کد خبر : 2882
زمان انتشار :
telegram facebook twitter google+ cloob Yahoo print

لاریجانی در بازگشت از چین در فرودگاه مهرآباد در جمع خبرنگاران:

رویکرد چین به مسئله هسته ای ایران مثبت است

رویکرد چین به مسئله هسته ای ایران مثبت است

رئیس مجلس شورای اسلامی بعد از بازگشت از چین با اشاره به اینکه رویکرد کشور چین در مسائل هسته ای ایران مثبت است گفت: در این زمینه مذاکراتی صورت گرفت و امیدواریم در ژنو همه رفتارها نسبت به موضوع هسته ای ایران سنجیده شده باشد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، علی لاریجانی بعد از بازگشت از سفر 4 روزه خود به کشور چین در فرودگاه مهرآباد با اشاره به دستاوردهای سفر خود تصریح کرد: ایران و چین روابط متنوع و نسبتا خوبی در زمینه تجارت و اقتصادی داشتند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رایزنی های مختلفی در این سفر صورت گرفت افزود: مواردی در زمینه همکاری های منطقه ای، علمی، توریسم و موارد دیگر در این سفر مورد بحث قرار گرفت.

وی ادامه داد: از این پس نیز همین رویکرد را ادامه می دهیم ضمن اینکه روابط دو کشور ایران و چین از استحکام برخوردار است و تحت تأثیر مسائل سیاسی قرار نمی گیرد.

لاریجانی با تأکید بر اینکه در این سفر در همه ابعاد مذاکراتی صورت گرفت گفت: اراده مسئولان کشور دوست و همسایه ما بر این است که روابط دو کشور وارد فاز جدیدی شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به اینکه هم دولت چین تغییر کرده و هم دولت ایران گفت: از این رو امیدواریم شرایط به گونه ای باشد که روابط دو کشور گسترش یابد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در این سفر برخی نمایندگان مجلس، نمایندگان دستگاه های مختلف مانند بانک مرکزی، وزارت راه، وزارت صنعت، معدن و تجارت، شهرداری و همچنین رئیس اتاق بازرگانی ایران وچین حضور داشتند و توانستند مذاکرات خوبی با مسئولان کشور چین داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه اراده دو کشور بر گسترش روابط است و مذاکرات سودمندی در این سفر صورت گرفت افزود: در زمینه تقویت توریسم و گسترش گردشگری باید گام جدی برداشته شود به طوری که هم از بُعد بازار و هم در زمینه ویزا و تسهیل رفت و آمد باید با کمک چینی ها شرایط جدیدی ایجاد شود.

لاریجانی به استقبال مردم چین از محصولات ایرانی اشاره کرد و گفت: در این کشور بازار خوبی برای صادرات ایران وجود دارد که باید از این ظرفیت استفاده شود.

عضو کمیسیون شوراها در توضیح مطلب فوق افزود: صنایع دستی، فرش ایران در کشور چین مشتری خوبی دارد علاوه بر اینکه سایر کالاهایی که ممکن است در ایران مشتری زیادی نداشته باشند مشتریان آن در این کشور از محصولات ایرانی استقبال می کنند.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش به مسائل مورد بحث منطقه ای بین دو کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه نقاط مشترک ایران و چین بسیار است مسئولان کشور باید همفکری منطقه ای با این کشور داشته باشند.

لاریجانی همچنین گفت: رویکرد چین در مسائل هسته ای مثبت است و مذاکراتی در این زمینه نیز صورت گرفت.

وی با بیان اینکه امیدواریم در نشست ژنو همه رفتارها نسبت به موضوع هسته ای ایران سنجیده شده باشد ادامه داد: البته ممکن است در این زمینه برخی کشورها فضاسازی و تبلیغات کنند اما کشور چین تحت الشعاع این مسائل و فضاسازی ها قرار نمی گیرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم همچنین گفت: در مجموع مسائل کلان داخلی در زمینه های سیاسی و اقتصادی مطرح شد و نگاه برای گسترش روابط مثبت است.

لاریجانی تأکید کرد: وقتی اراده مسئولان سیاسی به گسترش روابط بین دو کشور است هر دو طرف در جهت رفع مشکلات احتمالی تلاش می کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان از مسئولان، رئیس جمهور، رئیس کنگره خلق چین، سفیر چین در ایران و همچنین همه کسانی که تلاش زیادی در جریان سفر داشتند تشکر و قدردانی کرد.

لازم به ذکر است در این سفر حسین سبحانی نیا، علی محمد احمدی، فاطمه رهبر، محمد سقایی و رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، رئیس مجلس شورای اسلامی را همراهی کردند.

همچنین مجید انصاری، معاون پارلمانی رئیس جمهور و علاءالدین بروجردی، به استقبال رئیس مجلس شورای اسلامی بعد از بازگشت از کشور چین رفتند./

پایان پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  بخش خصوصی ناجی دولت حجیم شود/ تشریح راهکارهای توسعه اقتصادی روستا در گیلان

  استان گیلان به سمت صنعتی شدن حرکت کند/ توجه ویژه مجلس به پروژه احداث راه آهن و اصلاح وضعیت تالاب‌های گیلان

  طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام به ارزش ۵۰۰هزارمیلیاردتومان نیاز به ورود بخش خصوصی دارد

  ریشه تروریسم در منطقه به خاطر وجود روحیه اشغال است/ میرزا کوچک خان مانع دخالت خارجی شد

  پرده دری برخی کشورهای منطقه در همکاری با رژیم صهیونیستی به جهان اسلام خسارت زد/ مشوق های پایدار برای صادرات در جریان بررسی بودجه تعیین می کنیم

  پایبندی طرفین برجام برای آینده امنیت جهانی و منطقه مفید است

  رئیس مجلس به رشت سفر می کند

  درخواست تشکیل شورایاری‌ها در قالب ماده الحاقی به قانون شوراها مغایر قانون اساسی است

  پیشنهاد تمدید سه ساله اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده/ دولت تعهدات خود را در مالیات بر ارزش افزوده به درستی انجام نمی دهد

  کمیته فنی بررسی طرح‌های آبی استان چهارمحال و بختیاری تشکیل شود/ استفاده از فاینانس برای اتصال استان به راه‌آهن

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی