کد خبر : 2900
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

وقتی لاریجانی به داد روحانی می رسد

وقتی لاریجانی به داد روحانی می رسد

فارس نوشت:

جلسات مجلس شورای اسلامی همیشه حاشیه های خاص خود را دارد اما همه کسانی که جلسات مجلس را تحقیق می کنند می دانند که اوج مباحثات و هیجان نمایندگان را می توان در روزهای رای اعتماد به وزرای پیشنهادی و یا استیضاح آنان دید و امروز هم پوست سه نفر از وزرای پیشنهادی علوم و تحقیقات ورزش جوانان و آموزش و پرورش به دباغ خانه مجلس شورای اسلامی افتاد تا عیار آنها توسط نمایندگان خانه ملت اندازه گیری شود.
فعلاً این کشمکش پارلمانی به جلسه بعدازظهر مجلس کشیده است اما جلسه صبح نیز برای خود حاشیه های جذابی داشت که شاید از اصل متن خبر نیز جذاب تر باشد.
* اندک اندک جمع مستان می رسد
جلسه امروز صبح مانند روال جلسات گذشته با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و البته سخنان علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که بخش اعظم آن مربوط به حادثه تروریستی در شهرستان سراوان و کشته شدن تعدادی از مرزبانان غیور کشور ما بود آغاز شد اما به محض پایان یافتن سخنان رئیس مجلس مهمانی وارد صحن مجلس شد و مشخص کرد امروز مجلس با دولتی ها سروکار خواهد داشت.
حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی ایران با استقبال حجت الاسلام ابوترابی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی وارد صحن علنی مجلس شد و در صندلی مخصوص به خود نشست.
البته به نظر می رسید که دور و بر روحانی خالی تر از دفعات قبل باشد چرا که تنها حسین فریدون دستیار ارشد رئیس جمهور وی را همراهی می کرد اما دقایقی قبل مشخص شد که بقیه وزرا و همراهان از قافله رئیس جمهور جا ماندند و به قول قدیمی ها اندک اندک جمع مستان می رسد.
اول از همه سر و کله جهانگیری معاون اول رئیس جمهور پیدا شد و سپس محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت، علی طیب نیا وزیر اقتصاد دارایی، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور، محمدرضا صادق از مسئولان دفتر رئیس جمهور، مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری و مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور به جمع دولتی ها در صندلی های جلوی صحن علنی مجلس پیوستند که البته برخی از آنها درست وسط سخنرانی روحانی وارد صحن علنی مجلس شدند.
* وقتی سخنرانی روحانی هم کارگر نمی افتد
لاریجانی از روحانی برای سخنرانی دعوت می کند و روحانی هم به راه و روش منبری ها سخنرانی خود را با یک دعا آغاز می کند اما هر چه این دعا را کش می دهد که شاید مجلسی ها و نمایندگان مجلس آرام سر جای خود بنشینند به نتیجه نمی رسد و اینجاست که نگاهی به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی می کند و لبخندی می زند.
بعد از لبخند روحانی، لاریجانی وارد عمل می شود و از نمایندگان می خواهد که سر جای خود بنشینند و گاه آنان را با اسم صدا می زد که فلانی بفرمایید سر جایتان و یا نماینده فلان جا که با ایما و اشاره در حال تردد هستید، بفرمایید سر جایتان. تذکرهای لاریجانی نظمی به مجلس می دهد و روحانی سخنرانی خود را آغاز می کند البته در این بین و درست در سکوی هیئت رئیسه و پشت سر لاریجانی تعداد زیادی از نمایندگان دور یکدیگر جمع شده اند و برای خود سر و صدایی راه انداختند و اگر کسی نداند فکر می کند که شاید بحث یقه گیری است و دعوایی است که مشت ها در آن رد و بدل می شود اما حقیقت ماجرا اینجاست که نمایندگان در حال قرعه کشی برای اسامی موافقین و مخالفینی هستند که برای صحبت کردن ثبت نام می کنند و حالا هر کس به دنبال این است که ببیند سهمی از این قرعه کشی به وی می رسد یا نه؟ در نهایت هیئت رئیسه است که به این تجمع پارلمانی آن هم درست پشت جایگاه خاتمه می دهد.
