کد خبر : 2870
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

علی لاریجانی:

مجلس از فضای به وجود آمده برای حل و فصل موضوع هسته‌یی حمایت می‌کند

مجلس از فضای به وجود آمده برای حل و فصل موضوع هسته‌یی حمایت می‌کند

علی لاریجانی گفت: مجلس شورای اسلامی از فضای به وجود آمده برای حل و فصل موضوع هسته‌یی حمایت می‌کند.

 

 

علی لاریجانی در دیدار با رییس کمیته امور بین‌المللی، دفاعی و امنیت مجلس قزاقستان، گفت: مذاکرات هسته‌یی ایران و مجموعه 1+5 روند مثبتی به خود گرفته است و مجلس شورای اسلامی از فضای به وجود آمده برای حل و فصل موضوع هسته‌یی حمایت می‌کند.

 

وی از کشور قزاقستان به عنوان یک همسایه خوب و ارزشمند برای جمهوری اسلامی ایران یاد کرد و با اشاره به اشتراکات متعدد فیمابین دو کشور گفت: مولفه‌های راهبردی گوناگونی دو کشور را به هم نزدیک ساخته که باید با بهره‌گیری کامل از تمام ظرفیت‌های موجود به ویژه قابلیت‌های اقتصادی مناسبات دو کشور را در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی ، تجاری و فرهنگی هرچه بیشتر تقویت نمود.

 

وی درهمین زمینه یادآور شد: علائق و منافع مشترک، گسترش حداکثری روابط و مبادلات اقتصادی و تجاری را اقتضاء می‌کند و مجلس شورای اسلامی در این خصوص آماده هرگونه همکاری و مساعدت است.

 

لاریجانی در مورد افغانستان نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدای اشغال قزاقستان مخالف مداخله خارجی در این کشور بود و اکنون نیز بر این باور منطقی است که مسائل منطقه‌ای باید با همکاری و اشتراک مساعی اعضای آن منطقه حل و فصل شود.

 

وی در ادامه افزود: جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان می‌توانند علاوه بر همکاری در زمینه موضوعات مختلف همچون رژیم حقوقی دریای خزر و تامین امنیت آن، در زمینه مقابله با تروریزم و قاچاق مواد مخدر نیز با یکدیگر همکاری نمایند.

 

در ادامه این دیدار همچنین رییس کمیته امور بین‌المللی، دفاعی و امنیت مجلس قزاقستان ضمن ارائه گزارشی از مذاکرات خود با مقامات کشورمان طی سفرش به تهران، از جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور قدرتمند و دوست خوب برای قزاقستان نام برد و گفت: توسعه روابط پایدار در زمینه‌های مختلف با جمهوری اسلامی ایران برای قزاقستان حائز کمال اهمیت است.

 

وی همچنین گفت: مجالس دو کشور که از قدرت و اختیارات زیادی برخوردارند نقش کلیدی و تاثیرگذار در تسهیل مبادلات اقتصادی و تجاری فیمابین دارند و این امر به توسعه همه جانبه مناسبات دو کشور کمک شایانی می‌کند.

 

وی میزان معادلات تجاری و اقتصادی دو کشور را پایین‌تر از سطح انتظار و ظرفیت‌های موجود دانست و اظهار کرد: یکی از اهداف اصلی سفر هیات قزاقی به تهران تاکید بر ضرورت بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های ممکن برای توسعه روابط در زمینه‌های اقتصادی و تجاری در کنار روابط خوب سیاسی و پارلمانی بوده است.

 

وی درادامه با اشاره به موضوع هسته‌یی کشورمان نیز گفت: قزاقستان از پیشرفت حاصله در مذاکرات هسته‌یی ایران با مجموعه 1+5 خرسند است و همچون گذشته آمادگی دارد هرگونه مساعدت ممکن را در این خصوص انجام دهد.

 

رییس کمیته امور بین‌المللی، دفاعی و امنیت مجلس قزاقستان در پایان خواستار افزایش همکاری‌ها و رایزنی‌های مشترک در حل و فصل مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی شد.

 

یادآور می‌شود در این دیدار رییس‌مجلس از همتای قزاقی خود برای انجام سفر رسمی به جمهوری اسلامی ایران دعوت به عمل آورد.

 

انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  رئیس مجلس درگذشت ابوی احمد عابدی را تسلیت گفت

  دیجیتالی شدن کتاب‌ها دسترسی به منابع علمی را آسان می‌کند/ توصیه‌های رییس مجلس برای حذف کنکور

  توزیع امکانات اولیه به زلزله‌زده‌گان نظم بهتری گرفته است/بانک‌ها برای اعطای وام به مردم زلزله‌زده سخت‌گیری نکنند

  توزیع امکانات اولیه به زلزله‌زده‌گان نظم بهتری گرفته است/بانک‌ها برای اعطای وام به مردم زلزله‌زده سخت‌گیری نکنند

  توزیع امکانات اولیه به زلزله‌زده‌گان نظم بهتری گرفته است/بانک‌ها برای اعطای وام به مردم زلزله‌زده سخت‌گیری نکنند

  حضور دکتر لاریجانی در مراسم هفتمین روز درگذشت کشته شدگان زلزله کرمانشاه

  امکانات بهداشتی برای مردم زلزله‌زده باید هر چه سریعتر تأمین شود/ اسکان مردم با توجه به فصل سرما باید ساماندهی شود

  بازدید دکتر لاریجانی از شهرستان سرپل‌ذهاب و مسکن‌مهر این منطقه

  بازدید دکتر لاریجانی از منطقه زلزله زده ازگله

  امکانات اولیه در سطح روستا و شهر باید به زلزله‌زدگان اختصاص یابد/ مجلس حمایت‌ بیشتری از مردم زلزله زده خواهد داشت

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی