کد خبر : 2870
زمان انتشار :
facebook twitter google+ cloob Yahoo print

علی لاریجانی:

مجلس از فضای به وجود آمده برای حل و فصل موضوع هسته‌یی حمایت می‌کند

مجلس از فضای به وجود آمده برای حل و فصل موضوع هسته‌یی حمایت می‌کند

علی لاریجانی گفت: مجلس شورای اسلامی از فضای به وجود آمده برای حل و فصل موضوع هسته‌یی حمایت می‌کند.

 

 

علی لاریجانی در دیدار با رییس کمیته امور بین‌المللی، دفاعی و امنیت مجلس قزاقستان، گفت: مذاکرات هسته‌یی ایران و مجموعه 1+5 روند مثبتی به خود گرفته است و مجلس شورای اسلامی از فضای به وجود آمده برای حل و فصل موضوع هسته‌یی حمایت می‌کند.

 

وی از کشور قزاقستان به عنوان یک همسایه خوب و ارزشمند برای جمهوری اسلامی ایران یاد کرد و با اشاره به اشتراکات متعدد فیمابین دو کشور گفت: مولفه‌های راهبردی گوناگونی دو کشور را به هم نزدیک ساخته که باید با بهره‌گیری کامل از تمام ظرفیت‌های موجود به ویژه قابلیت‌های اقتصادی مناسبات دو کشور را در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی ، تجاری و فرهنگی هرچه بیشتر تقویت نمود.

 

وی درهمین زمینه یادآور شد: علائق و منافع مشترک، گسترش حداکثری روابط و مبادلات اقتصادی و تجاری را اقتضاء می‌کند و مجلس شورای اسلامی در این خصوص آماده هرگونه همکاری و مساعدت است.

 

لاریجانی در مورد افغانستان نیز گفت: جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدای اشغال قزاقستان مخالف مداخله خارجی در این کشور بود و اکنون نیز بر این باور منطقی است که مسائل منطقه‌ای باید با همکاری و اشتراک مساعی اعضای آن منطقه حل و فصل شود.

 

وی در ادامه افزود: جمهوری اسلامی ایران و قزاقستان می‌توانند علاوه بر همکاری در زمینه موضوعات مختلف همچون رژیم حقوقی دریای خزر و تامین امنیت آن، در زمینه مقابله با تروریزم و قاچاق مواد مخدر نیز با یکدیگر همکاری نمایند.

 

در ادامه این دیدار همچنین رییس کمیته امور بین‌المللی، دفاعی و امنیت مجلس قزاقستان ضمن ارائه گزارشی از مذاکرات خود با مقامات کشورمان طی سفرش به تهران، از جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور قدرتمند و دوست خوب برای قزاقستان نام برد و گفت: توسعه روابط پایدار در زمینه‌های مختلف با جمهوری اسلامی ایران برای قزاقستان حائز کمال اهمیت است.

 

وی همچنین گفت: مجالس دو کشور که از قدرت و اختیارات زیادی برخوردارند نقش کلیدی و تاثیرگذار در تسهیل مبادلات اقتصادی و تجاری فیمابین دارند و این امر به توسعه همه جانبه مناسبات دو کشور کمک شایانی می‌کند.

 

وی میزان معادلات تجاری و اقتصادی دو کشور را پایین‌تر از سطح انتظار و ظرفیت‌های موجود دانست و اظهار کرد: یکی از اهداف اصلی سفر هیات قزاقی به تهران تاکید بر ضرورت بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های ممکن برای توسعه روابط در زمینه‌های اقتصادی و تجاری در کنار روابط خوب سیاسی و پارلمانی بوده است.

 

وی درادامه با اشاره به موضوع هسته‌یی کشورمان نیز گفت: قزاقستان از پیشرفت حاصله در مذاکرات هسته‌یی ایران با مجموعه 1+5 خرسند است و همچون گذشته آمادگی دارد هرگونه مساعدت ممکن را در این خصوص انجام دهد.

 

رییس کمیته امور بین‌المللی، دفاعی و امنیت مجلس قزاقستان در پایان خواستار افزایش همکاری‌ها و رایزنی‌های مشترک در حل و فصل مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی شد.

 

یادآور می‌شود در این دیدار رییس‌مجلس از همتای قزاقی خود برای انجام سفر رسمی به جمهوری اسلامی ایران دعوت به عمل آورد.

 

انتهای پیام

ثبت نظرات
captcha
در آیینه رسانه ها

  تاکید بر تصویب موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف

  همدلی و اتحاد میان کشورهای منطقه ریشه تروریست را خشک می کند

  تعاملات بانکی کلید فعال شدن مراودات تجاری ایران و بلاروس/ همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی مثبت است

  جهان امروز نیازمند عقلانیت عمومی است / بحران‌های تروریستی تنها با همگرایی همه کشورها حل می شود

  ایران علاقه مند به تسریع در پیشبرد همکاری های اقتصادی با کره جنوبی است

  ایران علاقه مند به گسترش همکاری های اقتصادی با کشورهای اسلامی است

  سیاست ایران گسترش روابط با کشورهای آفریقایی است/لزوم ارتقاء همکاری های دو کشور در حوزه دارویی و درمانی

  زنگبار از تجارب ایران در حوزه فنی و حرفه ای و آموزش عالی بهره بگیرد

  امنیت پایدار ایران زمینه ساز توسعه روابط با ماداگاسکار است/آمادگی جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های اقتصادی

  انتقاد از خبر کذب معامله وزرا با مجلس برای حضور در کابینه/ مزاح دکتر لاریجانی با طبابت قاضی زاده هاشمی برای سیاسیون

صفحه رسمی اینستاگرام دکتر لاریجانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خبرگزاری خانه ملت پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله سید علی خامنه ای کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی کانال رسمی تلگرامی دکتر لاریجانی