*گعده هایی که سرنوشت وزرا را رقم می زند
سخنرانی روحانی که پایان می پذیرد نوبت به موافقین و مخالفین است که هر کدام صحبتهای خود را برای نمایندگان ارائه دهند و به بیان نظرات خود بپردازند اما در این میان به نظر می رسد که سرنوشت وزرای پیشنهادی در گرده های دو نفره و سه نفره نمایندگان است که رقم می خورد البته هر کدام از گرده ها خصوصیات حزبی خود را دارد مثلاً در گوشه ای از مجلس حداد عادل، زاکانی و حجت الاسلام آقا تهرانی نمایندگان عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس و در گوشه ای دیگر مطهری و جمعی دیگر از نمایندگان که عضو فراکسیون رهروان هستند به بحث و تبادل نظر درباره وزرای پیشنهادی مشغولند البته در این میان سر کاظم جلالی نماینده مردم شاهرود که صبح امروز در رأی گیری فراکسیون رهروان ولایت بار دیگر به ریاست آن انتخاب شده است حسابی شلوغ است و با بوس و ماچ از خجالت کسانی که به وی رأی داده بودند.
در این میان وزرا نیز از حضور در جمع این گرده های پارلمانی غافل نیستند و شاید فعال ترین وزیر صالحی امیری باشد که حضور وی در گرده نمایندگان فراکسیون اصولگرایان و بحث وی با حجت الاسلام نبویان بقیه نماینده ها را نیز به خود جلب می کند که البته سوژه مناسبی نیز برای عکاسان می سازد.
* وزرای اقتصادی مشغول کارند
البته در این میان سر وزرایی که در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کردند شلوغ است و بیشترین مراجعه نمایندگان به علی طیب نیا وزیر اقتصاد و دارایی و محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت و معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی است و لابد سر و کله آنها با نمایندگانی است که می خواهند بودجه ای را برای حوزه انتخابیه خود بکنند.
روحانی هم در این میان جای خاص خود را دارد و دور وی از همه شلوغ تر و هر کدام از نمایندگان نیز نامه هایی دارند که لابد منتظر امضای دستوری از طرف رئیس جمهور است.
سخنان موافقین و مخالفین بدون اتفاق خاصی جلو می رود و در این میان تنها تذکر مهدی کوچک زاده نماینده مردم تهران است که با فریادهای «دو» به نشانه مخالفت از سوی همکاران وی روبه رو می شود و لاریجانی از بقیه می خواهد که اجازه دهند وی تذکر خود را به طور کامل بیان کند در نهایت ساعت 10:30 صبح روحانی به همراه لاریجانی صحن علنی مجلس را ترک می کند و از حجت الاسلام ابوترابی ریاست مجلس را برعهده می گیرد.
* بازار داغ دیده بوسی با نمایندگان تازه حاجی
کم کم با نزدیک شدن به ساعات پایانی جلسه زمان تصمیم گیری درباره ادامه روند بررسی صلاحیت ها وزرا در جلسه بعدازظهر مجلس فرا می رسد و زمان این می شود که در این باره رأی گیری می شود.
در این میان ابوترابی از نمایندگان مجلس می خواهد که با بلند کردن دست خود موافقت یا مخالفت خود را با شروع رأی گیری در ساعت 13:30 و یا 14 بعدازظهر اعلام کند روشی که شاید در زمان مرحوم مدرس در مجلس مشروطه برای نظرخواهی از نمایندگان مجلس اعلام می شد. در نهایت جلسه با اعلام ابوترابی به پایان می رسد و صندوق های رأی گیری نیز در همین میان به گوشه ای از صحن علنی منتقل می شود تا پذیرای رأی نمایندگان باشد. هنگام خروج نمایندگان از جلسه بعدازظهر نیز برخی از بازار دیده بوسی با برخی از نمایندگان به حج رفته نیز حسابی داغ بود که با عرق چین و سری بدون مو به راحتی از بقیه قابل تفکیک بودند.
فارس
 

ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی