به این شهر توجه نمی کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه خوزستان در دفاع مقدس نقش بسزایی داشت گفت: اما در آبادان مخصوصا بعد از سقوط خرمشهر توجه به آبادان حساس شد و تصور این بود که اگر آبادان سقوط می کرد مشکلات دیگری به وجود می آمد و تئوری صدام مبنی بر جداسازی سرزمین های عرب از ایران نیز محقق می شد.

لاریجانی گفت: در این میان باید به این سوال تامل کرد که چرا صدام به ایران حمله کرد و چرا شرایط را برای خود آسان می دید و آیا انگیزه هایی که برای همراهی با صدام در سایر کشورها وجود داشت آیا اکنون تغییر کرده و یا اگر این انگیزه ها همچنان وجود دارد شکل آن عوض شده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در توضیح مطلب فوق افزود: شکی نیست که صدام تصور کرده بود ارتش ایران قدرت دفاع ندارد و فضای سیاسی کشور هم در آن زمان درگیر بود، در این شرایط فلش اصلی بنی صدر به جای اینکه به سمت بیرون باشد به سمت داخل بود و دائماً با رهبران ضد جمهوری اسلامی مثل شهید بهشتی درگیر بود.

وی ادامه داد: بنی صدردرشرایط جنگ به جای اینکه همه را با یکدیگر متصل کند فلش آن برای ایجاد تنش در داخل بود که این تنش ها در آن زمان در کشور وجود داشت.

لاریجانی افزود: در خارج از کشور نیز برخی کشورهای عربی با ایران موضع داشتند در آن زمان که انقلاب ایران شکل گرفته بود شاید تنها کشوری که با ایران رفاقت داشت کشور سوریه بود به دلیل اینکه ایران به نوعی از بدنه ایران جدا شده بود و شعار حمایت از فلسطین را سر می داد؛ ضمن اینکه حافظ اسد رفاقتی با ایران داشت کشور لیبی نیز کمی از ایران حمایت می کرد.

وی ادامه داد: بقیه کشورها در منطقه با ایران ستیز پیدا کرده بودند و یکی دو کشور هم موضع بی طرف داشتند.

لاریجانی ادامه داد: چند سال پیش با پادشاه یکی از کشورهای منطقه که در آن زمان موضع ملایمی با ایران داشت ملاقاتی داشتم که او به من گفت دو الی سه روز قبل از جنگ صدام با ایران وی به ما اعلام کرده بود که می خواهد به ایران حمله کند که از ما نیز درخواست کمک کرده بود اما ما صدام را حمایت نکردیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در آن شرایط یک چنین وضعیتی در منطقه وجود داشت و در حوزه بین المللی نیز که ایران را به عنوان یک ستون منطقه از دست داده بودند در نظر داشتند شرایط ایران را به نفع خود رقم بزنند که بعد از مشاهده حرکت انقلابی مردم مایوس شدند و ستیز خود را جدی تر کردند و ضربه خود را از طریق صدام به ایران وارد کردند در حالی که یک هفته قبل از جنگ ایران و عراق معاون وزیر خارجه آمریکا با عراقی ها تعاملاتی داشت و در طول جنگ هم این حمایت ها وجود داشت.

لاریجانی اضافه کرد: سایر کشورهای غربی مانند فرانسه و همچنین کشورهای شرقی در آن شرایط به صدام کمک می کردند؛ که البته کمی دیرفهم بودند که با توجه به اینکه عراق یکی از اقمار روسیه بود از این کشور حمایت کردند همین اشتباه را یاسر عرفات هم مرتکب شد.

وی گفت: در عرصه بین المللی شرایط سختی وجود داشت اما امام(ره) این شرایط را آسان می کرد و به رزمندگان دلگرمی می داد تا از این شرایط خارج شویم.

وی با اشاره به اینکه انگیزه ها برای عدم موفقیت ایران وجود داشت گفت: اروپایی ها نیز در این قضیه اشتباه کردند و دلیلی نداشت با ایران در این شرایط ستیز کنند.

لاریجانی اضافه کرد: در این شرایط که یک دوره سرنوشت ساز بود امام(ره) تلاش می کرد بنی صدر را که اولین رئیس جمهور ایران بود نگه دارد تا کشور دچار مشکل نشود اما برخی رهبران از وضعیت موجود اظهار نگرانی می کردند به طوری که در زمان بنی صدر کار مهمی صورت نگرفت و عملا توفیقی در جبهه ها نداشتیم و درگیری های سیاسی در داخل از سوی بنی صدر وجود داشت.

 

عزل بنی صدر از فرماندهی کل قوا شرایط سیاسی کشور را تغییر داد

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: در نهایت زمانی که امام(ره) فرماندهی کل قوا را از بنی صدر گرفت شرایط سیاسی در داخل کشور تغییر کرد و بسیاری امیدوار شدند و به صحنه سیاسی بازگشتند.

وی ادامه داد: روحیه انقلابی در متن سیاسی کشور ایجاد شد و این روحیه در نیروهای نظامی کشور نیز شکل گرفت؛ همین روحیه در مردم ایجاد شد، ارتش و سپاه هماهنگ شدند و اولین نتیجه این اقدام شکست حصر آبادان بود که بعد از آن فتح خرمشهر شکل گرفت و پایه ای برای دفاع مقدس شد.

 

اوباما موفق به براندازی نظام ایران نمی شود

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه انگیزه ها برای مقابله با ایران وجود داشت گفت: امریکایی ها هنوز انگیزه دارند با ایران مقابله کنند و اینکه رئیس جمهور امریکا اعلام می کند به دنبال براندازی نظام ایران نیست باید گفت نمی تواند، آنها دلشان به دنبال براندزای هستند اما موفق نمی شوند.

لاریجانی با بیان اینکه امروز سایر کشورهای اروپایی همچون سال های گذشته اضطراب و نگرانی از ایران دارند گفت: ترکیه کشوری است که امروز از دوستان ایرانند البته در مورد سوریه اختلاف نظر داریم اما در بسیاری از موارد همفکر هستیم.

وی گفت: برخی کشورهای منطقه به دلیل تجربیات گذشته موضع خود را نسبت به ایران تغییر دادند.

لاریجانی در ادامه با اشاره به اینکه تکفیری ها و جریان های تندرو به وجود آمدند که فقط خودشان را قبول دارند گفت: یک جریان تندروی افراطی هستند و کسانی که درزمان جنگ ایران و عراق می گفتند 40 میلیارد دلار به صدام کمک کردیم اکنون همین تکفیری ها را حمایت می کنند اما نمی توانند و این نتیجه پایداری و نتیجه دفاعی است که مردم آبادان و ایران از کشور خود کردند.

 

از جریان های مردمسالار و مردم فلسطین حمایت می کنیم اما به دنبال کشورگشایی نیستیم

وی گفت: مرامی که امام(ره) پایه گذاری کرد این بود که ایران یک نظام دموکراتیک مردم سالار باشد و ما نیز از جریان های مردم سالار و مردم فلسطین حمایت می کنیم اما به دنبال کشورگشایی نیستیم.

لاریجانی ادامه داد: ضمن اینکه انگیزه های بسیاری برای مقابله با ایران وجود دارد اما با الفبای گذشته نمی توانند افراد را علیه ایران دور هم جمع کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: برداشت من این است که زیر لفافه ای که امریکا سخن می گوید همچنان بغض خود را نسبت به ایران نشان می دهد.

 

ما نیاز به الفاظ نداریم ما به رفتارها نگاه می کنیم

لاریجانی با اشاره به اینکه بیان امریکایی ها در چند روز اخیر متفاوت است گفت: اما چیزی که باید به آنها توجه کنیم عمل آنها است، ما نیاز به الفاظ نداریم ما به رفتارها نگاه می کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آنها چند قلم تحریم برای ایران صورت دادند اما اگر واقعا معتقدند زمان حل مسائل هسته ای فرا رسیده تلاش جمهوری اسلامی ایران نیز بر همین مسئله است.

وی خطاب به امریکایی ها گفت: مبادا به دنبال زیاده خواهی باشید و تصور کنید ایران خسته است.

لاریجانی با اشاره به اینکه ما در اینکه راه را با مقاومت طی کردیم خسته نیستیم و احساس می کنیم جمهوری اسلامی ایران عزتمندانه از دستاوردهای خود صیانت کرد گفت: یک راه بیشتر وجود ندارد، زبان تهدید را بردارید بعد می توانید با ایران به تفاهم برسید.

وی با تاکید براینکه مسیر دیپلماتیک باز است افزود: ولی اینکه هرازگاهی گفته می شود پرونده جنگ هم روی میز است حرف خوبی نیست نباید پز جنگ را به ایرانی ها بدهیدالبته شاید این حرف ها منافعی برای شما دربرخی کشورها دربر داشته باشد اما با ایران این شوخی ها را نکنید و کسی از این مانورهای شما نمی ترسد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به زبان تهدید زبان خوبی نیست به آنها هشدار داد اگر می خواهید از راه دیپلماتیک مسئل هسته ای را حل کنید باید صادقانه رفتار کنید به طوری که همان چیزی که در جلسات خصوصی خود عنوان می کنید در پشت میکروفون هم بگویید.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر قبول دارید ایران یک حقوق هسته ای برای خود دارد باید در جلسات خصوصی خود به آن پایبند باشید.

وی تاکید کرد: زمینه برای راه حل مسائل وجود دارد و راز این کار نیز این است که زبان تهدید نداشته باشیم.

لاریجانی ادامه داد: اما باید قبول کنیم این دستاوردها را بر اساس روحیه مجاهدت، مقاومت و پایداری به وجود آوردیم؛ روحیه جهادی در همه بخش های کشور می تواند زمینه های پیشرفت از جمله پیشرفت در زمینه های اقتصادی را فراهم کند.

 

لزوم سرمایه گذاری برای بازسازی آبادان

لاریجانی در ادامه با اشاره به بازسازی شهر آبادان گفت: شهر آبادان ظرفیت های خوبی دارد به طوری که می تواند به عنوان یک بندر زیبا در کشور باشد، آبادان یک منطقه نفتی است و باید در این زمینه سرمایه گذاری شود.

وی در ادامه با انتقاد از واردات گفت: واردات از چین به تولید کشور ضربه زد و نتیجه این شد که بسیاری از صنایع ما نتوانست با این محصولات رقابت کند و بیکاری را رقم زد که از این تجربیات باید استفاده کرد و امروز که دولت می خواهد در کشور شکوفایی ایجاد کند باید به رونق تولید نیز توجه کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خطاب به خانواده های شهدا تاکید کرد: نمایندگان شما در مجلس شورای اسلامی تذکراتی درباره آبادان دادند که باید در این زمینه سرمایه گذاری ویژه صورت گیرد و برای رونق تولید متناسب با ظرفیت های آبادان باید تلاش کرد؛ ضمن اینکه ما در مجلس نیز به آن توجه خواهیم کرد.

 

دولت، مجلس و مسئولان استانی اهتمام جدی برای بازسازی آبادان داشته باشند

لازم به ذکر است قبل از سخنرانی دکتر لاریجانی سردار مسجدی معاون نیروی قدس و مسئول اسبق بسیج سپاه در دوران دفاع مقدس به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: جا دارد دولت، مجلس و مسئولان استانی اهتمام جدی برای بازسازی، پیشرفت و توسعه آبادان، این جزیره زیبا داشته باشند.

سردار مسجدی با بیان اینکه آبادان قبل از انقلاب بهترین فرودگاه را در سطح کشور داشت و پالایشگاه این شهر نیز 60 درصد تولیدات پالایشگاه های کشور را به خود اختصاص داده بود گفت: این شهر نیز باید بهترین ساحل بندری کشور را داشته باشد و برای بازسازی این منطقه باید تلاش جدی صورت گیرد./

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی