کد خبر : 2898
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

اظهارات دو کارشناس چینی درباره سفر رئیس مجلس به چین

اظهارات دو کارشناس چینی درباره سفر رئیس مجلس به چین

دو تن از کارشناسان در پکن گفتند: ایران و چین به عنوان دو کشور مهم در آسیا و تاثیرگذار در تحولات جهانی باید مناسبات خود را بیش از پیش توسعه دهند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، خانم سون مین محقق چینی گفت: ارتقای سطح روابط پارلمانی دو کشور باعث گسترش روابط در قلمروهای مختلف به خصوص در عرصه دیپلماسی عمومی و روابط فرهنگی می شود.

این محقق آکادمی علوم اجتماعی چین گفت: سفر رییس مجلس ایران به چین در راس یک هیات عالی رتبه نشان از عزم رهبران دو کشور برای همکاریهای عمیقتر دارد.
 
وی تاکید کرد مجالس ایران و چین می توانند با استفاده از این فرصت و با برنامه ریزی و سیاستگذاری مناسب پیشرفتهای خوبی را برای دو ملت به ارمغان آورند.
 
سون اضافه کرد: توسعه مناسبات میان مجالس چین و ایران می تواند باعث تقویت روابط دولتهای دو کشور و دیگر نهادهای ذی ربط شود.
 
لیو شی جیا یک کارشناس امور رسانه ای و آشنا به مسایل ایران نیز سفر رییس مجلس ایران به چین را نشانه ارتباط سطح بالا بین رهبران دو کشور دانست.
 
وی افزود: دولت جدید چین به تحولات خاورمیانه توجه دارد و جمهوری اسلامی ایران یک کشور بزرگ و تاثیرگذار در این منطقه است.
 
لیو با اشاره به روابط تاریخی و کهن بین کشورش و ایران افزود: این روابط پایه بسیار محکمی برای بنا کردن یک مناسبات همه جانبه و عمیق بین دو کشور که باید از عرصه اقتصاد و سیاست فراتر رود، فراهم کرده است.
 
وی، ظرفیتها و منابع مشترک دو کشور بخصوص در عرصه منطقه ای و بین المللی را برای توسعه روابط بسیار زیاد دانست و تاکید کرد: مجالس ایران و چین اکنون وظیفه سنگینی برعهده دارند و باید ارتباطات بین این دو نهاد بیشتر شود.
 
این کارشناس رسانه ای چین با اشاره به سفر موفق و موثر سال گذشته رییس کنگره ملی خلق چین به ایران گفت: تهران همواره نشان داده عزم جدی برای تقویت روابط با پکن دارد.
 
رییس مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه در راس هاتی عالی رتبه به دعوت رسمی همتای چینی خود وارد پکن شد./
ثبت نظرات
captcha
صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی